SELÜLİTTEN KURTULMAK İÇİN FIRÇA MASAJI YAPIN!

07.03.2019 23:45:22

Selülit kan dolaşımı bozukluğuna bağlı gelişen bir hastalıktır fakat günlük yaşantıda biz daha çok portakal kabuğu görünümündeki cilt yüzeyindeki pürüzler ve çukurlar şeklinde adlandırırız. Gelin Diyetisyen Zeynep Çapay’ın selülit hakkında dediklerine kulak verelim.

Östrojen hormonu selülit oluşumu ile direkt ilişkili olduğu için kadınlarda erkeklere oranla daha fazla selülit görülür. Selülitin fazla kilo ile direkt ilişkisi yoktur. Fakat hareketsizlik  ve kötü  beslenme şekli selülit oluşumunu etkiler.

2018’de BBC’de yayınlanan The Truth About Looking  Good belgeselinde kadınlarda selülit probleminin nasıl çözülebileceğine dair küçük bir test yapılmış. Katılımcı 25 kadın, üç gruba ayrılarak beş hafta boyunca takip edilmiş.

1. gruba beş hafta boyunca kafein içerikli selülit kremi kullanması istenmiş,

2. gruba düzenli egzersiz programı verilmiş ,

3. gruba ise her gün kuru fırça ile selülit olan bölgeyi fırçalaması istenmiş.

Beş hafta sonunda katılımcılar tekrar incelendiğinde en çok işe yarayan yöntemin “fırça masajı” olduğu anlaşılmış. Selülit görünümü her gün yapılan fırça masajı ile yüzde 26 oranında azalabiliyor. Sonuçlar oldukça ilgi çekici, öyle değil mi?

Tabii her gün yapılan fırça masajı ile beraber beslenmenizde şu kurallara dikkat ederseniz yaz mevsimine kadar selülitlerinizden  büyük oranda kurtulabilirsiniz;

PAYLAŞ