AZ UYUMAK KİLO ALDIRIYOR!

15.10.2019 17:03:43

Gün içerisinde belli bir rutinle çalışan beynimiz ve metabolik aktivite gösteren bedenimiz gün sonunda yorulur ve dinlenme ihtiyacı hisseder. İyi ve kaliteli bir uyku zihinsel ve fiziksel olarak yeniden yapılanma süreci için zorunludur.

Peki yetişkinler günde kaç saat uyumalı?

Ortalama 7-8 saat uyku yetişkin bir insan metabolizmasının dinlenmesi için yeterli bir süredir. Fakat uyku süresi önemli olduğu kadar uyku saati ve ortamı da önemli. Özellikle sirkadiyen döngü düzenine göre en geç saat 23:00’de uykuya geçmek ve karanlık ortamda uyumak, mental sağlığımız, hormon düzenimiz ve hücrelerimiz için en sağlıklı zamanlama olarak tanımlanıyor. Ayrıca uyuduğunuz odanın sıcaklığı da uyku performansını etkileyen faktörlerden biri. İyi bir uyku için uyuduğunuz odanın ideal sıcaklığı 18 derece olmalı. Fazlaca sıcak ortamdaki uyku kaliteli ve derin uykuyu zorlaştırır.

Az uykunun negatif etkileri nelerdir?

Günde altı saat veya daha kısa uyku metabolik yavaşlama ve kilo artışına neden olabilir. Uyku, hücrelerimizin onarımı ve yenilenmesi için gerekli. Uyku esnasında salınan büyüme hormonu hücre sağlığı için önemli. Ayrıca yalnızca karanlık ortamda ve gece  salınan melatonin hormonu metabolizma hızımızı dengelemeye yardımcı olur.  Uyku üzerine 1024 kişi ile yapılmış bir çalışmada günde sekiz saatten daha az uyuyan kişilerin “beden kütle indexi” daha fazla olduğu görülmüş. Ayrıca daha az uyumak, açlık hissini ve gece yeme ve atıştırma ihtiyacını artıracağı için kilo artışı ile dolaylı olarak ilişkilendirilebilir.

DİYETİSYEN ZEYNEP ÇAPAY

PAYLAŞ