LUCCA'NIN ŞEFİ PELİN ÇAKAR İLE YEMEK ÜZERİNE

24.10.2018 15:39:17

Lucca, Bebek’in ikonik mekanı. Aksini kim iddia edebilir ki? Bu popüler mekanın başarılı şefi Pelin Çakar ile mekanın yeni menüsü üzerine sohbet ettik.

Sağlıklı beslenme trendi dünyayı kasıp kavuruyor. Bir de bir bowl çılgınlığı var her yerde. Sizde durumlar nasıl?
Dünyada genel olarak vegana karşı bir eğilim var. Çiğ beslenme akımından ben de etkileniyorum. Çiğ olanı nasıl pişmiş gibi lezzetlendirebiliriz bunun üzerine eğiliyoruz. Bowl’lar Lucca’nın vazgeçilmezi. O kadar çok çeşit var ki... Sağlıklıyız ama lezzetliyiz.


Lucca’da iki kesim var aslında. İki farklı kitle daha doğrusu. Biri gündüzleri sağlıklı beslenenler, diğeri akşamları daha kalorili yemeklerle beslenenler... Sizce?
Kesinlikle. Her kesime, her saate ve her kitle hitap ediyoruz. Akşamları için bu arada özellikle taco’lar çok lezzetli. Üstelik bu sezon inanılmaz çok çeşit yaptık.

Peki, bu kadar çok yemeğin içinde siz en çok ne yiyorsunuz?
Ben ev yemeği ya da esnaf yemeği tercih ederim. Mesela bizim evde suluköfte, ıspanak tarzı yemekler pişer. Burada da her gün personel yemeğinin ne olduğunu sorarım. Bana daha sıcak gelir. 

Hangi dünya mutfağı favoriniz?
Akdeniz. Özellikle İtalyan mutfağını seviyorum. Çok Asya’cı değilim mesela.

İstanbul’da en çok hangi mekanlara gidersiniz?
Da Mario, Kıyı Balık, Arnavutköy Balıkçısı ve Antochia Consept.

Her gün yeseniz bıkmayacağınız yemek nedir?
Çorba. Her gün çorba içsem bıkmam.

Yeni menüler hazırlarken neler size ilham veriyor?
Dünya trendleri, seyahatlerim ve sosyal medya. Daha doğrusu sosyal medyada sevdiğim şeflerin hesaplarını takip etmeyi seviyorum. Ve hesaplar arasında kayboluyorum.

Takip etmeyi en sevdiğiniz hesap hangisi?
@ alain_passard ve @alicelouisewaters.

PAYLAŞ