YENİKÖY'DE DENİZE KARŞI

27.04.2018 14:10:37

Deniz mahsullerine ve özellikle balık çeşitlerine meraklıysanız Yeniköy’ün güzelliklerini yaşamaya davetlisiniz.

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraflar: Pınar GEDİKÖZER

İlk olarak 1989 yılında Yeşilköy’de kurulan Yelken Restaurant, 2002 yılından itibaren Yeniköy’de de hizmet veriyor. Burası özellikle meze çeşitleri ve taze balıkları ile öne çıkan bir mekan. Hikayesi ise bir hayli ilginç. Mekanın sahibesi esasen Çinli olan ve sonradan adını değiştiren İnci Atuş. Çin’de yaşadığı dönemde, Türkiye’ye her geldiğinde Yelken Yeniköy’e gidiyor. Aksatmadan… Türkiye’de olduğu bir zaman doğum gününe denk geliyor ve eşi doğum günü hediyesi olarak Yelken Yeniköy’ü çok sevdiği için ona hediye olarak mekanı alıyor. İlk etapta ortak oluyorlar. Daha sonra tamamını satın alıyorlar. Ve hikaye böyle başlıyor...

Menüden mutlaka denenmesi gereken lezzetler neler?
Balık Pastırması, Karides Dinamit, Lakerda, Kadayıfa Sarılı Karides, Yelko, Yelken Ot Kavurma, Mavi Yengeç, Balık Mantısı, Beğendili Ahtapot, Mürekkep Balıklı Risotto, Moules Mariniere ve Tarhun Soslu Izgara Levrek. Bir de tatlı olarak Dondurmalı Pişmaniyeli Cheesecake var. Bu tatlımızın fanları var. Bazen sırf bunun için gelen misafirimiz olabiliyor.

Mekanla ilgili en çok sevilen şey nedir?
Elbette başta yemeklerimiz. Biz misafirlerimizin önüne istemedikleri herhangi bir çeşidi koymuyoruz. Menümüz var. Ki bu bizi diğer balıkçılardan ayıran ve misafirlerimizin en takdir ettiği özelliklerimizden biri. Hem istedikleri başlangıç, soğuk/sıcak, ana yemek tercihlerini yapabiliyorlar hem de fiyatlarını görebiliyorlar. Lezzetlerimizin dışında en önemli konu misafirlerimiz birbirinin sesini duyabiliyor. Rahatlıkla sohbet edip, şehrin gürültüsünden uzak yemek yiyor. Huzurlu bir atmosferde, fiyat ve kalite dengesinin karşılığını alabiliyorlar. 

Mekanın dekorasyonu için nasıl bir yol izlendi?
Mekan iki kattan oluşuyor. Dekorasyonda tamamen beyaz renk hakim. İlk katta masaların arasında duran yıllanmış ağacımız mekana doğal ve dekoratif bir hava sunuyor. Misafirlerimiz huzurlu bir atmosferde bahçe içinde yemeklerini yiyip, birbirlerini duyabilecekleri şekilde sohbet edebiliyorlar. Üst katta ise yine kısmen deniz manzaralı restoran bölümüz var. İkinci katı grup yemekleri ya da sadece doğum günleri için kapatabiliyoruz. Bütüne baktığımızda iç açıcı, huzurlu, ferah beyaz renkte bir mekanız. Gemici düğüm, bağ ve çeşitlerinden oluşan tablolarımız, tekne maketlerimiz aksesuarlarımız arasında.

PAYLAŞ