Kış 2024 Sergileri

Kış döneminde Türkiye'nin dört bir yanındaki sergilerden haberdar olup, 2024 kışını sanatla iç içe geçirmek isteyenler için gezilebilecek sergiler.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
21 Kasım 2023 Salı 17:34 | Son Güncellenme:
59 dakika okunma süresi
Kış Dönemi Sergi Ajandası

Abi Ola Sergisi

(Zarastro.art, 31 Mart'a kadar)

Zarastro Art'ın sanatta yenilikçi yaklaşımların tanıtıldığı "Yeni Sesler" bölümünde, 1996 Londra doğumlu multidisipliner sanatçı Abi Ola'nın seçkisi yer alıyor. Farklı dönemleri ve çeşitli kültürleri harmanlayarak evrensel bir dil oluşturan Abi Ola, aile fotoğraflarından, kabile sanatından, Afrika ve İngiliz tekstilinden, William Morris tasarımlarından, emojilerden esinleniyor. Abi Ola'nın seçkisine Zarastro.art adresinden ulaşabilirsiniz.


"Ağaçlar Konuşunca" Sergisi

(Cendere Sanat Müzesi, 21 Nisan'a kadar)

Cendere Sanat Müzesi'nin bahçesinde yer alan 395 yaşındaki ulu çınarın bilgeliğinden ve kentsel müştereklerden ilham alan "Ağaçlar Konuşunca" sergisinin küratörlüğünü Derya Yücel, Ebru Yetişkin, Esra Aliçavuşoğlu ve Marcus Graf üstleniyor. "Ağaçlar Konuşunca" sergisi, dünyalı bir varlık olmanın temelinde birbiriyle dayanışmanın da yer aldığını ve bu dayanışmanın ise hiçbir zaman sadece insanlar arasındaki ilişkilerle sınırlı kalamayacağını iddia ediyor. Günümüzde insanlar, ağaçlar, dereler, hayvanlar, bitkiler, mineraller, kültürel miraslar ve makinaların giderek birbirine benzer kaderleri paylaştığı daha çok tartışılıyor. Donna Haraway'in ifadesiyle, bugün "yoldaş türler" giderek birbirleriyle hayati ilişkiler, anlatılar ve b(ağ)lar kuruyor. Sergi, artık bizi ve diğer türleri bir beladan ve felaketten diğerine sürüklemeyen bir müşterek düşünme ve birlikte yaşama biçimi bulmayı amaçlıyor.

Adres: Ayazağa, Cendere Cad. No:128, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 449 43 76


Ara Güler'in "Renkli Anadolu" Sergisi

(Ara Güler Müzesi, 7 Nisan'a kadar)

Ara Güler'in uzun yıllar boyunca Anadolu'ya yaptığı gezilerden derlenen ve renkli fotoğraflarına yer verilen "Renkli Anadolu" sergisi, Ara Güler Müzesi'nde sanatseverle buluşuyor. 1957 ve 2003 yılları arasındaki dönemi kapsayan sokaklar, yapılar ve insanlar, Ara Güler'in kadrajından yeniden hayat buluyor. Sergi, bu coğrafyanın ve üzerinde var olmuş kültürlerin bolluğunu ve zenginliğini de yansıtırken, Ara Güler'in yaşadığı topraklara ve insanına olan bağlılığına dair pek çok ipucu veriyor.

Adres: Bomontiada Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sk. No:1, Bomonti, Şişli, İstanbul

Telefon: 0212 335 95 95


"Art'n Palazzo" Sergisi

(Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort, Palazzo Lounge Kartalkaya, Nisan ayına kadar)

Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort, Palazzo Lounge Kartalkaya ve Artes Sanat Danışmanlığı iş birliğiyle gerçekleşen "Art'n Palazzo" sergisi, kış turizmine yeni bir bakış açısı getirerek sanatseverlerle buluşuyor. "Art'n Palazzo" sergisinde; Artem Martis, Asmer Sultanova, Aytuğ Koçak, Bersen Özkan, Büşra Aydın, Cengiz Yatağan, Cenk Çindibek, Elif Ece Kazan, Emir Furkan Tekkalmaz, Emrach Uskovski, Ercan Filiz, Gonca Kopuz, Güneş Çağlarcan, İrfan Yavru, Ivo Petrov, Laura Margarita, Mehmet Sinan Kuran, Melisa Özgür, Murat Berköz, Nicole Garilli, Özgür Ballı, Pierre Reymond, Reşat Ceylan, Seçkin Cebeci, Sezen Özdemir, Songül Soydan ve Zekiye Kavak'ın dahil olduğu toplamda 27 yerli ve yabancı sanatçıya ait 104 eser, sanatseverlerle bir araya geliyor.

Adres: Kartalkaya Mevkii, Tazılar, Bolu

Telefon: 0374 234 51 00


Ayfer Karamani'nin "Aşk ve Sanat Adına" Sergisi

(Zarastro.art, 31 Temmuz'a kadar)

Seramik sanatının önde gelen isimlerinden Ayfer Karamani'nin "Aşk ve Sanat Adına (In the Name of Art and Love)" başlıklı sergisi, çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşuyor. Sergi, 60 yılı aşkın süredir kil ve ateşin simyasıyla harmanlanan sanat yolculuğunun çeşitli dönemlerinden eserleri bir araya getirerek sanatçının çok yönlü pratiğine taze bir bakış sunuyor. Sergide ana tanrıça Kibele'nin küçük ama görkemli heykelciğinden aşıkların şefkatli kucaklaşmasının tasvirine dek Karamani'nin sevgiyle yarattığı, zarif seramik heykel ve panolar, özenle izleyiciye sunuluyor. Sanatçının kendine has form, renk ve dokularıyla vücut bulan bu eserler, izleyenleri insanın en yoğun duygularını derinlemesine keşfetmeye davet ediyor. Ayfer Karamani'nin "Aşk ve Sanat Adına (In the Name of Art and Love)" sergisine, Zarastro.art adresinden ulaşabilirsiniz.


CANAN'ın "Vuslat" Sergisi

(artSümer, 10 Şubat – 16 Mart)

Sanatsal pratiğini resim, fotoğraf, minyatür, video, performans ve enstalasyon gibi geniş bir yelpazede sürdüren CANAN, "Vuslat" isimli sergisinde son döneme ait çalışmalarını izleyicilerle buluşturuyor. CANAN son dönem üretimlerinde masalları ve mitolojik anlatıları, kişisel ve kolektif hikayelerden hareketle şekillendirerek imgeler aracılığıyla yeniden yorumluyor. Doğadan beslenip anlam kazanarak sembolize olan, zaman zaman ürkütücü, zaman zaman güzelliğin tanımı olan imgelerin zihnimizde yarattığı bilişsel, sezgisel ve düşsel etkilerinin farklılıklarına odaklanıyor. Sanatçının eserleri çağdaş bir bakış açısıyla semboller, malzemeler, sesler, mitler ve hikayeleri katmanlaştırarak, hafıza üzerine özgün bir perspektif sunuyor. Serginin başlığı olan vuslat; "kavuşma, birleşme, bir araya gelme" anlamlarını taşıyor. Özellikle de sevgiliye kavuşma anlamında kullanılan bu kelime, sergide sevgiliye kavuşmak kadar özgürlüğe, mutluluğa, kaygısız ve tasasız bir huzura kavuşma gibi çoğul anlamları da yansıtıyor. Kelimenin içerdiği anlamlar yapıtlarla beraber okunduğunda, her varlığın yaşamı boyunca kavuşmayı dilediği birbirinden farklı arzuyu kapsıyor.

Adres: İstiklal Mah. Piyalepaşa Bul. Baruthane Deresi Sok. No:32/A, Beyoğlu, İstanbul


Cihan Öncü'nün "MOTUS" Sergisi

(Dirimart Pera, 8 Şubat – 3 Mart)

Fotoğraf sanatçısı Cihan Öncü'nün "MOTUS" isimli sergisindeki her fotoğraf, enerjinin ve duyguların zirveye ulaştığı anları dondurarak hareketi esas alıyor, hareketsizliğin bir yanılsama olduğunu gösteriyor. Sıradanı olağanüstüye dönüştüren Öncü'nün detayları yakalayışı, izleyiciler için bir kaleydoskop deneyimi yaşatırken, Hahnemühle Matt FineArt kağıda basılan fotoğraflar gündelik yaşamı sanatsal bir keşfe dönüştürüyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No:99 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 232 66 66


"Dijital Mitolojiler" Karma Sergisi

(Borusan Comtemporary, 18 Ağustos'a kadar)

Necmi Sönmez küratörlüğünde, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'ndan bir seçki sunan "Dijital Mitolojiler", yeni medya sanatının farklı üretim olanaklarıyla şekillenen deneysel yaklaşımlarını ön plana çıkarıyor. Artık güncel yaşamın bir parçası olan "dijital tecrübeler", 2000'li yıllardan itibaren yaratıcı sanatçılar için daha önce mümkün olmayan birçok araştırmanın kapılarını araladılar. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu bu tür araştırmalar üzerine yönelen karakteriyle dijital imge üretiminin altını çizdiği "yeni görselliğin" izini sürmekte. Sergi, bu görselliğin gündeme getirdiği imgeleri karşılaştırmalara dayanan bir yaklaşımla büyüteç altına alıyor. Yeni medya sanatı örneği olan neon heykeller, video yerleştirmeler ve manipüle edilmiş fotoğraflar, klasik üretim teknikleriyle şekillenmiş kolaj, tuval, kağıt çalışmalarıyla bir araya geldiklerinde "hareketli imge" ile "duran imge" arasındaki farklılıklar, eşzamanlı olarak belirgin bir hal alıyor. "Dijital Mitolojiler" kapsamında, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'ndan daha önce sergilenmemiş dört yeni eser de izleyiciyle buluşuyor.

Adres: Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No:5 Perili Köşk, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00


"Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde" Sergisi

(Artİstanbul Feshane, 19 Mayıs'a kadar)

"The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art" / "Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde" sergisi, aralarında Alexander Calder, Frank Stella, Victor Vasarely, Lygia Clark, Liliane Lijn, Julio LeParc, Jesus Rafael Soto, Kenneth Noland, Helio Oiticica gibi sanatçılarında bulunduğu çok disiplinli özel bir seçkiyi bir araya getiriyor. 21 ülkeden 57 sanatçının 95 eserinin yer aldığı serginin küratörlüğünü, Londra'daki dünyaca ünlü sanat müzesi Tate Modern'in Sergiler ve Uluslararası Sanat Küratörü Valentina Ravaglia üstleniyor. Optik ve kinetik sanatı küresel bir perspektifle yeniden ele alan ve bu akımlarla yakından ilişkili sanatçıların yanı sıra modernist öncülleri ve çağdaş sanatçıları da bir araya getiren "Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde" sergisi, 20. yüzyıl sanatına bir yolculuk niteliği taşıyor. Daha önce Portekiz'in Porto şehrinde Atkinson Müzesi'nde ve Çin'in Şangay şehrinde Pudong Sanat Müzesi'nde sergilenen "Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde", şimdi de Artİstanbul Feshane'de sanatseverlerle buluşuyor.

Adres: Nişanca, Eyüpsultan, İstanbul


Erhan Coral'ın "Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak" Sergisi

(Galeri 77, 25 Şubat'a kadar)

Erhan Coral'ın "Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak" sergisindeki her fotoğraf, kent yaşamı kayıtlarından bir bölüm sunuyor. "Metropol Kayıtları" sergisi ile çağdaş mekanların şık çizgilerinden tarihi binaların köklü cephelerine kadar kentsel dünyamızı şekillendiren mimari tarzların farklı coğrafyalardaki evrimlerine tanıklık ediyoruz. Bu mimari diyalogların ortasındaki sergi, odağını aynı zamanda bu mekanları canlandıran insanlara da çeviriyor. İnsanlığın çevre ile olan etkileşimi; yalnızlık, mutluluk, inanç, korku gibi ortak duyguların aktarıldığı kadrajlarda karşımıza çıkıyor.

Adres: Hacımimi Mah. Necatibey Cad. Sakızcılar Sk. No:1E Karaköy, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 251 27 54


Fatih Kızılcan'ın "R | L" Sergisi

(Maçka Sanat Galerisi, 17 Şubat'a kadar)

Fatih Kızılcan'ın Maçka Sanat Galerisi'ndeki "Monoton-Monokrom" adlı kişisel sergisinin ardından açılan "R | L" başlıklı sergisi, izleyiciyi sağ - sol beyin farkları ve yakınlaşması üzerine düşünmeye çağırıyor. "Bütün organlarımız çift, öyleyse beynimiz de çift olmalı" diyen René Descartes (1596- 1650) henüz anatomik çalışmalar keşfetmeden önce bugünlerde üzerinde sıkça konuştuğumuz sağ beyin-sol beyin farkındalığını ön gördü. Biz farkına varmadan önce sol beyin daha yaşlı olan sağ beyin üzerindeki hakimiyetini çoktan koymuştu. Bunu da yazıyla, konuşarak ve ad vererek yapmıştı. "Metaforik olarak anlatırsak sol beyin dosdoğru gider. Sağ beyin yayılarak gider. Sol beyin hedefe doğru hızlıca giderken her şeyi soyutlamak, özetlemek zorundadır."

Adres: Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. 31/A, Maçka, İstanbul

Telefon: 0212 240 80 23


Florian & Michael Quistrebert'in "Sessiz Senfoni" Sergisi

(Dirimart Dolapdere, 9 Şubat – 10 Mart)

Sanatçı kardeşler Florian ve Michael Quistrebert, fiziksel madde ve istikrarsız yüzeyleri keşfetmekten yola çıkarak insan algısının sınırlarını zorlayan bir sergi oluşturuyor. "Sessiz Senfoni", ikilinin "Grand Orgue" ve "Silent Watchers" başlıklı son iki yapıtı arasında kurduğu diyaloğa odaklanıyor. Malzemeye özgü etkiler ve görsel efektlerin birleşimi, izleyicilere kaleydoskopik bir deneyim yaşatıyor.

Adres: Irmak Cad. No:1-9 Dolapdere, İstanbul

Telefon: 0212 232 66 66


"Gelecek Hatıraları" Sergisi

(Pera Müzesi, 25 Şubat'a kadar)

Müzenin Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu'nu oluşturan Suna Kıraç'ın anısına düzenlenen "Gelecek Hatıraları" sergisi hafıza ile gelecek tahayyülleri arasındaki bağları araştırıyor. Dört bölümden oluşan serginin "Motiflerin Hatırlattıkları" başlıklı bölümünde seramik bezemelerinde kullanılan motiflerden yola çıkan yapıtlar bir araya getirilirken; "Nesnelerin Hafızası" bölümünde hikayeler seramik nesneler aracılığıyla anlatılıyor. Serginin "Bölgenin Hafızası" başlıklı bölümünde mekansal müdahaleler ve mekana özgü yerleştirmeler sunulurken; "Geleceği Hatırlamak"ta spekülatif nesneler, video ve fotoğraflar aracılığıyla geleceğin hafıza nesneleri bir araya getiriliyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00


"Görünmeyen Kent" Karma Sergisi

(YUNT, 24 Şubat – 12 Mayıs)

İlk sergisi "Şehir Nerede?" ile Kasım 2023'te kapılarını açan YUNT, yine Emre Zeytinoğlu küratörlüğünde gerçekleşen ikinci sergisi "Görünmeyen Kent" ile izleyiciyle buluşuyor. Sergi, kentin iç mekanlarındaki şaşırtıcı eylemleri, nesnelerin değişen anlamları ve kalabalıkları oluşturan her bir kişinin farklı düşünceleri arasındaki çelişkili yaşam biçimlerini yansıtan yapıtları bir araya getiriyor. "Görünmeyen Kent" sergisinde; Kerem Ozan Bayraktar, Mehmet Ali Boran, Volkan Kızıltunç, Nuri Kuzucan, Sinan Logie, Çağla Meknuze ve Derya Ülker'in eserleri yer alıyor.

Adres: Hasanpaşa Mah. Fatih Blv. No: 33, Sultanbeyli, İstanbul


Grand Art: Prélude

(Grand Hyatt İstanbul, 3 Mart'a kadar)

Oyuncu ve ressam Hazar Motan'ın anda kalmak mottosuyla, düşünceler ve vesveselerden arınmış zihnin özgürlüğünü yansıttığı eserleri, Latince başlangıç anlamına gelen "Prélude" isimli sergisi ile karşımıza çıkıyor. Sergilediği işlerde anın gücünü yansıtmaya çalışan, yarattığı figürlerde bir ruhun, saniyelik bile olsa yalnızca o anda kalabilmeyi başardığında hissettiği duygu durumunu yakalama, sanatseverlere hissettirme ve hissetme peşinde olduğunu söyleyen Motan eserlerindeki bakış açısını şu sözlerle anlatıyor: "Benim dünyamda anda kalmak mottosu, anda kalmaktan ziyade, düşüncelerimizi, vesveseleri bir kenara bıraktığımızda zihnimizin özüne döndüğü o paha biçilemez özgürlük. Eserlerimde bu özgürlüğün bize yansıttığı duyguyu işlemeye çalışıyorum. Oyunculukta gözlemlemek, duyguları anlamak hissetmek ve empati kurmak en önemli unsurlar... Bu da eserlerimde yansıtmak istediğim duyguyu, anlamama ve aktarmama, öğrendiğim, tecrübe ettiğim her şeyin kalemime yansımasına yardımcı oluyor."

Adres: Harbiye, Taşkışla Cad. No:1, Şişli, İstanbul

Telefon: 0212 368 12 34


"Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmalar Arasında" Sergisi

(Metrohan, 18 Şubat'a kadar)

Metrohan "Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında" retrospektif sergisi ile İBB'nin Cumhuriyet'in öncü kadın ressamlarının ele alınacağı seri sergilerin ikincisine ev sahipliği yapıyor. Gülseren Südor'un 60 yıllık sanat hayatındaki bireysel ve toplumsal tanıklıklarına dayanan sergi, Telga Südor Mendi küratörlüğünde gerçekleşiyor. Küratöryel kurguda yedi tarihsel döneme ayrılan sergi, Gülseren Südor'un, kişisel, özel koleksiyonlarda yer alan 170'e yakın eserini izleyiciye sunuyor.

Adres: Şahkulu, Çukur, Erkanı Harp Sk. No:2 Beyoğlu, İstanbul


Hamit Görele Retrospektifi

(Kibele Sanat Galerisi, 1 Nisan'a kadar)

Türk resminde 1930'lu yıllarda gelişen yenilikçi hareketin başlıca sanatçılarından biri olan Hamit Görele, resimlerindeki geometrik yaklaşımlar ve figürlerdeki hacimsel etkiler ile döneminin beğenilmeme tehlikesinden korkmadan özgün eserler vermiş bir isim. Görele'nin sanatı, Türkiye'de Çallı kuşağı sonrasında gelişen ve doğa biçimlerini yorumsal düzeyde değiştirmeyi amaçlayan görüşle yakından ilgili. Sanatçı, peyzaj ve portrelerinde rengi, hacimsel ve derinlikli biçimleri kullanarak, kübist-inşacı bir doğrultuda doğanın biçimsel analizlerine odaklanıyor.

Adres: Levent, Büyükdere Cad, Meltem Sk. No:4, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: 0212 316 15 80


Handan Börüteçene'nin "Üç İç Denizin Ülkesi" Sergisi

(Salt Beyoğlu, 14 Nisan'a kadar)

"Üç İç Denizin Ülkesi", kırk yılı aşkın süredir kararlı biçimde arkeoloji, tarih ve doğa odağında üreten Handan Börüteçene'nin bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergisi. İsmi, sanatçının taşı toprağı ve mavilikleri kadar kültür mirası ile mitlerinden ilham aldığı bir coğrafyaya işaret ediyor: Anadolu ve Trakya. Bellek yitimine meydan okuyan bir sanat pratiğinin izini süren sergi, Handan Börüteçene'nin tutkularını, işlediği temaları, peşini ısrarla bırakmadığı meseleleri ve üretimindeki yeni açılımları bütünlüklü şekilde keşfetmeye olanak veriyor.

Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 377 42 00


"İki Güneş Altında" Karma Sergisi

(OMM – Odunpazarı Modern Müze, 28 Temmuz'a kadar)

Küratörlüğünü Aslı Seven'in üstlendiği "İki Güneş Altında", Erol Tabanca Koleksiyonu'ndan özel bir seçkiye yer veriyor. "İki Güneş Altında" sergisi, gökyüzünde iki güneş olasılığının açtığı mitolojik ve spekülatif ufuklardan, dünyadaki varoluşumuzun Güneş'le olan derin bağlantılarına uzanan bir keşif yolculuğu sunuyor. Karma sergide, resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye kadar uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş eserler, güneş ışığı, gölgeler ve atmosferik kırılmalar etrafında şekillenerek optik, termal, metamorfik ve duygusal olgulara dair bir duyarlılık paylaşıyor.

Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No: 37, Odunpazarı, Eskişehir


İrem Tok'un "Karanlıkla Buluşmak" Sergisi

(Pilot Galeri, 9 Mart'a kadar)

İrem Tok'un son iki yıldır üzerinde çalıştığı "Karanlıkta Buluşmak" sergisi, sanatçının seramik eserlerinin yanı sıra kağıt ve kitaplarla yaptığı yeni 'denemelerini' de bir araya getiriyor. Sanatçı, başrolünde insanın olmadığı hikayelerin nasıl yazılacağının ve okunabileceğinin imkanlarını araştırıyor. İnsan-dışı canlılığı da barındıran hikayeler nasıl okunabilir sorusu onun sanatını meşgul ederken, insanı ve yarattığı kültürü bu döngüsellikten ayrı okumamaya ilişkin bir tutum neredeyse tüm eserlerinde seçiliyor. Tok, yeni sergisinde, insan/canlı yaşamının, özellikle de medeniyetlerin geçiciliğini gözler önüne sererek insan algısını ve insanın gerçeği anlama kapasitesinin sınırlılığını sorguluyor.

Adres: Sıraselviler Cad. No:85A Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 245 55 05


"Kendi Gölgesinde" Karma Sergisi

(Arter, 7 Nisan'a kadar)

Arter Koleksiyonu'ndan oluşturulan "Kendi Gölgesinde" başlıklı grup sergisi, ziyaretçileri yapıtların birbirleriyle ve mekanla kurdukları etkileşim ve yakınlıklardan doğan ara bölgelerin keşfine ve zihinde uyandırdıkları izlerin peşinden gitmeye davet ediyor. Küratörlüğünü Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer'in üstlendiği sergideki eserler; görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi nitelikleriyle, ziyaretçileri zihinlerinde uyanan izlerin peşinden gitmeye, gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir sergi deneyimine ortak olmaya davet ediyor.

Adres: Irmak Cad. No:13, Dolapdere, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 708 58 00


"Kendinin Avcısı" Karma Sergisi

(Versus Art Project, 24 Şubat'a kadar)

Ka ve Versus Art Project iş birliğiyle hayata geçen "Kendinin Avcısı" sergisi, Oğuz Karakütük küratörlüğünde bir araya gelen 16 sanatçının işlerini sunuyor. Sanatçılar; fotoğrafın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi, fotoğraf medyumunun kendisi üzerinden tartışmaya kapı aralıyorlar. Türkiye ve Avrupa'dan davet edilen sanatçıların işleri, gerçekliğe çok yakın ve çok uzak görüntülerle, yarattıkları muğlaklıklar üzerinden hem fotoğrafın gerçekliğini hem de gerçekliğin kendisini eş zamanlı olarak yeniden düşünmeye çağırıyorlar.

Adres: Kuloğlu, Hanif Han, Dernek Sk. 11/3, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 258 14 14


"Kimlik Göstergeleri" Karma Sergisi

(Taksim Sanat, 25 Şubat'a kadar)

Küratörlüğünü Beral Madra'nın, sanat danışmanlığını ise Ferhat Özgür'ün yaptığı "Kimlik Göstergeleri" sergisi, 25 sanatçının resim, fotoğraf, video, heykel ve çeşitli teknikte yerleştirmelerini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Sanatçıların geleneksel resim ve imge üretme tekniklerini kullanarak ürettikleri eserlerden oluşan sergi, günümüzdeki görsel, ilişkisel anlatım ve estetikle hakikat arayışı olarak da değerlendirilen sanat üretimine odaklanıyor.

Adres: Gümüşsuyu, Tak-ı Zafer Cad. 3A, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 238 31 93


Mat Collishaw'un "Aritmi" Sergisi

(Borusan Comtemporary, 18 Ağustos'a kadar)

Güncel sanatın önemli isimlerinden Mat Collishaw'un "Aritmi" sergisi, Alice Sharp küratörlüğünde izleyici ile buluşuyor. 90'li yılların sonundan bu yana sürdürdüğü sanat pratiğiyle, güncel sanata yön veren akımlar içerisinde anılan Britanyalı sanatçı Mat Collishaw, yeni solo sergisi "Aritmi" ile, sanat, bilim ve tarih disiplinlerinin perspektifinden önermeleri, yapay zeka teknolojileriyle birleştiriyor. Sanat ve bilim alanından iki önemli isim olan Albrecht Dürer ve Ernst Haeckel'ın çalışmalarını referans alan Collishaw, doğanın bozulmakta olan ritmini görselleştiriyor. "Aritmi", Dürer gibi Rönesans sanatçılarının dünyaya olan bakışımızı geliştirmek için son derece önemli olduğuna inandıkları ampirik yöntem ve doğa gözlemi kavramlarını gündeme getiriyor. Tıpkı Dürer gibi, Collishaw da yaklaşmakta olan felaketle ilgileniyor.

Adres: Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00


Mert Acar'ın "Kaybolan Mesafe" Sergisi

(Vision Art Platform, 10 Şubat'a kadar)

Mert Acar'ın „Kaybolan Mesafe" sergisi, fotoğraf aracılığıyla yakın ve uzağa bakmanın zihinsel ve mekansal alternatiflerini gündelik hayat içinden çekip çıkarıyor. Acar, hem fotoğraf çekme pratiğinde hem de hayatının seyrinde baskın olan yolda olma halini iki ayrı perspektifle aktarıyor.

Adres: Vişnezade, Süleyman Seba Cad. No:35, Beşiktaş, İstanbul


Mert Diner'in "Gözden Uzak" Sergisi

(İMALAT-HANE, 6 Nisan'a kadar)

Mert Diner'in "Gözden Uzak" başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor, bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hale getirmeye çalışıyor.

Adres: Işıktepe, Kırmızı Cad. No:1 Işıktepe Osb, Nilüfer, Bursa

Telefon: 0224 241 41 84


"Meşgul Şehir" Sergisi

(Pera Müzesi, 27 Nisan'a kadar)

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "Meşgul Şehir: İşgal İstanbul'unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923" başlıklı sergisi Birinci Dünya Savaşı'nın ardından İngiliz, Fransız ve İtalyan orduları tarafından işgal edilen İstanbul'u yazılı ve görsel arşivlerin ışığında izleyiciye aktarıyor. Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo'nun küratörlüğünde, uluslararası bir danışma kuruluyla birlikte hazırlanan sergide, Kasım 1918 - Ekim 1923 arasında süren işgal; askeri, sosyal ve kültürel boyutlarıyla ele alınıyor.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cad. No:65, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00


Nermin Er'in "Sıradaki Şarkı" Sergisi

(Meteor Balat Kültürevi, 11 Nisan'a kadar)

Nermin Er'in "Sıradaki Şarkı" adlı kapsamlı sergisinin küratörlüğü Gizem Gedik'in imzasını taşıyor. Nermin Er'in 20. sanat yılına da denk gelen sergi, bu süreç içinde ürettiği eser gruplarının birbiriyle olan ilişkisini ve Er'in zaman içinde değişen, gelişen veya birbirini tamamlayan görsel dilini bütünsel bir kurguda sunmayı amaçlıyor. İtinalı, detaycı ve minimal bir tavırla özellikle kâğıdı ve mürekkebi başlıca malzemeleri olarak kullanan sanatçı, eserlerinde gündelik karşılaşmalarına; kentle, doğayla, birlikte yaşadığımız canlılarla, ışık-gölge-siluet gibi unsurlarla olan anlık veya süregelen ilişkilerine yer veriyor.

Adres: Balat, Bozkir Sk No:6, Nilüfer, Bursa


"PERSPEKTİF SERİSİ 1: Renkle Yaratmak"

(BE Contemporary, Mart ayına kadar)

"PERSPEKTİF SERİSİ I: Renkle Yaratmak" başlığı altında; rengin sanatsal yaratımın odak noktasında olduğu çalışmaları bir araya getirirken, her sanatçının özgün yaklaşımını ortaya koyuyor. "Renkle Yaratmak"; renklerin duygu ve hareket dolu dünyasını gözler önüne seriyor. Suzan Batu, Eti Behar, Oğuz Büyükberber, Genco Gülan, Gülfem Kessler ve Peter Piek'in eserleri; çoğu zaman heyecanlı bazen de dingin ve hatta meditatif bir deneyim sunuyor. Değişen renk paletleri, kompozisyon ve medyumlar sanatsal yaratımın sınırsız ifadesini ortaya koyuyor.

Adres: Yenice, Park Sk. No:8/2, Urla, İzmir

Telefon: 0232 754 21 95


Rafet Arslan'ın "Mutlu Son" Sergisi

(Karşı Sanat Galerisi, 24 Şubat'a kadar)

Rafet Arslan'ın "Mutlu Son" başlıklı sergisi, yaşam ile ölüm arasında ince çizgide giden varoluşumuz içinde karnavalesk bir estetik arzusuna işaret ediyor. Sanatçı, sergisini şu sözlerle açıklıyor: "51 yaşındayım, sekizinci kişisel sergimi yapıyorum. Ardımda 12 kitap, onlarca fanzin, iki kaset, 20 artbook, kürete ettiğim onlarca proje, festivaller, konserler, bu günlere geldim. Beraber sokak sunumları yaparak büyüttüğüm bir de kızım var. 2011 Yıkım sergisini ya da Şiir Sokakta hareketini doğuran Erekte Şiir Manifestolarını ürettim. Ütopyaya dokunmak, ezbersiz şiir okumak, biraz kafası güzel bir şenliği çağırmak istedim. Disiplinlerarası kavramını soyut bir kelimeden çıkarıp hayat ile sanatın buluşma noktası yapmayı deneyimlemekteyim senelerdir. Aslında sıkıştırılmış öykü ya da şiirler kurgularım ve onları bir hikaye anlatıcısı gibi forma dökmeye çalışırım. Serseri, soytarı, kral ve şifacıyım. Bu benim mutlu sonum... Bu serginin bütünü benim evrenim, benim düşlerim. Şairin dediği gibi dikkat düşlerimin üstüne basıyorsunuz!"

Adres: İstiklal Cad. Aznavur Pasajı, Kat:6


Rafet Utku'nun "Mana" Sergisi

(Maximum Uniq Hall, 30 Mart'a kadar)

Okuduğunuzda içinizden "Tam da bu!" diyeceğiniz, popüler kültürün paradokslarını mimleyen mimar ve ressam Rafet Utku'ya ait metinli işler, Text Art olarak konumlanan akımın izlenmeye değer özel bir seçkisi olarak "Mana" sergisinde bir araya geliyor. Rafet Utku, "Mana" sergisi için; "Mana arayışıyla ortaya çıkan bu çalışmaların ne başlangıcı ne sonu var. Tıpkı bu paradoks gibi olup bitenler arasında zihnimin içinde de hep bir paradoks hali mevcut. Olanı olduğu gibi kabul edememek ile bardağa deli tarafından bakmak arasında bir yerde duruyorum. Zihnim ise durmuyor bir yerde. Öyle anlar geliyor ki manasızlık da bütünde bir manaya dönüşebiliyor ya da tam tersi..." diyor.

Adres: Uniq İstanbul, Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 352 22 33


Sena Başöz'ün "Kaçınılmaz Koreografi" Sergisi

(Zilberman İstanbul, 24 Şubat'a kadar)

Sena Başöz'ün Kaçınılmaz Koreografi başlıklı kişisel sergisi, Zilberman, Mısır Apartmanı'ndaki ana galeri mekanında izleyiciyle buluşuyor. "Kaçınılmaz Koreografi", Başöz'ün üretiminin erken yıllarına uzanan çalışmalarıyla, yakın dönem eserlerini bir araya getiriyor. Sanatçı, yaşamına farklı zamanlarda girmiş nesneler, canlılar ve bireylerle bir diyalog kuruyor. "Kaçınılmaz Koreografi", Başöz'ün kişisel arşivinde yer alan nesnelerin döngü ve hareketlerine odaklanıyor ve bedenin bu nesneler etrafında, mekanlar arasında, zaman içinde hareketini akla getiriyor. Sanatçı; beden, nesne ve zaman ilişkisini, nesnenin hareketi ve algı perspektifinin geçiciliği ekseninde araştırıyor.

Adres: Tomtom, İstiklal Cad. Mısır Apartmanı, No:163 K:3 D:10, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14


Serpil Yeter'in "Başka Gör" Sergisi

(Anna Laudel İstanbul, 23 Şubat'a kadar)

Sosyal temalara farklı doku ve desenlerle hayat veren usta sanatçı Serpil Yeter'in daha önce sergilenmemiş eserlerinden oluşan fotoğraf sergisi "Başka Göre" ile karşımıza çıkıyor. "Başka Gör" sergisi ile sanatçının 2000 yılında İstanbul semt pazarlarında yaptığı gözlem ve edindiği deneyimlerden esinlenen fotoğraf seçkisi ve ses yerleştirmesi ilk defa sanatseverlerle buluşuyor. Serpil Yeter, pazarın her bir tezgahını adeta bir enstalasyon gibi düzenlemiş ve pazarcıların sanatçı titizliğiyle yarattığı bu gündelik mekanları fotoğraf karelerine yansıtarak izleyiciyi milenyumun başında kurulmuş bir semt pazarı deneyimlemek üzere zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Adres: Gümüşsuyu, Kazancı Ykş. No:45 D:49A, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 243 32 57


Shahar Sivan'ın "What Lies Within (İçinde Neler Saklıdır)" Sergisi

(Zarastro.art, 31 Mart'a kadar)

Shahar Sivan, "What Lies Within (İçinde Neler Saklıdır)" sergisinde, sanatının merkezine "Bedenimizi aşacakmışçasına yoğun hissettiğimiz duygularımızla nasıl başa çıkabiliriz" sorusunu konumlandırarak, travmalarımızı, en karanlık, açıklayamadığımız yanlarımızı gün yüzüne çıkarıyor. Hayfalı sanatçı, testereyle kestiği ahşap blokları oyup, çizikler atarak oluşturduğu eserine mürekkep damlalarıyla zarif ve özenli dokunuşlar yapıyor. Shahar Sivan'ın "What Lies Within (İçinde Neler Saklıdır)" sergisine Zarastro.art adresinden ulaşabilirsiniz.


"Simülakra" Karma Sergisi

(Loft Art, 23 Mart'a kadar)

"Simülakra", Jean Baudrillard'ın "Simülakrlar ve Simülasyon" eserinden ilham alarak, gerçek ve sanalın iç içe geçtiği bir dünya sunuyor. Aslı Özer, Civan Aydın, Elif Onay, Loya Kader Öztürkmen, Nilüfer Topal, Sezayi Aydın, Taha Üstündağ'ın yer aldığı sergide, yedi sanatçının çeşitli disiplinlerden 54 eseri, izleyicilerle buluşuyor. Sanatçıların, gerçekçi figürlerin ve gizemli detayların birleşimiyle yarattığı deneyim, izleyicileri duygusal bir yolculuğa çıkarıyor. Sergi, gerçeklikten neredeyse ayırt edilemeyen bir kopya yaratma ve kendi "gerçekliğini" inşa etme fikri üzerine odaklanıyor. İzleyiciye, yaşananların gerçek mi yoksa sanal dünyanın dayatıldığı gerçeğe benzeyen inandırılmış bir illüzyon dünyası mı olduğu sorularını sordurarak, insan duygusunun anlama ve anlamlandırma gücünü keşfetmeyi amaçlıyor. "Simülakra" sergisi, böylece izleyicilerin kendi algılarını sorgulamalarına ve simülasyon ile gerçeklik arasındaki ince çizgiyi düşünmelerine olanak tanıyarak, Baudrillard'ın felsefi bakış açısını görsel bir deneyimle birleştirmeyi hedefliyor.

Adres: Nisbetiye, Aytar Cad. No:107, Beşiktaş, İstanbul


"Şimdi Sergileniyor" Karma Sergisi

(Zilberman Selected, 28 Mart'a kadar)

Ece Ateş ve Yasemin Köker'in küratörlüğünü üstlendiği "Şimdi Sergileniyor" isimli grup sergisi, Sena Başöz, Yane Calovski, Aslı Çavuşoğlu, Itamar Gov, İz Öztat ve Ra, Judith Raum, Simon Wachsmuth, Dilek Winchester'ın eserlerini bir araya getiriyor. "Şimdi Sergileniyor", sanat nesnesi ve tarihsel nesne ile müze kurumu arasındaki karmaşık etkileşimleri inceliyor. Çağdaş müzeler bağlamında, izleyiciler genellikle sergilenen nesnelerle, hayranlık, putlaştırma ve tapınma etrafında şekillenen bir ilişki geliştirmeye itilir. "Şimdi Sergileniyor", bir sergide gösterilen nesneler ile araçsal nesneler arasındaki farkı sorgulamayı hedefliyor. Sergi, bu ayrım üzerinden müzelerin ne şekilde birer toplumsal kontrol ve karar mekanizması haline geldiğini inceliyor.

Adres: İstiklal Mah. Piyalepaşa Blv. No:32C, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 877 97 71


"Tam Yerinden: İstanbul'a Panoramik Bakışın Tarihi" Sergisi

(Pera Müzesi, 25 Şubat'a kadar)

İstanbul'un temsil tarihini yeni perspektiflerle değerlendirmeyi amaçlayan "Tam Yerinden: İstanbul'a Panoramik Bakışın Tarihi" başlıklı sergi; Barker, Gudenus, Schranz, Melling, Dunn, Robertson gibi İstanbul'a panoramik bakan sanatçıların eserleriyle gündelik nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir seçkiyi sanatseverlerin ilgisine sunuyor. Küratörlüğünü Çiğdem Kafescioğlu, K. Mehmet Kentel ve M. Baha Tanman'ın yaptığı sergi, merkezine 19. yüzyıl panoramalarını ve panoramik imgelerini almakla birlikte, izleyiciyi panoramik bakışın erken modern döneme uzanan tarihini ve İstanbul'un bu tarih içerisindeki konumunu yeniden düşünmeye davet ediyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00


TUNCA'nın "Muhatabı Olmayan Mutfak" Sergisi

(İMALAT-HANE, 6 Nisan'a kadar)

TUNCA'nın sanat çalışmalarının önemli bir parçası olan yemek pişirme pratiği ve 20. yüzyıl ütopyaları zemininde yaptığı tarihsel araştırmalarının ürünü olan kişisel sergisi "Muhatabı Olmayan Mutfak", İMALAT-HANE'de izleyiciyle buluşuyor. 2014 yılından bu yana gastronomi ve sanat bağlamında performanslar gerçekleştiren TUNCA, desenden, heykel, video ve performans formlarına uzanan çok yönlü bir pratiğe sahip. Resmi tarihten bireysel hikayelere "hafıza"nın devasa katmanları arasında gezinen sanatçı; tanıklık olgusunu, belgeselciliğin ve işaret ediciliğin ötesinde çerçeve içine alıyor. Sanatçının, 6 Ocak-6 Nisan 2024 tarihleri arasında, iki hafta arayla farklı disiplinlerden uzmanların katılımıyla düzenleyeceği yemek performanslarında, pişirilen yemekler eşzamanlı olarak izleyiciye servis ediliyor. Jorela Karriqi iş birliği ile mekana özgü tasarlanan sergi kurgusu içinde düzenlenecek performanslar, konuk ve izleyici arasında interaktif karşılaşmaların yaşanacağı bir yemek daveti sunuyor.

Adres: Işıktepe, Kırmızı Cad. No:1 D:3C, Işıktepe Osb, Nilüfer, Bursa

Telefon: 0224 241 41 84


"Türkiye'de Mimarlık Eğitimi 18. Yüzyıldan Günümüze Kurumsallaşma Eşikleri" Sergisi

(Salt Galata, 31 Mart'a kadar)

Geniş bir zaman dilimini kapsayan "Türkiye'de Mimarlık Eğitimi: 18. Yüzyıldan Günümüze Kurumsallaşma Eşikleri" adlı sergi, askerlik ve mühendislikle bütünleşerek başlayan mimarlık eğitiminin evrimini titiz bir bakış açısıyla inceliyor. Salt, metropolden küçük kasabalara kadar uzanan mimarlık okulu modelinin gelişimini, kurumları, aktörleri ve öğretim programlarını mercek altına alıyor.

Adres: Azapkapı, Bankalar Cad. No:11, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 22 00


"Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl" Sergisi

(Sakıp Sabancı Müzesi, 28 Nisan'a kadar)

Sakıp Sabancı Müzesi'nin Türkiye resim sanatında önemli yeri olan sanatçılara ve eserlerine derinlemesine bir bakış açısı sunan monografik sergileri; geç Osmanlı İmparatorluğu'nun ve erken Cumhuriyet döneminin öncü kadın sanatçılarından Melek Celâl'e odaklanarak devam ediyor. "Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl" sergisi, 1924'te Galatasaray Sergileri'nde ilk nü eserleri gösteren, 1935'te ise ilk kişisel sergisini açan kadın sanatçı olan Melek Celâl'in hayatına ve sanatına odaklanıyor. Çok yönlü üretim yapan sanatçının tablo ve eskizleri, Anadolu motiflerinden esinlenerek çizdiği desenleri, şehir planlama, hat sanatı ve Türk işlemeleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri, eleştirileri ve kitapları ile hayatına ışık tutan fotoğraflar, kartpostallar, hatıra yazıları ve mektupların bulunduğu zengin bir arşivden oluşuyor.

Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cad. No:42, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 277 22 00


Sanatçı Portresi: Egon Schiele

Sanatçı Portesi: Yayoi Kusama

Sanatçı Portresi: Vincent Van Gogh

EN ÇOK OKUNANLAR

Nasıl Vegan Oldum?
Nasıl Vegan Oldum?

Nasıl Vegan Oldum?

28 dakika okunma süresi
Zeynep Tuğçe Bayat Hakkında Bilinmeyenler
Zeynep Tuğçe Bayat Hakkında Bilinmeyenler

Zeynep Tuğçe Bayat Hakkında Bilinmeyenler

13 dakika okunma süresi
ALEM 30. Yıl Daveti
ALEM 30. Yıl Daveti

ALEM 30. Yıl Daveti

1 dakika okunma süresi
Mercedes-Benz x Moncler “Project Mondo G” Daveti
Mercedes-Benz x Moncler “Project Mondo G” Daveti

Mercedes-Benz x Moncler “Project Mondo G” Daveti

1 dakika okunma süresi
“Deadpool & Wolverine” Filmi Hakkında Her Şey
“Deadpool & Wolverine” Filmi Hakkında Her Şey

“Deadpool & Wolverine” Filmi Hakkında Her Şey

4 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Sonbahar Dönemi Sergi Ajandası
Sonbahar Dönemi Sergi Ajandası

Sonbahar Dönemi Sergi Ajandası

“Orhan Pamuk. Şeylerin Tesellisi” Sergisi
“Orhan Pamuk. Şeylerin Tesellisi” Sergisi

“Orhan Pamuk. Şeylerin Tesellisi” Sergisi

Jay-Z'nin Hayatı Sergi Oldu
Jay-Z'nin Hayatı Sergi Oldu

Jay-Z'nin Hayatı Sergi Oldu

Chanel Retrospektif Sergisi
Chanel Retrospektif Sergisi

Chanel Retrospektif Sergisi

ALEM Art Weekend: Encounter / Karşılaşma Sergisi
ALEM Art Weekend: Encounter / Karşılaşma Sergisi

ALEM Art Weekend: Encounter / Karşılaşma Sergisi

2023 Contemporary Istanbul Edisyonunda Neler Oluyor?
2023 Contemporary Istanbul Edisyonunda Neler Oluyor?

2023 Contemporary Istanbul Edisyonunda Neler Oluyor?

Avrupa Müzeleri Sergi Ajandası
Avrupa Müzeleri Sergi Ajandası

Avrupa Müzeleri Sergi Ajandası

Sotheby's Sergisi: Freddie Mercury ve Kedileri
Sotheby's Sergisi: Freddie Mercury ve Kedileri

Sotheby's Sergisi: Freddie Mercury ve Kedileri

Ara Güler Sergisi Sofya'da
Ara Güler Sergisi Sofya'da

Ara Güler Sergisi Sofya'da

18. Contemporary Istanbul Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
18. Contemporary Istanbul Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

18. Contemporary Istanbul Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çölde Bienal Deneyimi: Desert X AIUIa
Çölde Bienal Deneyimi: Desert X AIUIa

Çölde Bienal Deneyimi: Desert X AIUIa

“İki Güneş Altında” Sergisi Odunpazarı Modern Müze'de
“İki Güneş Altında” Sergisi Odunpazarı Modern Müze'de

“İki Güneş Altında” Sergisi Odunpazarı Modern Müze'de