Yetişkinler İçin En İyi 15 Animasyon Filmi

Dramdan komediye, bilim kurgu ve aksiyondan fantastiğe kadar farklı türlerde, yetişkinlere yönelik çekilmiş en iyi animasyon filmleri.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
27 Ekim 2022 Perşembe 15:07 | Son Güncellenme:
23 dakika okunma süresi
Yetişkinler İçin En İyi Animasyon Filmler

Yetişkinlere Özel Animasyon Film Önerileri

Animasyon dendiğinde doğrudan çocuklara hitap eden filmler düşünülebilir. Ancak yalnızca yetişkinlere yönelik pek çok başarılı animasyon da çekiliyor. Dramdan komediye, bilim kurgu ve aksiyondan fantastiğe kadar farklı türlerde çekilmiş, yetişkinler için en iyi animasyon filmlerinin listesini oluşturduk.

1. Persepolis (2007) – IMDB Puanı 8.0

Yönetmen: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

Seslendirme Kadrosu: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Gena Rowlands, Danielle Darrieux, Simon Abkarian

Marjane Satrapi, İran Devrimi sırasında büyüyen bir kızı konu alan, kendi otobiyografik çizgi romanını beyazperdeye uyarladı. En İyi Animasyon Film dalında Oscar adaylığı alan "Persepolis", büyük ölçüde Satrapi'nin İran'daki deneyimlerine dayanıyor olsa da evrensel temaları ele alıyor ve izleyicinin kalbine dokunuyor. Marjane Satrapi'nin çizgi romanın senaryoya Vincent Paronnaud uyarlarkan filmin yönetmenliğini iki isim birlikte üstleniyor.

2. Loving Vincent (2017) – IMDB Puanı 7.8

Yönetmen: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Seslendirme Kadrosu: Douglas Booth, Jerome Flynn, Robert Gulaczyk, Helen McCrory, Josh Burdett, Holly Earl, Chris O'Dowd, Eleanor Tomlinson, Aidan Turner, Saoirse Ronan

"Loving Vincent", Vincent Van Gogh'un ölürken geride bıraktığı mektubu, Van Gogh'un kardeşine teslim etmek için yolculuğa çıkan Armand Roulin adlı bir adamı takip ediyor. Armand, yolculuğu süresince Vincent'ın ölümünün nedenini öğrenmeye çalışıyor. Sanatçılar, filmin her karesini Vincent Van Gogh'un sanat tarzını yansıtacak şekilde boyadı ve sanat tarihinin en sevilen figürlerinden birine adanmış ustaca bir eser ortaya çıktı. Dorota Kobiela, Hugh Welchman ve Jacek Dehnel tarafından senaryosu yazılan "Loving Vincent"ın yönetmenliği de Kobiela ile Welchman tarafından üstleniliyor.

3. Waltz with Bashir (2008) – IMDB Puanı 8.0

Yönetmen: Ari Folman

Seslendirme Kadrosu: Ari Folman, Ron Ben-Yishai, Ronny Dayag, Ori Sivan

"Waltz with Bashir", yazar ve yönetmeni Ari Folman hakkında otobiyografik bir film. Psikolojik drama olan yapım, en güçlü savaş karşıtı filmlerden biri. İsrailli bir film yönetmeni, 1982 Lübnan işgalinin gazileriyle, bu çatışmadaki hizmet süresine ilişkin kendi anılarını yeniden inşa etmek için röportaj yapıyor. Savaşta bir asker olarak yer almış Folman, travma sonrası stres nedeniyle hafızasının bir kısmını kaybediyor ve boşlukları doldurmak için araştırmaya çıkıyor. Ancak bu araştırma onu belki de öğrenmeyi hiç istemeyeceği gerçeklere çıkarabilir. Belgesel ve kurgu iç içe girmiş gibi görünen bu animasyon o kadar stilistik ama bir yandan da o kadar çarpıcı ki kalbinizi acıtsa bile izlemenizi öneririz.

4. Anomalisa (2015) – IMDB Puanı 7.2

Yönetmen: Duke Johnson, Charlie Kaufman

Seslendirme Kadrosu: David Thewlis, Jennifer Jason Leigh, Tom Noonan

Charlie Kaufman zorlu, bazen iç karartıcı ama her zaman insanlık halleri ve gündelik hayat mücadeleleri hakkında dürüst ve ilginç filmler yazmasıyla ve bazen de yönetmesiyle tanınıyor. Bu bağlamda, hem yazıp hem de Duke Johnson ile birlikte yönettiği animasyon filmi "Anomalisa", diğer yapımlarından farklı değil. 'Stop-motion' animasyon tekniğiyle çekilmiş olan film, garip bir otelde kalırken bir kadına aşık olan ve sıradan hayatının diğer alanlarının etrafında çöküşünü deneyimleyen yalnız bir adamın hikayesini anlatıyor. Herkese göre olmayan, tuhaf ve bazen daha da tuhaf olabilen film, kesinlikle şans vermeye değer. Komedi ve dram türündeki "Anomalisa"nın seslendirme kadrosunda David Thewlis, Jennifer Jason Leigh ve Tom Noonan var.

5. Grave of the Fireflies (1988) – IMDB Puanı 8.5

Yönetmen: Isao Takahata

Seslendirme Kadrosu: Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi, Akemi Yamaguchi, Yoshiko Shinohara

"Grave of the Fireflies", hem animasyonlar arasında hem de genel olarak tüm zamanların en hüzünlü ve göz yaşartıcı filmlerinden biri olarak ünlü. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir bombanın Japonya'daki evlerini yıkıp, annelerinin canını almasının ardından hayatları alt üst olan iki çocuğun hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. Listemizdeki diğer bir savaş karşıtı yapım olan "Grave of the Fireflies", her ne kadar gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız bir film olsa da yetişkinlerin mutlaka izlemesi gereken işlerden. "Grave of the Fireflies", Akiyuki Nosaka'nın romanından Isao Takahata tarafından senaryoya uyarlanıyor.

6. Isle of Dogs (2018) – IMDB Puanı 7.8

Yönetmen: Wes Anderson

Seslendirme Kadrosu: Bryan Cranston, Koyu Rankin, Edward Norton, Bob Balaban, Jeff Goldblum, Bill Murray, Greta Gerwig, Frances McDormand, Scarlett Johansson, Tilda Swinton ve Ken Watanabe

Bir Wes Anderson filmi olan "Isle of Dogs", bir köpek gribi salgınından sonra köpeklerin sürgüne gönderildiği bir zamanda, kurgusal Japon şehri Megasaki'de geçiyor. Hikaye, köpeği Spots'u geri getirmek için çılgın bir maceraya atılan 12 yaşındaki kararlı bir çocuğu takip ediyor. Wes Anderson'ın filmlerinin bu kadar sevilmesine neden olan estetik yaklaşım ve zeka, bu filmde de mevcut. Ancak bu macera-komedi türündeki sevimli filmdeki, köpeklerin ölüme terk edildiği adaların, bizim ülkemizin tarihi de dahil dünyada daha önce görülmüş olaylar olduğunu bilmemiz nedeniyle insanın yüreğine dokunuyor.

7. Waking Life (2001) – IMDB Puanı 7.7

Yönetmen: Richard Linklater

Seslendirme Kadrosu: Ethan Hawke, Wiley Wiggins, Trevor Jack Brooks, Lorelei Linklater, Julie Delpy

Richard Linklater'ın yazıp yönettiği "Waking Life" filmi, gerçeküstü ve felsefi açıdan ilgi çekici bir yolculuk. Varoluşçuluk, hayatın anlamı ve özgür irade gibi konular üzerine derinlemesine bir inceleme. Bir adam, rüyalarda yolculuğa çıkarak tanıştığı insanlarla evrenin anlamını ve amacını tartışıyor. Filmin animasyon tekniği de oldukça ilginç, gerçek oyuncular videoya çekilip ardından animasyon sürecinden geçiyor. Yani oyuncuların yalnızca seslendirme değil, fiziksel olarak da oyunculuk yaptığı bir yapım izliyoruz.

8. Mary and Max (2009) – IMDB Puanı 8.1

Yönetmen: Adam Elliot

Seslendirme Kadrosu: Toni Collette, Philip Seymour Hoffman, Eric Bana, Barry Humphries

"Up" (2009) animasyonunu izleyip sevenler veya hiç duymamış olanlar için "Mary and Max" de benzer bir şekilde küçük bir çocuk ile yaşlı bir adam arasındaki dostluğu anlatıyor. Neden bilinmez, arkadaş olmasını beklemeyeceğimiz iki alakasız kişinin dostluğunu izlemenin apayrı bir tadı oluyor. Belki gerçek arkadaşlıkların kolay bulunmadığını bildiğimizden... "Mary and Max" de iki alışılmadık mektup arkadaşı arasındaki dostluk hikayesini anlatıyor. Melbourne'ün banliyölerinde yaşayan sekiz yaşındaki yalnız bir kız olan Mary ve New York'ta yaşayan yaşlı ve yalnız bir adam olan Max'in arasındaki duygusal iletişimini izliyoruz. "Up"ın çocuklara da uygun olması, "Mary and Max"i ise daha çok yetişkinlere önermemizin nedeni ise bu filmin, çocuklar için biraz fazla hüzünlü olabileceğini düşünmemiz.

9. J'ai Perdu Mon Corps (2019) – IMDB Puanı 7.5

Yönetmen: Jérémy Clapin

Seslendirme Kadrosu: Hakim Faris, Victoire Du Bois, Patrick d'Assumçao, Alfonso Arfi, Hichem Mesbah, Myriam Loucif

Jérémy Clapin'in yönettiği ve senaryosunu Guillaume Laurant ile birlikte yazdığı "J'ai Perdu Mon Corps", fantastik ve dram türünde bir animasyon filmi. Genç bir adam olan Naoufel'in, Gabrielle isimli genç bir kadına aşık olma hikayesini izliyoruz. Şehrin başka bir yerinde ise kesik bir el, bedenini tekrar bulmaya kararlı bir şekilde bir laboratuvardan kaçar. En İyi Animasyon Film kategorisinde 2020 yılında Oscar'a aday olan "J'ai Perdu Mon Corps", Cannes Film Festivali'nden ise Golden Camera adaylığı ve Critics' Week Grand Prize ödülü ile döndü.

10. Ghost in the Shell (1995) – IMDB Puanı 7.9

Yönetmen: Mamoru Oshii

Seslendirme Kadrosu: Atsuko Tanaka, Iemasa Kayumi, Akio Otsuka, Koichi Yamadera, Yutaka Nakano, Tamio Oki

Shirow Masamune'nin manga'sından uyarlanan, senaryosunu Kazunori Ito'nun yazdığı "Ghost in the Shell" animasyonunun yönetmenliğini Mamoru Oshii'nin üstleniyor. Zamansız bir siberpunk animasyon klasiği olarak ünlenen yapım, bazı zorlu temalara da değinmekten kaçınmıyor. Bu filmin, "The Matrix" serisi üzerindeki etkisi o kadar güçlüydü ki Wachowski Kardeşler, stüdyo yöneticilerine "Ghost in the Shell"i göstererek temelde bunun canlı aksiyonunu yapmak istediklerini söyleyerek projeye ikna etmişlerdi. Tabii ki "The Matrix" serisinin bambaşka bir yapım olduğunu söyleyebiliriz ama "Ghost in the Shell"den büyük ölçüde ilham aldığını Wachowski'ler de söylüyor. Cyborg bir kadın polis ve ortağı, Puppet Master adlı gizemli ve güçlü bir bilgisayar korsanının peşine düşüyor. Bu bol aksiyonlu suç filminin 2017 yılında Scarlett Johansson'ın başrolünde yer aldığı, aynı isimli bir 'live-action' versiyonu da çekildi, ancak animasyon filminin başarısını kesinlikle yakalayamadı.

11. The Breadwinner (2017) – IMDB Puanı 7.7

Yönetmen: Nora Twomey

Seslendirme Kadrosu: Saara Chaudry, Soma Chhaya, Noorin Gulamgaus, Laara Sadiq, Ali Badshah

2001 yılında Taliban'ın Afganistan'ın çoğu üzerindeki kontrolü sırasında geçen "The Breadwinner" filmi, on bir yaşındaki Parvana'yı merkezine alıyor. Babası haksız yere hapse atıldıktan sonra, Parvana ailesinin geçimini sağlamak zorunda kalıyor. Taliban yasalarını çiğnememek için bir erkek çocuğu gibi giyiniyor ve babasını kurtarmayı planlıyor. Film, bir çocuğun ailesine yardım etme kararlılığının yürekten ve ilham verici bir hikayesi. Bazen bir aile filmi olarak değerlendirilse de konu aldığı hikaye nedeniyle daha çok yetişkinlere yönelik olduğunu söyleyebiliriz. "The Breadwinner" animasyonunun senaryosunu Anita Doron ve Deborah Ellis yazıyor.

12. Coraline (2009) – IMDB Puanı 7.7

Yönetmen: Henry Selick

Seslendirme Kadrosu: Dakota Fanning, Teri Hatcher, John Hodgman, Jennifer Saunders, Keith David, Ian McShane

Maceracı 11 yaşındaki bir kız, sinir bozucu evinin garip bir şekilde idealize edilmiş bir versiyonu olan başka bir dünya bulur, ancak buranın uğursuz sırları vardır. Fantastik dünyalarıyla tanıdığımız usta yazar Neil Gaiman'ın aynı adlı romanından Henry Selick tarafından sinemaya uyarlanan ve yönetilen "Coraline", listemizdeki bir diğer fantastik animasyon. 'Stop-motion' animasyon tarzındaki film, yuva kavramının gerçek anlamını arıyor ve harika bir büyüme hikayesi sunuyor. Özünde bir büyüme hikayesi olsa da bunun neden yetişkinlere yönelik bir yapım olduğunu, Neil Gaiman'ın romanlarına aşina olanlar tahmin edebilecektir.

13. Perfect Blue (1997) – IMDB Puanı 8.0

Yönetmen: Satoshi Kon

Seslendirme Kadrosu: Junko Iwao, Rica Matsumoto, Shinpachi Tsuji, Masaaki Okura, Emi Shinohara

Psikolojik gerilim türündeki animasyon filmi "Perfect Blue", gerilim türü henüz animasyona pek de girmemişken 1997 yılında Japonya'da yayınlandı. Bu açıdan oldukça yenilikçi bir yapımla karşı karşıyayız. Yoshikazu Takeuchi'nin "Perfect Blue: Complete Metamorphosis" kitabından uyarlanan bu film, oyunculuk kariyerine başlamak için J-Pop grubundan yarılan bir müzisyen hakkında. Ancak kariyerini yeniden inşa etmeye çalışan kadın, takıntılı bir hayranı tarafından takip edilmeye başlar ve kendini bir dizi cinayetin merkezinde bulur.

14.Flee (2021) – IMDB Puanı 7.9

Yönetmen: Jonas Poher Rasmussen

Seslendirme Kadrosu: Daniel Karimyar, Fardin Mijdzadeh, Milad Eskandari, Belal Faiz, Elaha Faiz, Zahra Mehrwarz, Sadia Faiz, Rashid Aitouganov

2021 Oscar'larında başarı yakalayan ve En İyi Uluslararası Film, En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Belgesel dallarında adaylık kazanan "Flee", izleyici ve eleştirmenlerce oldukça beğenilen bir animasyon belgesel. Şu anda Danimarka'da yaşayan Afganistanlı bir mülteci olan Amin'in cinselliğiyle yüzleşmek ve mülteci olarak yaşadığı mücadelelere odaklanan hikayesini anlatıyor. Zaman zaman oldukça üzücü de olsa neyse ki biraz umut da barındırıyor.

15. Beowulf (2007) – IMDB Puanı 6.3

Yönetmen: Robert Zemeckis

Seslendirme Kadrosu: Ray Winstone, Crispin Glover, Angelina Jolie, Robin Wright, Anthony Hopkins

"Beowulf", belki listemizdeki en başarılı animasyon filmi olmayabilir ama kesinlikle en büyük bütçeli ve ünlülerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Epik bir şiir olan "Beowulf"tan senaryoya Neil Gaiman ve Roger Avary tarafından uyarlanan film, Robert Zemeckis tarafından yönetiliyor. Savaşçı Beowulf, Danimarka'yı terörize eden canavar Grendel'le ve ardından da intikam için öldürmeye başlayan Grendel'in annesi ile savaşmalı ve onları yenmelidir.

En Yakın Arkadaşınızla İzlemeniz Gereken Filmler

Köpekleri Konu Alan En İyi Dostluk Filmleri

Tüm Zamanların En İyi Fantastik Filmleri

EN ÇOK OKUNANLAR

24 Nisan'daki Akrep Burcu Dolunayında Burçları Neler Bekliyor?
24 Nisan'daki Akrep Burcu Dolunayında Burçları Neler Bekliyor?

24 Nisan'daki Akrep Burcu Dolunayında Burçları Neler Bekliyor?

10 dakika okunma süresi
Ipekyol x Elie Saab İş Birliği
Ipekyol x Elie Saab İş Birliği

Ipekyol x Elie Saab İş Birliği

1 dakika okunma süresi
Lancome x Hazal Kaya Daveti
Lancome x Hazal Kaya Daveti

Lancome x Hazal Kaya Daveti

1 dakika okunma süresi
“Kimler Geldi Kimler Geçti” Dizisi Hakkında Her Şey
“Kimler Geldi Kimler Geçti” Dizisi Hakkında Her Şey

“Kimler Geldi Kimler Geçti” Dizisi Hakkında Her Şey

3 dakika okunma süresi
Coachella Festivali'nin En İyi Stil Görünümleri
Coachella Festivali'nin En İyi Stil Görünümleri

Coachella Festivali'nin En İyi Stil Görünümleri

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

“Yüzyıllık Yalnızlık” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
“Yüzyıllık Yalnızlık” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Yüzyıllık Yalnızlık” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nisan Ayı Dizi Önerileri
Nisan Ayı Dizi Önerileri

Nisan Ayı Dizi Önerileri

“Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2” Filmi Hakkında Tüm Detaylar
“Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2” Filmi Hakkında Tüm Detaylar

“Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2” Filmi Hakkında Tüm Detaylar

Sevgilinizle Birlikte İzleyebileceğiniz En Romantik Filmler
Sevgilinizle Birlikte İzleyebileceğiniz En Romantik Filmler

Sevgilinizle Birlikte İzleyebileceğiniz En Romantik Filmler

43. İstanbul Film Festivali'nin Dikkat Çeken Yapımları
43. İstanbul Film Festivali'nin Dikkat Çeken Yapımları

43. İstanbul Film Festivali'nin Dikkat Çeken Yapımları

En İyi Shakespeare Uyarlaması Filmler
En İyi Shakespeare Uyarlaması Filmler

En İyi Shakespeare Uyarlaması Filmler

“Kuvvetli Bir Alkış” Dizisi Hakkında Her Şey
“Kuvvetli Bir Alkış” Dizisi Hakkında Her Şey

“Kuvvetli Bir Alkış” Dizisi Hakkında Her Şey

“Fly Me To The Moon” Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
“Fly Me To The Moon” Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Fly Me To The Moon” Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mart Ayı Film Önerileri
Mart Ayı Film Önerileri

Mart Ayı Film Önerileri

“Bridget Jones'un Günlüğü 4” Filmi Hakkında Merak Edilenler
“Bridget Jones'un Günlüğü 4” Filmi Hakkında Merak Edilenler

“Bridget Jones'un Günlüğü 4” Filmi Hakkında Merak Edilenler

“Feud: Capote vs. The Swans” Dizisi Hakkında Merak Edilenler
“Feud: Capote vs. The Swans” Dizisi Hakkında Merak Edilenler

“Feud: Capote vs. The Swans” Dizisi Hakkında Merak Edilenler

“Beetlejuice Beetlejuice” Filmi Hakkında Tüm Detaylar
“Beetlejuice Beetlejuice” Filmi Hakkında Tüm Detaylar

“Beetlejuice Beetlejuice” Filmi Hakkında Tüm Detaylar