ANDY WARHOL'UN POLAROİDLERİ

22.02.2019 17:32:00

Aralarında aktörler, sanatçılar, politikacılar bulunan Andy Warhol’un Fabrika çevresi, bir polaroid serisi olarak Londra’da Bastian Gallery'de sergileniyor.

Andy Warhol’un 60’lı ve 70’li yıllarda bir anlamda mabedi de sayılabilecek Fabrika’sı, Warhol’un filmleri, heykelleri, özel eşyaları yanında, arkadaş çevresinin katıldığı partilere de ev ahipliği yaptı. New York’un göbeğindeki Fabrika, nam-ı diğer The Factory, sanatçının pek çok eserinin de yaratıldığı bir atölyeydi aynı zamanda. Londra’da bulunan Bastian galerisi, Andy Warhol Polaroid Pictures sergisi ile 70’li ve 80’li yılların New York’unun nabzını tutuyor. Sergide New York’un portresi çekilirken, yeni bir görsel kültürün doğuşuna da şahit oluyoruz. Polaroid fotoğraflardan oluşan seri, objesi ve yaratıcısı olarak Andy Warhol’un zamanının masal anlatıcısı yönünü bize gösteriyor.

Kurgusal bir düzlemde görülebilecek gerçek olmayan bir ilüzyon algısı, polaroidlerin bize verdiği mesaj olarak algılanıyor. 13 Nisan’a kadar devam edecek sergideki fotoğrafların bir kısmı ilk defa görücüye çıkıyor.David HockneyJane FondaMichel BasquiatJohn LennonLiza MinelliYoko Ono

PAYLAŞ