Arzu Uygun ile Yatırım Gözüyle Londra

Uzun yıllar bankacılık sektöründe yöneticilik yapan Arzu Uygun, Londra'ya taşınınca gayrimenkule duyduğu ilgiden yola çıkarak danışmanlık şirketini hayata geçirmiş. Londra'da yatırım yapmanın avantajlarını ve çok daha fazlasını Uygun'dan dinledik.

YAZAR: Ayça Barut Tanman
ABONE OL
5 Temmuz 2022 Salı 15:07 | Son Güncellenme:
15 dakika okunma süresi
Arzu Uygun ile Yatırım Gözüyle Londra

Bankacılık sektöründe geçirdiği 20 yılın ardından Londra'da yeni bir kariyer sayfası açan Arzu Uygun, altı yıl önce adım attığı emlak yatırım danışmanlığına Unique London ile devam ediyor. Uygun ile Londra'da yatırım yapmanın püf noktalarını, şehrin yükselen bölgelerini ve müşterileriyle olan ilişkisini konuştuk.

Kariyer yolculuğunuzu sizden dinleyebilir miyiz? Uzun yıllar bankacılık sektöründe çalıştınız, o yıllarda edindiğiniz tecrübelerin bugünkü yolculuğunuza etkisi nedir sizce?

1995 yılında ODTÜ İstatistik Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Garanti Bankası'nda çalışmaya başladım. İngiltere'ye taşındığımız Ocak 2016 tarihine kadar da bankadaki kariyerime devam ettim. Bankadaki 20 yılın 10 yılını farklı şubelerde şube müdürü olarak geçirdim. En son çalıştığım yer, İstanbul Yeşilköy şubesiydi. Kariyerim boyunca gerek iş arkadaşlarım ve gerekse de müşterilerimle geliştirdiğim şeffaf ve dürüst iletişim, bana bugün sahip olduğum disiplini ve çalışma prensibini kazandırdı. Bu elde ettiğim kazanım, finans ve gayrimenkul sektöründeki 27 yıllık tecrübemin verdiği özgüvenle birleştiğinde müşterilerime kendilerini güvende hissettikleri bir ortam sundu.

Londra'ya taşınmaya ve emlak yatırımı alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Eşimin işinden dolayı Londra'ya taşınma kararı aldık. Çalışma hayatım boyunca birikimlerimizi gayrimenkulde değerlendirme tercihimiz sebebi ile sektörü her zaman yakından takip ettim. Bu da bana finans tecrübesinin yanı sıra geniş çaplı bir gayrimenkul tecrübesi de kazandırdı. Londra'ya yerleştikten sonra, gerek kendi yatırımlarımız gerekse de bu yeteneğimden haberdar olan bankadaki eski müşterilerimin benden talep etmesi üzerine , yatırım olanaklarını araştırmaya başladım. Londra'daki konut sektörünün büyüklüğü, yabancı yatırımcılar için cazip bir pazar olması ve geçmiş krizlerde minimum dalgalanma yaşanmış olması beni bu alanda çalışmak için çok heyecanlandırdı. İlk satışımı Londra'ya geldikten çok kısa bir süre sonra gerçekleştirdim. Bankadaki eski bir müşterim, Londra'ya gelmeden ve alacağı yeri görmeden, onun amacına uygun olarak seçtiğim yeri satın aldı. Ve bu satış bana, bankacılık kariyerimdeki en büyük kazanımımın, etik ve dürüst çalışma prensiplerime şahit olan müşterilerim ile tanışma şansı elde etmem ve onlarla uzun yıllar süren dostluklar kurmam olduğunu gösterdi.

Unique London'ın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Gayrimenkul yatırımına olan ilgim ve tecrübeme, Londra'da gayrimenkule yatırım yapmak isteyen bankadaki eski müşterilerim ve çevrem de eklenince başka seçeneğim kalmamıştı. İlk is olarak Londra'nın gayrimenkul pazarı, dinamikleri, bölge bazında değerlenme potansiyelleri ve yıllık kira getirileri gibi yatırım kararı alınmadan bilinmesi gereken tüm bilgileri toplayıp, sektörün önemli isimleriyle tanıştım. Yoğun bir ön hazırlık devresinden sonra da buradaki gayrimenkul yolculuğum başladı. Altı yıldır Türkiye'de ya da İngiltere'de yaşayan Türk müşterilerime, Londra'dan gayrimenkul yatırımı yapmaları konusunda danışmanlık hizmeti veriyorum.

Londra'da emlak yatırımı yapmanın en büyük avantajları neler? Bu yatırımı gerçekleştirebilmek için hangi şartlar gerekiyor?

Avantajlarını anlatmadan önce, Londra gayrimenkul pazarının büyüklüğü ile ilgili birkaç bilgi vermek isterim. Londra'da 3.9 milyon ev var ve bunların toplam piyasa değeri 1.9 trilyon GBP. Alıcıların %40'ı yabancı. En büyük avantajı da bu bence. Bölgesel ya da ülkesel bir krizin, bu sektörü etkilemesi gerçekten çok sınırlı oluyor. 2008-2009 yıllarında dünyadaki ev fiyatlarının %50'den fazla düştüğü bir dönemde bile Londra'daki düşüş %10 civarında olmuş. Bir yatırımcının yatırım yaparken düşünmesi gereken en önemli etken bu olmalı bence. Potansiyel değer artışı tabii ki çok önemli ama krizlere olan tepkisini anlamak için, sektörün büyüklüğü ve sektörü elinde tutan yatırımcıların çeşitliliği de bir o kadar önemlidir. Sanılanın aksine, Londra'da yatırım yapmak için, İngiltere'de bir oturum iznine ihtiyaç yok. Türkiye'de yaşamanız, Türk vatandaşı olmanız burada gayrimenkul yatırımı yapmanıza engel değil. Hatta buraya gelmenize bile gerek yok. İşlemler avukat aracılığı ile yapıldığı için, her şey şeffaf ve son derece güvenli.

Yatırım yapmak isteyenlere verdiğiniz danışmanlık hizmeti hakkında neler söylemek istersiniz? Süreç nasıl işliyor?

Londra'da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen müşterilerime doğru alternatiflerin sağlanması, amaçlarına uygun gayrimenkulün seçilmesi ve sonrasında, satın alma sürecinin tamamlanmasına kadar olan aşamadaki tüm operasyonu ben yönetiyorum. Ardından, o gayrimenkulün kiralanması talep ediliyorsa, o konuda da çözüm sunup, başarılı bir şekilde kiralanmasını ve müşterimin yatırımından en üst düzeyde yarar sağlamasını amaçlıyorum. Alternatif gayrimenkulleri sunmadan önce, müşterimle bir ya da birkaç toplantı yapıp amacını, gelecek planlarını, çocuklarının bu plandaki ve bu yatırımdaki yerini, bütçeyi ve bilmem gereken, buradaki yatırım kararını etkileyebilecek tüm detayları konuşuyoruz. Sonrasında bu yatırımın amacına uygun portföyleri sunarak ilerliyorum. Gayrimenkul seçimi yapıldıktan sonra pazarlık süreci başlıyor; fiyatta anlaştığımız anda da avukatları devreye sokarak hukuki süreci başlatıyoruz.

Londra'da yatırım yapmak için en ideal bölgeler hangileri?

Bu sorunun cevabı amaca göre değişiyor. Eğer amaç sadece yatırımsa, potansiyel değer artışı yüksek, kira getiri oranı %4.5'un üzerinde olan ve çok popüler olmayan, belki de Türkiye'de yaşayanların duymadığı semtleri tavsiye ediyorum. Eğer bölge Türkiye'de de konuşulmaya başlandıysa potansiyel değer artışı da, yıllık kira getiri oranıda düşmeye başlamıştır. İşin aslı, yatırım yapılacak yer seçiminde dünyanın her yerinde geçerli olan kural burada da geçerli. Bölge çok popülerse ve çok konuşuluyorsa potansiyel değer artışı da, yıllık kira getiri oranı da düşük oluyor. Tıpkı Nişantaşı ya da Ulus'ta şimdi bir gayrimenkul yatırımı yapmak gibi. Zone 1 ve Zone 2, yıllardır çok talep gören, en popüler semtleri barındıran bir bölge olduğu için, yatırım yapacak müşterilerime bu bölgeleri tavsiye etmiyorum. Çünkü yıllardır buraya olan aşırı talepten dolayı fiyatlar zaten arttı ve potansiyel artış oranı Londra ortalamasının altında olacak. Zone 3, Zone 4 gibi gelişme sürecinde olan yeni bölgeleri tavsiye ediyorum. Eğer amaç içinde yaşamaksa ve potansiyel değer artışı ikinci plandaysa, sadece sayılar değil, duygular da devreye giriyor. O zaman yatırım kararını verirken matematikten biraz uzaklaşıyoruz.

Hangi inşaat firmalarıyla çalışıyorsunuz?

Barratt London, Berkeley Homes, Taylor Wimpey, Galliard Homes gibi Londra'nın en büyük ve en prestijli inşaat firmalarının resmi temsilciliğini yapıyor ve onların bitmiş ya da bitecek projelerinin satışını yapıyorum. Bu projelerden satış yaparken, müşterilerimden herhangi bir komisyon da almıyorum. Bu projelerin amaca hizmet etmediği durumlarda, müşterilerimin taleplerini karşılayabilmek için ikinci el pazarından da portföy sağlayabiliyorum. Tüm bunlar müşterinin talebine ve ihtiyacına göre değişen dinamik süreçleri barındırıyor.

Danışman olarak sizi tercih etmelerinin en önemli sebebi ne?

İlk aklıma gelen evlerini gelip görmeden alacak kadar benim seçimlerime güvenmeleri. Müşterilerimin çoğu hali hazırda zaten bankacılık dönemimden benimle çalışma imkanı olmuş kişiler. Dolayısıyla pek çoğu zaten beni tanıyor; tanımayanların da, eski çalışma arkadaşlarımdan benimle ilgili olumlu referans almaları, şeffaf ve dürüst olmam, benimle daha önce iş yapan diğer müşterilerimin olumlu yönlendirmeleri aklıma gelen diğer sebepler. İlave olarak bankacılık yıllarımın en büyük hediyesi olan müşteri sırrına verdiğim önem diyebiliriz. Yaptıkları yatırımın bilinmesini istemeyen bazı müşterilerim için bu çok önemli bir unsur. Yıllardır Türkiye'nin tanınmış aileleri, iş insanları, sanatçıları, ünlü cerrahları, holdinglerin üst düzey yöneticileri ile çalışıyorum. Yaptıkları yatırımın gizli kalacağından emin olmaları, benim bunu hiçbir ortamda ima dahi etmeyecek kadar etik değerlere sahip olduğumu bilmeleri de, beni seçmeleri için bir diğer etken. Ayrıca sunduğum projeleri, yatırımcı gözüyle de değerlendirmem ve potansiyeline inanmadığım hiçbir konutu müşterilerime sunmuyor olmam da beni seçmelerinin sebeplerinden biri diye düşünüyorum.

Londra'da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Yatırım yapmak isteyenler internet sitemiz uniquelondon.co.uk ile Instagram adresimiz unique.london.investment'ı ziyaret edebilir, mail adresim [email protected]'den de bana ulaşabilirler.

Londra'da en çok hangi noktalarda vakit geçirmeyi seviyorsunuz?

Marylebone, Battersea Park, Hyde Park, Tower Bridge'teki St Katharine's Docks.

EN ÇOK OKUNANLAR

En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

6 dakika okunma süresi
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

11 dakika okunma süresi
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

1 dakika okunma süresi
Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri
Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri

Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri

1 dakika okunma süresi
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Efruz Çakırkaya ile İstanbul Müzik Festivali Üzerine
Efruz Çakırkaya ile İstanbul Müzik Festivali Üzerine

Efruz Çakırkaya ile İstanbul Müzik Festivali Üzerine

Candan Varnalı ve Alara Kap ile Keyifli Sohbet
Candan Varnalı ve Alara Kap ile Keyifli Sohbet

Candan Varnalı ve Alara Kap ile Keyifli Sohbet

Burcu Esmersoy x İpekyol İş Birliği
Burcu Esmersoy x İpekyol İş Birliği

Burcu Esmersoy x İpekyol İş Birliği

Barratt London ile Yalıkavak'ta Londra Rüzgarı
Barratt London ile Yalıkavak'ta Londra Rüzgarı

Barratt London ile Yalıkavak'ta Londra Rüzgarı

Selçuk Tümay ile Kariyer Yolculuğu
Selçuk Tümay ile Kariyer Yolculuğu

Selçuk Tümay ile Kariyer Yolculuğu

Füsun Onur ve Bige Örer ile 2022 Venedik Bienali'ni Konuştuk
Füsun Onur ve Bige Örer ile 2022 Venedik Bienali'ni Konuştuk

Füsun Onur ve Bige Örer ile 2022 Venedik Bienali'ni Konuştuk

Yasemin Kay Allen ile Sohbet
Yasemin Kay Allen ile Sohbet

Yasemin Kay Allen ile Sohbet

Nur Karaata Uğurlu ile Tasarımları Üzerine
Nur Karaata Uğurlu ile Tasarımları Üzerine

Nur Karaata Uğurlu ile Tasarımları Üzerine

Hemington ile Babalar Günü Kutlaması
Hemington ile Babalar Günü Kutlaması

Hemington ile Babalar Günü Kutlaması

Ayşegül Dinçkök ile Su Altı Sergisi
Ayşegül Dinçkök ile Su Altı Sergisi

Ayşegül Dinçkök ile Su Altı Sergisi

Nazlı Bulum'u Yakından Tanıyoruz
Nazlı Bulum'u Yakından Tanıyoruz

Nazlı Bulum'u Yakından Tanıyoruz

Zeynep Tuğçe Bayat ile Oyunculuk Üzerine
Zeynep Tuğçe Bayat ile Oyunculuk Üzerine

Zeynep Tuğçe Bayat ile Oyunculuk Üzerine