Ben Affleck'in En İyi 15 Filmi

Hollywood'un sevilen oyuncularından Ben Affleck'in, zaman zaman senaryo ve yönetmenliğini de kendisinin üstlendiği en iyi filmleri.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
26 Temmuz 2022 Salı 18:10 | Son Güncellenme:
19 dakika okunma süresi
Ben Affleck'in En İyi Filmleri


"Gone Girl" (2014)

Kariyerinde büyük oranda seyircinin sempatisini toplayan karakterleri oynadığını gördüğümüz Ben Affleck, "Gone Girl" ile cesurca bir hamle yapıyor. İzleyicinin, tarafında olması gerektiğinden pek de emin olamayacağı bir karakteri canlandırıyor. Gillian Flynn'in romanından David Fincher'ın yönetmenliği ile sinemaya uyarlanan "Gone Girl", karısı şüpheli bir şekilde ortadan kaybolan Nick'in polisin ve medyanın radarına girişini konu alıyor. Başroldeki Rosamund Pike ve Ben Affleck'in harika oyunculukları ve çekici hikayesiyle "Gone Girl", kesinlikle Affleck'in filmografisinin en parlak yapımları arasına giriyor. Son yılların en iyi gerilim ve gizem filmlerinden biri olan "Gone Girl"de, ısrarla şüpheli davranan ve soğuk bir karakter olan Nick'i muhtemelen Ben Affleck'ten başka kimse bu kadar hakkını vererek canlandıramazdı."Good Will Hunting" (1997)

Gus Van Sant'ın yönettiği "Good Will Hunting", birçok izleyicinin "tüm zamanların en iyi filmi" listesinde ve bunda Ben Affleck ile Matt Damon'ın birlikte yazdığı içten senaryonun çok büyük emeği var. M.I.T.'de hademe olarak çalışan Will Hunting'in matematiğe olağanüstü bir yeteneği vardır. Ancak bu konuda kendisini gösterebilmesi ve hayattaki yolunu bulabilmesi için psikoloğundan yardım almalıdır. "Good Will Hunting", başrolleri Robin Williams, Matt Damon ve Ben Affleck'in performanslarının da etkisiyle büyük başarıya ulaştı ve adeta mirasa dönüştü."Argo" (2012)

Ben Affleck'e En İyi Film Oscar'ını kazandıran, yönetmenliğini Affleck'in üstlendiği "Argo", casusluk ve gerilim filmlerinin iyi örneklerinden. Gerçek bir hikayeye dayanan film, CIA ajanı Tony Menzez'in 1979 rehine krizi sırasında Tahran'da altı Amerikalıyı kurtarma çabalarını anlatıyor. Menzez, düzmece bir bilim kurgu filmi çekmek için bölgeye gelen bir Hollywood yapımcısı gibi davranmalıdır. Menzez rolünde Ben Affleck'i izlediğimiz filmde Affleck'e Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Tate Donovan, Clea DuVall, Christopher Denham, Scoot McNairy, Kerry Bishe, Rory Cochran gibi isimler eşlik ediyor. Ben Affleck'in "Argo"daki oyunculuğu beğenilip yönetmenliği yer yer eleştirilse de BAFTA'da En İyi Yönetmen seçilmeyi başardı."The Town" (2010)

Yine Ben Affleck tarafından yönetilen "The Town", özünde iyi kalpli suçluların emeklilikten önce son vurgunlarını anlatan klasik filmlerden biri. Affleck, soygun ekibinin başındaki Douglas MacRay karakterini canlandırıyor. "The Town" hem izleyici hem de eleştirmenlerden olumlu tepkiler almayı başardı. Filmin daha da heyecanlı hale getiren, hikayenin gerçek olaylara dayanması ve tabii ki oyuncu kadrosunun başarılı performansları. Yıldız kadroda Ben Affleck'in yanı sıra Rebecca Hall, Jon Hamm, Jeremy Renner, Blake Lively, George Carroll, ve Owen Burke gibi isimleri görüyoruz."Chasing Amy" (1997)

Kevin Smith ve Ben Affleck'in bir dönemki ortaklıklarından biri olan "Chasing Amy", sevimli ve komik bir romantik film olarak karşımıza çıkıyor. Geleneksellikten uzak bir romantik komedi olan "Chasing Amy"de çizgi roman sanatçısı olan Holden, karikatürist bir arkadaşına aşık olur ama Amy'nin lezbiyen olduğunu öğrenince yıkılır. Kevin Smith'in kendine özgü dili, popüler kültür referanslarıyla dolu film ve Ben Affleck ile Joey Lauren Adams arasındaki kimya yapımı ileri taşıyor. Kadroda Affleck ve Adams'a Jason Lee, Dwight Ewell ve Jason Mewes eşlik ediyor."The Accountant" (2016)

Eleştirmenlerce olmasa da aksiyon ve gerilim seven izleyiciler arasında oldukça beğenilen "The Accountant", birçoklarına göre Affleck'in en heyecan verici ve sürükleyici filmlerinden biri. Ben Affleck, büyük finansal şirketlerle yaptığı yasadışı işlerle FBI'ın dikkatini çeken muhasebeci Christian Wolff'u canlandırıyor. Kendinizi kaptırmanızın oldukça kolay olduğu filmde, Affleck'in performansı da karaktere rafine bir derinlik katıyor. Filmin başrollerinde Ben Affleck'e Anna Kendrick, J.K. Simmons, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor, Cynthia Addai-Robinson, John Lithgow ve Jean Smart eşlik ediyor."The Last Duel" (2021)

Ridley Scott'ın imzasını taşıyan "The Last Duel" filminde Kral VI. Charles'ın, bir şövalye olan Jean de Carrouges ile arasındaki çekişmeye son vermek için ölümüne bir düelloya girmesini izliyoruz. "The Last Duel", Ben Affleck ile Matt Damon'ın "Good Will Hunting" filminden sonra ilk kez birlikte senaryo koltuğuna oturdukları film olma özelliğini de taşıyor. Başrollerinde Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer, Harriet Walter, Ben Affleck, Alex Lawther ve Marton Csokas'ı izlediğimiz filmde, performansları için asla dış görünümünde değişiklik yapmadığını bildiğimiz Affleck'i sarışın görmenin de oldukça ilginç olduğunu eklemek gerek."The Way Back" (2020)

Brad Ingelsby'nin senaryosunu yazdığı, Gavin O'Connor'ın yönettiği "The Way Back", muhtemelen Ben Affleck'in kariyerinin en kişisel rollerinden birini sunuyor. Kendisi de aynı sıkıntıları yaşayan oyuncu, alkolik bir basketbol koçunu canlandırıyor. Çocuğunun ölümünden sonra yas tutan Jack, bir zamanlar yıldızı olduğu lisenin basketbol takımının koçluğunu gönülsüzce de olsa kabul eder ama bu, Jack'in kurtuluş için son şansı olabilir. Film, ABD'de pandeminin ilk başladığı döneme denk geldiği için biraz radar altı kalmış olsa da Affleck'in en iyi performanslarından birine sahip olduğu için eleştirmenlerce oldukça beğenildi."Dogma" (1999)

Listemizdeki bir diğer Kevin Smith ve Ben Affleck iş birliği olan "Dogma", ilk yayınlandığında oldukça tartışma uyandırsa da zamanla neredeyse bir külte dönüştü. Neden oldukları olaylar kıyameti getirecek bile olsa cennete geri dönmek için ellerinden geleni yapmayı kafalarına koymuş iki gözden düşmüş meleği takip ediyoruz. İntikam, bağışlama, kadere karşı özgür irade gibi derinlikli temaları işleyen "Dogma", birlikte çok iyi bir uyumları olduğunu bildiğimiz Ben Affleck ve Matt Damon'ın sağlam performanslarına ev sahipliği yapıyor. Kevin Smith'in yazıp yönettiği filmde, Affleck ve Damon'ın yanı sıra Alan Rickman, Salma Hayek, Linda Fiorentino, Chris Rock, Kevin Smith, Jason Mewes gibi isimleri izliyoruz."The Tender Bar" (2021)

George Clooney'in yönetmenliğini yaptığı "The Tender Bar" filmi, babasını kaybeden bir çocuğun hayatında eksikliğini hissettiği baba figürünü aramasını anlatıyor. Affleck'i gerçekten iyi niyetli bir baba figürü olarak izlemenin keyif verdiği, duygusal ve sevimli bir büyüme hikayesi. Başrollerde Ben Affleck, Tye Sheridan ve Lily Rabe karşımıza çıkıyor. "The Tender Bar"daki performansı Affleck'e Altın Küre'de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı kazandırdı."Armageddon" (1998)

Michael Bay'in hem Oscar'larda hem de yılın en kötü filmlerine verilen Razzies Ödülleri'nde birden fazla adaylığı yakalamayı başaran filmi "Armageddon", eleştirmenlerce alay konusu da olsa bir dönemin en popüler filmlerinden biri. İnsanlığın sonunu getirebilecek devasa bir asteroit Dünya'ya doğru gelmektedir. Çözüm ise Harry S. Stamper liderliğinde bir petrol sondaj ekibini işe alıp onları astronot olarak eğitip, asteroidi parçalamak için uzaya göndermek. Muhtemelen gerçek hayatta yaşansa astronotlara sondaj eğitimi vermenin daha mantıklı olacağı bu hikayede aşk da eksik değil. Harry onaylamasa da ekibinde yer alan Frost ve Harry'nin kızı Grace'in görev nedeniyle birbirinden koparan büyük bir aşk hikayemiz de var. "Armageddon"un başrollerindeki Bruce Willis, Ben Affleck ve Liv Tyler'a Billy Bob Thornton, Will Patton, Steve Buscemi, William Fichtner, Owen Wilson ve Michael Clarke Duncan eşlik ediyor."Hollywoodland" (2006)

Paul Bernbaum'un yazdığı ve Allen Coulter'ın yönettiği "Hollywoodland", Ben Affleck'in kariyerini kurtaran film olarak anılıyor. İyi giden kariyeri düşüşe geçtikten sonra uzun bir süre çoğunlukla vasat altı romantik komedi ve aksiyon filmlerinden gördüğümüz Affleck, bu cinayet ve gizem öyküsüyle yeniden kariyerinde dönüş yakaladı. Ünlü televizyon dizisi "Adventures of Superman"in başrolü George Reeves'in gizemli ölümüne kurgusal bir bakış getiriyor. Kafasından vurularak hayatını kaydeben Reeves'in zamansız ölümü, üzerine belirsizlik bulutu çökmüş olsa da intihar olarak kabul edilmişti. "Hollywoodland" filminde ise bu olaydan yıllar sonra bir özel dedektif, davayı yeniden ele alıyor. Affleck, Reeves'i canlandırarak televizyonun Superman'inin altındaki karanlık katmanları gün yüzüne çıkarıyor. Ben Affleck, bu performansıyla birçok büyük festivalde En İyi Yardımcı Oyuncu ödülü ve adaylığı kazandı. Filmin başrollerinde Affleck'le birlikte Adrien Brody, Diane Lane, Bob Hoskins, Robin Tunney, Kathleen Robertson ve Lois Smith yer alıyor."Pearl Harbor" (2001)

Aşkta ve savaşta her şeyin mübah olduğunu söylenir ve 2001 yapımı, Michael Bay'in yönettiği "Pearl Harbor"da her ikisinden de bolca vardı. Ben Affleck, bu tarihi romantik dramada Josh Hartnett ve Kate Beckinsale ile birlikte rol alıyor. İkinci Dünya Savaşı'nın arka planında, Pearl Harbor'daki Rafe McCawley ve en iyi arkadaşı Danny Walker'a odaklanıyoruz. İki pilot, Pearl Harbor'da Japonları yenip ülkeri için savaşı kazanmaya hevesli askerler. Ancak Rafe biraz daha hevesli olacak ki o, savaşı kazanmaya odaklanmışken Danny de Rafe'in kız arkadaşı Evelyn'le ilişki kurmaya odaklanıyor. Aşk üçgeni içerisinde geçen bir savaş filmi olan "Pearl Harbor", ne Affleck'in kariyerinin ne de sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri. Yine de rolü ve içinde bulunduğu yapım ne olursa olsun, Affleck'in kendisini tamamen adadığı görmek keyif verici."The Company Men" (2010)

John Wells'in yazıp yönettiği "The Company Men", küçülmeye giden dev bir şirkette çalışan üç adamın ve ailelerinin geçirdiği zorlu sürece odaklanıyor. Soğuk ve acımasız bir sistemde hayatta kalmaya çalışan insanların mücadelesini izliyoruz. Ben Affleck, hırslı bir kurumsal çalışanı olan ancak mavi yakalı kayınbiraderi için çalışmak zorunda kalan Bobby'i oldukça başarılı bir şekilde canlandırıyor. "The Company Men"de Affleck'in yanı sıra Chris Cooper, Tommy Lee Jones, Suzanne Rico ve Rosemarie DeWitt gibi isimleri görüyoruz."Gone Baby Gone" (2007)

Bonus olarak; oyuncu kadrosunda Ben Affleck'i görmediğimiz ancak hem senaryosuyla hem de yönetmenliği ile Affleck'in imzasını taşıyan "Gone Baby Gone" filmine listemizde yer vermek istedik. Ben Affleck'in bu ilk yönetmenlik denemesi için oldukça başarılı bir sonuç olduğunu eklemeliyiz. Kardeşi Casey Affleck ise başrolde yer alıyor. Özel bir dedektifin, imkansız gibi görünen bir kaçırılma vakasını çözmeye çalışmasını ve yol boyunca alakasız gibi görünen birçok başka sorunla karşılaşmasını izliyoruz. Sürükleyici hikayesiyle bu suç gerilim filminin oyuncu kadrosunda karşımıza Casey Affleck'in yanı sıra Morgan Freeman, Ed Harris, Michelle Monaghan, Amy Ryan, Titus Welliver ve Edi Gathegi çıkıyor.


Jennifer Lopez'in En İyi Performansları

Tom Cruise'un En İyi Performansları

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

En İyi Polisiye Filmler

EN ÇOK OKUNANLAR

Murat Germen ile “Sagalassos'u İzlemek” Sergisi Sohbeti
Murat Germen ile “Sagalassos'u İzlemek” Sergisi Sohbeti

Murat Germen ile “Sagalassos'u İzlemek” Sergisi Sohbeti

17 dakika okunma süresi
İstanbul'da Mekan Önerileri
İstanbul'da Mekan Önerileri

İstanbul'da Mekan Önerileri

7 dakika okunma süresi
En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
Antalya'daki Gizli Koylar
Antalya'daki Gizli Koylar

Antalya'daki Gizli Koylar

4 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

1 dakika okunma süresi
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

14 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

The Weeknd ve Lily-Rose Depp'in Yeni Dizisi: “The Idol”
The Weeknd ve Lily-Rose Depp'in Yeni Dizisi: “The Idol”

The Weeknd ve Lily-Rose Depp'in Yeni Dizisi: “The Idol”

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri
Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri
Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler
Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler

Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri
Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

En İyi Fantastik Diziler 2022
En İyi Fantastik Diziler 2022

En İyi Fantastik Diziler 2022

“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi
“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi

“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri
Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede
Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey