Tom Cruise'un En İyi 15 Filmi

Aksiyon filmlerine ilgisiyle tanıdığımız, çoğunlukla kendi dublörlüğünü yapacak kadar macera tutkunu Tom Cruise'un, dramdan bilim kurguya, romantik komediden fantastiğe ve tabii ki aksiyona, en iyi filmleri.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
18 Temmuz 2022 Pazartesi 14:56 | Son Güncellenme:
24 dakika okunma süresi
Tom Cruise'un En İyi Filmleri


"Minority Report" (2002)

2000'lere damga vuran "Minority Report"u izlememiş olanlar, Steven Spielberg ve Tom Cruise'un isimlerini gördüklerinde film hakkında kafalarında iki anahtar kelime canlanacaktır: detay ve aksiyon. Ve bu konuda kesinlikle haklı olacaklardır. Steven Spielberg'ün detaylara özen gösteren yönetmenliği ile filmin başrolündeki Tom Cruise'un aksiyon sevdasının oldukça dengeli bir uyumunu izliyoruz. Suçları işlenmeden önce tespit edip durduran birimin başında yer alan John Anderton, yakalanması gereken bir sonraki potansiyel suçlu olarak sistemde kendi yüzünü görür. John gördüklerine anlam veremez, birimse onu yakalaması gerektiğine karar verince John masumiyetini kanıtlamak için kaçar. Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick'in kısa hikayesinden uyarlanan, Steven Spielberg'ün yönettiği "Minority Report", hem bilim kurgu hem de Tom Cruise sayesinde aksiyon açlığımızı gideriyor. Bir yandan da birçoğumuzun zaman zaman tartıştığı etik tartışmaları masaya yatırıyor: Birinin bir suç işlemek üzere olduğunu biliyorsanız, onlar daha buna karar bile vermeden önce onları cezalandırabilir misiniz? Filmin başrolündeki Tom Cruise'a Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Steve Harris, Neal McDonough ve Jessica Capshaw eşlik ediyor."Rain Man" (1988)

Dustin Hoffman'ın En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı kazandığı ve Tom Cruise'la birlikte başrolde yer aldığı "Rain Man", Charlie ve tanımadığı ancak babasının ölümünün ardından tüm mirasını bıraktığını öğrendiği otizmli abisi Raymond arasında geçen bir aile ve yolculuk hikayesi. Barry Levinson'ın yönettiği yapımda birlikte yolculuğa çıkan işlevsiz bir ailenin, zamanla birbirlerini tanıyarak, güçlü bağlar kurmasını ve gerçek bir aileye dönüşmesini izlemek insanın kalbini sıcacık yapıyor. "Rain Man" de tam olarak böyle bir yapım. Tom Cruise, sımarık ve bencil Charlie karakterini tüm inandırıcılığıyla seyirciye aktarmayı başarıyor. "Rain Man", En İyi Erkek Oyuncu ödülünün yanı sıra En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında da Oscar kazandı."Magnolia" (1999)

Paul Thomas Anderson'ın yazıp yönettiği "Magnolia", Tom Cruise'un filmografisinde ayırt edici bir yere sahip yapımlardan. Hem film hem de Cruise'un canlandırdığı karakter, oyuncunun diğer işlerine hiç benzemiyor. Hayat dolu, kadın düşmanı bir kendini geliştirmesi gurusunu canlandıran Cruise'un bu filmde kariyerinin en iyi performanslarından birine imza attığı söylenmekte. Birbirinden bağımsız kişilerin, trajik hayat hikayelerini bir araya getiren film, zaman zaman bu hikayelerin başarılı bir şekilde kesişmesini de sağlıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise'un yanı sıra Jason Robards, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Pat Healy, Neil Flynn gibi isimleri de görüyoruz."Edge of Tomorrow" (2014)

Dışarıdan bakıldığında yüzlerce benzeri bulunan 'uzaylılarla savaş' filmlerinden herhangi biri gibi duran "Edge of Tomorrow"un aslında ilginç bir konusu var. Görevi yalnızca medya ilişkileri olan bir asker, uzaylılarla yapılan savaşın tam ortasına düşünce, mecburen çözümü savaşmakta bulur. Cage'i diğer askerlerden ayıran şey ise her öldüğünde aynı güne uyanmak zorunda kalmasıdır. Uzaylılarla savaş konulu bilim kurguları veya aynı günü tekrar tekrar yaşama konseptini ayrı ayrı birçok filmde görmüş olsak da bir araya getirilmiş ve kendi içinde mantıklı bir neden-sonuç ilişkisine bağlanmış halini ilk kez görüyoruz. Keyifli aksiyon ve yerinde kullanılan komediyle de birleşince, Tom Cruise ile Emily Blunt'un başrollerdeki başarısını da göz önünde bulundurursak ortaya izlemeye değer bir film çıkıyor."Top Gun" (1986)

Aslında devam filmi olan 2022 yapımı "Top Gun: Maverick" gişede milyar dolar kazanmayı başaran filmler listesine giren nadir yapımlardan da olsa biz orijinaline yer vermek istedik. Ancak siz önce 1986, ardından da 2022 yapımlarını izleyebilirsiniz; ikisinin de başrolünde Tom Cruise var ve ikisi de izleyicilerden övgü toplamış filmler. Birleşik Devletler Donanması'nın seçkin savaş silahları okulundaki öğrenciler, sınıfının en iyisi olmak için yarışırken; cesur genç bir pilot, sivil bir eğitmenden sınıfta öğretilmeyen birkaç şey öğrenir. Ehud Yonay'ın "Top Guns" isimli makalesinden sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Tony Scott oturuyor. Filmin başrollerinde ise Tom Cruise'un yanı sıra Tim Robbins, Kelly McGillis, Val Kilmer gibi isimler yer alıyor."Eyes Wide Shut" (1999)

Sinema dünyasının efsanelerinden Stanley Kubrick imzalı "Eyes Wide Shut", Tom Cruise ve Nicole Kidmann'ın evlilikleri süresince birlikte başrolü paylaştığı yapımlardan biri. Cruise'un çekim sürecinde oldukça yoğun bir 400 gün geçirdiği söyleniyor. Sonuç, karışık tepkiler olsa da bunun, oyuncunun en cesur karakter seçimlerinden biri olduğu konusunda çoğu kişi hemfikir gibi görünüyor. Manhattanlı bir doktor ve karısının dışarıdan mükemmel görünen ama içeriden çatırdamakta olan ilişkilerinin cinsellik, saplantı ve kıskançlık yumağına dönüşmesini izliyoruz. Puslu bir rüya gibi gizemli ve gergin bir film izliyoruz. "Eyes Wide Shut", Stanley Kubrick'in hayatını kaybetmeden önceki son filmi olması açısından da önemli."Mission: Impossible" (1996)

Bugün hala devam eden devasa bir seriye dönüşen ve aksiyon filmi denildiğinde müziği kulaklarda çalmaya başlayan "Mission: Impossible" filmlerinin, Tom Cruise'un kalbinde ayrı bir yeri var. Her filmle, bir öncekinden daha cesaret isteyen aksiyon sahneleri çekmeye çalışan Cruise'u herhangi bir "Mission: Impossible" filminde mutlaka ve mutlaka iki şeyi yaparken görebilirsiniz; koşarken ve motosiklete binerken. "Mission: Impossible" filmleri; ilginç teknolojik cihazlar, seyirciyi şaşırtmaya ve beklentisini kırmaya yönelik 'plot twist'ler ve bolca aksiyon ve macerayla dolu. Serinin ilk filminde Amerikalı bir ajan olan Ethan Hunt, sadakatsizlik şüphesi altında, başına gelen olayların gerçek failini bulmak için büyük bir casusluk zincirinin içine girer. Brian De Palma'nın yönettiği filmde Tom Cruise'a Jon Voight, Emmanuelle Béart, Henry Czerny, Jean Reno, Ving Rhames, Kristin Scott Thomas, Vanessa Redgrave gibi isimler eşlik ediyor."The Color of Money" (1986)

Kariyeri boyunca sinema tarihinin yaşayan en ünlü yönetmenleriyle çalışmayı başarmış Tom Cruise, "The Color of Money" filmiyle de Martin Scorsese ile bir araya geliyor. Hızlı Eddie Felson, kendini beğenmiş ama son derece yetenekli bir öğrenciye bilardo oynamanın tüyolarını öğretir ve bu da ona beklenmedik bir geri dönüş yapması için ilham verir. Tom Cruise, bu yapımda 2008 yılında hayatını kaybeden çok sevilen Paul Newman ile başrolü paylaşıyor. Genç Tom Cruise'un yeteneğini dilediği gibi parlattığı filmlerden birini izliyoruz."Valkyrie" (2008)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler'e karşı düzenlenen suikast girişinin ve siyasi darbe planının gerçek olaylardan esinlenilmiş hikayesini izliyoruz. Gerçek ve tarihi olayları anlatan yapımlarda, diğer dizi ve filmlerdekinin aksine, hikayenin sonunu bilerek izlemeye başlasak da bu türün kendine has bir cazibesi olduğu aşikar. Bryan Singer'ın yönettiği "Valkyrie"de de bu suikast girişiminin nasıl sonuçlandığını bilsek de başarılı bir bulmaca gibi dizayn edilmiş bu detaylı planları izlemek ve yer yer imkansız bir umuda kapılmak izleme zevkini artırıyor. Tom Cruise'a Bill Nighy, Carice van Houten, Kenneth Branagh, Tom Wilkinson, Thomas Kretschmann, Terene Stamp gibi isimler eşlik ediyor."The Last Samurai" (2003)

Edward Zwick'in yönettiği "The Last Samurai", İç Savaş sonrası Japonya'da geçen tarihi bir destan. Alkolik bir asker olan Nathan, kendisini yok olmakta olan samuraylık geleneğinin içinde bulur. Tom Cruise, başta sinir bozucu olsa da kişisel gelişimiyle seyircinin gönlünü fethetmeyi başaran karakterleri oldukça iyi canlandırıyor. Bu becerisinin farkında olsa gerek ki seçtiği rollerde bu karakterlerin fazlasıyla yoğun olduğunu görüyoruz. "The Last Samurai"ın oyuncu kadrosunda Tom Cruise ile birlikte Ken Watanabe, Billy Connolly, William Atherton, Tony Goldwyn ve Timothy Spall gibi isimleri izliyoruz."Interview with the Vampire" (1994)

Tom Cruise'un filmografisindeki nadir fantezi filmlerinden biri olan "Interview with the Vampire"da üç başrol Brad Pitt, Tom Cruise ve çocuk yaştaki Kirsten Dunst'ın her birinin performansı büyük övgülerle takdir edildi. Özellikle Lestat karakteri için seçilen Tom Cruise, film vizyona girmeden önce bolca negatif tepkiyle karşılaşsa da yayınlandıktan sonra bu Victoryen tarzdaki kara komediye göz kırpan fanteziye ne kadar uyum sağladığı konusunda takdir edildi. Anne Rice'ın romanından yine Rice tarafından senaryoya uyarlanan filmde, bir vampirin nasıl olduğu kişiye dönüştüğünü anlattığı röportajıyla birlikte, epik hayat hikayesini, yalnızlığını ve açlığını izliyoruz. Neil Jordan'ın yönettiği filmde Pitt, Cruise ve Dunst'a Antonio Banderas, Christian Slater ve Thandiwe Newton gibi ünlü işimler eşlik ediyor. Hikaye anlatıcımız ve ana karakterimiz Brad Pitt'in canlandırdığı Louis karakteri olsa da Tom Cruise ve Kirsten Dunst'ın hem performanslarıyla hem de canlandırdıkları Lestat ve Claudia karakterlerinin ilgi çekiciliğiyle Pitt'ten rol çaldığını söyleyebiliriz."War of the Worlds" (2005)

Steven Spielberg ile Tom Cruise'u bir kez daha bir araya getiren "War of the Worlds", H.G. Wells'in aynı adlı klasikleşmiş romanının uyarlamalarından biri. Film, kitabın özüne yerleşmiş heyecan ve paranoyayı başarılı bir şekilde sunarken, modern izleyici için aksiyon ve görsel efekt konusunda da yeterli tatmini sağlıyor. Ray Ferrier, iki çocuğu Rachel ve Robbie ile olumlu bir ilişki kurmak için mücadele etmektedir. Eski karısı Mary Ann, onları Ferrier'in evine bıraktığında, sanki başka bir tartışma dolu hafta sonu olacak gibi görünür. Ancak, bölgeye elektromanyetik yıldırım darbeleri çarptığında, garip olayın bir uzaylı istilasının başlangıcı olduğu ortaya çıkar ve Ferrier, şimdi çocuklarını sığınak ararken korumak zorundadır. "War of the Worlds"ün bu uyarlamasını diğer uyarlamalardan ve genel anlamda uzaylı filmlerin ayıran en temel özellik; 11 Eylül sonrası toplumu saran korku ve histeriyi alt metnine sağlam bir şekilde yerleştirmiş olması. Bu durum insanların içinde bulunduğu dehşet ve klostrofobiyi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Ve tabii ki Tom Cruise her zamanki gibi kendisini rolüne ve dahil olduğu yapıma yüzde yüz adıyor. Başrolde Tom Cruise, Dakota Fanning, Tim Robbins, Miranda Otto ve Justin Chatwin'i izliyoruz."Jerry Maguire" (1996)

"Jerry Maguire" için Tom Cruise'un sık sık canlandırdığı baba sorunları olan karakterleri oynamaktan, sorunları olan babayı oynamaya geçiş yaptığı film diyebiliriz. Bir spor menajeri olan Jerry Maguire, yaşadığı ahlaki ikilemi ifade ettiği için kovulur. Maguire da yeni felsefesini, yanında kalan tek sporcu ve eski meslektaşı ile bağımsız bir menajer olarak çalışmaya başlayarak test etmeye karar verir. Bekar bir anne olan Dorothy de bu mesleki yolculukta Jerry'e katılınca ortaya yer yer dramatik, yer yer romantik ve zaman zaman da komik bir film çıkıyor. Cameron Crowe'un yazıp yönettiği filmde Tom Cruise'a Cuba Gooding Jr., Renée Zellweger, Jonathan Lipnicki, Kelly Preston, Jerry O'Connell, Jay Mohr, Bonnie Hunt ve Regina King gibi isimler eşlik ediyor."A Few Good Men" (1992)

Filmi izlemeyenler bile Jack Nicholson ve Tom Cruise'un karakterlerinin karşılıklı oynadığı "Cevapları mı istiyorsun?", "Gerçekleri istiyorum!", "Sen gerçekleri kaldıramazsın!" diyaloğunun geçtiği sahneye mutlaka denk gelmiştir. Burada Nicholson'un büyük oyunculuğunun altında ezilmemeyi başarması ve karakterini tüm soğukkanlılığı ve kendinden eminliğiyle yansıtmasıyla Tom Cruise da büyük övgü toplamıştı. "A Few Good Men" filminde askeri avukat Teğmen Daniel Kaffee'nin, cinayetle suçlanan ama emirler altında hareket ettiklerini iddia eden Deniz Piyadelerini savunduğu dramatik hikayeyi izliyoruz. Rob Reiner'ın yönettiği filmde Tom Cruise ve Jack Nicholson ile birlikte Demi Moore, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland ve Kevin Pollak gibi ünlü isimleri görüyoruz."Knight and Day" (2010)

Keyifli zaman geçirmek isteyen ve çok da dikkat gerektirmeyen hafif bir film arayanlar için romantik komedi ve aksiyon türlerindeki "Knight and Day", iyi bir seçenek olabilir. Tom Cruise ve Cameron Diaz arasındaki sevimli uyum da filmin eğlence seviyesin artırıyor. Hızlı temposu, eğlenceli karakterleri ile yaz için ideal bir yapım. June Havens, Kansas'tan kalkan bir uçakta yakışıklı koltuk arkadaşı Roy Miller ile sohbet eder. Ancak bu küçük sohbet, June'u uluslararası bir maceranın tam ortasına taşıyacaktır. Roy, kötü bir unvanla kovulmuş, kaçak ama masum bir gizli ajan olduğunu iddia eder. Gönülsüzce Roy'a katılan June, Boston'da kurşunlardan, İspanya'da ise boğalardan kaçmak ve Avusturya'da çatılardan atlamak zorundayken, ikili, güvenin en önemli hayatta kalma becerisi olduğunu öğrenirler. James Mangold'un yönettiği "Knight and Day" filminde Cruise ve Diaz'a Peter Sarsgaard, Viola Davis ve Paul Dano gibi ünlü isimler eşlik ediyor.


Chris Evans'ın En İyi Performansları

Margot Robbie'nin En İyi Performansları

Kıvanç Tatlıtuğ'un En İyi Performansları

Natalie Portman'ın En İyi Performansları

EN ÇOK OKUNANLAR

En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

1 dakika okunma süresi
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

11 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

6 dakika okunma süresi
Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri
Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri

Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri

1 dakika okunma süresi
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri
Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi
“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi

“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri
Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

James Franco'nun Yeni Rolü Belli Oldu
James Franco'nun Yeni Rolü Belli Oldu

James Franco'nun Yeni Rolü Belli Oldu

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri
Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede
Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler
Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri
Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

En İyi Fantastik Diziler
En İyi Fantastik Diziler

En İyi Fantastik Diziler

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı
“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı