REFİK ANADOL"ERİYEN HATIRALAR" SERGİSİ

08.03.2018 16:45:31

Ülkemizi yurt dışında başarı ile temsil eden Refik Anadol "Eriyen Hatıralar" sergisi ile ziyaretçi rekoru kırdı. Teknoloji ve sanatı harmanladığı eserleri Amerika’da da büyük beğeni topluyor.

Petek KIRBOĞA - [email protected]

Los Angeles’da yaşayan başarılı sanatçı Refik Anadol Pilevneli Gallery’de gerçekleştirdiği “Eriyen Hatıralar” sergisi ile sanatseverler ve teknoloji meraklılarının takibi altında. Bugünlerde sergisi ziyaretçi rekoru kıran sanatçı beynimizde oluşan hareketlerin Kaliforniya Üniversitesi nöroloji laboratuvarlarında kullanılan üstün araştırma odaklı bir beyin dalgası sensörü aracılığıyla algoritmalara dönüştürülmesini hayal etti ve gerçekleştirdi.

“Eriyen Hatıralar” serginiz ziyaretçi rekoru kırıyor, bu size nasıl hissettiriyor?
Çok anlamlı bir reaksiyon ve açıkçası projelerimi üretirken bu denli bir tepki hayal etmiyorum. Genellikle doğal olarak pozitif etkilerin tetiklendiği çok proje gerçekleştirdim fakat bu boyutta ve özellikle uzun yıllar sonra Pilevneli’deki ilk galeri sergimde böyle bir rekor hem beni hem de tüm stüdyo ekibimi çok ama çok mutlu etti. En önemlisi belki de ilk defa bir sanat galerisine ziyaret gerçekleştirenler, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden sorular, ilham alan ve umut dolu yorumlarla dolu iki hafta geçirdim.

"Eriyen Hatıralar" serginizin içeriğini sizden dinleyebilir miyiz?
Sergi yaklaşık dört yıl önce büyük veri ile iş üretim pratiklerim sırasında aklıma gelen ‘Hatıralar ile ne yapılabilir?’ ile ortaya çıktı. Bir çok büyük ölçekli büyük veri ile ortaya mimari ölçekli heykeller tasarlarken geçtiğimiz yıl makine zekası (yapay zeka) ile bir proje üretme fırsatım oldu. Arşiv Rüyası SALT Galata’da Google’ın Sanatçılar ve Makine Zekası grubunda yaptığım sanat deneylerinin sonucu ortaya çıktı. Bu süreçte aslında soruların cevaplardan daha önemli olduğunu, teknolojinin bir araçtan öte bilim ve sanat ile kesiştiği noktalardaki ilhamın biricikliğine odaklandım. Hatıralar da bu süreçte Kaliforniya Üniversitesi San Francisco’da yer alan Neurascape laboratuvarının desteğiyle ortaya çıktı. Çok değerli büyük veri setleri ve üstün özellikle beyin sinyali sensörleri ile çalışma fırsatı buldum. Sonuçta ortaya "Eriyen Hatıralar" çıktı. Veri tabloları, artırılmış veri heykelleri ve ışık projeksiyonlarınından oluşan sergi, bütünüyle, insan beyninin motor eylemlerinin sanatsal biçimlerde yorumlanmasına yardımcı olan teknolojik gelişmeler sayesinde bir araya getirildi.

Sanatseverler kadar teknoloji meraklıları da eserlerinize ilgi gösteriyor sizce onları çeken ne?
Sanıyorum hatıraların herkes için benzer önem arz ediyor olması. Tabii ki işin görülemeyeni görülür kılıyor olması ve bunu meditatif şekilde izleyiciye taşıması etkili olmuş olabilir.

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'de...

PAYLAŞ