MİLANO'DA FRIDA KAHLO SERGİSİ

21.03.2018 18:36:56

Milano’da bulunan Mudec: Museo delle Culture, dünyanın en ünlü Meksikalı sanatçısı Frida Kahlo’nun eserlerine 3 Haziran’a kadar ev sahipliği yapıyor.

Elif ÖKSÜZ – [email protected]

Trajik hayat hikayesi ile romanlara ve filmlere konu olan, tablolarıyla halen günümüzün en önemli sanatçılarından olma özelliğini koruyan Meksikalı sanatçı Frida Kahlo’nun Barbie bebeğinin yapılması da son günlerin en tepki çeken olaylarından. Yasal varislerinden, hakkında bir film yapan ve başrolünde de rol alan Salma Hayek’e kadar çok fazla insandan çok fazla tepki çeken Barbie bebeğin Kahlo’nun ruhunu yansıtmadığı, bebeğin yeniden tasarlanması gerektiği ya da mümkünse piyasadan kaldırılmasını talep edenler oldu. Kahlo’nun sadece sanat dünyasını değil, pop kültürünü de halen etkilediği gerçeği ışığında, Milano’daki müze Mudec, sanatçının eserlerini ilk kez İtalya sınırlarından içeri sokuyor. Dünyadaki en önemli ve en geniş Frida Kahlo sanat koleksiyonuna sahip Meksika’daki Dolores Olmedo Müzesi ve Jacques ve Natasha Gelman Koleksiyonu’ndaki eserler bu müzede bir araya geliyor. Bunda, The Phonenix Art Museum, The Madison Museum of Contemporary Art ve Buffalo Albright-Knox Art Gallery’nin katkıları çok büyük.

Altı yıllık çalışma ve araştırmalar sonucunda eserlerin bir araya getirilmesindeki amaç, sistematik yorumlar veya biyografik nutuklardan uzak şekilde Frida Kahlo figürüne yeni bir yorum getirmek. Frida Kahlo. Beyond The Myth ismini taşıyan sergide 100’den fazla sanat eseri, fotoğraf ve çizim yer alıyor.  Serginin küratörü Diego Sileo sergi için şöyle konuşuyor: “Ne kadar garip görünse de, Frida Kahlo hakkındaki olayların büyüklüğü bu proje üzerinde düşünmemize ve hareket etmemize sebep oldu. Çünkü sanatçı için yaratılan efsaneler, sadece onun sanatını anlamamız konusunda engeller oluşturdu.” Bugüne kadar sanatçı hakkında düzenlenen sergilerin çoğu, Kahlo’nun aile travmalarına, Diego Rivera ile azap dolu ilişkisine, anne olma hayallerinin gerçekleşmemesine ve hastalığıyla mücadelesine odaklandı. Serginin küratörü Sileo işte tam burada da devreye giriyor ve şöyle diyor: “Sanat eserleri, hep kişisel hayatıyla ilgili sorunlarının basit bir yansıması olarak yorumlandı. Ya da amatör bir psikolojik analiz ve işsel çatışmalar ve dengesizlik olarak... Sanat eserinin kendisi, neredeyse kişisel hayat hikayesiyle yer değiştirdi ve Kahlo, tarif edeilemeyecke bir şekilde etrafındaki mit ile birlikte yutuldu.”

Mitlerin ötesinde

“1 Şubat’tan bu yana ziyarete açık olan Frida Kahlo. Beyond the myth” sergisi, Meksikalı sanatçının eserleri ile hayatı arasındaki ilişkinin basit bir yansıması olmanın çok ötesine geçiyor. Kahlo sanatının ciddi ve derin bir analizi ile tipik bir biyografinin ötesine geçilirken, geçtiğimiz yıllar boyunca trendlerin pompalanmasıyla oluşan mitler bu sergi ile aşılıyor.

Sanatçının Meksika’daki evi Casa Azul’dan 2007 yılında gün yüzüne çıkan ve şimdiye kadar hiç yayınlanmamış materyal ve dökümanlar ilk kez İtalya’da sergilenecek. Ayrıca Isolda Kahlo, Miguel N. Lira ve Alejandro Gomez Arias’ın arşivlerinden alınan çok değerli parçalar da sergide yer alıyor.

Küratörün bizzat Meksika’da yaptığı araştırmalar ile ortaya çıkan serginin amacı, ziyaretçilerin Frida Kahlo eserlerindeki belirgin tutarlılığı hissetmeleri... 3 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek serginin temaları ise: Kadın, Dünya, Politika ve Acı.

PAYLAŞ