2022 Yılı Yaz Sergileri

Sanat dünyası, 2022 yaz sezonunu dolu dolu geçiriyor. Türkiye'nin farklı noktalarında gerçekleşen, yazın en dikkat çeken sergilerini mercek altına aldık.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
16 Haziran 2022 Perşembe 13:28 | Son Güncellenme:
15 dakika okunma süresi
2022 Yılı Yaz Sergileri

Maddalena Ambrosio, "Untitled"

Arter

"Locus Solus" Sergisi

Selen Ansen'in küratörlüğünü yaptığı "Locus Solus" sergisi, doğa fikri etrafında kurgulanan bir grup sergisi. Doğa ile kültürün birbirlerine nüfuz etme ve karşılıklı etkileşim kurma biçimlerini irdeleyen sergi, aynı zamanda doğal ortamların yaşam üzerindeki etkilerini, organik süreçler ve insan elinden çıkma yapılarla madde, düş ve his arasındaki kesişme alanlarını inceliyor. Sergide Murat Akagündüz, Jananne Al-Ani, Halil Altındere, Maddalena Ambrosio, Yüksel Arslan, Claus Böhmler, Xuefeng Chen, Tacita Dean, Osman Dinç, İnci Eviner, Thomas Geiger, Jytte Høy, Ahmet Doğu İpek, Eva Jospin, Ella Littwitz, Miklós Onucsán, Panamarenko, Sarkis, Yehudit Sasportas, Erinç Seymen, Bülent Şangar, Yaşam Şaşmazer, Cengiz Tekin, Endre Tót, Thu Van Tran, Mariana Vassileva, Werner Zellien'ın yapıtları yer alıyor.

Tarih: 31 Aralık'a kadar

Adres: Beyoğlu, İstanbul


Alea Pınar Du Pre, "Charlotte"

Aura Art Hub

Alea Pınar Du Pre'nin "The Many Manifested Selves" Sergisi

Sanatçı Alea Pınar Du Pre'nin uzun bir aradan sonra Türkiye'de gerçekleştirdiği ve "The Many Manifested Selves'' adını verdiği kişisel sergisi Aura Art Hub Bebek'te izleyiciyle buluşuyor. Hologramik dijital çalışmalar izlenimi veren eserler, puantilizm tekniğinin yeni bir yorumu ile tek tek nokta vuruşları ve çizgiler halinde ortaya çıkıyor.

Tarih: 31 Haziran'a kadar

Adres: Beşiktaş, İstanbul


Neda İsmail Atar, "Money of Rainbow", 2022, metal plaka üzerine baskı

BE Contemporary Art Gallery

Neda İsmail Atar'ın "Paranın Arka Yüzü" Sergisi

Çalışmalarında günümüz tüketim ve endüstri toplumunun getirdiği problemleri ve insani duygular üzerinde yarattığı tahribatı ele alan Neda İsmail Atar'ın yeni sergisi "Paranın Arka Yüzü", BE Contemporary'de açıldı. Neda İsmail Atar, çalışmalarını farklı zamanlarda belirlediği konular üzerinden seri üretimlerle gerçekleştirmekte. Bu serilerde farklı malzeme ve teknik çözümlemeler göze çarpsa da odak noktası tüketim ve endüstri toplumu.

Tarih: 5 Temmuz'a kadar

Adres: Urla, İzmir


Peter Hristoff

C.A.M. Galeri

Peter Hristoff'un "Yol" Sergisi

Görsel sanatçı Peter Hristoff'un 1987 ve 2022 yılları arasında ürettiği işleri, "Yol" sergisinde bir araya geliyor. Sanatçının kullandığı çizim, baskı ve kağıt üzerine resim gibi farklı medyumlardan eserler, tüm dünyayı ilgilendiren kimlik ve maneviyat gibi küresel konuları işliyor.

Tarih: 30 Haziran'a kadar

Adres: Beyoğlu, İstanbul


Mahmut Karatoprak, "Portre", ahşap üzeri akrilik

Decollage Art Space

"Le Voyage" Karma Sergisi

19. yüzyılın önemli Fransız şairlerinden, modernist estetiğin habercisi Charles Baudelaire'in aynı isimli şiirinden ilham alan "Le Voyage (Yolculuk)" başlıklı sergi, Modern Türk resminin usta sanatçılarını bir araya getiriyor. Sergi, Türk sanat tarihine iz bırakmış Selim Turan, Adnan Varınca, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Burhan Uygur, Süleyman Saim Tekcan, Mustafa Pilevneli, İbrahim Örs, Fevzi Karakoç, Haşim Nur Gürel, Dilek Işıksel, Resul Aytemür, Mahmut Karatoprak, Kemal Önsoy, Mahir Güven, Bubi, Gülten İmamoğlu, Mehmet Güler, Atilla Atala ve Meliha Sözeri gibi pek çok sanatçının resim ve heykellerini izleyiciyle buluşturuyor.

Tarih: 30 Haziran'a kadar

Adres: Kadıköy, İstanbul


John William Godward, "When the Heart is Young", 1902

Elgiz Müzesi

"Doğa, Bahçeler, Düşler" Sergisi

Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi Arkas Koleksiyonu'ndan derlenen eserler aracılığıyla gündeme taşıyan "Doğa, Bahçeler, Düşler" sergisi, Elgiz Müzesi'nde izleyiciyle buluşuyor. Doğanın henüz bu denli insan tahribatına uğramadığı dönemlerde üretilmiş eserleri bir araya getiren sergi, insanın doğanın bir parçası olduğunu ve ancak doğayla var olabileceğini hatırlatma amacı taşıyor. Sergi; resim, heykel, dekoratif sanatlar ve tekstil sanatı gibi sanatın farklı alanlarından seçilen eserlerle, Türkiye ve yurt dışından önemli sanatçıların özgün bakış açılarını bir araya getiriyor.

Tarih: 31 Temmuz'a kadar

Adres: Maslak, İstanbul


Hooper Turner, "Helvetica Alphabet", 2012, ©Sanatçı | The artist & FROSCH&CO, NY

Pera Müzesi

"Ve Şimdi İyi Haberler" Sergisi

Pera Müzesi, Annette ve Peter Nobel'in koleksiyonundan eserlerle oluşturulan "Ve Şimdi İyi Haberler" sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, matbaanın icadından başlayarak kitleselleşen iletişim araçları ve sanat arasındaki diyaloğa odaklanıyor. Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski gibi önemli sanatçıların 'Basın Sanatı' olarak tanımlanan 300'e yakın eseri bir araya getiriliyor.

Tarih: 7 Ağustos'a kadar

Adres: Beyoğlu, İstanbul


"No. 219", 20 Nisan 2020, iPad resmi, ©David Hockney

Sakıp Sabancı Müzesi

David Hockney'nin "Baharın Gelişi, Normandiya, 2020" Sergisi

David Hockney'nin Türkiye'deki ilk sergisi, "Baharın Gelişi, Normandiya, 2020" ismiyle Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleşiyor. Hockney'nin teknolojik arayışının doruk noktası olan bu sergi, sanatçının baharın gelişini müjdeleyen iPad resimlerinin 116 tanesini içeriyor. Bunların tamamı 2020'de, Covid-19 salgınının ilk dönemi sırasında, Normandiya'daki evinde üretildi. Sergi, baharın başından sonuna bir hikayesi, adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü bize hatırlatıyor. "Baharın Gelişi, Normandiya, 2020" sergisi, 29 Temmuz'a kadar Akbank iş birliğiyle Sakıp Sabancı Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Tarih: 29 Temmuz'a kadar

Adres: Sarıyer, İstanbul


Agnieszka Polska, "The Thousand-Year Plan", 2020

SALT Beyoğlu ve SALT Galata

"Bilinmeyene Doğru" Sergisi

Varşova Modern Sanat Müzesi'nin video ve film koleksiyonundan bir seçki sunan "Bilinmeyene Doğru" sergisi, 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihsel ve kültürel anlatıları kırma, bilinenin ötesine, başka öznellik ve anlatılara alan açma potansiyeline odaklanıyor. SALT'ın Beyoğlu ve Galata yapılarına yayılan "Bilinmeyene Doğru" sergisinde Diane Severin Nguyen, Nathalie Djurberg, Agnieszka Polska, Józef Robakowski, Duncan Campbell, Deimantas Narkevičius, Shana Moulton, Jananne Al-Ani, Oleksiy Radinsky, Neil Cummings ve Marysia Lewandowska'nın işleri yer alıyor.

Tarih: 14 Ağustos'a kadar

Adres: Beyoğlu ve Galata, İstanbul


Haluk Akakçe, "Are you ready?"

Sevil Dolmacı Art Gallery

Açık Hava Heykel Parkı Sergisi

Sevil Dolmacı Art Gallery, Bodrum'un Demirbükü Koyu'nda konumlanan Mesa Bodrum'da, Naru Restaurant içindeki galeri mekanı ve Bodrum MESA sahili boyunca yer alan açık hava heykel parkından oluşan kapsamlı bir sergi ile haziran ayından itibaren izleyiciyle buluşuyor. Mesa Bodrum'a özel olarak büyük ölçekli heykeller üreten heykeltıraş Ozan Oganer'in çalışmaları, heykellerinde "Alice Harikalar Diyarı" konseptinin dikkat çektiği Bahadır Çolak, Kadriye İnal, Yasin Uysallar ve Gözde Can Köroğlu'nun eserleri, Alman sanatçı Ruby Anemic'in neon işleri, Reuven Israil'in el yapımı ahşap heykelleri, Andy Warhol'un "Sunday B. Morning (after)" serisinden serigrafileri, mizahi karikatürleriyle tanınan illüstratör ve ressam David Shrigley'in kağıt eserleri, Haluk Akakçe'nin son dönem üretimleri ve Leila Babirye'nin toplumsal cinsiyet temalı eserleri gibi pek çok çalışma görülebilir.

Tarih: Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında

Adres: Mesa Bodrum, Muğla


Galeri Siyah Beyaz

Gökhan Tüfekçi'nin "Dil Altı Mitolojisi" Sergisi

Galeri Siyah Beyaz, Gökhan Tüfekçi'nin ikinci solo sergisi "Dil Altı Mitolojisi "ne ev sahipliği yapıyor. Duvar resmi, vitray, karikatür ve minyatür ile ilişkilenen sanatçının ''Dil Altı Mitolojisi'' başlıklı sergisinde, masallar ile geçmişin ve günümüzün halk söylencelerinden esinlenen eserler yer alıyor. Çeşitli kavramlara odaklanarak bunları minyatür, geleneksel gölge oyunu ve sokak sanatı pratiğiyle yorumlayan sanatçının eserleri 7 Temmuz'a kadar izlenebilecek.

Tarih: 7 Temmuz'a kadar

Adres: Çankaya, Ankara


Büşra Çeğil, "Sular Yükseldiğinde"

x-ist

"Kesişme VII" Karma Sergisi

x-ist'in genç yetenekleri bir araya getirdiği keşif serisinin yedinci edisyonu "Kesişme VII" sergisi, Büşra Çeğil, Pelda Aytaş ve Sayna Soleimanpour'un eserlerini izleyiciye sunuyor. Sosyolojik ve psikanalitik öğeler aracılığıyla üretim yapan Büşra Çeğil, nesneleri deforme ederek duygular üzerine bağlar kurduğu eserleriyle sergiye katılıyor. İğne ve ipliği kadınlığın tarihi ve kimliğini sorgulama aracı olarak kullanan Pelda Aytaş, sergideki eserlerinde kadınların, arzunun nesnesi olmaktan ziyade öznesi olabilmesinin mümkünlüğünü araştırıyor. Çoğunlukla halüsinasyonlarından aldığı ilhamla üretim yapan Sayna Soleimanpour, bedeni ve kimliği üzerinden bilinç ve uyanış konularını irdelediği ve kendisi için bir ifade dili haline gelen otoportreleriyle sergideki yerini alıyor.

Tarih: 2 Temmuz'a kadar

Adres: Beyoğlu, İstanbul


En Dikkat Çeken Yaz Müzayedeleri

2022 Yılının Ses Getirecek Sergileri

Uluslararası Müzayedelerde Satılan Türk Sanatçılara Ait Eserler

EN ÇOK OKUNANLAR

2022 Yaz Moda Trendleri
2022 Yaz Moda Trendleri

2022 Yaz Moda Trendleri

1 dakika okunma süresi
Haftanın Stil İlhamı: Plaj Kombinleri
Haftanın Stil İlhamı: Plaj Kombinleri

Haftanın Stil İlhamı: Plaj Kombinleri

1 dakika okunma süresi
Rachel Araz x Koton Koleksiyon Daveti
Rachel Araz x Koton Koleksiyon Daveti

Rachel Araz x Koton Koleksiyon Daveti

1 dakika okunma süresi
ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop
ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop

ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop

1 dakika okunma süresi
Haftanın Stil İlhamı: Bikiniler
Haftanın Stil İlhamı: Bikiniler

Haftanın Stil İlhamı: Bikiniler

1 dakika okunma süresi
Cartier'nin Yeni Mücevher Koleksiyonu
Cartier'nin Yeni Mücevher Koleksiyonu

Cartier'nin Yeni Mücevher Koleksiyonu

1 dakika okunma süresi
Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler
Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

20 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Haziran Ayında Gezilebilecek Sergiler
Haziran Ayında Gezilebilecek Sergiler

Haziran Ayında Gezilebilecek Sergiler

İtalyan Tasarımcı Elsa Schiaparelli Sergisi
İtalyan Tasarımcı Elsa Schiaparelli Sergisi

İtalyan Tasarımcı Elsa Schiaparelli Sergisi

59. Venedik Bianeli'nden En Dikkat Çekenler
59. Venedik Bianeli'nden En Dikkat Çekenler

59. Venedik Bianeli'nden En Dikkat Çekenler

CI BLoom'da NFT Sergisi
CI BLoom'da NFT Sergisi

CI BLoom'da NFT Sergisi

BASELECTED Sergisi İkinci Kez İzleyiciyle Buluşuyor
BASELECTED Sergisi İkinci Kez İzleyiciyle Buluşuyor

BASELECTED Sergisi İkinci Kez İzleyiciyle Buluşuyor

El Emeği İle Üretilenler “El Birliği” Sergisinde
El Emeği İle Üretilenler “El Birliği” Sergisinde

El Emeği İle Üretilenler “El Birliği” Sergisinde

Reuven Israel'in Türkiye'deki İlk Kişisel Sergisi “Slip Slidin”
Reuven Israel'in Türkiye'deki İlk Kişisel Sergisi “Slip Slidin”

Reuven Israel'in Türkiye'deki İlk Kişisel Sergisi “Slip Slidin”

London Art Fair ve 59. Venedik Bienali Hakkında Merak Edilenler
London Art Fair ve 59. Venedik Bienali Hakkında Merak Edilenler

London Art Fair ve 59. Venedik Bienali Hakkında Merak Edilenler

Temmuz Ayında Gezilebilecek Sergiler
Temmuz Ayında Gezilebilecek Sergiler

Temmuz Ayında Gezilebilecek Sergiler

“Karabağ'ın Mirası” Sergisi Atatürk Kültür Merkezi'nde
“Karabağ'ın Mirası” Sergisi Atatürk Kültür Merkezi'nde

“Karabağ'ın Mirası” Sergisi Atatürk Kültür Merkezi'nde

Mayıs Ayında Gezilebilecek Sergiler
Mayıs Ayında Gezilebilecek Sergiler

Mayıs Ayında Gezilebilecek Sergiler

David Hockney Hakkında Her Şey ve Türkiye'deki İlk Sergisi
David Hockney Hakkında Her Şey ve Türkiye'deki İlk Sergisi

David Hockney Hakkında Her Şey ve Türkiye'deki İlk Sergisi