Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler

Efsaneleşmiş animasyonların en etkileyici film uyarlamalarına göz atıyoruz.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
5 Ağustos 2022 Cuma 12:18 | Son Güncellenme:
18 dakika okunma süresi
Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler

"How the Grinch Stole Christmas" (2000)

Jim Carrey'nin performansıyla kültleşmiş "How the Grinch Stole Christmas", Dr. Seuss'un klasikleşmiş hikayesinin uyarlaması. 1966 yapımı "How the Grinch Stole Christmas", 26 dakikalık bir televizyon animasyon filmiydi. Ancak o kadar ünlü oldu ki zamanla pek çok uyarlaması ve devam filmi çekildi. En popülerlerinden biri de Jim Carrey'nin Grinch'i canlandırdığı, klasikleşmiş yılbaşı filmlerinden biri olan bu yapım. Whoville'in mutlu sakinlerinin Noel'ini mahvetmeye karar vermiş Grinch, kasabada yılbaşıyla ilgili her şeyi çalmaya çalışır. Ancak küçük bir kız ve sevimli bir köpek huysuz Grinch'in planını bozar. Ron Howard'ın yönettiği filmde Carrey'e Taylor Momsen, Jeffrey Tambor, Christine Baranski, Bill Irwin ve Molyy Shannon eşlik ediyor.


"Peter Pan" (2003)

Asla büyümemek, çoğu çocuğun hayalidir. Peki, bir gün tanımadığınız bir çocuk pencerenizden içeri girip size bu seçeneği sunsa ne yapardınız? Peter Pan ve arkadaşlarının maceralarını izlediğimiz "Peter Pan" animasyonu tam anlamıyla bir büyüme hikayesi ya da büyümeyi reddetme. 1953 yılı animasyonundan uyarlanan "Peter Pan"in bu filminin, orijinalinin büyülü cazibesini mükemmel bir şekilde yakalamayı başardığını söyleyebiliriz. "Harry Potter" filmlerindeki kötü ve en sinir bozucu karakterlerden Lucius Malfoy'u canlandıran Jason Isaacs'in "Peter Pan"de Kaptan Hook'u canlandırmasının ne kadar yerinde bir seçim olduğuna katılacaksınız. Üstelik film, hikayenin gerçekliğiyle oynayarak Isaacs'e çocukların babası rolünü de veriyor. P.J. Hogan'ın senaryo ekibinde yer aldığı ve yönettiği filmin başrollerinde Isaacs ile birlikte Jeremy Sumpter, Rachel Hurd-Wood, Harry Newell, Freddie Popplewell ve Ludivine Sagnier yer alıyor.


"Mulan" (2020)

Herkes hayatında en az bir kez "Yapamazsın" sözünü duymuştur ve hepimiz bunu söyleyenlere inat, hayallerimizin peşinden koşmak isteriz. Mulan'ın durumunda bu; babasının yerine savaşa katılıp imparatorluğunu kurtarmak. Ancak yaşadığı toplum, Mulan'a ülkesini kurtarmaktan daha önemli bir görevi olduğunu hatırlatmaya çalışır; kızların görevi, ideal bir koca bulmaktır. 1998 Disney animasyonundan uyarlanan 2020 yapımı "Mulan", orijinali kadar övgü toplamamış olsa da oldukça ses getirdi. Niki Caro imzalı filmin oyuncu kadrosunda Liu Yifei, Donnie Yen, Gong Li, Jet Li, Jason Scott Lee, Yoson An, Tzi Ma ve Rosalind Chao'yu izliyoruz.


"101 Dalmatians" (1996)

Listemizdeki en eski 'live action' (gerçek çekim) uyarlama, 1996 yapımı "101 Dalmatians" olabilir. Bunun nedeni 1961 animasyonundan uyarlanan filmin, gerçek Dalmaçyalı köpeklerle çekilmiş olması. Bu nedenle özel efekt kullanımının da en az olduğu yapımlardan biri. Yine de bu, etkileyici olmadığını göstermez. Kötü niyetli bir moda tasarımcısı, abartılı bir kürk manto yapmak için Dalmaçyalı köpek yavrularını çalmayı planlar, ancak bunun yerine büyük bir karmaşa yaratır. Stephen Herek'in yönettiği "101 Dalmatians"ın oyuncuları arasında Glenn Close, Jeff Daniels, Joely Richardson, Joan Plowright, Hugh Laurie ve Mark Williams gibi tanınmış isimler yer alıyor. İçinizi ısıtacak ve yavru köpek sevginizi besleyecek bu keyifli filmin ana kötüsü Cruella karakterinin başrole getirildiği "Cruella" (2021) filmini de izlemenizi öneririz. Cruella'nın orijinini anlatan yapımda Emma Stone başarılı bir performans sergiliyor.


"Cinderella" (2015)

1950 orijinalinin pek çok uyarlaması çekildi. Bunların bir kısmı günümüzde geçiyor ve geride bırakılan, cam ayakkabı değil de telefon ve müzik çalar gibi cihazlar. Ancak listemizde, orijinaline en sadık kalan ve onun büyüsünü filmine taşımayı başaran 2015 yapımı "Cinderella"ya yer vermek istedik. Cinderella, muhtemelen Disney prenseslerinin en sabırlısı ve en eziyet çekmişi. Babasını erken yaşta kaybettikten sonra kötü üvey annesi ve üvey kardeşleri tarafından köle gibi çalıştırılır. Ancak gösterdiği sabrın ödülünü, bu süreçte kurduğu arkadaşlıklar sayesinde alır. Kenneth Branagh imzalı "Cinderella"nın başrollerinde Lily James, Cate Blanchett, Ricahrd Madden, Helena Bonham Carter, Nonso Anozie, Stellan Skarsgard, Sophie McShera ve Holliday Grainger yer alıyor.


"Paddington" (2014)

Sevimli mi sevimli bir film izleyerek kafanızı tamamen boşaltmak ve pozitif duygularla dolmak istiyorsanız; biz, "Paddington"ı yazdık ama siz hem onu hem de devam filmi "Paddington 2"yi (2017) arka arkaya izleyebilirsiniz. 1976-1993 yılları arasında çekilen "Paddington" animasyon dizisinin bu film uyarlamaları, o kadar sevildi ki aynı tasarımla Kraliçe II. Elizabeth'in taht kutlamalarında kraliçeyle birlikte özel bir sahne bile çekildi. Ayrıca bu ünlü ayının heykellerini Londra'nın birkaç yerinde görebilirsiniz. Genç bir Peru ayısı, bir ev aramak için Londra'ya gider. Paddington İstasyonu'nda kendini kaybolmuş ve yapayalnız bulduğunda, ona geçici bir sığınak sunan nazik Brown ailesiyle tanışır. Bir yere ait olamama hissini zaman zaman çoğumuz yaşarız. İşte "Paddington" serisi, tam da bu boşluğu doldurmaya yönelik sevgi dolu bir film. Oyuncu kadrosunda Ben Whishaw, Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters, Jim Broadbent, Tim Downie, Madeleine Worrall, Lottie Steer ve Imelda Staunton gibi isimleri izliyoruz.


"Snow White and the Huntsman" (2012)

Disney prenseslerinin öncüsü, 1937 yapımı "Snow White and The Seven Dwarfs". Bu animasyon, o kadar ünlü oldu ki Disney'in bugünkü başarısının temellerini attığını söyleyebiliriz. Pek çok kez uyarlanan "Snow White and The Seven Dwarfs"un hikayesini bilmeyen yoktur; kıskanç bir kötü kraliçe, güzeller güzeli Pamuk Prenses, Yedi Cüceler ve zehirli bir elma... Klasik animasyonumuzun en yenilikçi diyebileceğimiz uyarlaması ise "Snow White and the Huntsman". Burada Pamuk Prenses, bir kenarda oturup kurtarılmayı beklemek yerine kötü kraliçenin tiranlığını devirmek için eline kılıcı alıp savaşa katılıyor. Rupert Sanders'ın yönettiği filmin başrollerinde Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Sam Claflin ve Ian McShane yer alıyor. Ünlü çizgi filmin, başrollerinde Rachel Zegler ve Gal Gadot'nun yer aldığı yeni bir uyarlamasının da 2023 yılında gösterime girmesi planlanıyor.


"Aladdin" (2019)

1992 yapımı "Aladdin"in en başarılı uyarlamalarının belki de başında gelen 2019 yapımı filmin başrollerinde Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott, Marwan Kenzari, Navid Negahban ve Nasim Pedrad'ı görüyoruz. İyi kalpli bir hırsız olan Aladdin ve güce susamış bir Sadrazam, en derin dileklerini gerçekleştirme gücüne sahip sihirli bir lamba için yarışır. Guy Richie'nin yönettiği film, yönetmenin imzası haline gelen keyifli aksiyon sahneleriyle daha da renkli hale geliyor.


"Peter Rabbit" (2018)

"The Grinch" gibi "Peter Rabbit" de her şeyden önce bir romandı. Ancak 1992 yapımı "The World of Peter Rabbit and Friends" isimli animasyonun popülerliği sayesinde daha da ünlü hale geldi. Bu çizgi filmin en iyi uyarlamalarından biri ise 2018 yapımı "Peter Rabbit". Akıllı, eğlenceli, içten ve seriye büyük ölçüde sadık bir film. Özellikle İngiltere'de o kadar başarı elde etti ki 2021 yılında "Peter Rabbit 2: The Runaway" isimli devam filmi de çekildi. Will Gluck imzalı filmin başrollerinde James Gordon, Fayssal Bazzi, Domhnall Gleeson, Sia, Colin Moody, Sam Neill, Margot Robie, Elizabeth Debicki, Daisy Ridley, Rose Byrne gibi ünlü isimler yer alıyor.


"Beauty and the Beast" (2017)

Muhtemelen Cinderella'yla birlikte en sevilen Disney prenseslerinden biri de Belle'dir. Onun hikayesini anlatan 1991 yapımı animasyon çok beğenilmişti. Ancak özel efekt kullanımının çok önem taşıdığı "Beauty and the Beast"in canlı uyarlamasını çekmek hiç de kolay bir iş değil. Bu nedenle 2017 yılında gelen bu film, pek çok kişiyi heyecanlandırdı. Canavara dönüşmüş prensin eski haline dönmek için tek şansı, gerçek aşkı bulmak. Belle'inse babasını kurtarmak için tek seçeneği, canavarın şatosunda kalmak. Neyse ki Belle, kalbi soğumuş canavarımıza sevgiyi öğretebilecek kadar zeki ve iyi kalpli. Bill Condon imzalı müzikal film "Beauty and the Beast"in başrollerinde Emma Stone ve Dan Stevens ile birlikte Luke Evans, Josh Gad, Ewan McGregor, Emma Thompson, Ian McKellan, Stanley Tucci ve Gugu Mbathba-Raw gibi pek çok başarılı ismi görüyoruz.


"Maleficent" (2014)

"Uyuyan Güzel"in kötüsü Maleficent'ın kendine özgü bir animasyon filmi yoktu. Ama "Maleficent" filminin, "Sleeping Beauty" (1959) animasyonunun zıt kutuplu bir uyarlaması olduğunu söyleyebiliriz. Bu sefer hikaye, merkezine Uyuyan Güzel'i almıyor, onun yerine masalın kötüsü Maleficent takip edilerek anlatılıyor. Maleficent'ın motivasyonlarını, olduğu kişiye neden ve nasıl dönüştüğünü görüyoruz. Jolie'nin karizmatik oyunculuğu sayesinde bu karakterle bir yandan bağ kurarken, bir yandan da ne kadar havalı olduğunu düşünmeden edemiyoruz. Robert Stromberg imzalı "Maleficent"ın oyuncu kadrosunda Angelina Jolie'ye Ella Fanning, Sam Riley, Sharlto Copley, Lesley Manville, Imelda Stauton, Juno Temple ve Brenton Thwaites eşlik ediyor. Dönemine göre oldukça yenilikçi bir bakış açısıyla anlatılan bu yapım, izleyicilerden o kadar beğeni topladı ki 2019 yılında "Maleficent: Mistress of Evil" isimli bir devam filmi de çekildi.


"The Lion King" (2019)

"The Lion King"in bu uyarlaması, farklı tür de olsa yine animasyon olarak çekilmiş. Listemizde animasyondan uyarlanan 'live action' yani canlı çekim filmleri bir araya getirsek de gerçek bir klasik olan "The Lion King" için bir istisna yapıp 2014 uyarlamasını bonus olarak eklemek istedik. Üstelik bu yapım gerçekten 'live action' gibi görünüyor. İzleyenlerin hem içini ısıtan hem de kalbini sızlatan 1994 yapımı Disney klasiği "The Lion King"in aynı adlı uyarlaması, genç aslan Simba'nın babasını kaybetmesinin ardından bir yandan babasının boşluğunu doldurmayı öğrenmesi bir yandan da kötü amcasının zulmünden kurtulmaya çalışmasını anlatıyor. "The Lion King"i izleyenler bilecektir ki zor anlarınızda kendinize söylemeniz gereken tek şey; "Hakuna Matata" yani "Problem yok". Jon Favreau'nun yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Donald Glover, Beyoncé, Seth Rogen, Chiwetel Ejiofor, John Oliver, James Earl Jones, Alfre Woodard, Keegan-Michael Key ve John Kani gibi ünlü isimler yer alıyor.


En İyi 20 Disney Filmi

En İyi Fantastik Diziler

Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak Filmler

Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi 10 Dizi

EN ÇOK OKUNANLAR

Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

1 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri
Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri

Luisaviaroma x UNICEF Kırmızı Halı Görünümleri

1 dakika okunma süresi
En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

6 dakika okunma süresi
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

11 dakika okunma süresi
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde
Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

Yves Saint Laurent'in Marakeş Tutkusu “Love” Sergisinde

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler
Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler

Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede
Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler
Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri
Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri
Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

En İyi Fantastik Diziler
En İyi Fantastik Diziler

En İyi Fantastik Diziler

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı
“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler
Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

“Stranger Things” Dizisi İncelemesi
“Stranger Things” Dizisi İncelemesi

“Stranger Things” Dizisi İncelemesi

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri
Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri
Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri