2018 AKADEMİ ADAYLARI BELLİ OLDU

24.01.2018 11:10:48

4 Mart 2018'de sahiplerini bulacak 90. Oscar adayları açıklandı! 13 dalda adaylığı bulunan “The Shape of Water” Akademi Ödülleri’ne şimdiden damga vurdu.

Çise Güngör - [email protected]

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu zamana kadar düzenlenmeye devam eden Oscar Ödül Töreni  bu yıl 90. Kez gerçekleşecek. Sinemada yılın en iyilerinin seçileceği törende, Meryl Streep, 21. kez Oscar’a aday olarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Amerika'nın en başarılı artistik buz patencisiyken, skandallarıyla gözden düşen bir sporcuya dönüşen Tonya Harding'in çalkantılı hayatının anlatıldığı “I, Tonya” filmi, hem En İyi Film Kurgusu hem de En İyi Kadın Oyuncu dalında iki adaylıkla dikkat çeken yapımlar arasında yerini aldı.

İşte 90. Oscar Ödülleri Aday Listesi

En İyi Film

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Film Kurgusu

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Kadın Oyuncu

Sally Mawkins
Frances Mcdormand
Margot Robbie
Saoirse Ronan
Meryl Streep

En İyi Erkek Oyuncu

Timothée Chalamet
Daniel Day
Lewis Daniel Kaluuya
Gary Oldman
Denzel Washington

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Mary J. Blige – Mudbound
Allison Janney - I, Tonya
Lesley Manville - Phantom Thread
Laurie Metcalf - Lady Bird
Octavia Spencer - The Shape of Water

En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu

Willem Dafoe - Florida Project
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins - The Shape of Water
Cristopher Plummer - All the Money in The World
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Uyarlama Senaryo

Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly's Game
Mudbound

 En İyi Orijinal Senaryo

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

En İyi Yönetmen

Dunkirk - Christopher Nolan
Get Out - Jordan Peele
Lady Bird - Greta Gerwig
Phanton Thread -  Paul Thomas Anderson
The Shape of Water -  Guillermo Del Toro

En İyi Yapım Tasarımı

The Shape of Water
Beauty and The Beast
Dunkirk
Blade Runner 2049
Darkest Hour 

En İyi Sinematografi

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

En İyi Kostüm Tasarımı

Beauty and The Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

En İyi Ses Kurgusu

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: Last Jedi

En İyi Ses Miksajı

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: Last Jedi

En İyi Kısa Animasyon Film

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

En İyi Kısa Film

DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote / All of Us

En İyi Film Müziği

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

En İyi Görsel Efekt

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy vol.2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

En İyi Yabancı Dilde Film

A Fantastic Woman – Şili
The Insult – Lübnan
Loveless – Rusya
On Body and Soul – Macaristan
The Square - İsveç

En İyi Kısa Belgesel Film

Edith+Eddie
Heaven Is A Traffic Jam on 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

En İyi Belgesel Film

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

En İyi Orijinal Şarkı

Mighty River – Mudbound
Mystery of Love - Call Me by Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This is Me - The Greatest Showman 

En İyi Animasyon Film

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Cincent

PAYLAŞ