YOUTUBE'DA EN SEVİLEN 10 SANAT KANALI

27.03.2020 11:10:43

Youtube’da gezebileceğiniz 10 sanat kanalını bir araya getirdik.

Zorunlu olmadıkça evlerden çıkmıyoruz. Bir taraftan sağlığımızı korurken; diğer taraftan ruhumuzun gıdası sanattan feragat etmeyelim. Evde otururken bir tıkla Youtube’da gezebileceğiniz 10 sanat kanalını bir araya getirdik.  

Eray ERKOCA – [email protected]

Art21

Art21 1997’de kurulan, kar amacı gütmeden çağdaş sanatı teşvik eden bir oluşum. Bugün Art21’in Youtube kanalı ise 86,6 bin takipçisi ile sanatseverlere çağdaş sanat üzerine teorik ve pratik içerikler sunmaya devam ediyor.

 

MoMA

The Museum of Modern Art’ın Youtube kanalı, 312 bin takipçisi ile yalnızca çağdaş sanatçıların sanat pratiklerini aydınlatmıyor, aynı zamanda fotoğraftan sinemaya uzanan bir yelpazede pek çok sanat disiplinini bir araya getiriyor.

 

Google Arts & Culture

Şu aralar Google Arts & Culture hem web sitesi olarak hem de app olarak çok işimize yaradı. Sayesinde Orsay Müzesi’ni gezebildik, pek çok koleksiyonu keşfettik. Google Arts & Culture’ın 143 bin takipçili Youtube kanalı da sanatseverlere birbirinden dolu içerikler sunuyor.

 

Jazza

Jazza, az önce sözünü ettiğimiz Youtube kanallarının aksine sanatın daha teknik yönüne eğiliyor ve işçiliği ön plana çıkarıyor. 5,04 milyon takipçisi ile Jazza’dan çizim ve boyama konusunda öğreneceğimiz çok şey var.

 

 

Proko

Evde ne yapsam diye düşünüyorsanız, size resim yapmayı öneririz. “Hiç yetenekli değilim” demeyin, tıpki yemek kanalları gibi Youtube’daki çizim kanalları da resim yapmanın sanılanın aksine çok da zor olmadığını kanıtlıyor. 1,74 milyon takipçisi ile Stan Prokopenko sizlere resim yapmanın inceliklerini öğretecek.

 

Smarthistory

161 bin takipçisi ile Smarthistory resimlerden yola çıkarak sanat tarihinin en ilginç hikayelerini sanatseverlerle buluşturuyor. Yalnızca bilinen resimler değil, sanat tarihinin kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş eserlerinin de ortaya çıkarıldığı Youtube Kanalı bu alanda derinleşmek isteyenler için ideal.

 

The Art Assignment

516 bin takipçisi ile The Art Assignment Youtube’un en popüler sanat kanallarından bir tanesi. Realizm’den video sanatına, kavramsal sanattan sanat terapisine sanatı ilgilendiren pek çok konuya parmak basan kanalı takip edebilirsiniz.

 

 

Tate

Tate Modern’in 188 bin takipçili Youtube kanalı, sanatseverlere Postmodern sanatın ABC’sinden Shalott Leydi’sinin lanetine sanat tarihinin en ilgi çekici konularına dair keyifli bilgiler sunuyor.

 

Getty Museum

Getty Museum 80,9 bin takipçisi ile sanat tarihinin dehlizlerinde bir yolculuğa çıkıyor. Yalnızca Michelangelo gibi ustaların hayatlarını ve eserlerini değil; Medusa miti, Plato felsefesi ve Mısıroloji gibi bilgileri öğrenebileceğiniz kanala abone olabilirsiniz.

 

Baumgartner Restoration

Sanat eserlerinin nasıl restore edildiğini hiç merak ettiniz mi? 1,22 milyon takipçili Baumgartner Restoration sizleri işin mutfağına davet ediyor. Asırları deviren tabloların restorasyon süreçlerine bu Youtube kanalında davetlisiniz.

 

PAYLAŞ