Türk Televizyon Tarihindeki En İyi Diziler

“Aşk-ı Memnu”dan “Tatlı Hayat”a, “Süper Baba”dan “Avrupa Yakası”na bugün bile tekrar tekrar izlenen, Türk televizyon tarihindeki en ünlü ve en çok beğenilen dizileri bir araya getirdik.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
4 Şubat 2022 Cuma 13:56 | Son Güncellenme:
16 dakika okunma süresi
Türk Televizyon Tarihindeki En İyi Diziler


"Aşk-ı Memnu" (2008-2010)

Halid Ziya Uşalıgil'in 1899 tarihli aynı isimli ünlü romanından uyarlanan "Aşk-ı Memnu", Adnan Bey ile evlenen Bihter Yöreoğlu ile Behlül arasında yaşanın yasak aşkı konu alıyor. Kerem Çatay'ın yarattığı, Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından senaryosu yazılan "Aşk-ı Memnu" dizisinin oyuncu kadrosunda Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya, Nebahat Çehre, Zerrin Tekindor ve Nur Fettahoğlu gibi ünlü isimler yer alıyor. Muhtemelen Toygar Işıklı'nın bestelediği jenerik müziğini duyup da "Aşk-ı Memnu"yu hatırlamayacak pek kimse yoktur."Hatırla Sevgili" (2006-2008)

Beren Saat'in yıldızını parlatan dizi diyebileceğimiz "Hatırla Sevgili", bir aşk hikayesi üzerinden 60'lar ve 70'ler döneminin siyasi olaylarını anlatıyor. Dizide Beren Saat'e Cansel Elçin ve Okan Yalabık ile birlikte Avni Yalçın, Engin Şenkan, Belçim Bilgin, Lale Mansur, Berk Hakman gibi isimler eşlik ediyor.


"Şehnaz Tango" (1994-1997)

Başrollerini Perran Kutman ve Erdal Özyağcılar'ın paylaştığı "Şehnaz Tango" dizisi, ayakları yere basan Şehnaz ile hayallerde yaşayan "Tango" lakaplı eski eşi Muhsin arasındaki olayları konu alıyor. Dizinin dev oyuncu kadrosu arasında Alev Sezer, Füsun Demirel, Gülen Karaman, Serra Yılmaz, Oya İnci, Günay Karacaoğlu ve Nejat İşler gibi daha pek çok isim yer alıyor.


"Süper Baba" (1993-1997)

Bekar bir baba ile üç çocuğunun hikayesini anlatan "Süper Baba" dizisini hatırlayan herkesin içini hafif bir sıcaklık kaplayacaktır. Samimi karakterleri ve bazen komik bazen hüzünlü olaylarıyla "Süper Baba", döneminin en ünlü dizilerinden biri olmayı başarmıştı. Osman Sınav'dan Kartal Tibet'e önemli isimlerin yönetmenliğini yaptığı "Süper Baba"nın oyuncuları arasında Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Sevinç Erbulak, Jülide Kural, Şevval Sam, Bennu Yıldırımlar ve İsmet Ay gibi isimler yer alıyor."Çemberimde Gül Oya" (2004-2005)

Çağan Irmak'ın senaryo ekibinde yer aldığı ve yönetmenliğini yaptığı "Çemberimde Gül Oya", kırk bölümlük kısa sayılabilecek bir dizi olmasına karşın yayınlandığı tarihte çok ses getirmişti. Dizi, Yurdanur'un gençliğinin ve eşi ile yaşadığı konaktaki her bir odanın birbirinden farklı kiracılarının hikayelerinin anlatıldığı 70'ler ile Yurdanur ve kızı Feriha'nın "şimdiki" zamanını anlatan 2000'ler arasında paralel bir kurguda ilerliyor. "Çemberimde Gül Oya"nın oyuncu kadrosunda Selda Alkor, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu, Tuba Büyüküstün, Melisa Sözen, Suzan Aksoy, Şerif Sezer, Kenan Bal ve Işıl Yücesoy bulunuyor.


"Avrupa Yakası" (2004-2009)

Üstünden bunca yıl geçmiş olmasına şaşırabileceğimiz dizilerden "Avrupa Yakası", Aslı'nın aile hayatı ve çalıştığı dergideki iş hayatını eğlenceli bir dille anlatıyor. Yapımcılığını Sinan Çetin'in yaptığı, senaryosunu Gülse Birsel'in kaleme aldığı "Avrupa Yakası"nın oyuncuları arasında Gazanfer Özcan, Hümeyra, Gülse Birsel, Ata Demirer, Engin Günaydın, Levent Üzümcü, Şenay Gürler, Bülent Polat, Veysel Diker, Müşfik Kenter, Gönül Ülkü, Yavuz Seçkin gibi birçok önemli isim yer alıyor."Tatlı Hayat" (2001-2004)

ABD yapımı "The Jefferson" adlı komedi dizisinin Türkiye uyarlaması olan "Tatlı Hayat", küçük bir kuru temizleme işinden büyük bir servet elde ederek yükselen İhsan ve Sevinç'in hayatlarını ve komşularıyla olan ilişkilerini anlatıyor. Haluk Bilginer ve Türkan Şoray'ın başrollerini paylaştığı dizide ikiliye Asuman Dabak, Çolpan İlhan, Neco, Celal Kadri Kınoğlu, Gamze Özçelik, Emre Altuğ, Veysel Diker, Sevinç Aktansel, Sedat Kalkavan ve Levent Sülün eşlik ediyor."Muhteşem Yüzyıl" (2011-2014)

Kendisinden sonra gelen birçok benzer yapıma ilham olmuş tarihi dizi "Muhteşem Yüzyıl", Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan'ın hayatını ve dönemin olaylarını konu alıyor. Ünlü senarist, oyuncu ve söz yazarı Meral Okay'ın imzasıyla başlayan senaryoya, Okay'ın vefatından sonra Yılmaz Şahin devam etmişti. Saray ve harem entrikalarından taht kavgalarına, kostüm ve dekorundan büyük çaplı prodüksiyonuna ve oyuncu kadrosuna "Muhteşem Yüzyıl", bugün bile yurt dışında büyük bir izlenme yakalıyor. Dizinin kadrosunda Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Vahide Perçin, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Mehmet Günsür gibi oyuncular yer alıyor."Leyla ile Mecnun" (2011-2013)

Absürt komedi türündeki "Leyla ile Mecnun" dizisinin senarist koltuğunda Burak Aksak otururken yönetmenleri arasında Onur Ünlü, Eyüp Boz, Murat Onbul ve Yüksel Aksu gibi isimler yer alıyor. Doğdukları hastanedeki yatak sayısının azlığı nedeniyle aynı beşiğe konan iki bebeğin ebeveynleri, bunun bir kader olduğuna inanarak Leyla ve Mecnun isimlerini verdikleri bebeklerini beşik kertmesi yaparlar. 25 yıl sonra Mecnun ve Leyla tanışır ve sürreal denebilecek ölçüdeki komik olaylarla yaşananları izleriz. Ali Atay, Deniz Işın, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant ve Köksal Engür, "Leyla ile Mecnun"un oyuncu kadrosundaki isimlerden."Ezel" (2009-2011)

Alexandre Dumas'nın "Monte Kristo Kontu" romanından uyarlanan "Ezel" dizisinin senaryosunu Kerem Deren ve Pınar Bulut kaleme aldı. Ömer, mütevazı hayatında ailesi, yakın arkadaşları ve aşık olduğu kız ile mutludur. Ancak uğradığı ihanet ile suçsuz yere hapse giren Ömer, burada tanıştığı Ramiz Dayı'nın desteğiyle hapisten çıktığında bambaşka bir insana dönüşür. Ezel ismini alan Ömer, intikam peşinde eski tanıdıklarının hayatına girer. "Ezel"in başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere'ye, Tuncel Kurtiz, Yiğit Özşener, Barış Falay ve Haluk Bilginer gibi isimler eşlik ediyor."Bizimkiler" (1989-2002)

Kesintisiz yayınlanan 15 sezonu ile Türk televizyon tarihinin en uzun dizilerinden biri olan "Bizimkiler", bir apartmandaki ailelerin kendi içlerinde ve birbirleriyle yaşadıkları olayları eğlenceli bir şekilde aktarıyor. "Bizimkiler"in kalabalık oyuncu kadrosunda Savaş Dinçel, Erdal Özyağcılar, Ayşe Kökçü, Ercan Yazgan, Mehmet Akan, Atılay Uluışık ve Aykut Oray gibi isimleri izliyoruz."İkinci Bahar" (1998-2001)

Türkan Şoray ve Şener Şen'in başrollerinde oynadığı "İkinci Bahar" dizisi, hem aşkta hem hayatta hem de işte yeni bir şans ile ikinci baharı yaşamaya çalışan; kebapçı işleten dul bir baba ile işe ihtiyacı olan bekar bir anne arasında geçen hikayeyi anlatıyor. Bir yandan ikilinin başından geçenleri, bir yandan da kendi aileleriyle ilişkilerini izliyoruz."Behzat Ç." (2010-2013)

Emrah Serbes'in "Her Temas İz Bırakır" romanından esinlenilerek senaryolaştırılmış, Serbes'in bazı bölümlerin senaryosunu da yazdığı "Behzat Ç", bir diğer adıyla "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi", kara komedi türüne yakınlığı ve polisiye oluşuyla büyük bir hayran kitlesi elde etmişti. 2010-2013 yılları arasında televizyonda yayınlanan dizi, 2019 yılında ekranlara geri dönerek internet platformunda yayınlanmaya başladı. Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, Canan Ergüder, Fatih Artman, İnanç Konukçu ve Berkan Şal gibi isimlerin yer aldığı "Behzat Ç.", Ankara'da cinayet büroda görev yapan Behzat ve ekibinin başından geçenleri anlatıyor.


"Elveda Rumeli" (2007-2009

1800'lerin sonu, 1900'lerin başında geçen "Elveda Rumeli", Osmanlı hakimiyetindeki Makedonya'nın bir köyündeki insanların yaşadıklarını anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Erdal Özyağcılar ile birlikte Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu, Tolgahan Sayışman, Hande Subaşı, Berrak Tüzünataç gibi isimler yer alıyor.


"Yılan Hikayesi" (1999-2002)

Meltem Cumbul ve Mehmet Ali Alabora'nın başrollerinde yer aldığı "Yılan Hikayesi", döneminin en sevilen dizilerinden biriydi. Kanlısı Erkan'ı bulmak için köyünden İstanbul'a gelen Zeyno, tek tanıdığı kişi olan polis Memoli'nin evine gelir. Bir yandan polisiye bir yandan macera ve komedi türünde olan dizinin başrollerindeki Cumbul ve Alabora'ya Emre Kınay, Ayten Gökçer, Çetin Tekindor, Tunca Aydoğan ve Neriman Uğur eşlik ediyor.


"Evdeki Yabancı" (2000-2001)

Nişanlı olduğu adamdan ayrılan ama bunu ailesine söyleyemeyen, üstüne bir de ev arkadaşı evden ayrıldığı için tek başına kirayı ödemekte zorlanan Aslı, evin yarısını devraldığını söyleyerek bir anda karşısına çıkan Eren'i hem kira hem de nişan probleminin çözümü olarak görür ve onunla yaşamaya başlayarak ailesiyle de nişanlısı olarak tanıştırır. Romantik komedi türündeki "Evdeki Yabancı"nın başrollerinde Berna Laçin ve Tardu Flordun'u izliyoruz."Öyle Bir Geçer Zaman Ki" (2010-2013)

Zeynep Günay Tan'ın yönettiği "Öyle Bir Geçer Zaman Ki" dizisi, 1960'ların sonunda geçen bir aile draması. Ayça Bingöl, Erkan Petekkaya, Wilma Elles, Meral Çetinkaya, Mete Horozoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy gibi isimlerin yer aldığı dizi Aras Bulut İynemli ve Farah Zeynep Abdullah'ın da yıldızının parlamasını sağlamıştı.


"Dadı" (2001-2002)

Gülben Ergen ve Kenan Işık'ın başrollerinde olduğu "Dadı", eğlenceli bir aile komedisi. Zengin bir adam olan Ömer, eşini kaybetmiş ve üç çocuğuna bakmak için bir dadı aramaktadır, Melek ise sevgilisi tarafından terk edilmiş ve işini kaybetmiştir; kader ikisini bir araya getirir ve Melek, Ömer'in evinde dadı olarak çalışmaya başlar.


Şubat Ayı Dizi Önerileri

"Kulüp" Dizisi Hakkında

Netflix'teki En İyi Dönem Dizileri

EN ÇOK OKUNANLAR

Haftanın Stil İlhamı: Bikiniler
Haftanın Stil İlhamı: Bikiniler

Haftanın Stil İlhamı: Bikiniler

1 dakika okunma süresi
Cartier'nin Yeni Mücevher Koleksiyonu
Cartier'nin Yeni Mücevher Koleksiyonu

Cartier'nin Yeni Mücevher Koleksiyonu

1 dakika okunma süresi
Rachel Araz x Koton Koleksiyon Daveti
Rachel Araz x Koton Koleksiyon Daveti

Rachel Araz x Koton Koleksiyon Daveti

1 dakika okunma süresi
2022 Yaz Moda Trendleri
2022 Yaz Moda Trendleri

2022 Yaz Moda Trendleri

1 dakika okunma süresi
ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop
ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop

ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop

1 dakika okunma süresi
Haftanın Stil İlhamı: Saten Elbiseler
Haftanın Stil İlhamı: Saten Elbiseler

Haftanın Stil İlhamı: Saten Elbiseler

1 dakika okunma süresi
Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler
Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

20 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Düşündüren Filmler; Senaryosuyla Beyin Yakan 15 Film
Düşündüren Filmler; Senaryosuyla Beyin Yakan 15 Film

Düşündüren Filmler; Senaryosuyla Beyin Yakan 15 Film

Chris Evans'ın En İyi Performansları
Chris Evans'ın En İyi Performansları

Chris Evans'ın En İyi Performansları

Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler
Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

Disney Plus'ta İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

Julia Roberts ve Ethan Hawke Netflix Filminde Buluşuyor
Julia Roberts ve Ethan Hawke Netflix Filminde Buluşuyor

Julia Roberts ve Ethan Hawke Netflix Filminde Buluşuyor

Natalie Portman'ın En İyi Performansları
Natalie Portman'ın En İyi Performansları

Natalie Portman'ın En İyi Performansları

Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak Filmler
Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak Filmler

Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak Filmler

Haziran 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Haziran 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Haziran 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

2022 MTV Film ve Televizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu
2022 MTV Film ve Televizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu

2022 MTV Film ve Televizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu

Tüm Zamanların En Hüzünlü Filmleri
Tüm Zamanların En Hüzünlü Filmleri

Tüm Zamanların En Hüzünlü Filmleri

Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri
Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En Yakın Arkadaşınızla İzlemeniz Gereken Filmler
En Yakın Arkadaşınızla İzlemeniz Gereken Filmler

En Yakın Arkadaşınızla İzlemeniz Gereken Filmler

Son Yılların En İyi Süper Kahraman Dizileri
Son Yılların En İyi Süper Kahraman Dizileri

Son Yılların En İyi Süper Kahraman Dizileri