Mayıs 2023'te Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Mayıs 2023'te izleyebileceğiniz, vizyonda ve çevrimiçi platformlarda yayınlanan en yeni yerli ve yabancı filmleri bir araya getirdik.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
28 Nisan 2023 Cuma 17:40 | Son Güncellenme:
15 dakika okunma süresi
Mayıs Ayı Film Önerileri

Mayıs 2023 Filmleri

Guardians of the Galaxy Vol. 3 (5 Mayıs)

Yönetmen: James Gunn

Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Karen Gillan, Pom Klementieff, Will Poulter, Sean Gunn, Elizabeth Debicki, Sylvester Stallone

Çok sevilen "Guardians of the Galaxy" serisinin üçüncüsü olan "Guardians of the Galaxy Vol. 3", bir kez daha James Gunn'ın yönetmenliği ile karşımıza çıkıyor. Gamora'yı kaybetmenin acısını hala yaşayan Peter Quill, ekibini, evreni ve içlerinden birini savunmak için bir araya getirir çünkü bu görev başarılı olmazsa Koruyucular'ın sonu anlamına gelebilir. "Guardians of the Galaxy Vol. 3", 5 Mayıs'ta sinemalarda izleyiciyle buluşuyor.


Mon Crime, Suç Bende (5 Mayıs)

Yönetmen: François Ozon

Oyuncular: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert

Komedi, suç ve dram türlerindeki "Mon Crime (Suç Bende)" filminde, beş parasız bir aktris olan Madeleine Verdier, ünlü bir yapımcıyı öldürmekle suçlanır. En iyi arkadaşının yardımıyla meşru müdafaadan beraat eder. Ardında zafer ve başarı dolu bir hayat başlar ta ki gerçek, gün ışığına çıkana kadar. "Mon Crime (Suç Bende)" filmi, 5 Mayıs'ta sinemalarda.


Beautiful Disaster (5 Mayıs)

Yönetmen: Roger Kumble

Oyuncular: Virginia Gardner, Autumn Reeser, Dylan Sprouse

Romantik dram türündeki "Beautiful Disaster" filminde, üniversite birinci sınıf öğrencisi Abby, bir yandan kötü çocuk Travis'e duyduğu çekime direnirken bir yandan da karanlık geçmişiyle arasına mesafe koymaya çalışır. "Beautiful Disaster" filmi, 5 Mayıs'ta sinemalarda.


The Pope's Exorcist, Şeytanın Düşmanı (5 Mayıs)

Yönetmen: Julius Avery

Oyuncular: Russell Crowe, Daniel Zovatto, Alex Essoe, Franco Nero

Vatikan'ın Baş Şeytan Çıkarıcısı Peder Gabriel Amorth'un gerçek notlarından esinlenen "The Pope's Exorcist (Şeytanın Düşmanı)" filmi, Amorth'un küçük bir çocuğa musallat olan şeytanı çıkartmaya çalışırken Vatikan'ın gizli tutmaya çalıştığı asırlık komplosunu ortaya çıkarması konu alıyor. "The Pope's Exorcist (Şeytanın Düşmanı)" filmi, 5 Mayıs'ta sinemalarda.


Holy Spider, Kutsal Örümcek (6 Mayıs)

Yönetmen: Ali Abbasi

Oyuncular: Alice Rahimi, Diana Al Hussen, Soraya Helli, Mehdi Bajestani, Zar Amir-Ebrahimi

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali'nin ana yarışmasında yapan "Holy Spider (Kutsal Örümcek)", gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkıyor. İran'da geçen bu sıra dışı seri katil öyküsü, türün kurallarını altüst eden kışkırtıcı bir tona sahip. İranlı Ali Abbasi'nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, kutsal şehir Meşhed'i ahlaksız ve yozlaşmış sokak kadınlarından "temizlemek" için kendi dini arayışına giren bir seri katilin ve onun cinayetlerini araştıran bir kadın gazetecinin amansız mücadelesini anlatıyor. "Holy Spider (Kutsal Örümcek)" filmi, 6 Mayıs'ta MUBI'de izlenebilir.


The Mother (12 Mayıs)

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Jennifer Lopez, Gael Garcia Bernal, Joseph Fiennes, Omari Hardwick, Lucy Paez, Fahim Fazlı, Paul Raci

"The Mother" filminde, askeri eğitim almış bir suikastçı, hiç tanımadığı kızını intikam peşindeki acımasız suçlulardan korumak için, saklandığı yerden çıkar. "The Mother" filmi, 12 Mayıs'ta Netflix'te izlenebilir.


Neredesin Firuze? (13 Mayıs)

Yönetmen: Ezel Akay

Oyuncular: Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ, Cem Özer, Ruhi Sarı, Şebnem Dönmez, Ata Demirer, Janset

Gerçek bir Unkapanı hikayesi olan Ezel Akay imzalı "Neredesin Firuze?", Türkiye sinemasının en başarılı müzikallerinden biri olarak pek çok kişinin gönlünde taht kurmayı başardı. Ezel Akay'ın geleneksel anlatıları ve halk öykülerini postmodern bir estetikle dönüşüme uğrattığı bu başyapıt, gösterişli set tasarımları ve yıldızlarla dolu kalabalık oyuncu kadrolarını bir araya getirerek geçmiş ve şimdiki zamanın iç içe geçtiği, sinemamızda eşi olmayan bir üslup meydana getiriyor. "Neredesin Firuze?" filmi, 13 Mayıs'ta MUBI'de.


Fast X, Hızlı ve Öfkeli 10 (19 Mayıs)

Yönetmen: Louis Leterrier

Oyuncular: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jason Momoa, Brie Larson, Jordana Brewster, Charlize Theron, John Cena, Jason Statham, Nathalie Emmanuel, Helen Mirren, Tyrese Gibson, Ludacris, Sung Kang, Scott Eastwood

Aksiyon, macera ve suç türlerindeki "Fast X (Hızlı ve Öfkeli 10)" filminde, Dom Toretto ve ailesi, uyuşturucu baronu Hernan Reyes'in kinci oğlu tarafından hedef alınır. "Fast X (Hızlı ve Öfkeli 10)" filmi, 19 Mayıs'ta sinemalarda.


Antichrist, Deccal (21 Mayıs)

Yönetmen: Lars von Trier

Oyuncular: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg, Storm Acheche Sahlstrom

Hastalıklı addedilen bir bilinci çağının dışında sembol ve metaforlarla bağdaştırmak konusunda oldukça cesur davranan, sinema tarihinin gördüğü en büyük provakatörlerden Lars von Trier, "Antichrist, Deccal" filmiyle de herkesi şaşırtmayı başarıyor. Yerleşik gerçeklik algısını yıkan, bilinç dışına hitap eden, kategorize edilmesi zor bir öyküyü seyirciyle buluşturan Trier'nin "Antichrist, Deccal" filmi, doğa ve insanlığa dair tekinsiz imgeler ve Freudyen temalarla örülü. "Antichrist, Deccal" filmi, 21 Mayıs'ta MUBI'de.


Anneler Günü (24 Mayıs)

Emekli özel ajan Nina, hiç tanımadığı oğlunun kaçırılması üzerine onu kurtarmak amacıyla harekete geçer ve önüne çıkan herkesi alt etmek için eski ölümcül becerilerine başvurur. "Anneler Günü" filmi 24 Mayıs'ta Netflix'te.


The Little Mermaid, Küçük Deniz Kızı (26 Mayıs)

Yönetmen: Rob Marshall

Oyuncular: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Melissa McCarthy, Javier Bardem

Çok sevilen Disney animasyonunun canlı çekimi olan "The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı)" filminde, genç bir denizkızı, suyun üstündeki dünyayı keşfedebilmek ve bir prensi etkileyebilmek için güzel sesini insan bacaklarıyla takas etmek üzere bir deniz cadısıyla anlaşma yapar. "The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı)", 26 Mayıs'ta sinemalarda.


About My Father, Eyvah Babam (26 Mayıs)

Yönetmen: Laura Terruso

Oyuncular: Robert De Niro, Kim Cattrall, Leslie Bibb, Anders Holm

"About My Father (Eyvah Babam)" filminde Sebastian, eski kafalı İtalyan bir göçmen olan babası Salvo'ya tam bir Amerikalı olan kız arkadaşına evlenme teklif edeceğini söylediğinde, Salvo kızın ailesiyle bir hafta sonu geçirmek için ısrar eder. "About My Father (Eyvah Babam)" filmi, 26 Mayıs'ta sinemalarda.


Kan ve Altın (26 Mayıs)

2. Dünya Savaşı acı şekilde son bulurken firari bir Alman askeri ile genç bir kadın, gizli altınları arayan bir grup Nazi ile kanlı bir mücadelenin içine çekilir. "Kan ve Altın" filmi, 26 Mayıs'ta Netflix'te.


White Bird (26 Mayıs)

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Helen Mirren, Gillian Anderson, Bryce Gheisar, Olivia Ross

Biyografi ve dram türündeki aile filmi "White Bird", çok satan "Wonder" kitabının yazarının imzasını taşıyor. Bu moral verici film, bir iyilik hareketinin nasıl sonsuza dek yaşayabileceğini gösteriyor. "White Bird" filmi, 26 Mayıs'ta sinemalarda.


To Catch a Killer, Katili Yakalamak (26 Mayıs)

Yönetmen: Damian Szifron

Oyuncular: Shailene Woodley, Ben Mendelsohn, Ralph Ineson, Marcella Lentz-Pope, Rosermary Dunsmore

Aksiyon, suç ve dram türlerindeki "To Catch a Killer (Katili Yakalamak)" filminde Baltimore'da, Yılbaşı gecesi, yetenekli ama sorunlu bir polis memuru, FBI'ın baş müfettişi tarafından, şehirde terör estiren rahatsız bir kişinin profilinin çıkarılmasına ve izinin sürülmesine yardımcı olması için işe alınır. "To Catch a Killer (Katili Yakalamak)" filmi, 26 Mayıs'ta sinemalarda.


Les Glaneurs et La Glaneuse, Toplayıcılar (30 Mayıs)

Yönetmen: Agnès Varda

Oyuncular: François Wertheimer, Agnès Varda, Jean La Planche

Fransız sinemasının en önemli isimlerinden Agnès Varda'nın imzasını taşıyan "Les Glaneurs et La Glaneuse (Toplayıcılar)", modern toplumların "artık"la imtihanını mercek altına alan bir belgesel. Agnès Varda'nın artık toplayanların izini sürerken Fransa'nın "görünmez" insanlarının da portresini resmetmesine tanık oluyoruz. Bu çığır açıcı belgesel, hem alabildiğine kişisel ve şiirsel hem de toplumsal meselelere duyarlı. Tam da bu açılardan, Agnès Varda sinemasının bir özeti gibi. "Les Glaneurs et La Glaneuse (Toplayıcılar)" filmi, 30 Mayıs'ta MUBI'de.


Mixed by Erry (31 Mayıs)

Yönetmen: Sydney Sibilia

Oyuncular: Luigi D'Oriano, Giuseppe Arena, Emanuele Palumbo

Komedi türündeki "Mixed by Erry", filminde, 1980'lerde Napoli'de kendi çektiği karışık kasetleri kaçak yollarla satan yetenekli bir DJ ile iki kardeşi, kanun kaçağı olsalar da şaşırtıcı biçimde güçlü albüm yapımcıları olur. "Mixed by Erry" filmi, 31 Mayıs'ta Netflix'te.


Netflix'te İzleyebileceğiniz Türk Filmleri

Apple TV İçin Film Önerileri

HBO Max Film Önerileri

EN ÇOK OKUNANLAR

6. Mardin Bienali Hakkında Bilmeniz Gerekenler
6. Mardin Bienali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6. Mardin Bienali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

8 dakika okunma süresi
Haziran Ayı Burç Yorumları
Haziran Ayı Burç Yorumları

Haziran Ayı Burç Yorumları

21 dakika okunma süresi
2024/25 Cruise Defileleri
2024/25 Cruise Defileleri

2024/25 Cruise Defileleri

1 dakika okunma süresi
77. Cannes Film Festivali'ne Katılan Türk Oyuncular
77. Cannes Film Festivali'ne Katılan Türk Oyuncular

77. Cannes Film Festivali'ne Katılan Türk Oyuncular

1 dakika okunma süresi
77'inci Cannes Film Festivali'nin En İyi Kırmızı Halı Stilleri
77'inci Cannes Film Festivali'nin En İyi Kırmızı Halı Stilleri

77'inci Cannes Film Festivali'nin En İyi Kırmızı Halı Stilleri

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

“Yüzyıllık Yalnızlık” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
“Yüzyıllık Yalnızlık” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Yüzyıllık Yalnızlık” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“The Lord of the Rings: The Rings of Power” 2. Sezon Hakkında Her Şey
“The Lord of the Rings: The Rings of Power” 2. Sezon Hakkında Her Şey

“The Lord of the Rings: The Rings of Power” 2. Sezon Hakkında Her Şey

77. Cannes Film Festivali Altın Palmiye Adayları
77. Cannes Film Festivali Altın Palmiye Adayları

77. Cannes Film Festivali Altın Palmiye Adayları

“The Idea of You” Filmi Hakkında Tüm Detaylar
“The Idea of You” Filmi Hakkında Tüm Detaylar

“The Idea of You” Filmi Hakkında Tüm Detaylar

“Fly Me To The Moon” Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
“Fly Me To The Moon” Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Fly Me To The Moon” Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nisan Ayı Dizi Önerileri
Nisan Ayı Dizi Önerileri

Nisan Ayı Dizi Önerileri

“The Bear” 3. Sezon Hakkında Tüm Detaylar
“The Bear” 3. Sezon Hakkında Tüm Detaylar

“The Bear” 3. Sezon Hakkında Tüm Detaylar

“The Veil” Dizisi Hakkında Merak Edilenler
“The Veil” Dizisi Hakkında Merak Edilenler

“The Veil” Dizisi Hakkında Merak Edilenler

Mayıs Ayı Film Önerileri
Mayıs Ayı Film Önerileri

Mayıs Ayı Film Önerileri

“Challengers” Filmi İncelemesi
“Challengers” Filmi İncelemesi

“Challengers” Filmi İncelemesi

Cannes Film Festivali 2024 Yılı Kazananları
Cannes Film Festivali 2024 Yılı Kazananları

Cannes Film Festivali 2024 Yılı Kazananları

Tüm Zamanların En İkonik Fransız Filmleri
Tüm Zamanların En İkonik Fransız Filmleri

Tüm Zamanların En İkonik Fransız Filmleri