En İyi 15 Vampir Dizi ve Filmi

Gizem ve fantastiğin buluştuğu, gotik ruhuyla seyirciyi içine çeken en iyi vampir dizi ve filmleri.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
28 Temmuz 2022 Perşembe 18:29 | Son Güncellenme:
25 dakika okunma süresi
Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

"Bram Stoker's Dracula" (1992)

Francis Ford Coppola'nın "Bram Stoker's Dracula"sını listemizin ilk sırasına yerleştiren, filmin vampir temasını işleyen en ünlü yapımlardan biri olması. Bu ününün nedeniyse muhtemelen görkemli renkler, ürkütücü ışık-gölge oyunları ve göz alıcı görseller... Tabii olağanüstü performanslar ve neredeyse kusursuz yönetmenliği de saymazsak haksızlık etmiş oluruz. Vampir Kont Drakula'nın, avukatı Jonathan Harker'ın nişanlısı Mina Murray'i baştan çıkarmak ve kendisine yeni avlarla birlikte yepyeni bir hayat kurmak için İngiltere'ye gelişini izliyoruz. İsminden de anlaşılacağı gibi Bram Stoker'ın "Dracula" romanından uyarlanan filmin kadrosunda Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves, Anthony Hopkins, Sadie Frost, Monica Bellucci ve Cary Elwes yer alıyor. Gary Oldman'in Dracula karakterine getirdiği yorumu ayrıca takdir etmek gerek. Kostümlerden seslere, renk kullanımından hikayeye, filmin tüm unsurları seyircide bitmek bilmeyen bir gerginlik ve tehdit duygusu yaratmak için titizlikle uygulanmış. Tüm bunları göz önünde bulundurursak, "Bram Stoker's Dracula" filminin yalnızca en iyi vampir temalı yapımlardan biri değil, aynı zamanda da en iyi yaş alan işlerden biri olduğunu da söylemek gerek.


"Buffy the Vampire Slayer" (1997-2003)

Hiçbir vampir dizi ve film listesi, "Buffy the Vampire Slayer" olmadan tamamlanmış sayılamaz. Kaderinde bir avcı olmak olan Buffy Summers, ölümlü dünyayı kurtarmak için başta vampirler olmak üzere iblisler ve diğer şeytani yaratıkları öldürmek zorundadır. Yedi sezon boyunca Buffy ve arkadaşlarının, çeşitli maceralar yaşayarak kötülükleri yenmeye çalışmasını izleriz. Dışarıdan bakıldığında liseli bir kızın vampir avcılığına geçişi gibi görünen bir dizi de olsa, Joss Wheedon'ın yaratımıyla çok daha olgun bir yapım izliyoruz. Bir yandan eğlenceli bir gençlik dizisiyken, zaman zaman da oldukça psikolojik veya karanlık yönlere gitmekten çekinmiyor. Karakterlerin değişimi ve dönüşümleri ne kadar etkileyici de olsa, çekimler de bir o kadar başarılı. Film dilini oldukça güçlü bir şekilde kullanan dizi, sinema tarihine yeni çekim açıları ve anlatımlar bile kazandırdı. Emmy ödüllü "Buffy the Vampire Slayer" dizisinin başrollerinde Sarah Michelle Gellar, Alyson Hannigan, Nicholas Brendon, Anthony Head, James Marsters, Emma Caulfield Ford, Michelle Trachtenberg gibi isimleri izliyoruz.


"What We Do in the Shadows" (2014)

"What We Do in the Shadows", listemizdeki en komedi ağırlıklı vampir yapımı olabilir. Türün daha çok korku ve gerilim ağırlıklı ilerlediği yapımlara alışık olanlar için vampir film ve dizilerine getirilmiş yeni bir soluk. Viago, Deacon ve Vladislav, kira ödemek, ev işlerine ayak uydurmak, gece kulüplerine girmeye çalışmak ve ev arkadaşı problemlerinin üstesinden gelmek gibi modern yaşamın sıradan yönleriyle mücadele eden vampirlerdir. Biraz uçuk kaçık bir film olsa da bu fantastik yaratıklarla nasıl bu kadar kolaylıkla bağ kurup, aynı dertlerden muzdarip olduğunuza inanamayacaksınız. Jemaine Clement ve Taika Waititi'nin birlikte yazıp yönettiği film, pek çok festivalden ödül ve adaylık aldı. Filmi çok beğenip "Keşke dizisi de olsaydı da uzun soluklu bir deneyim yaşasaydık" diyenler için Jemain Clement'in yaratıcılığını üstlendiği aynı isimli, 2019'da başlayan ve hala devam eden diziyi de öneririz.


"The Hunger" (1983)

1997 yılında Türkiye'den SIYAD'da En İyi Yabancı Film adaylığı alan "The Hunger", türün klasikleşmiş örneklerinden biri. 80'lerin dikkat çekici renk paletleriyle bezenmiş bu vahşi ve kanlı yapım, sevgilisinin ölümünü atlatamamış bir vampirin, bir doktoru baştan çıkarmaya çalışmasını anlatıyor. Catherin Deneuve, David Bowie ve Susan Sarandon gibi üç harika oyuncuyu bir araya getiren "The Hunger"ın yönetmen koltuğunda ise Tony Scott oturuyor.


"Only Lovers Left Alive" (2013)

Modern sinemanın en sevilen auteur yönetmenlerinden Jim Jarmusch, kimsenin beklemediği bir vampir filmiyle ortaya çıktı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Jarmusch bu fantastik türü, olabilecek en retro ve doğaüstülükten uzak bir şekilde ele alıyor. Böylece esprili, hafif ve vampir olmanın inanılmazlığından ziyade sıradanlığına odaklanan bir film ortaya çıkıyor. "Only Lovers Left Alive"da depresif bir müzisyen, sevgilisiyle tekrar bir araya geliyor. Birkaç yüzyıl süren aşkları, kontrol edilemeyen küçük kız kardeşinin gelişiyle kesintiye uğruyor. Jim Jarmusch'un senaryosunu Marion Bessay'in orijinal versiyonundan uyarladığı filmde Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt, Anton Yelchin ve Jeffrey Wright gibi isimleri görüyoruz.


"Interview with the Vampire" (1994)

"Interview with the Vampire"da üç başrol Brad Pitt, Tom Cruise ve çocuk yaştaki Kirsten Dunst'ın her birinin performansı büyük övgülerle takdir edildi. Özellikle Lestat karakteri için seçilen Tom Cruise, film vizyona girmeden önce bolca negatif tepkiyle karşılaşsa da yayınlandıktan sonra bu Victoryen tarzdaki fantastik filmle ne kadar uyum sağladığı konusunda takdir edildi. Anne Rice'ın romanından yine Rice tarafından senaryoya uyarlanan filmde bir vampirin, olduğu kişiye nasıl dönüştüğünü anlattığı röportajıyla birlikte, epik hayat hikayesini, yalnızlığını ve açlığını izliyoruz. Neil Jordan'ın yönettiği filmde Pitt, Cruise ve Dunst'a Antonio Banderas, Christian Slater ve Thandiwe Newton gibi ünlü işimler eşlik ediyor. Hikaye anlatıcımız ve ana karakterimiz Brad Pitt'in canlandırdığı Louis karakteri olsa da Tom Cruise ve Kirsten Dunst'ın hem performanslarıyla hem de canlandırdıkları Lestat ve Claudia karakterlerinin ilgi çekiciliğiyle Pitt'ten rol çaldığını söylersek muhtemelen çoğu izleyici bize hak verecektir.


"True Blood" (2008-2014)

Sıradan bir hayatı olan insanların başına gelen sıra dışı olayları izlemenin ayrı bir zevki var. "True Blood"da da bir garson olan Sookie'nin, bir vampir olan Bill ile tanışıp ona aşık oluşunu ve Bill'in doğaüstü dünyasına girişini takip ediyoruz. Alışık olduğumuz vampir dizi ve filmlerinden farklı olarak; "True Blood"ın evreninde vampirler, dünya tarafından biliniyor, hatta içmeleri için sentetik kan bile üretilip marketlerde satılıyor. Bununla birlikte toplumdaki her kesim tarafından da kabullenilmiş değiller. Bu sayede dizi, siyasi metaforlara da yer verebiliyor. İlgi çekici karakterler, gizem ve korku unsurları ile oldukça sevilen ve Emmy Ödülü de kazanan "True Blood"ın yetişkinlere yönelik bir dizi olduğunu da hatırlatmak gerek. Yani aynı dönemde yayınlanan "The Vampire Diaries" gibi bir dizi izleme beklentisiyle başlamak istemeyebilirsiniz. Alan Ball"ın yaratıcılığını üstlendiği "True Blood"da Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Rutina Wesley, Alexander Skarsgard ve Deborah Ann Woll yer alıyor.


"Thirst" (2009)

Güney Kore'nin sevilen yönetmenlerinden Park Chan-wook imzalı "Thirst" filminde başarısız bir deney sonucu bir rahip, vampire dönüşerek "günah" ile tanışıyor. Park-Chan wook'un stiline aşina olanlar yönetmenin şiddet sahneleri söz konusu olduğunda elini hiç de korkak alıştırmadığını bilir. Üstelik şiddet unsurlarını, bir vampir filminden daha iyi ne taşıyabilir ki? Beklenmedik kurgu oyunları, karakterler arası ilişkinin gerginliği, giderek korkunçlaşan ve rahatsız edici bir film ile "Thirst", hem korku hem de vampir sineması sevenleri tatmin edecek bir yapım. Filmin, temeline yerleştirdiği hicivsel yapısını da eklersek, mutlaka izlenmesi gereken işlerden olduğunu söyleyebiliriz. Emile Zola'nın "Thérièse Raquin" kitabından esinlenilen filmin başrollerinde Song Kang-ho ve Kim Ok-bin'i izliyoruz.


"Let the Right One In" (2008)

Korku filmlerinde görmekten en rahatsız olduğunuz karakterler küçük çocuklarsa, bir de vampire dönüşmüş küçük çocukları izleyerek korkmayı deneyin. Çok beğenilerek ABD'de de uyarlanan, Tomas Alfredson imzalı İsveç filmi "Let the Right One In", karanlığı soğuk ve karla buluşturuyor. Göz ardı edilen ve zorbalığa uğrayan bir çocuk olan Oskar, sevgi ve intikamı güzel ama tuhaf bir kız olan Eli aracılığıyla buluyor. Genç başrollerimiz Kare Hedebrant ve Lina Leandersson'ın performansları sayesinde, filmin ürkütücü atmosferi daha da içimize işliyor. Yönetmenin, boşlukları doldurmayı seyircinin hayal gücüne bıraktığı film, vampirliğin ve insanlığın doğası hakkında bize düşündürücü sorular sorduruyor. Matt Reeves imzalı 2010 yapımı uyarlama da orijinalinin izinden gitmek konusunda başarılı bir işe imza atsa da Alfredson'ın sunduğu titiz gerginliğin ve korkutucu beklentinin ayrı bir tadı olduğunu söylemek gerek.


"A Girl Walks Home Alone at Night" (2014)

Güney Kore ve İsveç'in ardından sırada İran var. Vampir miti, her ne kadar Amerikalıların domine ettiği bir tür gibi görünse de uluslararası sinemanın da bu konuda söyleyecek oldukça güçlü sözleri var. Pek çok festivalde bolca ödül ve adaylık toplamış olan, Ana Lily Amirpour'un yazıp yönettiği "A Girl Walks Home Alone at Night" filmi, İran'ın ölüm ve yalnızlık kokan hayalet kasabası Bad City'de geçiyor. Kasaba halkı, yalnız bir vampir tarafından takip edildiklerinden bihaber normal hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Erkek egemen bir türe feminist bir bakış sunan "A Girl Walks Home Alone at Night", İran'ın da ilk ve şimdilik tek vampir filmi olma özelliği taşıyor. Filmin başrolündeki Sheila Vand'a Arash Marandi, Marshall Manesh, Mozhan Marno ve Dominic Rains gibi isimler eşlik ediyor.


"Dark Shadows" (1966-1971)

Dan Curtis'in yaratıcılığını üstlendiği, 1960'ların bu gotik pemde dizisi, muhtemelen daha önce izlediğiniz hiçbir diziye benzemiyor. Ama merak etmeyin, bu iyi bir farklılık. Maine'de yaşayan zengin Collins Ailesi, garip olaylar yüzünden eziyet çekmektedir. 200 yıldır hapsolduğu tabuttan kaçıp, ailesinin Maine'deki malikanesine dönen bir vampir, bu garip olayların baş nedeni. Dizinin başrollerinde Jonathan Frid, Grayson Hall, Alexandra Isles, Nancy Barrett ve Joan Bennett yer alıyor. Tim Burton, 2012 yılında "Dark Shadows"un aynı isimli bir film uyarlamasını çekti. Filmin kadrosunda her ne kadar Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Eva Green ve Helena Bonham Carter gibi başarılı oyuncular da olsa, orijinal dizinin çok daha cezbedici bir işlenişi olduğunu kabul etmek gerek.


"Byzantium" (2012)

Neil Jordan'ın adı daha çok "Interview with the Vampire" filmiyle de anılsa, radar altı kalmış ikinci vampir filmi "Byzantium"a da mutlaka şans vermek gerek. Görsel olarak yine göz alıcı bir işe imza atan yönetmen, bir kez daha vampirlerin tüyler ürpertici dünyasında çarpık bir aile hikayesi anlatıyor. Jordan'ın vampir temasıyla aile hikayelerini birleştirmeyi sevdiği aşikar. Moira Buffini'nin senaryosunu yazdığı filmde oyuncular yine titizlikle seçilmiş olacak ki Saoirse Ronan, Gemma Arterton, Sam Riley ve Caleb Landry Jones'tan güçlü performanslar izliyoruz. Bir sahil kasabasının sakinleri, bu yerel tatil bölgesine yerleşen iki gizemli kadının sırrını, ölümcül sonuçlarla öğrenirler.


"30 Days of Night" (2007)

Neden bilinmez; kar, soğuk ve vampir temalarının birbiriyle muazzam bir uyumu var. En azından, korku unsurunu güçlendirmek için paha biçilmez bir evlilik sunuyorlar. Bunun nedeni; belki soğuk ve karla birlikte gelen ıssızlık ve yalnızlık hissi, belki de doğal bir unsur olarak eklenen karanlık. "30 Days of Night"ta da küçük bir Alaska kasabasında, her sene olduğu gibi otuz günlük karanlık sürecine hazırlanan halkın başından geçen vahşi olayları izliyoruz. Kan emici bir grup vampir, bu uzun karanlıktan yararlanarak kasabaya saldırıp, kendilerine ziyafet çekmeye karar veriyor. David Slade'in yönettiği "30 Days of Night"ın listemizdeki en aksiyonlu film olduğunu da ekleyerek, aksiyon-korku ve vampir dizi/filmlerini sevenlerin büyük bir keyifle izleyebileceğini söyleyebiliriz. Filmin oyuncu kadrosundaki Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston, Ben Foster, Mark Boone Junior, Mark Rendall ve Amber Sainsbury de başarılı performanslar sergiliyor.


"Preacher" (2016-2018)

Sam Catlin, Evan Goldberg ve Seth Rogen'ın yaratıcılığını üstlendiği "Preacher" dizisi, her ne kadar listemizdeki en ünlü vampir dizisi olmasa da kendine ait güçlü bir hayran kitlesine sahip. Garth Ennis'in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan "Preacher"da bir iblis ile bir meleğin yavrusu, kendisine beden olarak inancını yitirmiş Tekaslı alkolik bir vaizinkini seçer. Böylece doğaüstü olaylar Jessie ve arkadaşlarının peşini bırakmaz. Dominic Cooper, Joe Gilgun, Ruth Negga, Ian Colletti ve Graham McTavish'in başrollerini paylaştığı dört sezonluk maceralı bir yapım izliyoruz.


"Nosferatu" (1922)

Vampir dizi ve filmleri listemizi, sinema tarihinin ilk vampir temalı filmiyle sonlandırmak istedik. Bu türün bilinen ilk örneği olan "Nosferatu", bugün hala en iyi vampir filmlerinden biri olarak görülüyor. Zamanında "Dracula"nın yazarı Bram Stoker'ın mirasçıları tarafından "Dracula"dan çalınmakla suçlanarak, tüm kopyalarının yok edilmesi için dava açılmış olsa da film, 2022 yılında 100. yaşını kutlamayı başardı. Konusuna baktığımızda "Nosferatu", gerçekten de "Dracula" romanının izinsiz bir uyarlaması da olsa sinema tarihinde önemli bir yeri olması nedeniyle hayatta kalmayı başarması sevindirici. F.W. Murnau'nun yönettiği "Nosferatu"da Transilvanya'daki Vampir Kont Orlok, emlakçısı Hutter'ın karısını saplantı haline getirir. Orlok'u canlandıran Max Schreck, bu sessiz filmde vampir türünün en ürkütücü performanslarından birine imza atmayı başarıyor. Murnau'nun Alman Dışavurumculuğu merceğinden ele aldığı hikaye, gölgelerle dolu zengin bir atmosfer ve çekim açılarıyla bir araya gelerek sinema tarihinin en ikonik karelerinden bazılarını oluşturuyor.


Tüm Zamanların En Korkutucu Film ve Dizi Önerileri

En İyi Polisiye Diziler

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

En İyi Polisiye Filmler

"Game of Thrones"un Tahtına Oturabilecek Fantastik Diziler

EN ÇOK OKUNANLAR

Cool İkili: Şort ve Gömlek
Cool İkili: Şort ve Gömlek

Cool İkili: Şort ve Gömlek

1 dakika okunma süresi
Oversize Küpe Trendi
Oversize Küpe Trendi

Oversize Küpe Trendi

1 dakika okunma süresi
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar
Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

Haftanın Stil İlhamı: Desenli Takımlar

1 dakika okunma süresi
Valentino x Beymen Daveti
Valentino x Beymen Daveti

Valentino x Beymen Daveti

1 dakika okunma süresi
Yaz Daveti İlhamı: Siyah Elbiseler
Yaz Daveti İlhamı: Siyah Elbiseler

Yaz Daveti İlhamı: Siyah Elbiseler

1 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
Azimut Türkiye Yaz Buluşması Daveti
Azimut Türkiye Yaz Buluşması Daveti

Azimut Türkiye Yaz Buluşması Daveti

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi
“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi

“Don't Worry Darling” Filminden Yeni Fragman Geldi

En İyi Fantastik Diziler
En İyi Fantastik Diziler

En İyi Fantastik Diziler

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede
Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri
Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

James Franco'nun Yeni Rolü Belli Oldu
James Franco'nun Yeni Rolü Belli Oldu

James Franco'nun Yeni Rolü Belli Oldu

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler
Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri
Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

“Stranger Things” Dizisi İncelemesi
“Stranger Things” Dizisi İncelemesi

“Stranger Things” Dizisi İncelemesi

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri
Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı
“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı