Mayıs 2024'te İzleyebileceğiniz Tiyatrolar

İlk kez sahne alan oyunlardan yeni sezonuyla bir kez daha karşımıza çıkanlara dek Mayıs 2024'te mutlaka görülmesi gereken tiyatro ve müzikaller.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
26 Nisan 2024 Cuma 15:54 | Son Güncellenme:
38 dakika okunma süresi
Mayıs Ayı Tiyatro Rehberi

"Jekyll & Hyde" Müzikali

(Bostancı Gösteri Merkezi, 1 Mayıs / Türker İnanoğlu Maslak Show Center, 4 Mayıs)

İyi ve kötü aynı bedende, birbirine karşı acımasız bir savaş halinde. Ama her şeyin bir sonu var. Robert Louis Stevenson'ın klasik gerilim romanından uyarlanan dünyaca ünlü "Jekyll & Hyde" müzikali, Taner Tunçay'in çeviri ve yönetmenliği ve Hayko Cepkin ile Elçin Sangu'nun başrolüyle seyircisiyle buluşuyor.


"Veda" Oyunu

(Mall of İstanbul MOİ Sahne, 1 Mayıs / FMV Işık Okulları Nişantaşı M. Benderli, 12 Mayıs)

Ayşe Kulin'in çok okunan romanı "Veda", Nedim Saban imzasıyla sahneye uyarlanıyor. "Veda" oyunu, Cumhuriyetin kurulduğu ilk günlerinin getirdiği değişim sancılarını ve gerilimi anlatıyor. Yazar Ayşe Kulin'in son Osmanlı nazırı olan dedesinin hayat hikayesini konu alan "Veda"nın oyuncu kadrosunda Nevra Serezli, Leyla Feray, Aziz Savran, Fatih Gülnar, Meral Asiltürk, Zeynep Sevi Yılmaz, Alişan Özkan, Gizemnur Topaloğlu, Gizem Çayhanoğlu yer alıyor.


"Ağaçlar Ayakta Ölür" Oyunu

(Mall of İstanbul MOİ Sahne, 2 Mayıs)

İspanyol yazar ve şair Alejandro Casona'nın dünya klasikleri arasında yer alan "Ağaçlar Ayakta Ölür" isimli bu duygusal komedinin çevirisini ve yönetmenliğini Nedim Saban üstleniyor. 11 yıl sonra bu oyunla tiyatroya dönen Nevra Serezli, oyunda yüreği torun özlemiyle dolu büyükanne rolünü üstleniyor. Serezli'ye oyuncu kadrosunda Aziz Sarvan, Meral Asiltürk, Önder Atakanlı, Emre Ozan, Meltem Özlevent, Beyza Vural eşlik ediyor. Çocuklarını bir uçak kazasında kaybetmiş olan bir ailenin tek varlığı torunlarıdır. Ancak, geleneklerine bağlı olan dede, hırsızlık yaparken yakaladığı torunu ile bağlarını kopartır. Yıllar geçtikten sonra, büyükanne, sağlık sorunları nedeniyle yaşamdan ayrılmadan önce torununu son kez görmek isteğine kapılır. Ancak dede, torunun nerede olduğunu bilmediği için Bir Dilek Tut Derneğine eşinin bu isteğinin yerine getirilmesi için torun rolü oynayacak birileri bulması için başvurur. Kendisine oynanan bu oyunu sorgulamadan kabul eden ve bir yalan içinde yaşamayı acı gerçeğe yeğleyen büyükannenin dünyası, gerçek torunun boy göstermesiyle yıkılır.


"Aydınlıkevler" Oyunu

(Maximum Uniq Hall, 2-3 Mayıs)

Yapımını BKM'nin üstlendiği, Yılmaz Erdoğan'ın kalemi ve Demet Akbağ'ın performansını buluşturan "Aydınlıkevler", izleyiciyi 70'li yılların atmosferine götürüyor. Salih Bademci ve Sinem Ünsal'ın da yer aldığı oyunda tiyatroseverler tüm zamanlara ait olabilecek bir öyküye tanıklık ediyorlar.


"Çirkin" Oyunu

(Hope Alkazar Sahnesi, 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24 Mayıs)

"Çirkin" tiyatro oyunu, izleyiciyi geleneksel masallardan ilham alan gerçeküstü bir ihanet hikayesiyle büyüleyici bir deneyime davet ediyor. Oyun, anlatı tiyatrosu ile dijital enstalasyonu birleştirerek izleyicileri de çevreleyen bir deneyim sunuyor. Bin yıllardır yaşayan, çirkin bir mahluk olan Şiva ve lanetlenmiş ölümsüz tavuğu ile geçmiş ve bugün arasında ilginç bir yolculuğa çıkacağınız Çirkin, Firuze Engin'in metni, Güray Dinçol'un yönetmenliği ve Nihal Yalçın ile Onur Berk Arslanoğlu'nun performanslarıyla hayat buluyor.


"Aile Yalanları" Oyunu

(Zorlu PSM, 2-3, 29-30 Mayıs)

Başrollerini Melisa Sözen, Ülkü Duru ve Müfit Kayacan'ın paylaştığı ve rejisörlüğünü Hakan Emre Ünal'ın üstlendiği "Aile Yalanları", küçük bir aile trajedisini üç kahramanın da perspektifinden anlatıyor. Her bir karakterin, aynı olayı nasıl bambaşka şekillerde algılayıp yaşadığını gözler önüne seren bir hikaye izliyoruz.


"Yan Dünya" Oyunu

(Kumbaracı50, 2, 9, 29, 30 Mayıs)

Bir gece akşam haberlerinde, yaşadığımız hayatın kapanacağı, Cumartesi gecesi uyuduktan sonra yan taraftaki dünyada uyanılacağı bilgisi verilir. Fakat yan dünyada kimin nasıl ve nerede olduğu, yaşayıp yaşamadığı bilinmiyordur. Bu bilgi ve belirsizlik hızla yayılır ve gerçekliği sorgulanamayacak kadar somutlaşır. Kaos kaçınılmazdır.


"Ahududu" Oyunu

(Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi, 3 Mayıs / FMV Işık Okulları Nişantaşı M. Benderli, 4 Mayıs)

"Ahududu" isimli oyunun kahramanları olan iki yaşlı kadın, bir konakta, yeğenleriyle birlikte münzevi bir hayat yaşamakta ve konağın tek kişilik bir küçük odasını günlük olarak kiralamaktadır. Aile, kendilerinin yaşamış olduğu mutsuzluğun bir izdüşümü olarak değerlendirdikleri ve acıdıkları yalnız insanları, daha güzel bir hayata kavuşturmak için kimyasal bir formül bulduklarına inanırlar. Zehir kattıkları ahududu likörünü içen kişiler acısız bir biçimde öbür dünyaya göç etmektedir.


"Eksik" Oyunu

(Mall of İstanbul MOİ Sahne, 3 Mayıs / Baba Sahne, 5 Mayıs)

Yılın en sıcak gününde, aile içi hesaplaşmalar ve ortaya çıkan sırlarla dışarıdaki yangının içerideki kaosa karıştığı, hiçliğin ortasında bir çiftlik evinde vazgeçmiş bir baba, çabalayan bir oğul ve yorgun bir sevgili bir araya geliyor. Levent Can, Hande Doğandemir ve Erdem Kaynarca'nın birlikte rol aldığı "Eksik" oyunu, her şeye rağmen sürdürülen hem dramatik hem de komik bir aile olma çabasını sahneye taşıyor.


"Herkes Kocama Benziyor" Oyunu

(Ara Sahne, 3 Mayıs / Baba Sahne, 8 Mayıs / Alan Kadıköy, 30 Mayıs)

Alis Çalışkan'ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Hakan Emre Ünal'ın yaptığı, Pınar Güntürkün'ün çarpıcı performansıyla dikkat çeken "Herkes Kocama Benziyor", bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten'in kimi zaman neşeli kimi zaman hüzünlü hikayesine odaklanıyor. Pınar Güntürkün'e Afife Tiyatro Ödülleri'nde "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ile Direklerarası Tiyatro Ödülleri'nde "Tek Kişilik Performans" kategorilerinde başarı getiren oyunda, bir kadının kendini var etme mücadelesini, kavgalarını, heveslerini, öfkelerini, dönüşümünü kendi anlatılarından dinliyoruz.


"Canavar" Oyunu

(Atatürk Kültür Merkezi, 3 Mayıs / Fişekhane, 9 Mayıs / DasDas Sahne, 15 Mayıs)

"Canavar" isimli oyunda, bir imza günü için küçük bir Anadolu şehrine gelmiş olan roman yazarı Kemal Sönmez, yıllardır görüşmediği kuzenleri Aslı ve Derya'yı ziyaret eder. Kız kardeşler bu habersiz ziyarete hazırlıksız yakalanır. İki kız kardeş, Kemal'in de önerisiyle tarifini unuttukları ve yıllardır yemedikleri aile yemekleri "Kapama"yı yapmaya karar verir. Yapması hatırladıklarından kolay, yemesi ise tahmin ettiklerinden zor olan yemek hazırlanırken, Kemal'in ziyaretinin altındaki gerçek sebep ortaya çıkar.


"Güzel Son" Oyunu

(Fişekhane, 3 Mayıs / Çevre Tiyatrosu, 11, 26 Mayıs)

Halim Şefik Güzelson arkadaşları Orhan Veli, Melih Cevdet, Sait Faik' ve Nurullah Ataç'ı uğrak mekanları olan Mösyö Lambo'nun Meyhanesi'ne davet etmiştir. İmzalı davetiyelerin arkasında ise bir not yazmaktadır; "Lütfen İçmeden Geliniz!" Bu gizemli davet üzerine şans eseri Suat Derviş'in meyhaneye uğraması, geceyi ayrı güzel kılar. Şimdi gecenin tek eksiği, sürprizli bir "Güzel Son"dur.


"Demonte" Oyunu

(Fişekhane, 3, 24 Mayıs)

Otuzlu yaşlarının sonunda olan Aliye ile Yalçın, çok eğleneceklerini düşünerek demonte mobilya alırlar; iki koltuk, bir kanepe ve masa. Ancak hamile olan Aliye'nin monte etme arzusu ve çabası, Yalçın'ın beceriksizlikleriyla karşılık bulur. Hakan Tabakan'ın kaleme aldığı "Demonte" oyununda Nilay Erdönmez ve Cem Zeynel Kılıç'ı izliyoruz.


"Zeytinyağlı Yaprak Sarması" Oyunu

(Caddebostan Kültür Merkezi, 4 Mayıs)

"Zeytinyağlı Yaprak Sarması" oyununda evine, hayatına sığamayan Nazlı'nın tanıdık hikayesini izliyoruz. Trakya esintili neşeli bir trajedi olan "Zeytinyağlı Yaprak Sarması" oyununda Sanem Gençalp'i izliyoruz.


"Bay Samir" Oyunu

(Bahçe Galata, 4 Mayıs / Ara Sahne, 14 Mayıs / Baba Sahne, 26 Mayıs)

Hayatla mücadele etmekten yorulmuş olan Bay Samir, bir iş çıkışı her akşam yürüdüğü yolun yabancılaştığını fark eder. Bu yol üzerinde bulunan ve sürekli seyrettiği tuhafiye dükkanı yıkılmıştır. Vitrininde yıllardır duran çirkin plastik manken ise ortadan kaybolmuş, Bay Samir'in anılarıyla birlikte huzurunun kırıntılarını da yanında götürmüştür.


"Soirée" Oyunu

(DasDas, 5 Mayıs)

Jean Paul Satre'ın "No Exit" isimli oyunundan ilham alan "Soirée", tiyatro ve dansın ahengini sahneye taşıyor. Üç kişi, bir odada bir araya gelir. Bu oda, muhtemelen cehennemin ta kendisi olabilir. İlişkileri dallandıkça kapa kısılmışlıkları da artar.


"İntihar Şov" Oyunu

(Moda Sahnesi, 5 Mayıs / Mall of İstanbul MOİ Sahne, 24 Mayıs)

Barış Atay'ın yazıp tek başına oynadığı, Edip Tepeli'nin yönetmenliğini üstlendiği tiyatro oyunu "İntihar Şov", "Hangimiz hayatın anlamını uzun uzun düşünüp bir cevap aramadık ki ya da cevap bulamayıp, çaresiz hissetmedik?" sorusunu sordurarak, seyirciyi bir yazarın hayatıyla ve seçimleriyle kendi zihninde hesaplaştığı son ana şahit ediyor.


"Aşık Shakespeare" Oyunu

(Zorlu PSM, 5, 27-28 Mayıs)

Uraz Kaygılaroğlu'nun William Shakespeare'e, Nezaket Erden'in Viola karakterine hayat verdiği, sayısız ödülün sahibi efsanevi filmden aynı isimle Türkiye'de ilk kez sahneye uyarlanan "Aşık Shakespeare" oyunu, Serdar Biliş'inyönetmenliği ile sahneye taşınıyor. Kaygılaroğlu ve Erden'e oyuncu kadrosunda Şebnem Sönmez, Merve Polat, Kerem Arslanoğlu, Ceren Taşçı ve Ekrem Can Arslandağ eşlik ediyor. Tiyatrodaki pek çok kalıbı yıkan ve tiyatroyu yeniden inşa eden William Shakespeare'in 16. yüzyıl İngiltere'sinde, yeni oyunuyla kendini ispat etme çabası içindeki gençliğine ve genç bir kadının erkeklerin dünyasında sahneye çıkmak için verdiği mücadeleye odaklanan "Aşık Shakespeare", Shakespeare dönemi tiyatrosuna ve yaşamına dair çağdaş bir perspektif sunuyor.


"Evlilikten Sahneler" Oyunu

(Zorlu PSM, 6 Mayıs)

Johan ve Marianne 10. evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çifttir. Her şey her an planlı, her gün olması gerektiği gibidir. Her evli çift gibi bazı sorunlar yaşar, bu sorunları karşılıklı oturup konuşup mantıklı bir şekilde çözüp hayatlarına devam ederler. Ama yavaş yavaş karşılaştıkları sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark ederler, kurdukları günlük planlar da aynı mükemmellikte işlememektedir. Ne yapacaklar? Gerçeklerle yüzleşebilecekler mi? Bu yüzleşmeyi nasıl karşılayacaklar? "İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?" "Aile nedir?" "Şefkat nedir?" "Aşk nedir, ne değildir?" sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman'ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem'in rol aldığı oyun, seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.


"Amadeus" Oyunu

(Zorlu PSM, 6 Mayıs)

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri'nin eşsiz hikayesi "Amadeus" yeni sezon temsillerine devam ediyor. Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile tiyatroseverlerle buluşan oyunun başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Tansu Biçer (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Dilan Çiçek Deniz (Constanze Weber) paylaşıyor. Sahne önünde 35, sahne arkasında 20 kişiden oluşan toplam 55 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan "Amadeus", dünyada bir ilk olan çalınabilir yazı karakteri sayesinde Pazarlama ve Reklamcılık alanlarında ödüller kazandı. Altı tane "Kristal Elma" ve dört adet "Felis" ile bu ödülleri alan ilk ve tek tiyatro oyunu olmasının yanında "ADC 100th Annual Awards"ta "Logo" kategorisinde ödül alarak uluslararası alanda başarı kazandı. XX. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde Yönetmenimiz Işıl Kasapoğlu En iyi Yönetmen, Selçuk Yöntem Sürekli Mükemmeliyet, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment En İyi Prodüksiyon, olmak üzere üç dalda ödüle layık görüldü.


"Saatleri Ayarlama Enstitüsü" Oyunu

(Maximum UNIQ, 6-7 Mayıs)

Doğu ve batı, eski ve yeni, geleneksel ve modern kutupları arasında salınıp duran Ahmet Hamdi Tanpınar'ın zamansız eseri "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" tiyatro oyunu olarak sahneye taşındı. "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" oyunu, Serkan Keskin'in onlarca surete büründüğü performansı ile Serdar Biliş'in yönetmenliğini bir araya getiriyor.


"Tebdil" Oyunu

(Pops Balat, 6, 14, 20 Mayıs)

Talat ve Süleyman isimli ikiz kardeşler, kan bağlarının aksine karakter olarak birbirlerinden olabildiğine farklılardır. Süleyman, Balat'ta hayatını kurarak dostları Maviş ve Hakkı ile eğlenceli bir yaşam sürmektedir. Ancak bir gün davetsiz bir misafir, Süleyman ve Talat'ın hayatlarını sekteye uğratır.


"Proje Diktatör" Oyunu

(Ara Sahne, 7 Mayıs)

"Rhum and Cly" ekibi tarafından 2022 yılında İngiltere'de Devising Tekniği ile oluşturulan "Proje Diktatör" oyunu; otoriter rejim altında yaşayan sanatçılar ile yapılan görüşmelerden ilham alınarak yazılmış. "Problemler nasıl çözülür?" sorunu merkezine alıyor ve izleyiciyle birlikte bu soruya bir cevap arıyor.


"Ben Eskiden Çok Ünlüydüm" Oyunu

(Şişli Tiyatrosu, 7 Mayıs / Kadıköy Boa Sahne, 21 Mayıs)

90'lı yıllarda çocuk yıldız olarak ünlü olmuş fakat şimdilerde hiç kimsenin hatırlamadığı bir oyuncunun gözünden geçmişe yolculuğa çıkıyor ve o zamanların gerçekten de hafızalarımıza kazındığı kadar güzel olup olmadığını sorguluyoruz.


"DIKŞIN: Büyük Şans" Oyunu

(Moda Sahnesi, 8-9 Mayıs)

Koffi Kwahule'nin en sert metinlerinden biri olan "DIKŞIN: Büyük Şans (Big Shoot)" oyununun yönetmenliğini Kemal Aydoğan üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Onur Ünsal ve Mehmet Tekatlı yer alıyor.


"Doğu Ekspresinde Cinayet" Oyunu

(Mall of İstanbul MOİ Sahne, 8-9 Mayıs)

1933 yılında Agatha Christie'nin İstanbul Pera Palas'ta kaleme aldığı, o yıldan günümüze kadar onlarca dile çevrilen, sinema filmi uyarlamaları yapılan kült eseri "Doğu Ekspresinde Cinayet", ilk kez Türkiye'de sahneleniyor. Christie'nin Dünyaca ünlü dedektifi Hercule Poirot ete kemiğe Atilla Şendil'in oyunculuğuyla bürünüyor. Rollerinin yanı sıra oyunun yönetmen koltuğunda tiyatro dünyasının önemli isimleri Atilla Şendil ve Savaş Özdural oturuyor. Oyunun kadrosundaki diğer isimler, Nazan Diper, Özdemir Çiftçioğlu, Pelin Turancı, Hakan Akın, Ozan Dağara, Oya İnci, Ebru Karanfilci, Can Esendal, Ilgın Angın, Fatih Özacun, Kerem Tataroğlu.


"Balina" Oyunu

(Zorlu PSM, 9, 10, 14, 15 Mayıs)

Samuel D. Hunter'ın aynı isimli oyunundan uyarlanarak geçtiğimiz seneye damgasını vuran, Akademi Ödülleri'nde aldığı üç adaylığın yanında, Brendan Fraser'a "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ını kazandıran "The Whale (Balina)" filmi, bir baba-kızın çok geç kaldıkları küçük bir kavuşma hikayesini anlatıyor. Zorlu PSM, Craft ve Freestage ortak yapımcılığında, İbrahim Çiçek'in yönettiği "Balina" oyunu ise Enis Arıkan, Şebnem Bozoklu, Yağız Can Konyalı, Helin Kandemir ve Emine Evirgen'in performanslarıyla sahneye taşınıyor.


"Kibritin Ucunda" Oyunu

(Zorlu PSM, 9, 21 Mayıs)

"Kibritin Ucunda" oyunu, 30'larının başında bir plaza çalışanı olan Kerem'in, başarı hırsının, çocukluğunun ve küçük bir felaket sonrası ziyarete gelen geçmişinin gölgesinde, kendiyle uzun ve derin bir hesaplaşmaya girişmesini konu alıyor. Kafasının içinden gelen seslere engel olmaya bıraktığı o soğuk İstanbul akşamında tüm çocukluğu kar taneleri gibi yerlere dökülür. Kerem'in hayatı o gece bir kibritin ucunda. Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yazdığı ve Kayhan Berkin'in yönettiği "Kibritin Ucunda" oyununda Rıza Kocaoğlu'nu izliyoruz.


"Mahallemiz Eşrafından" Oyunu

(Pax Sahne, 9, 23 Mayıs / Ara Sahne, 12, 26 Mayıs)

Yönetmenliğini Berfin Ertan ile Hakan Emre Ünal birlikte üstlendiği "Mahallemiz Eşrafından" oyunu, Berfin Ertan'ın performansı ile Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı bir adada geçen etkileyici bir hikayeyi anlatıyor.


"N'Olcak Bu Yusuf Umut'un Hali" Oyunu

(Kadıköy Boa Sahne, 10, 25 Mayıs / Bahçe Galata, 30 Mayıs)

Yusuf Umut, tanımlayamadığı ama vazgeçemediği bir özgürlüğün peşinde kendi yolculuğunu anlatıyor. Hakan Emre Ünal'ın performansı ile "N'olucak Bu Yusuf Umut'un Hali" oyunu, özgürlük sınırlarından taşan Yusuf Umut'u en sonunda aradığı ortama yakınlaştırıp, onu çekyatların, kuralların, sınırların dünyasından kurtarabilecek mi sorularının cevabını bulmaya çalışıyor.


"Toz" Oyunu

(Zorlu PSM, 11-12 Mayıs / Caddebostan Kültür Merkezi, 15-16 Mayıs / Fişekhane, 19-20 Mayıs)

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın... Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi... Sonra birden fazla 'çat' sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan... Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan'la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikayeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan'ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri'nin öyküsü, 1960'lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor'un yönetiminde, Zerrin Tekindor'un performansıyla seyirciyle buluşmaya devam ediyor.


"Cırcır Böcekleri İtler ve Biz" Oyunu

(Fişekhane, 11 Mayıs / Mall of İstanbul Moi Sahne, 20 Mayıs)

Mert Öner'in yönetmenliğinde, Sam Shepard'ın "True West" oyununa günümüzden bak "Cırcır Böcekleri İtler ve Biz" oyunu, Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman'ın yenilikçi yaklaşımlarla projeler üretmek için kurdukları Art 12'nin ilk projesi. Biri kentli, eğitimli bir senarist diğeri ormanlara sığınan, özgür ruhlu bir hırsız olan iki kardeşin birbirlerini keşfetme ve birbirlerine dönüşme hikayesini konu alan "Cırcır Böcekleri İtler ve Biz", Serhat Teoman ve Buğra Gülsoy'a başarılı oyuncular Burak Sarımola ve Ayşe Lebriz Berkem eşlik ediyor.


"On Yıl Sonra" Oyunu

(Caddebostan Kültür Merkezi, 13 Mayıs / House of Performance, 16 Mayıs / Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, 28 Mayıs / Trump Sahne, 20 Mayıs / Komedi Kulüp, 28 Mayıs)

"On Yıl Sonra" oyunu; seyircisini geçmiş ve gelecek arasında eğlenceli bir zaman yolculuğuna çıkarırken zaman zaman bu yolculukta duygusal molalar da veriyor. Rollerin sürekli yer değiştirdiği, geçmiş, şimdi ve gelecek arasında gezinen bir kovalamacada bir çift ve eski bir dostu, 10 yıl sonra gerçekleşen ilk buluşmada izliyoruz. Rüştü Onur Atilla, Özgün Bayraktar ve Doğan Akdoğan'ın rol aldığı bu romantik komediyi Mert Öner yönetiyor.


"Kim Bu Ben" Oyunu

(Moda Sahnesi, 13 Mayıs / Fişekhane, 17 Mayıs)

"Kim Bu Ben" oyunu, 10 sene önce Engin Hepileri'nin yeni ve yenilikçi yapımları bir platform altında toplama kararıyla kurulan Tiyatro iN'in imzasını taşıyor. "Kim Bu Ben" oyunu; küresel iklim krizi, pandemi, neoliberalizm, bireyselleşme, dijitalleşme ve gözetleme kapitalizminin şifreleriyle uğraşan, aşk dolu kriminal bir gerilim. Rose Leilani'nin yazdığı, Onur Ünsal'ın çevirdiği, Engin Hepileri'nin yönettiği ve müziklerini Kenan Doğulu'nun yaptığı oyunda Beyza Şekerci, Onur Ünsal ve Neslihan Arslan yer alıyor.


"Timsah Ateşi" Oyunu

(Zorlu PSM, 16 Mayıs / Mall of İstanbul MOİ Sahne, 22 Mayıs / Atatürk Kültür Merkezi, 23 Mayıs)

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu & Piu Entertainment iş birliği ile hayata geçirilen, zıt kutuplarda yaşayan iki kız kardeşin babalarıyla yaşadıkları çalkantılı hayatı konu alan, başrollerini Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer'in paylaştığı "Timsah Ateşi" izleyicilerle buluşuyor. Yönetmenliğini Mehmet Ergen'in üstlendiği oyun, 2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali'nin en sevilen ilk üç oyunu arasında yer aldı. 1989 yılında Kuzey İrlanda'da geçen hikaye, sevgisiz bir Katolik evi, kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden sekiz yıl hapis yatan asi bir kız Fianna (Hazar Ergüçlü) ile dindar ablası Alannah'ı (Funda Eryiğit) anlatırken ortaya sürreal ve grotesk bir kara komedi çıkıyor.


"1923" Müzikali

(Zorlu PSM, 19 Mayıs)

Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne yapılan okul gezisi sırasında ortadan kaybolan dört arkadaş, kendilerini bir anda Mustafa Kemal'in Milli Mücadele'yi başlattığı Bandırma Vapuru'nda bulurlar. Bandırma'yı sarsan dalgalardan Meclis'in açılışına, Büyük Taarruz'dan Cumhuriyet'in ilanına uzanan; genç, yaşlı, çocuk, kadın ve erkek nice isimsiz Cumhuriyet kahramanının yarattığı Milli Mücadele serüvenini "1923" müzikalini; danslar, müzikler, etkileyici bir sahne tasarımı ve multimedya şovu eşliğinde izliyoruz.


"10 Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)" Oyunu

(DasDas Sahne, 22 Mayıs)

Şahika Tekand'ın yazıp yönettiği "10 Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)" oyunu, bireysel küçük dünyasına sıkışmış; hayata müdahale etme yeteneğini, büyük umutlarını ve uzun vadeli projelerini, kısa vadeli ve küçük kazanımlara feda etmiş; kendisine sunulan küçük konforlar aracılığıyla çevresine ve çevresindeki insanlara ve sorunlara duyarsızlaştırılmış; maruz bırakıldığı bilgi bombardımanı içinde giderek farklı bir anlamda bilgisizleşmiş ve sonuçta cahilleştirilmiş çağdaş insanın tragedyasını konu alıyor.


"Zengin Mutfağı" Oyunu

(DasDas Sahne, 27, 29 Mayıs)

1970 yılında yaşanmış toplumsal olayın, bir ailenin mutfağına yansımasını konu alan "Zengin Mutfağı", Vasıf Öngören'in farklı yaklaşımıyla kaleme alınıyor. İlk 1978 yılında sahnelenen oyun, 40 yıl aradan sonra Şener Şen'in başrolünde tekrar tiyatro sahnesinde izleyicinin karşısına çıkıyor.


En İyi Canlı Çekim Disney Prensesi Filmleri

Kate Winslet'ın En İyi Dizi ve Filmleri

2024 Yılının En Çok Beklenen Dizileri

EN ÇOK OKUNANLAR

2024 MET Gala'nın En İyi Saç ve Makyaj Görünümleri
2024 MET Gala'nın En İyi Saç ve Makyaj Görünümleri

2024 MET Gala'nın En İyi Saç ve Makyaj Görünümleri

1 dakika okunma süresi
2024 MET Gala En İyi Kırmızı Halı Görünümleri
2024 MET Gala En İyi Kırmızı Halı Görünümleri

2024 MET Gala En İyi Kırmızı Halı Görünümleri

1 dakika okunma süresi
2024/25 Cruise Defileleri
2024/25 Cruise Defileleri

2024/25 Cruise Defileleri

1 dakika okunma süresi
2024 Miami Formula 1 Grand Prix'sinde Neler Oldu?
2024 Miami Formula 1 Grand Prix'sinde Neler Oldu?

2024 Miami Formula 1 Grand Prix'sinde Neler Oldu?

1 dakika okunma süresi
Elie Saab Bosphorus Daveti
Elie Saab Bosphorus Daveti

Elie Saab Bosphorus Daveti

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

2024 Mart Etkinlik Ajandası: Şehirde Neler Oluyor?
2024 Mart Etkinlik Ajandası: Şehirde Neler Oluyor?

2024 Mart Etkinlik Ajandası: Şehirde Neler Oluyor?

Nisan Ayı Tiyatro Rehberi
Nisan Ayı Tiyatro Rehberi

Nisan Ayı Tiyatro Rehberi

Sanatçı Keşfi: Buse Belle Cesur
Sanatçı Keşfi: Buse Belle Cesur

Sanatçı Keşfi: Buse Belle Cesur

Musée d'Orsay'da Bir Gece
Musée d'Orsay'da Bir Gece

Musée d'Orsay'da Bir Gece

Milano Tasarım Haftası'nın Dikkat Çekenleri
Milano Tasarım Haftası'nın Dikkat Çekenleri

Milano Tasarım Haftası'nın Dikkat Çekenleri

Erin İlkcan Aslan ile Multidisipliner Sanatı Üzerine
Erin İlkcan Aslan ile Multidisipliner Sanatı Üzerine

Erin İlkcan Aslan ile Multidisipliner Sanatı Üzerine

2024 Paris Olimpiyatları Hakkında Merak Edilenler
2024 Paris Olimpiyatları Hakkında Merak Edilenler

2024 Paris Olimpiyatları Hakkında Merak Edilenler

British Museum'da Köklü Değişiklikler
British Museum'da Köklü Değişiklikler

British Museum'da Köklü Değişiklikler

ÇEV Sanat'ın Genç Yeteneğine The Julliard School'dan Eğitim Bursu
ÇEV Sanat'ın Genç Yeteneğine The Julliard School'dan Eğitim Bursu

ÇEV Sanat'ın Genç Yeteneğine The Julliard School'dan Eğitim Bursu

Tan Sağtürk ile “Carmina Burana” Oyununu İnceledik
Tan Sağtürk ile “Carmina Burana” Oyununu İnceledik

Tan Sağtürk ile “Carmina Burana” Oyununu İnceledik

Art Dubai: Orta Doğu'nun Sanat Mabedi
Art Dubai: Orta Doğu'nun Sanat Mabedi

Art Dubai: Orta Doğu'nun Sanat Mabedi

2024 Mayıs Etkinlik Ajandası: Şehirde Neler Oluyor?
2024 Mayıs Etkinlik Ajandası: Şehirde Neler Oluyor?

2024 Mayıs Etkinlik Ajandası: Şehirde Neler Oluyor?