MAYA PORTAKAL BİTARGİL İLE YENİ HEYECANINI KONUŞTUK

13.12.2017 12:37:26

Çanta müzayedesinin ardından mücevher ve saat müzayedesiyle çıtayı daha da yükseğe çıkaran Portakal Sanat ve Kültür Evi dördüncü kuşak temsilcisi Maya Portakal Bitargil ile yeni heyecanını konuştuk.

Ceylan YENİACUN - [email protected]

Fotoğraf: Doruk SEYMEN

Birkaç yıl önce çanta müzayedesi öncesi röportaj için buluştuğumuzda da gözlerinde yine aynı heyecan ve mutluluk vardı… Tıpkı 16 Aralık’ta gerçekleşecek olan Mücevher ve Saat Müzayedesi öncesi olduğu gibi… Portakal Sanat ve Kültür Evi dördüncü kuşak temsilcisi olarak başarılı bir şekilde yoluna devam eden Maya Portakal Bitargil, “Bir ilki beraber yaşayacağız. Çok iyi örnekleri, çok iyi kondisyondaki zarif mücevherleri ve saatleri seyredeceğiz” diyor ve biz de onun bu tutkusuna ortak oluyoruz. Bitargil’in sürprizleri bu müzayedeyle de sınırlı kalmıyor, bizden söylemesi! 

Birkaç yıl önce Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiniz ve kapsamlı bir çanta müzayedesine ev sahipliği yaptınız. Mücevher ve saat müzayedesi nasıl ortaya çıktı? 
Mücevher ve saat müzayedesi; Anish Kapoor, Marc Quinn, Damien Hirst gibi dünya çağdaş sanatının en önemli isimlerinin mücevherlerini Türkiye’ye ilk getirdiğimiz günden itibaren aklımızın bir köşesinde vardı. Dev heykellerin imzalı takılabilir halleriydi getirdiklerimiz. Türk kadınları olağanüstü bir reaksiyon verdi o mücevherlere...Hepsi özel üretim ve limitli sayıda üretildi. Erkekler de Anish Kapoor imzalı kol düğmeleri için heyecanlanmışlardı. Dünyada sadece İngiltere’de rastlanan bu mücevherleri bir de İstanbul’da biz sanatseverlerle buluşturuyoruz.

Müzayedeye katılacakları neler bekliyor?
Bir ilki beraber yaşayacağız. Çok iyi örnekleri çok iyi kondisyondaki zarif mücevherleri ve saatleri seyredeceğiz. Satışlarına şahit olacağız. Beraber bir heyecanı paylaşacağız.

Müzayedede sergilenecek parçalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
‘Signee’ ... yani imzalı mücevher ve saat müzayedesi. Van Cleef & Arpels, De Grisogono, Chopard, Bvlgari, Breguet, Audemars Piguet, Costume Chanel Jewellery imzalı parçalar. Sadece 77 lot, 3 koleksiyon.

Müzayedede sergilenecek parçaların her biri birbirinden özel. Onları bir araya getirirken yaşadığınız, bizimle paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?
Sergilerken babam Raffi’nin özel dokunuşlarla Portakal’daki senografisi bambaşka bir boyut kazandırdı.

Mücevherlerle bir süredir her zamankinden daha da fazla iç içesiniz. Onların dünyasına yakından tanık olmak nasıl bir his?
Çok zarifler. Sessizce zarafeti fısıldıyorlar, ışıldıyorlar. Yeni yıl, neşe, ışık... Eski sahiplerine güle güle diyen bu güzel mücevher ve saatler yeni sahiplerine uğur ve şans getirsin. 

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'de...

PAYLAŞ