DEKORASYONDA EL EMEĞİ

08.03.2018 11:53:01

Selin Esendemir geleneksel Türk el sanatları ile yön verdiği dekoratif objeleri ile hayatı renklendiriyor. Her biri el boyaması olan ürünler farklı motifleri ile göz dolduruyor.

Petek KIRBOĞA - [email protected] / Fotoğraf: Ertan DEMİRBİLEK

Selin Esendemir iki yıl önce Saleen adlı markasını kurarak yolculuğuna başlamış. Geçtiğimiz ay Anatoli markası için yaptığı özel seri ile Maison Objet Paris’te olan Selin Esendemir’in tüm ürünleri el işçiliğine ve emeğe dayanıyor.

Kendi markanızı yaratma fikri nasıl gelişti?
Türkiye’de çok değerli malzemeler ve çok değerli el sanatları var. Gözlemlerimde bu bahsettiğim değerlerin yeterince kullanılmadığını gördüm. Yurt dışından çok fazla ithalat ürün Türkiye’ye geliyor. Bu durum bizim değerlerimizi geri planda bırakıyor. El sanatlarını geliştirerek modern tasarımlar yapmaya karar verdim.

Nasıl bir ekip kurdunuz?
Çalışanlarımızın hemen hemen hepsi kadınlardan oluşuyor. Pek çoğu daha önce çini yapmış kişiler. Biz ürünlerimizi daha stilize ve modernize bir tavırla sunduk. Geleneğimizde olan el sanatının modernize edilmiş hali diyebilirim.

Dekorasyon alanında el işi üretim yapma fikri nasıl şekillendi?
Güzel Sanatlar Grafik bölümü mezunuyum. Aynı zamanda Kütahya’da doğdum ve büyüdüm. Kütahya medeniyetlerin yaşadığı ve el sanatının çok geliştiği bir coğrafya. Oradan bana görsel bir miras kaldığını düşünüyorum. Çizime de yeteneğim ve ilgim hep vardı. Daha önce reklam ajansında çalıştım ve kendi ajansımı açtım daha sonra yolculuğum beni kendi markamı kurmaya yönlendirdi.

Atölyenizde kaç kişi çalışıyor?
16 kişi çalışıyor. Bu yola çıktığımızda dört kişi vardı. Atölyede her ürün el emeği ile üretiliyor. Fırınlanmasından boyamaya kadar her üründe el emeği var.

Saleen Art kaç senedir faaliyet gösteriyor?
İki senedir. Kısa sürede hızlı bir yol katettik, bunu ben de beklemiyordum.

Geçtiğimiz ay Maison Objet Paris’teydiniz anlatır mısınız?
Beyhan Bağış’ın Anatoli markası için yaptığımız özel serimiz için oradaydık. Markalara özel çalıştığımız için bu tarz özel serilerimiz oluyor.

Fuara dair gözlemleriniz nelerdi?
Her alandan ürüne rastlayabiliyorsunuz. Pek çok firma Çin malı üretime yer veriyor. Benim ilgimi çeken ürünler seri üretim olmayan, el yapımı özel işler. Bizim ürünlerimizin de hepsi tek tek elde üretildiği için, benim ilgim o yönde. Şunu söylemeliyimki oradaki hiçbir ürünün el işçiliği bizim ülkemizin ki kadar iyi değil. Türk el işçiliği fark yaratıyor. Kültürümüzdeki çok seslilik yaptığımız işlere yansıyor. Yabancıların yaptığı işlerde de Osmanlı etkisini ve İstanbul'dan esinlenmelerini görüyoruz. 

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'de...

PAYLAŞ