18.05.2018 20:26:27

Duyarlı, çalışkan, stil sahibi ve duru. Yaptığı yardım çalışmalarından sanat tutkusuna kadar hayatın farklı noktalarına dokunan Elif Dürüst, duruşu ile fark yaratan biri olarak imzasını bırakıyor.

Röportaj: Petek KIRBOĞA
Fotoğraf: Mehmet ERZİNCAN
Styling: Bengisu GÜREL
Saç: Serkan AKTÜRK
Makyaj: Gülüm ERZİNCAN

Bazı bakışlar daha anlamlı, bazı duruşlar daha etkileyici. Elif Dürüst topluluklardan sıyrılıp çemberin bir adım dışında duruşu ile farklılık yaratıyor. Savaş ve göçün çocuklar üzerinde yarattığı zorlukları bir nebze de olsun hafifletebilmek için kız kardeşi Şirin Yalçın ile birlikte kurduğu Aralık Derneği'nde çalışmalar yürütüyor. Çalışan kadının hayata kattığı öneme inanarak işinin başında her detayla ilgileniyor, vazgeçilmez sanat sevgisi ile sanatı adım adım takip ediyor. Tüm bunların yanında stili de büyük beğeni topluyor. Tüm nezaketi ile evinin kapılarını ALEM’e açtığında heyecan duymamak imkansızdı. Sizi, Elif Dürüst ile yaptığımız sohbete ve çekimimizden çok özel kareler ile buluşmaya davet ediyoruz.

Kız kardeşiniz Şirin Yalçın da dekorasyon dünyasıyla iç içe, birlikte kurduğunuz Aralık Derneği de var, birbirinizden nasıl beslenirsiniz?
Şirin’le birbirimiz için büyük desteğiz. Benzer ilgi alanlarına sahip olsun olmasın, kardeşlerin fikri, duygusu her zaman önemli. Şirin’le ben çok benzer ilgi alanlarına ve heyecanlara sahip olduğumuz için bu desteğin yeri de bir başka oluyor.

Bir evi dekore ederken nasıl bir yol izlenmeli?
Ev ve dekorasyon modası da zamanın hızına ayak uydurmuş durumda. Yeni bir ürün alırken çok uzun süreli kullanım kriteri yerini farklı ve güzel tasarımlara bırakıyor. Ama ev dekore ederken en önemli püf noktası yaşam alanlarınızdaki beklentilerinizi belirleyip bu beklentileri kendi zevkinizle harmanlamak. Bir tarz yaratabilmek için yaşadığınız mekanı sevmeniz ve ufak dokunuşlarla büyük değişiklikler yakalayabilmeniz önemli.

Tarzınızla beğeni topluyorsunuz, tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Moda insanın kendi içinde bulunduğu ruh halini dışarıya yansıtması. Tabii ki işin endüstri kısmı da insanların içindekini kullanıyor ve sektör kendini yenilemek için moda konseptleri ortaya koyuyor. Renk ve tasarım değişiyor ama sanırım en çok siyah giymeyi seviyorum. Renk olarak kendi manasının ötesinde nasıl taşırsanız öyle bir etki yarattığı için galiba.


Sevdiğiniz ressamlar kimler?

Çok şanslıyım ki evimde eserleri bulunan ve severek sergilerini takip ettiğim çoğu sanatçı yakın arkadaşım; Ahmet Güneştekin, Ardan Özmenoğlu, Erdoğan Zümrütoğlu, Ahmet Oran, Şükran Moral, Günnur Özsoy…Hepsini hem sanatçı olarak hem arkadaş olarak çok seviyorum.  

Favori tatil rotalarınız neresi?
Hem iş hem tatil diyerek, Altıncı Cadde’nin Bodrum’daki mağazasıyla da yakından ilgilenmek için yaz aylarında çoğunlukla Bodrum’dayım. Buradaki mağazamızla, Bodrumlu dekorasyon tutkunlarıyla Altıncı Cadde’de buluşmaya ve bembeyaz, sade, doğal tarzıyla ünlü olan Bodrum evlerinin yeni ilham kaynağı olmaya çalışıyoruz.

PAYLAŞ