Daha Sürdürülebilir Bir Dekorasyon İçin Neler Yapılabilir?

Çevre dostu dekorasyon kararları almak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Tarzınızdan ödün vermeden, yaşam alanınızı sürdürülebilir dekorasyon önerileriyle tasarlayabileceğiniz sekiz ipucunu bir araya getirdik.

YAZAR: Selen Okan Tanyeri
ABONE OL
7 Temmuz 2022 Perşembe 17:34 | Son Güncellenme:
14 dakika okunma süresi
Daha Sürdürülebilir Bir Dekorasyon İçin Neler Yapılabilir?

Son yılların en dikkat çekici kelimesi "sürdürülebilirlik" olabilir mi? Hayatımızın neredeyse tüm alanları içinde bu kelimeye rastlıyoruz. Modada sürdürülebilirlik, bahçede, evde, araç kullanımında, dekorasyonda... Özetle bizimle beraber her yerde! Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu'nun 1987 yılında yayınlamış olduğu ''Ortak Geleceğimiz'' adlı raporunda sürdürülebilirlik tanımı; gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama imkanlarını tehlikeye atmadan, şimdiki neslin kendi ihtiyaçlarını karşılaması olarak tanımlandı. Şu an içinde bulunduğumuz ortama baktığımızda ne yazık ki gelecek için değil, yarınımız için harekete geçmeliyiz. Ve "Gelecek için neler yapabiliriz?" sorusuna değil de, "Yarınımız için neler yapmalıyız?" sorusuna cevap aramalıyız. Kaynakların bilinçsiz kullanımı ve tüm bunların hızla tükenmesinin ardından tüm yükü yine doğaya bırakıyor ve kaynakların kendini yenilemesini bekliyoruz. Kaynakların kendini yenileyebilmesinin ise ancak sürdürülebilir bir yaşam modeliyle mümkün olacağını asla unutmamalıyız.

Dekorasyonda neler yapabiliriz?

Güzel bir mekan her zaman insana güzel bir enerji getirir. Daha mutlu, huzurlu ve yaratıcı olmamız için önemli bir etkendir. Mekan aydınlatmasından tutun da kullanılan renklere kadar, tasarlanan mekanın bizi bir çırpıda rahatlatma etkisine sahip olduğunu unutmayın. Bu sebepten dolayı da iyi tasarlanmış bir mekana girdiğiniz zaman hissedilen duygu, yüzde kocaman bir gülümsemeyle yansır. Bu detaylara dikkat ederken çevreye ve yaşama katkıda bulunmalıyız! Dünya "sürdürülebilirlik" kelimesi ile yeniden ve ileri dönüşüme bu kadar önem verirken buna kulaklarımızı kapatmamız imkansız. Peki her yerde duyduğumuz bu kelime hayatımıza nasıl dokunabilir, sürdürülebilir dekorasyon için neler yapabiliriz? Eskiyi kullanmak mı? Çöpleri karıştırmak mı? Gözünüzde canlanan bu görüntüleri silmekle işe başlayabiliriz. Sürdürülebilir dekorasyon; evinizi, çevreye zarar vermek yerine, fayda sağlayacak şekilde dekore etme sürecidir. Elbette zamanla eski eşyalarınızı farklı stillerle revize etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada da bu eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak dönüşümü tamamlayabilirsiniz. Tüketiciler satın alma kararlarının çevreyi nasıl etkilediği konusunda daha bilinçlendikçe, sürdürülebilir dekorasyon da son yıllarda en popüler trendler arasında yerini aldı. Hatta sanat eserlerinde de geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan eserler evlerde yerini almaya başladı. Yapılan araştırmalara göre dünyada, her yıl düzenli depolama alanlarına dokuz milyon ton mobilya eklendiğini biliyor musunuz? Tüketiciler, bu büyüyen atık sorununa karşı akıllıca davranarak, daha sürdürülebilir bir alan için harekete geçiyor. Daha önce sevilen parçaları yeniden kullanmayı ve ileri dönüştürmeyi tercih ediyor. Geri dönüşüm, var olan ürünün belirli işlemler sonucu dönüşmesiyken, ileri dönüşüm ise ürünün revize edilerek yeniden kullanılabilmesidir. İşte bu noktada da sosyal medyada "kendin yap" videoları devreye giriyor. Bu fikir dünyası gerçekten derya deniz, öyle farklı fikirlerle karşılaşıyorsunuz ki, denememek imkansız! Çevre dostu ve sürdürülebilir bir ev yaratmak için sizi sekiz ipucu ile buluşturmak istiyorum. Bu sayede daha güzel ve çevre dostu bir ev tasarlayabilirsiniz.

1. Eski favori parçalarınıza ufak dokunuşlarda bulunun

Genel olarak her mevsim ev dekorasyonunda yenilikler yapmak isteriz. Bu bazen yeni bir obje olabilir, bazen de yeni bir yastık! Farklı dokunuşlar, renkler işin içine girdiği zaman yaşam alanlarında güzel bir etki yaratır. Bu sezon ise yeniden dekore etmek için hemen yeni bir mağazaya koşmak yerine sürdürülebilir dekorasyon için harekete geçmeye ne dersiniz? Elinizdeki eşyaları yeniden değerlendirebilirsiniz. Mesela yeni bir yastık kılıfı yerine en sevdiğiniz koltuk örtüsünden kılıflar tasarlayabilirsiniz. Pencere önü çiçeklerine yeni bir saksı almak yerine, kenarda duran eski saksıları beton efektli boyayla yenileyebilirsiniz. Özetle elinizde olan eşyalara ufak dokunuşlarla yeniden bir kimlik kazandırabilirsiniz; deponuzda yer alan kullanılmayan eşyaları bu fikirle tekrar gözden geçirin.

2. Yerel veya el yapımı ürünler tercih edin

Son yıllarda online alışverişin artışıyla ulaşım ve bunun çevreye verdiği zararı düşünerek daha planlı alışveriş yapmalısınız. Yeni ürün satın alırken karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı olmanın harika bir yolu, yerel ve el yapımı alışveriş yapmaktır. Bu yalnızca küresel ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yerel ekonomiyi de canlandırmaya yardımcı olur. Aradığınız bir şeyi bulmak için bölgenizdeki küçük işletmelere, zanaat fuarlarına ve vintage mağazalarına göz atın.

3. Dikkatli alışveriş yapın

İhtiyaç listenizi belirleyin ve not alın. İçinizden de "Bunu neden satın almalıyım?" sorusuna ikna edici bir cevap hazırlamalısınız. İhtiyacınız olan ve gelecek yıllar boyunca kullanacağınız şeyleri satın aldığınızdan emin olmak için satın alma kararlarınızı bu soruyla yavaşlatabilirsiniz. Alışveriş çoğu zaman terapi etkisiyle stresi azaltmak için harika bir yol olsa da, çevre dostu bir seçim olmadığını unutmayın. Kendinize şu soruları sorun: "Bunu ne için kullanacağım?", "Kaliteli bir ürün mü?", "Buna kesinlikle ihtiyacım var mı yoksa sadece satın almak için mi alıyorum?", "Evimde buna yer var mı?", "Bunu ileride başka bir şeye dönüştürebilir miyim?"

4. Plastikten uzak durun!

Her ürün dünyada farklı sürelerde yok oluyor. Geri dönüştüğünü düşündüğümüz kağıt havlu bile aslında dönüşemeyenler arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı kullandığınız malzemeyi tanımalısınız. Plastik mesela... Plastiğin ayrışmasının binlerce yıl sürebileceği göz önüne alındığında, daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşamak isteyen herkes, plastiklerden olabildiğince uzak durmalıdır. Ev dekorasyonunda da kullandığımız birçok eşyada plastik olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Polyester elyaf, epoksi ve hatta parıltılı dokular... Plastik, bugünlerde her şeyin içinde görünüyor ve evinizin sürdürülebilir olmasını sağlamanın en iyi yolu, yalnızca doğal malzemelerden yapılmış ev dekor ürünlerini kullanmak olacaktır. İster bir bambu saklama kutusu, ister bir cam duvar dekoru satın alın, tamamen doğal malzemeler olmasına dikkat edin.

5. Eko-etiketler arayın

Son yıllarda çevre bilinci oluşan birçok firma da üretim aşamalarının çevreye duyarlı olduğunu belirtiyor. Bu aşamaları da tüketiciye aktarırken ürünlerinin geri dönüşüm malzemelerinden olduğunu belirten eko- etiketleri eklemeyi ihmal etmiyorlar. Satın aldığınız ürün hakkında iyi hissetmenin ve çevreye zarar veren şirketlere para vermediğinizden emin olmanın harika bir yolu.

6. Yeşillikleri çoğaltın

Sürdürülebilir ev dekorasyonunda bitkiler de olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. İç mekanda kullanabileceğiniz bitkileri seçerken havayı temizleme özelliği olan türleri tercih edebilirsiniz. Bakım konusunda kendinizi denemek için bir-iki bitki ile işe başlamalısınız. Baktınız bu konuda ustalaşıyorsunuz o zaman eve daha fazla bitki alabilirsiniz. Bitkiler bulunduğu ortama göre ihtiyaçlarını sizlere aktarır. Susuz kaldığını, vitamine ihtiyacı olduğunu yapraklarının farklılaşmasıyla hemen tespit edebilir ve anında müdahale ile bitkinizi kurtarabilirsiniz. Bazı bitkiler kökten ayırma ile çoğaltılabilir. Bu türleri tercih ederseniz evinizde farklı odalarda da yavru bitkiler yetiştirebilirsiniz.

7. Büyük resme odaklanın

Ev dekorasyonunda eşyaların kölesi olmaktan uzaklaşın, sadeleşin. Sahip olduklarınızı değerlendirin ve revize işlemler yaparken, her oda için odak noktanızı belirleyin. Ev tasarımı bir yandan da sizi yansıtır. Ne kadar karışık bir ruh haline sahipseniz o evde o kadar fazla eşya var demektir. Sadeleştikçe hayatınızda bir düzen olur. Bunu destekleyen detaylarla da daha yaşanabilir alanlara sahip olabilirsiniz.

8. Kiralamaya ne dersiniz?

Yukarıda sıraladığımız, yenileme, ileri dönüşüm gibi maddeler elektronik eşyalar için geçerli olamıyor, evet haklısınız. Bu noktada da her sene yeni bir ürün alıp teknolojiyi takip etmek yerine kiralamaya ne dersiniz? Çeşitli uygulamalar üzerinden televizyondan telefona, mutfak aletlerinden spor ürünlerine kadar kiralama yapabilirsiniz. Bu sayede hem teknolojiyi takip edebilir hem de çevreye duyarlı olmaya devam edebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'daki Gizli Koylar
Antalya'daki Gizli Koylar

Antalya'daki Gizli Koylar

4 dakika okunma süresi
"Humor and Human" Sergisi
"Humor and Human" Sergisi

"Humor and Human" Sergisi

1 dakika okunma süresi
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

14 dakika okunma süresi
En İyi Fantastik Diziler 2022
En İyi Fantastik Diziler 2022

En İyi Fantastik Diziler 2022

29 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor
Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor

Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor

12 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Venüs 23 Haziran'da İkizler Burcuna Geçiyor
Venüs 23 Haziran'da İkizler Burcuna Geçiyor

Venüs 23 Haziran'da İkizler Burcuna Geçiyor

Satürn Kova'da Retro Hareketine Başladı
Satürn Kova'da Retro Hareketine Başladı

Satürn Kova'da Retro Hareketine Başladı

Alem Summer Weekend / Welcome Cocktail
Alem Summer Weekend / Welcome Cocktail

Alem Summer Weekend / Welcome Cocktail

14 Haziran Yay Dolunayında Burcunuzu Neler Bekliyor?
14 Haziran Yay Dolunayında Burcunuzu Neler Bekliyor?

14 Haziran Yay Dolunayında Burcunuzu Neler Bekliyor?

Yağmur Tanrısevsin ile Soru Cevap
Yağmur Tanrısevsin ile Soru Cevap

Yağmur Tanrısevsin ile Soru Cevap

Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?
Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

Jüpiter'in Retro Hareketinde Burcunuzu Neler Bekliyor?

Ay Burcunuzun Kişiliğiniz Üzerindeki Etkisi
Ay Burcunuzun Kişiliğiniz Üzerindeki Etkisi

Ay Burcunuzun Kişiliğiniz Üzerindeki Etkisi

2022'nin En Önemli Günü: 8:8 Aslan Kapısı
2022'nin En Önemli Günü: 8:8 Aslan Kapısı

2022'nin En Önemli Günü: 8:8 Aslan Kapısı

29 Haziran Yengeç Yeni Ayında Burcunuzu Neler Bekliyor?
29 Haziran Yengeç Yeni Ayında Burcunuzu Neler Bekliyor?

29 Haziran Yengeç Yeni Ayında Burcunuzu Neler Bekliyor?

13 Temmuz Oğlak Dolunayında Burcunuzu Neler Bekliyor?
13 Temmuz Oğlak Dolunayında Burcunuzu Neler Bekliyor?

13 Temmuz Oğlak Dolunayında Burcunuzu Neler Bekliyor?

Caresse Bodrum'da Vakkorama Watersports Championship
Caresse Bodrum'da Vakkorama Watersports Championship

Caresse Bodrum'da Vakkorama Watersports Championship

ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop
ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop

ALEM Summer Weekend / MINI ile BIG LOVE Terrarium Workshop