EVDE BİTKİ YETİŞTİRME SANATI

06.05.2020 10:38:37

Evde bitki yetiştirme sanatının inceliklerini, IL Fıore'd Flowers'ın yaratıcısı Deniz Yılmaz'dan dinledik.

Kendi bitkilerimizi yetiştirebilmemiz için illa bahçemizin olmasına gerek yok. Balkonlarımızda, evimizin yeterli ışık alan bir alanında ya da saksıda kendi meyve ve sebzemizi yetiştirmemiz mümkün. 

Bitkinizi yetiştirebilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar; tohumların kaliteli mümkünse organik olması, saksının genişliği, toprağın kalitesi, bitkinin yeterli güneş ışığı alması ve hava akımında olmamasıdır. Bitkinizi balkonda yetiştirecekseniz, soğuk ya da rüzgarlı havalarda uygun bir yere almaya da özen göstermelisiniz. 

Evinizde saksıda sebze olarak; marul, domates, salatalık, biber, patlıcan, taze soğan, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, havuç, biberiye, turp, tere, pırasa, maydanoz, semiz otu, dere otu, nane, bezelye, fesleğen ve kavun başta olmak üzere bir sürü taze sebzeyi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Meyve olarak ise; mandalina, lime, limon, kumkuat, portakal ve çilek yetiştirebilirsiniz. Bu bitkilerin bakımı her ne kadar diğer sebze ve meyvelere göre daha kolay olsa da, her canlı gibi özen ve ilgi isterler. 

Nasıl yetiştireceğinize gelecek olursak, öncelikle büyük ve drenajlı bir saksı tercih etmelisiniz. Toprağın organik, besleyici ve mineral yönünden zengin olmasına da dikkat etmelisiniz. Evlerdeki bitkilerin çoğu doğru şekilde sulanamamaktan veya yeterli ışık alamamaktan dolayı soluyor. Yeteri kadar su verip, güneş ışığını iyi bir şekilde almasına gayret etmek de bitkinin yaşaması için oldukça önemli faktörlerden. 

Evde kendi bitkilerimizi yetiştirmek, bizlere hem pozitif enerji hem de keyif verirken üstelik oldukça sağlıklı ve eğlenceli bir aktivite. Ayrıca, dalından koparıp yiyeceğimiz sebze ve meyvelerin doğal olması da kendi bitkilerimizi yetiştirmemiz için oldukça teşvik edici etkenlerden.

PAYLAŞ