ÇOCUKLAR İLE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

06.04.2020 15:31:02

Prof. Dr. Yankı Yazgan ile pandemi döneminde çocuk ruh sağlığı.

Prof. Dr. Yankı Yazgan, “Tüm bu süreci ailece hep beraber yönetmenin daha kolay olduğunu ve esneklik gerektiren durumların olabileceğini unutmamak lazım” diyor. Ayrıca çocuklara virüs hakkında açıklama yaparken ebeveynlerin kısa ve basit cümleler seçmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

 

İLK ADIM

Kendi duygularınızla etkili bir şekilde başa çıkarak sakin kalmanız ve çocuğunuza örnek olmanız, onun da kaygısının azalmasına katkı sağlayacaktır.

İKİNCİ ADIM

Çocukların uyudukları ve uyandıkları saatlerin, ders çalıştıkları aralıkların, yemek saatlerinin ve boş zamanlarının planlandığı günlük program akışı oluşturun.

 

ÜÇÜNCÜ ADIM

Anne ve baba evden çalışıyorsa iş dağılımını adil yapmaları, sadece birinin çocukların sorumluluğunu taşımaması veya ev işlerinin bir kişide kalmaması gibi maddelere dikkat etmek gerekiyor.

  

DÖRDÜNCÜ ADIM

Ailesinin kendini anladığını ve duygusunun yeterince gösterebildiğini düşünen çocuk, belli bir noktadan sonra açıklamalara karşı daha açık olacaktır. 

BEŞİNCİ ADIM

Uzaktan eğitim, hem çocuklar hem de aileler için kolay değil ancak çocuklara öğrenmeleri gereken birçok şey bu şekilde de sunulabilir.

Ceylan YENİACUN - [email protected] 

PAYLAŞ