EN SEVİLEN KUTU OYUNLARI

06.04.2020 19:13:27

Kutu oyunlarının rahatlatıcı havasını yeniden hissetmeniz için en iyi oyunları derledik.

Dijital ekranlarla aramıza biraz mesafe koyup ailemiz ile vakit geçirmenin en eğlenceli yollarından birini hatırlamak için çocukluk anılarımızı karıştırmaya ne dersiniz? Bahsi geçense aslında çok da uzak olmayan bir zamanda bütün hane halkını, katılımcı koltuğuna oturtan kutu oyunları. Kazanmanın ya da kaybetmenin ötesinde bizi saran; hünerlerimizi en sevdiklerimize karşı sergilerken aile bağlarımızın duygusal sensörlerimizi harekete geçirişiydi. Rekabetin en tatlı hallerinin yaşandığı dakikalar günün sonunda ise bizleri serotonin dozu yüksek şekilde uğurluyordu. O halde geçmiş zaman ekini bir kenara bırakıp, zamanda yolculuğa çıkmanın tam sırası. 

HASBRO TABU XL

Kelime haznesi geniş olanların kozları elinde tuttuğu bilinen oyun, farklı formatı ile kartları yeniden dağıtıyor. Klasik oyunun yanı sıra çizerek de anlatabileceğiniz bu versiyonda toplamda dört farklı anlatım şekli bulunuyor. Oyunun bir de sürpriz misafiri var. Anlatırken size yardımcı olacak Tabu kuklası, eğlenceyi ve taraflar arası etkileşimin dozunu yüksek tutuyor.

JUNGLE SPEED

Refleks ve hız becerilerinizin sınandığı bu oyun, katılımcılarını sosyal etkileşimi yüksek heyecan dolu bir maceraya davet ediyor. Elindeki kartlardan ilk kurtulan oyuncu ise oyunu kazanıyor. Oynayış şekli oldukça basit gibi gözükse de kartların desenlerinin şaşırtıcı etkisine dikkat etmekte fayda var bizden söylemesi.

MONOPOLY

Kutu oyunlarının bahsi geçtiğinde arkadan gelen ilk isimlerden bir tanesi kendisi malum. Klasikleştiğinin farkındayız ama amacımızda zaten nostaljinin kapılarını aralamak değil mi? O halde pazarlık becerilerinizi yeniden gözden geçirerek oyuna yeni stratejilerle dahil olmanın tam vaktidir belki de. Ne diyelim, şansınız pardon şehriniz bol olsun.

JENGA

Tahta blokları enlemesine ve boylamasına olacak şekilde üst üste dizdiniz mi oyununuz hazırdır. Şimdi yapmanız gereken tek şey ise dizdiğiniz tahta bloklardan teker teker çekip üst sıralara dizmeye çalışmak. Kulağa oldukça basit geliyor değil mi? El kaslarınızı aktif olarak kullanacağınız bu denkleme konsantrasyon becerinizi de eklemenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde kulelerinizin yıkılış hızının dizilim süresini sollaması pek muhtemel, aman dikkat.

TAVLA

Karşılıklı iki oyuncunun stratejik kozlarını ortaya serdiği bu oyunda amaç; tüm pulları kendi ev tahtana getirmek ve sonra ise bunları toplamaktır. Her oyuncuya 15’er pulun düştüğü bu yarışta bir centilmenlik geleneği olarak zar ile en yüksek sayıyı atan kişi oyuna ilk başlar. Kurallar basit tabii ki ama taktik geliştirmekte bir o kadar karmaşık. Bu arada 5.000 yıllık bir geçmişi ile dünyanın en eski oyunlarından biri olduğunu biliyor muydunuz?

SATRANÇ

Temellerinin günümüzden en az 4000 yıl öncesine dayandığı düşünülen satrancın ilk bulgularına Mısır piramidinde rastlanmış. Farklı zamanlar içinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu ise Çin’de, Mezopotamya ve Anadolu’da oynandığına dair kanıtlar da ortaya çıkmış. Tarihsel uzantısı kadar takipçi skalası da bir hayli geniş. 2014 yılında yapay zeka AlphaZero ve İngiliz satranç şampiyonu Simon Williams arasında bir turnuva düzenlendiğini biliyor muydunuz? Stratejik maharetin domine ettiği tahtanın galibi ise AlphaZero olmuştu.

SCRABBLE

Kelime türetme oyunlarında kült mertebesine erişen Scrabble, dünya üzerinde en çok talep görenlerden bir tanesi. Yapmanız gerek tek şey ise; türetmek, üretmek ve yeniden türetmek ve üretmek. Harflerin çapraz ateşine tutulmadan önce referans noktalarınızı iyi belirlemesiniz. Zira gardınızı ne kadar iyi alırsanız bir sonraki tura o kadar kolay geçersiniz.

Melda YÜZBAŞIOĞLU - [email protected] 

PAYLAŞ