AUDİ’NİN ‘TÜM DÜNYADA EN ÇOK SATAN MODELİ’ A4, YENİ NESLİYLE YOLA ÇIKTI

Audi, en çok satan model ailesi olan A4’ün yeni neslini tanıttı. Teknoloji ve estetiği buluşturan Yeni A4’te kullanılan tüm teknoloji, sınıfında örnek oluşturacak şekilde yeniden geliştirildi. Geliştirme çalışmalarında karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına öncelik verilirken, kullanılan tüm teknolojilerde sürüş direncini azaltmaya odaklanıldı.

ABONE OL
18 Ocak 2016 Pazartesi 14:21 | Son Güncellenme:
15 dakika okunma süresi
AUDİ’NİN ‘TÜM DÜNYADA EN ÇOK SATAN MODELİ’ A4, YENİ NESLİYLE YOLA ÇIKTI

 

Audi’nin ‘tüm dünyada en çok satan modeli’ A4, yeni nesliyle yola çıktı. Yeni A4, özellikle teknolojik geliştirmeleriyle yine sınıfının en iddialı modeli olma özelliğini devam ettiriyor.

 

Türkiye’de ilk planda biri 2.0 lt’lik dizel motorlar olmak üzere, 1.4 motor seçeneğinin de içinde bulunduğu üç farklı motor seçeneği sunuluyor. Kasım 2015 tarihinden itibaren satışa sunulan Yeni A4’teki geliştirmelerin en önemlilerinden biri aerodinamik; A4 Sedan, 0,23 ile sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısına sahip. 

 

 

AĞIRLIKTA 120 KİLOGRAMA VARAN AZALMA…

Eski modele göre otomobilin boyutları büyümüş ancak ağırlığı, kullanılan motor seçeneğine bağlı olarak 120 kilograma varan önemli ölçülerde azaltılmış. Yeni Audi modellerinin gövdesi, akıllı malzeme bileşimi ve hafif yapısı sayesinde sınıfının en hafiflerinden biri olmuş. Audi A4 gürültü seviyesi açısından sınıfının liderlerinden biri. Bütün yolcular cömertçe sunulan mekândan yararlanırken, pürüzsüz hatlar iç kısmının genişliğini vurgulamış. Gösterge panelinin ön kısmında geniş hava çıkışları şeridinin yanı sıra, geniş ve dekoratif bir yüzey bulunuyor. Akıllıca yapılmış çevre hatları ışıklandırması, akşamları kapıları ve orta konsolu aydınlatıyor. İşçiliğin kalitesinden hiçbir ödün verilmemiş. Renkler ve malzemelerde, tüketiciye konfigürasyonda da daha da fazla özgürlük veren yeni çizgi konsepti izlenmiş.

 

Uzunluğu 4,73 metre, aks mesafesi 2,82 metre olan yeni A4 ve A4 Avant yolda güvenli bir duruş sergiliyor. Ön ve arkada belirgin bir yatay çizgi, otomobilin genişliğini vurguluyor. Kısa çizgilere sahip akıcı tasarım markanın spor zarafetini ifade ediyor. Single frame ızgara geniş ve alçak; İsteğe bağlı olarak LED veya Matrix LED teknolojisiyle alınabilecek farlar (dinamik dönüş sinyalleriyle birlikte) teknolojiyi görsel bir marka haline getirmiş.

 

 

YENİ VE GÜÇLÜ MOTORLAR

Yeni Audi A4 ve A4 Avant Türkiye’de tamamı S tronik şanzımana sahip, 1.4 TFSI 150 PS ve 2.0 TFSI 252 PS Quattro olmak üzere ikisi benzinli ve 2.0 TDI 190 PS ve yine bu motorun quattro teknolojisi ile sunulan seçeneği olmak üzere toplam 3 motor seçeneğiyle sunuluyor.

 

Güç üretimleri önemli ölçüde artırılan bu motorlardan 1.4 lt’lik TFSI seçeneği, 150 PS güç üretirken 250 Nm tork değerine sahip. Aracı 0’dan 100km/s hıza 8,5 saniyede ulaştıran motorun yakıt tüketim değeri ise 5,3 lt/km. Bir diğer benzinli seçenek olan 2.0 lt 252 PS quattro seçeneği ise 370 Nm tork sağlıyor. 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede ulaşan bu seçeneğin yakıt tüketim değeri ise kilometrede 5,7 lt.

 

Yeni A4 ailesinin dizel seçenekleri arasında yer alan 2.0 TDI 190 PS, quattro veya önden çekişli olarak alınabiliyor. Her iki versiyonu da 400Nm tork sağlayan bu seçenekte, quattro modelin durur halden 100km/s hıza ulaşma süresi 7,2 saniye iken, önden çekişli seçenek için bu sürü 7,7 saniye. quattro seçeneğin km’de harcadığı yakıt 4,4 lt iken, önden çekişli versiyon km’de 4,1 lt’lik yakıt tüketiyor.

 

 

S TRONIC, TIPTRONIC VE MANUEL ŞANZIMAN

Yeni Audi A4 ve A4 Avant’ın güç aktarma organları ve şasisi tamamen yeniden geliştirilmiş. Altı vitesli manuel şanzıman, yedi vitesli S tronic ve sekiz kademeli tiptronic yeniden tasarlanmış; otomatik şanzıman artık yakıt tasarrufu sağlayan ve Sailing Mode olarak isimlendirilen boş vites fonksiyonuna da sahip. Tekerleğe göre tork kontrolü, önden çekiş ve dört çeker fonksiyonlarını tamamlıyor.

 

 

SINIFINDA EN GENİŞ YELPAZE: SÜRÜCÜ ASİSTAN VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Audi A4 ve A4 Avant, çok sayıda sürücü asistan sistemleriyle sınıflarında yeni standartları belirliyor. Öngörülü verimlilik asistanı sürücünün yakıt tasarrufu yapmasına yardım ediyor, Audi aktif şerit asistanı sürücünün şeritte kalmasına yardımcı oluyor, Stop & Go adaptif hız kontrolü ve trafik sıkışıklığı asistanı yavaş akan trafikte sürüşü kolaylaştırıyor. Yoldaki işaretler ve öndeki trafik gibi çok çeşitli parametreleri dikkate alıyor. Güvenliğe önemli katkılar yapan diğer inovasyonlar arasında, park asistanı, arka trafik asistanı, çıkış uyarısı, çarpışma önleme asistanı, dönüş asistanı ve Audi ön algılama sistemleri yer alıyor. Kameralı trafik işareti tanıma da modellerde bulunuyor.

 

Önceki modellerden daha da kapsamlı olan standart ekipmanları arasında xenon farlar, anahtarsız çalıştırma, Bluetooth arayüz ve 7 inç MMI renkli ekran bulunuyor.

 

 

 

BİLGİ VE CAZİBE: AUDİ SANAL KOKPİTİ VE MMI

Burada odak noktası iki inovasyondan oluşuyor. Tamamen dijital bir kombinasyon enstrümanı olan opsiyonel Audi sanal kokpitinde, önemli bilgileri parlak ve yüksek çözünürlüklü grafikler, harika ayrıntılar ve sofistike efektlerle gösteren 12,3 inç LCD ekran bulunuyor.

 

Yeni tasarlanan bir başka özellik olan orta konsoldaki MMI kontrol konsepti de ana kontrol unsuru işlevi görüyor. En ileri teknolojiye sahip bilgi-eğlence sistemi olan MMI Navigation plus, MMI touch ve 8,3 inçlik geniş bir ekranın yanı sıra, döner kumanda düğmesinin üzerinde bulunan, zum yapmak ve karakterleri girmekte kullanılan bir dokunmatik kontrole sahip. MMI kontrol mantığı, bütün olarak bir akıllı telefonun mantığına benziyor ve akıllı bir metin arama fonksiyonuna sahip.

 

Yeni ve daha doğal olan sesle kontrol sistemi, örneğin “Peter Miller’ i aramak istiyorum” gibi normal günlük dildeki konuşmaları da anlıyor.

 

 

YOĞUN BİLGİSAYAR GÜCÜ

MMI Navigation plus, Audi’nin tüketici elektroniğindeki inovasyonları hızla araçlara aktarabilmesini sağlayan ikinci nesil modüler bilgi-eğlence platformunun bilgisayar gücünden destek alıyor. MMI Navigation plus özelliği bulunan bir otomobil sipariş edildiğinde, bu modül A4 ve A4 Avant’ın Internet’e yüksek hızlı LTE ağı üzerinden bağlanmasını sağlıyor. Yolcular, mobil cihazlarını kullanarak ve Wi-Fi bağlantı noktası üzerinden internette sörf yapabiliyor ve e-mail gönderip alabiliyorlar.

 

A4 ve A4 Avant’ta kullanılan Audi akıllı telefon arayüzü yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu arayüz, iOS ve Android cep telefonlarına özel olarak bu amaç için geliştirilmiş bir ortam olan Audi MMI sistemine entegre ediyor. Audi telefon kutusu ise akıllı telefonları araç üzerindeki antene bağlıyor ve kablosuz yöntemle ve Qi standardına uygun olarak şarj edilmesini sağlıyor. İnce düşünen hi-fi severler için inovatif 3D ses veren Bang & Olufsen Ses Sistemi de araçlarda sunuluyor. Yeni Audi Tablet de arka koltuklarda esnek bir eğlence aracı olarak kullanılabiliyor.

 

BİR BAKIŞTA YENİ AUDI A4 VE AUDI A4 AVANT…

 

Dış tasarım ve gövde 

*Atletik oranlar ve spor zarafet

*4,73 metre uzunluk, 2,82 metre aks mesafesi, 1,84 metre genişlik, 1,43 metre yükseklik

*İsteğe bağlı LED farlar, matrix LED farlar ve dinamik dönüş sinyalleri

*Hafif gövde: Ağırlık önceki modele göre 15 kilograma varan ölçülerde azaltıldı

*Sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısı: Sedan için 0,23, Avant için 0,26; aero akustik özellikleri araçta sakin ve sessiz bir ortam yaratıyor

 

İç kısım

*Rakipler arasında en uzun iç kısım ve en fazla omuz genişliği

*Avant 505 litrelik bagaj hacmine sahip

*Avant’ta elektrikli bagaj kapağı standart

*İç tasarım geniş dekoratif yüzeyler ve sürekli hava deliği şeridi sunuyor; yeni renk ve malzemeler, ferah iç mekan, LED iç aydınlatma standart, birinci sınıf işçilik

*Premium rakipler arasında hafif koltuk seçenekleri yelpazesi en geniş model

*İsteğe bağlı LED iç aydınlatma paketleri ile renkleri ayarlanabilir ortam aydınlatması

 

Kontroller 

*İsteğe bağlı olarak alınabilecek özellikler: Ön cama ekran görüntüsü yansıtma ve Audi sanal kokpit

*Tamamen yeniden tasarlanan MMI işletim konsepti ve metin arama fonksiyonu

 

Bilgi-eğlence

*İsteğe bağlı en gelişmiş bilgi eğlence sistemi MMI Navigation plus, MMI dokunmatik özelliğiyle birlikte geliyor. 8,3 inç MMI monitör, LTE bağlanabilirlik özelliği ve Wi-Fi bağlantısını da kapsıyor. Audi telefon kutusu kablosuz telefon şarjı olanağı sağlıyor

*Apple ve Android telefonların bağlanmasını sağlayan Audi akıllı telefon arayüzü

*Yenilikçi 3D ses sağlayan Bang & Olufsen Ses sistemi ve arka koltukta mobil eğlence olanağı sunan Audi tablet.

 

Motorlar

*Yakıt tüketimi yüzde 21’e varan oranlarda azaltıldı. En iyi yeni rakamlara sahip olan Audi A4 2.0 TDI ultra, 100 km’de sadece 3,7 litre dizel yakıt kullanıyor ve kilometre başına 95 gram CO2 emisyonu yapıyor

*Ekonomik 1.4 TFSI 100 km’de 4,9 litre yakıt tüketiyor ve kilometre başına 114 gram CO2 emisyonu gerçekleştiriyor

*Yeni 2.0 TFSI ultra, yeni geliştirilen yakma yöntemiyle 140 kW güç üretirken 100 km’de sadece 4,8 litre benzin tüketiyor ve kilometre başına 109 gram CO2 emisyonu yapıyor

 

Güç aktarma organları

*Yeni nesil S tronic, tiptronic ve manüel şanzımanlar. S tronic A4’te önden çekişli versiyonda ilk defa yer alıyor, her iki otomatik şanzıman boş vites (sailing mode) fonksiyonuna sahip

*Önden çekişli ve dört çeker tahrik, tekerlek seçimli tork kontrolüne sahip

 

Sürücü asistan sistemleri ve entegre güvenlik

*Audi aktif şerit asistanı ve Audi yan asistanı

*Yeni: Park asistanı, arka trafik asistanı, çıkış uyarısı, dönüş asistanı, çarpmayı önleme asistanı

*Yeni güvenlik sistemleri: Audi pre-sense şehir, Audi pre-sense baz ve Audi pre-sense arka

EN ÇOK OKUNANLAR

Yaz Düğünlerine Ne Giymeli?
Yaz Düğünlerine Ne Giymeli?

Yaz Düğünlerine Ne Giymeli?

1 dakika okunma süresi
Sezonun Favori Mayo ve Bikini Modelleri
Sezonun Favori Mayo ve Bikini Modelleri

Sezonun Favori Mayo ve Bikini Modelleri

1 dakika okunma süresi
En İyi Beyaz Elbise Görünümleri
En İyi Beyaz Elbise Görünümleri

En İyi Beyaz Elbise Görünümleri

1 dakika okunma süresi
En Çok İzlenen 10 Unutulmaz Dizi Çifti
En Çok İzlenen 10 Unutulmaz Dizi Çifti

En Çok İzlenen 10 Unutulmaz Dizi Çifti

1 dakika okunma süresi
Louis Vuitton'dan Bodrum Daveti
Louis Vuitton'dan Bodrum Daveti

Louis Vuitton'dan Bodrum Daveti

1 dakika okunma süresi
Alaçatı'nın En İyi Mekanları
Alaçatı'nın En İyi Mekanları

Alaçatı'nın En İyi Mekanları

1 dakika okunma süresi
Bodrum'un Favori Adresleri
Bodrum'un Favori Adresleri

Bodrum'un Favori Adresleri

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

GAP CANLI! MÜZİK CANLI! FİNALİ 2 HAZİRAN’ DA KANYON’DA!
GAP CANLI! MÜZİK CANLI! FİNALİ 2 HAZİRAN’ DA KANYON’DA!

GAP CANLI! MÜZİK CANLI! FİNALİ 2 HAZİRAN’ DA KANYON’DA!

SÖZ UÇAR YAZI KALIR İNSANLIĞIN EN BÜYÜK İCADI: YAZI
SÖZ UÇAR YAZI KALIR İNSANLIĞIN EN BÜYÜK İCADI: YAZI

SÖZ UÇAR YAZI KALIR İNSANLIĞIN EN BÜYÜK İCADI: YAZI

İTALYAN RİVİERA’SINDA UFKA UZANAN BİR EV
İTALYAN RİVİERA’SINDA UFKA UZANAN BİR EV

İTALYAN RİVİERA’SINDA UFKA UZANAN BİR EV

İNGİLTERE SUSSEX'DE LÜKSÜN DANSI
İNGİLTERE SUSSEX'DE LÜKSÜN DANSI

İNGİLTERE SUSSEX'DE LÜKSÜN DANSI

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİDE YENİ TREND
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİDE YENİ TREND

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİDE YENİ TREND

BİN TANRILI BİR HALK ANADOLU'NUN İLK İMPARATORLUĞU HİTİTLER
BİN TANRILI BİR HALK ANADOLU'NUN İLK İMPARATORLUĞU HİTİTLER

BİN TANRILI BİR HALK ANADOLU'NUN İLK İMPARATORLUĞU HİTİTLER

REZZAN BENARDETE, ZEYNEP MUTLU VE AYŞE BOYNERİN LÜKS TERCİHLERİ
REZZAN BENARDETE, ZEYNEP MUTLU VE AYŞE BOYNERİN LÜKS TERCİHLERİ

REZZAN BENARDETE, ZEYNEP MUTLU VE AYŞE BOYNERİN LÜKS TERCİHLERİ

BİRLEŞİK KRALLIK COTSWOLD’DA PASTORAL BİR GÖL EVİ
BİRLEŞİK KRALLIK COTSWOLD’DA PASTORAL BİR GÖL EVİ

BİRLEŞİK KRALLIK COTSWOLD’DA PASTORAL BİR GÖL EVİ

NEW YORK'TA ÜNLÜ MİMAR KELLY HOPPEN TASARIMIYLA DİNGİN DOKUNUŞLAR
NEW YORK'TA ÜNLÜ MİMAR KELLY HOPPEN TASARIMIYLA DİNGİN DOKUNUŞLAR

NEW YORK'TA ÜNLÜ MİMAR KELLY HOPPEN TASARIMIYLA DİNGİN DOKUNUŞLAR

HER ÇAĞA AİT BİR KENTİ KEŞFETMEK; GAZİANTEP
HER ÇAĞA AİT BİR KENTİ KEŞFETMEK; GAZİANTEP

HER ÇAĞA AİT BİR KENTİ KEŞFETMEK; GAZİANTEP

ENTELLEKTÜEL BİR TASARIM: PERGAMON SUNAĞI
ENTELLEKTÜEL BİR TASARIM:  PERGAMON SUNAĞI

ENTELLEKTÜEL BİR TASARIM: PERGAMON SUNAĞI

EFSANE YAZARIN AYAK İZİNDEN ERNEST HEMINGWAY EVİ VE MÜZESİ
EFSANE YAZARIN AYAK İZİNDEN ERNEST HEMINGWAY EVİ VE MÜZESİ

EFSANE YAZARIN AYAK İZİNDEN ERNEST HEMINGWAY EVİ VE MÜZESİ