ORMAN TERAPİSİ NEDİR?

19.06.2018 12:27:08

Yoğun çalışma temposundan, şehir hayatından ve stresten yorulanlara sesleniyoruz! Doğayı içinize çekerek ormanda harika bir terapiye hazır mısınız? Tek yapmanız gereken duyularınızı harekete geçirmek.

Ceylan YENİACUN - [email protected]

Dünyaca ünlü doğa terapisti Petra Wetterholm’un adını duydunuz mu? Henüz duymadıysanız aklınızın bir köşesine not etmenizde fayda var. Şöyle ki son yıllarda birçoğumuzun ortak problemi gittikçe artan ve hayatımızın merkezine yerleşen stres! Trafik stresi, iş stresi, şehir hayatının karmaşası derken günlerin hatta anın nasıl geçtiğinin farkına varmıyoruz. İşte tam da bu noktada Forest bathing-Orman terapisi devreye giriyor. Dört bir yanı ormanla çevrili olan NG Sapanca bu konsepti Türkiye’ye getirerek imdadımıza yetişiyor.

Dünyaca ünlü doğa terapisti Petra Wettherholm da bu terapinin öncülerinden. “Peki nedir bu orman terapisi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki terapistler eşliğinde doğada sessizce yürüyerek sesleri, kokuları, renkleri hissediyorsunuz. Bugüne kadar gerçekleştirilen birçok bilimsel araştırmayla da, ağaçların salgıladığı “fitonsit” isimli partiküllerin insan sağlığına olumlu etkisi olduğu kanıtlanmış. Özetle, yolunuz NG Sapanca’ya düşerse orman terapisini deneyimlemeden dönmeyin! Doğada sessizce yürümek, kokuları, renkleri hissetmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı!

PAYLAŞ