İTALYA'NIN EN GÜZEL ADALARI

21.06.2018 18:01:31

İtalya’nın bence her köşesi özel ve hepsinin bambaşka bir güzelliği var. Araba ile ayrı, tekne ile ayrı bir şey keşfediyorsunuz. Özellikle yaz aylarında Güney İtalya bir başka… Roma’dan atlayın arabaya, güneye kadar inin. İşte birçoğu yol üzerinde keşfedebileceğiniz yerler.

İlker TOPDEMİR - [email protected]
Fotoğraflar: iStock

Riserva Vendicari 
Sicilya

Sicilya’nın Syracuse şehri, Ionian Denizi’ne bakan antik bir şehir. Roma ve Yunan kalıntıları ile dolu bu şehir, bir yandan da modern yapılarla iç içe geçmiş. En yakınındaki havalimanı Katanya’da olan Riserva Vendicari, adeta bir doğal park. Birbirinden güzel kumsalların olduğu bu bölge, kristal berraklığındaki denizi ve plajları ile meşhur. Bunlardan bazıları ise Eloro Plajı, Marianelli Plajı, Vendicari Plajı ve San Lorenzo Plajı. Ayrıca hem deniz kenarında hem de minik meydanlarda pek çok restoran bulabilirsiniz.

Parco Naturale di Maremma
Toskana

1975 yılında ulusal park ilan edilen Maremma, Toskana’da tam bir gizli kalmış bölge. Pisa ve Roma havalimanlarına iki buçuk saat mesafede bulunan park, sadece belli ziyaretçiyi kabul ediyor. Arabanızı kumsala 10 dakikalık mesafede bir yere park ettikten sonra buraya varmanız mümkün. Uyarmam gerekir ki, bu kumsala girmenin garantisi yok. Kim ilk giderse onun yer kapması mümkün.

La Pelosa 
Sardunya Adası

Sardunya Adası dünyaca ünlü masmavi koyları ve kumsalları ile biliniyor. Hep derim, Sardunya Adası varken Maldivler’e gitmeye gerek yok. La Pelosa Kulesi adındaki tarihi bir kule ise denizin tam ortasında yer alıyor. Bu bölgedeki denizin oldukça tuzlu olduğunu söyleyebilirim.

Capo Vaticano 
Kalabriya

İtalya haritasının, yani çizmenin en altında bulunan Kalabriya bölgesi, Sicilya’ya bakıyor. İtalya’nın en güneyinde kalan kumsallarıyla meşhur bu bölge, turistler arasında da popüler. Taşlı yollardan geçerek ulaştığınız Capo Vaticano Plajı, piknikseverler için muhteşem bir günbatımı yaşatıyor. Buraya yakın olan Tropea şehrine de kesinlikle uğramadan dönmeyin.

Punta Aderci 
Abruzzo

Abruzzo bölgesi, İtalya’nın en seyrek nüfusuna sahip bölgesi. Adriyatik Denizi’ne bakan el değmemiş sessiz bölgede, balıkçılar her gün avlanıyorlar. Yürüyüşçülerin ve denizseverlerin ziyaret ettiği koyda başka bir mekan olmadığı için yol üzerindeki 

Spiaggia dei Conigli 
Lampedusa

Lampedusa Adası, Sicllya ile Malta arasında yer alan İtalya’ya ait minnacık bir ada. 20 km büyüklüğündeki ada, tavşanları ile meşhur. Upuzun beyaz kumsalları ve sessizliğiyle de dalış için ideal. Sicilya Adası’ndan geçiş sağlanan adanın en keyifli zamanları haziran ve eylül ayları.

Conca dei Marini 
Salerno

Burası, Jackie Kennedy’nin Amalfi bölgesindeki tatilleri için tercih ettiği kumsal olarak geçiyor. Conca dei Marini, mavi ile yeşil karışımı kumsalı ve balıkçı tekneleri ile bir kartpostalı andırıyor. Burada kesinlikle görülmesi gereken Smeraldo Mağarası, turistlerin akın ettiği bir yer. Akşamüstüne kalmayın derim, güneş çok hızlı kayboluyor… 

Cala Bellavaia 
Maiori 

Buraya sadece tekne ile ulaşabiliyorsunuz. Amalfi kıyılarındaki bu kumsal, dalış için elverişli. Maiori’den tekne servisi de bulunmakta ve buraya kadar gelmişken kesinlikle Pandora Mağarası’na uğramanızı da öneririm.

PAYLAŞ