JOHN LENNON VE YOKO ONO'NUN KALDIĞI ODA YENİDEN ZİYARETE AÇILDI

17.10.2017 13:15:54

Tam 49 yıl sonra Montreal’de John Lennon ve Yoko Ono’nun balayını geçirdikleri Queen Elizabeth otelindeki 1742 numaralı suit yeniden açıldı. Lennon ve Ono, burada Vietnam savaşını protesto etmek için, barış adına sekiz gün boyunca yataktan çıkmamıştı.

Elif ÖKSÜZ - [email protected]

John Lennon ve Yoko Ono, “Bed-in-for-peace” adı altında sekiz gün boyunca Vietnam savaşını protesto etmek için yataktan çıkmayarak bir barış protestosuna imza attı. 1969 yılında gerçekleşen ve hafızalara kazınan bu protesto, şimdilerde yeniden hatırlanıyor çünkü o dönemin yeni evil çifti John Lennon ve Yoko Ono’nun kaldığı 1742 numaralı oda, yeniden ziyaretçilere açıldı. 

Burada o dönemden kalma arşivsel dökümanları, ses kayıtlarını ve videoları görebildiğiniz gibi, takılan bir VR gözlükle o günlerde Lennon ve Ono çiftinin gördükleri haliyle odayı gezebiliyorsunuz. 

Yine de buranın bir müze olmadığını belirtelim. John Lennon ve Yoko Ono, burada 1969 yılında geceliğine bin dolar verip kalsa da, şimdilerde otelin geceliği 1969 dolar. Otel yetkililerine göre ise önümüzeki yıldan itibaren odanın gecelik fiyatı 2400 dolar olacak.

PAYLAŞ