Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 13 Kasım – 21 Kasım 2021

Sergilerden tiyatrolara, atölyelerden konserlere kadar derlediğimiz etkinlikler, Alem kültür ve sanat ajandasında.

ABONE OL
12 Kasım 2021 Cuma 14:49 | Son Güncellenme:
18 dakika okunma süresi
Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 13 Kasım – 21 Kasım 2021

Emir Ersoy Plays Cuban Classics:

(13 Kasım, Zorlu PSM)

Popüler projelerinin yanı sıra Grammy ödüllü müzisyenlerle kurduğu QUARTERA grubu ile uluslararası birçok projede yer almış piyanist Emir Ersoy, Küba ve Latin Amerika'nın eşsiz melodilerini kendi stiliyle harmanlayıp izleyici ile buluşturduğu CUBAN CLASSICS projesiyle 13 Kasım Cumartesi akşamı Zorlu PSM'nin kulübü touché'de dinleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.


Abstra, Wolter Wierbos ve Ab Baars Konseri:

(18 Kasım, Borusan Sanat)

Borusan Müzik Evi, 18 Kasım Perşembe günü Abstra, Wolter Wierbos ve Ab Baars ile sahnesini izleyicisine açıyor. Konserde, avangart caz, free jazz ve özgür doğaçlama gibi müzik öğelerinden beslenen ABSTRA, müziğin doğaçlama unsurlarını dinleyicilere aktaran Wolter Wierbos ve renkli yorumlarıyla Ab Baars sahne alacak.


Vijay Iyer Trio:

(20 Kasım, Zorlu PSM)

The New York Times tarafından "multimedya işbirlikçisi, sistem kurucu, tarihsel düşünür ve çok kültürlü bir geçit" olarak tanımlanan Vijay Iyer, yirmi birinci yüzyılın en etkili ve üretken bir müzisyenleri arasında yer alarak dikkat çekiyor. Harvard Üniversitesi Müzik Bölümü ve Afrika ve Afro-Amerikan Çalışmaları Bölümü'nde öğretmen kimliğinin yanı sıra ömrünü sanata adamış bir piyanist olan Vijay Iyer, MacArthur Bursu, Doris Duke Gösteri Sanatçısı Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Sanatçı Bursu, Grammy adaylığı, sanat dalında Alpert Ödülü ve iki Alman "Echo" ödüllü bir müzisyen. Prestijli caz dergisi Downbeat tarafından son on yılda dört kez Yılın Caz Sanatçısı seçilen Vijay Iyer, trio ile birlikte 20 Kasım'da Zorlu PSM'de konser verecek.


Barbaros Around The World In Paris:

(20 Kasım, Zorlu PSM)

Kasım'da başlayacak ve Mart sonuna kadar farklı konseptler sunacak olan Barbaros, "One Night Paris" konsepti ile en özel Fransızca şarkılardan oluşan repertuvarını sunarken, "All Time Classics" ile müzik tarihinin en sevilen şarkılarını, "Divas & Divos" ile dünyanın en ikonik sanatçılarının eserlerini, "Italian Nights" ile İtalyanca unutulmaz şarkıları seslendirirken, "Voyage en Méditerranée" ile dinleyenlere Akdeniz'de bir müzik turu yaptıracak. Barbaros, ilk performansıyla 20 Kasım Cumartesi günü Zorlu PSM'deki touche'de dinleyicilerle buluşacak.


"Baba" Oyunu:

(14 Kasım, Zorlu PSM)

Farklı ülkelerde oynayarak son dönemin dünya çapında en önemli oyunu olarak görülen "Baba"da Afife Tiyatro Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödüllü Şerif Erol ve En İyi Kadın Oyuncu Ödüllü Özlem Zeynep Dinsel başrollerde yer alıyor. Tamer Can Erkan'ın yönetmen koltuğunda; Şerif Erol, Özlem Zeynep Dinsel, Kayhan Açıkgöz, Kürşat Demir, Kübra Balcan ve Yasemin Taş'ın kadroda yer aldığı oyun demans hastası bir adam, kızı ve çevresindekilerin içinde bulunduğu durumu konu alıyor. "Baba"; seyircileri, doğru ve yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile baş başa bırakan bir hikâye. "Baba" oyunu, 14 Kasım'da Zorlu PSM'de seyirciyle buluşuyor.


"Deli Bayramı" Oyunu:

(14 Kasım & 18 Kasım, DasDas)

Metin Akpınar ve Mert Fırat'ın yönettiği "Deli Bayramı" oyunu, Turgut Özakman'ın 1987 yılında yazdığı "Deliler" oyununun günümüze uyarlanmış bir halini sunuyor. "Deli Bayramı", 14 ve 18 Kasım'da DasDas'ta izlenebilir.


Monica Belluci'den "Lettres et Memoires by Maria Callas":

(14 & 15 Kasım, Zorlu PSM)

Uluslararası sinemanın en ünlü yüzlerinden biri olan Monica Belluci, sinema kariyerindeki başarısının yanı sıra birkaç defa dünyanın en güzel kadını seçilmişti. Monica Belluci'nin yeni projesi ise tüm zamanların en büyük sopranolarından Maria Callas'ın hayatına dair bilinmeyen detayların ve ilginç hikayelerin yer aldığı, Tom Volf'un yönetmenliğiyle sahnelenen tek kişilik tiyatro oyunu "Lettres et Memoires by Maria Callas (Maria Callas – Mektuplar ve Anılar)". Maria Callas'ın New York'taki mütevazı çocukluğundan Atina'daki savaş yıllarına, operadaki ihtiyatlı duruşundan skandallar ve kişisel sorunlarla gölgelenmiş bir kariyere... 20. yüzyılın en büyük sesinin en derin ve dokunaklı hikayesi "Lettres et Memoires by Maria Callas", Monica Bellucci'nin anlatımıyla 14 ve 15 Aralık günleri Zorlu Performans sahnesinde izlenebilir.


"Zengin Mutfağı" Oyunu:

(15 Kasım & 16 Kasım, DasDas)

Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması. Hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayacaktır. Toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alacaktır. Vasıf Öngören'in yazdığı, Şener Şen ve Doğu Yaşar Akal'ın yönettiği "Zengin Mutfağı", 15 ve 16 Kasım'da DasDas'ta.


"Bir Garip Orhan Veli" Oyunu:

(17 Kasım, Zorlu PSM)

"Bir Garip Orhan Veli"de yaşama sevincini, umudunu, tutkularını, İstanbul sevdasını kusursuz bir dille bize aktaran ölümsüz şair Orhan Veli'nin dizeleri usta yazar Murathan Mungan'ın kalemiyle, Reha Özcan'ın etkileyici oyunculuğu ve yönetmen Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn'in modern yorumuyla sanatseverlerle yeniden buluşuyor. "Bir Garip Orhan Veli" oyununda teknolojinin ve müziğin harmanlandığı görüntülerle çarpıcı bir sahne dili kullanılıyor. Reha Özcan Kumpanyası'nın sahnelediği "Bir Garip Orhan Veli", 17 Kasım'da Zorlu PSM'de izlenebilir.


"Vahşet Tanrısı" Oyunu:

(17 Kasım, DasDas)

Binnur Kaya, Dolunay Soysert, Güven Kıraç ve Levent Ülgen'in performanslarının övgüler topladığı "Vahşet Tanrısı", çocuklarının kavgalarının ardından orta yolu bulmak üzere bir araya gelen ebeveynlerin hikayesini merkezine alıyor. Fransız oyun yazarı Yasmina Reza'nın imzasını taşıyan ve Celal Kadri Kınoğlu'nun yönetmenliğindeki "Vahşet Tanrısı", 17 Kasım'da DasDas'ta sahneleniyor.


Duygu Aydoğan

"BASELECTED" Karma Sergisi:

(30 Ekim – 14 Kasım, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe)

'Sanat' bir varoluş yoluysa, varolduğunu sınırsız bir dilde duyurmaya, üretmeye ve davranmaya yönelen, son 5 yıl içerisinde mezun olmuş yeni nesil sanatçılar, 'sanatçı' olma cesaretlerini, ekonomik, sosyal ve kültürel koşullara karşın sanat yapmaya kararlı olduklarını BASELECTED'de bize tekrar gösteriyor. Derya Yücel'in küratörlüğünde gerçekleşen sergide Ayça Sertkaya, Aytuğ Aykut, Barış Elçin, Büşra Çeğil, Can Özalp, Çiğdem Akgün, Damla Yalçın, Delal Eken, Dilara Göl, Duygu Aydoğan, Ece Kibaroğlu, Emre Evcimen, Enes Ali Sağdıç, Engin Konuklu, Esma Burcu Havası, Gizem Çeşmeci, Hamza Kırbaş, Hüseyin Aksoy, Kübra Boy, Mert Acar, Metin Alper Kurt, Muaz Özden, Mustafa Mutlu, Mustafa Yılmaz, Nazım Arslan, Özgür Saçan, Rabia Kalyoncuoğlu, Reach Geblo, Rıdvan Aşar, Seçil Büyükkan, Selen Tokgöz, Sinan Orakçı, Şevval Konyalı, Şule Nur Alev, Taha M. Üstündağ, Tansu Köse, Tolga Akbaş'ın eserleri yer alıyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında sanatseverlerle buluşan "BASELECTED" sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe'de 14 Kasım'a kadar gezilebilir.


Ramazan Can, "Daha Güzel Olma Arzusu II", 2021

Ramazan Can'ın "Ne Yerdeyim Ne Gökte" Sergisi:

(9 Eylül – 18 Kasım, Anna Laudel)

Anna Laudel'in Kazancı Yokuşu'ndaki yeni galeri mekanında gerçekleşen ilk sergi olan "Ne Yerdeyim Ne Gökte", sanatçı Ramazan Can'ın son yedi yıl içerisinde farklı materyallerle ürettiği eserleri bir araya getiriyor. "Ne Yerdeyim, Ne Gökte", yörüklerin yaşadığı bölgede, kendi belleğinde yer etmiş anılarının peşine düşen Ramazan Can'ın yıllar içindeki serüvenini izleyici ile buluşturuyor. Farklı materyallerle üretilmiş eserlerin yer aldığı sergi, sanatçının bakış açısından 'Göçebelik', 'Şamanizm' ve 'Kimlik Konuları ve Temellük' temaları etrafında üç bölümden oluşuyor. Ramazan Can'ın "Ne Yerdeyim Ne Gökte" sergisi 18 Kasım'a kadar Anna Laudel'de ziyaret edilebilir.


Ansen Seale, "Temporal Form no. 30", 2016

"Repurpose" Sergisi:

(11 Kasım – 20 Kasım, Soho House Istanbul)

BE Contemporary, "Repurpose" adlı grup sergisini Istanbul Gallery Week kapsamında 11 - 20 Kasım 2021 tarihlerinde Soho House Istanbul'da sanatseverlerle buluşturuyor. "Repurpose", galerinin beraber çalıştığı sanatçılardan; Neda İsmail Atar, Suzan Batu, Oğuz Büyükberber, Uğur Çakı, Bennu Gerede, Genco Gülan, Gül Ilgaz ve Ansen Seale'nin eserlerinden bir seçki sunuyor. "Repurpose" sergisi, mekanı başka bir amaca uygun hale getirmek veya başka bir amaçla kullanmak üzere değiştirmek fikirlerinden yola çıkıyor ve çağdaş sanatı mekanın sahip olduğu farklı zamansal katmanlar ve titreşimlerle bir araya getiriyor. Sanatçıların sergi mekanı için sezgisel olarak seçtikleri çalışmalar, mekanın hafızasıyla beraber farklı yansımalara açılırken, sanat eserlerinin ilham verdiği değişim gücüne gönderme yapıyor.


Ozan Atalan, "Gerçeklikler Arası Inter-Reality"

Mixer: NOW Sergisi:

(5 Kasım – 20 Kasım, Mixer Gallery)

Mixer Gallery'nin Istanbul Gallery Week kapsamında gerçekleştirdiği Mixer: NOW sergisi, farklı konularda çalışan sanatçıların resim, tuval, karakalem, heykel, kumaş üzerine işleme, enstalasyon, video, fotoğraf ve baskı çalışmalarını bir araya getiriyor. Serginin ana galeri mekanında Ahu Akgün, Ali Şentürk, Alp İşmen, Leyla Emadi, Hilal Polat, Ozan Atalan, Yüksel Dal'ın çalışmaları yer alıyor. Proje odasında ise, farklı baskı tekniklerini bir araya getiren Abidin Dino, Aslı Işıksal, Doğu Gündoğdu, Edze Ali, Furkan Öztekin, Hüseyin Arıcı ve Umut Erbaş gibi pek çok sanatçının edisyonlu çalışmalarına yer verilen Mixer Editions kataloğundan yeni bir seçki izleyici ile buluşuyor.


Kezban Arca Batıbeki

Kezban Arca Batıbeki'nin "Senin Annen Bir Melekti Yavrum!..." Sergisi:

(19 Ekim – 21 Kasım, Merdiven Art Space)

Pandemi nedeniyle daha önce ertelenen "Senin Annen bir Melekti Yavrum!..." başlıklı kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşan Kezban Arca Batıbeki, annesinin sinema fotoğraflarından ve dönemin popüler medyası foto-romanlardan yola çıkarak hazırladığı ve çeşitli sanat pratiklerini bir araya getiriyor. "Senin Annen Bir Melekti Yavrum!..." sergisi 21 Kasım'a kadar Merdiven Art Space'de ziyaret edilebilir.

Kasım Ayında Gezilebilecek Sergiler

Kasım Ayı Dizi ve Film Rehberi

Oscar Yarışındaki En İddialı 20 Film

EN ÇOK OKUNANLAR

2021'in En Stil Sahibi Çiftleri
2021'in En Stil Sahibi Çiftleri

2021'in En Stil Sahibi Çiftleri

1 dakika okunma süresi
Virgil Abloh'nun Unutulmaz Moda Anları
Virgil Abloh'nun Unutulmaz Moda Anları

Virgil Abloh'nun Unutulmaz Moda Anları

1 dakika okunma süresi
Prada Holiday 2021 Koleksiyon Daveti
Prada Holiday 2021 Koleksiyon Daveti

Prada Holiday 2021 Koleksiyon Daveti

1 dakika okunma süresi
2021 Aralık Ayı Burç Yorumları
2021 Aralık Ayı Burç Yorumları

2021 Aralık Ayı Burç Yorumları

32 dakika okunma süresi
2021 Yılının En Stil Sahibi Gelinleri
2021 Yılının En Stil Sahibi Gelinleri

2021 Yılının En Stil Sahibi Gelinleri

1 dakika okunma süresi
2022 Yılının En Şanslı Burçları
2022 Yılının En Şanslı Burçları

2022 Yılının En Şanslı Burçları

8 dakika okunma süresi
4 Aralık'ta Yay Burcunda Güneş Tutulması Gerçekleşiyor
4 Aralık'ta Yay Burcunda Güneş Tutulması Gerçekleşiyor

4 Aralık'ta Yay Burcunda Güneş Tutulması Gerçekleşiyor

11 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Yılbaşı Gecesi İçin En İyi 10 Kutu Oyunu
Yılbaşı Gecesi İçin En İyi 10 Kutu Oyunu

Yılbaşı Gecesi İçin En İyi 10 Kutu Oyunu

Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 20 Kasım – 26 Kasım 2021
Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 20 Kasım – 26 Kasım 2021

Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 20 Kasım – 26 Kasım 2021

Sağlığına Öncelik Verenler İçin Kitap Önerileri
Sağlığına Öncelik Verenler İçin Kitap Önerileri

Sağlığına Öncelik Verenler İçin Kitap Önerileri

2021 Amerikan Müzik Ödülleri'nin Kazananları Belli Oldu
2021 Amerikan Müzik Ödülleri'nin Kazananları Belli Oldu

2021 Amerikan Müzik Ödülleri'nin Kazananları Belli Oldu

Grammy'den NFT Atağı
Grammy'den NFT Atağı

Grammy'den NFT Atağı

“Home Alone” Filmindeki Evde Yeni Yıla Girmek İster Miydiniz?
“Home Alone” Filmindeki Evde Yeni Yıla Girmek İster Miydiniz?

“Home Alone” Filmindeki Evde Yeni Yıla Girmek İster Miydiniz?

64. Grammy Ödülleri'nin Adayları Açıklandı
64. Grammy Ödülleri'nin Adayları Açıklandı

64. Grammy Ödülleri'nin Adayları Açıklandı

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeniden Açıldı
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeniden Açıldı

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeniden Açıldı

Boşanma Müzayedesi Sotheby's Rekorunu Kırdı
Boşanma Müzayedesi Sotheby's Rekorunu Kırdı

Boşanma Müzayedesi Sotheby's Rekorunu Kırdı

Christie's Müzayede Evi'nde Bir Milyar Dolarlık Sanat Haftası
Christie's Müzayede Evi'nde Bir Milyar Dolarlık Sanat Haftası

Christie's Müzayede Evi'nde Bir Milyar Dolarlık Sanat Haftası

Evcil Hayvanınızın Sanat Eserlerindeki İkizlerini Bulabilirsiniz
Evcil Hayvanınızın Sanat Eserlerindeki İkizlerini Bulabilirsiniz

Evcil Hayvanınızın Sanat Eserlerindeki İkizlerini Bulabilirsiniz

Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 3 Aralık – 10 Aralık 2021
Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 3 Aralık – 10 Aralık 2021

Haftanın Kültür ve Sanat Etkinlikleri: 3 Aralık – 10 Aralık 2021