SIRA DIŞI GÜZEL ÖYKÜ BAŞTAŞ

21.02.2018 14:57:54

Sosyal medyaya koyduğu fotoğraf ile keşfedilen ve Gucci defilesinde boy gösteren Öykü Baştaş’a merak ettiklerimizi sorduk.

Çise GÜNGÖR - [email protected]

Çocukluğundan beri model olmanın hayalini kuran ama bunu dile getirmeye cesaret edemediğini söyleyen Öykü Baştaş, Milano Moda Haftası’nda Gucci defilesine çıkan ilk Türk oldu. Karakteristik yüz hatları ve fiziği ile gündemin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan genç model, hakkında yapılan eleştirilere verdiği cevaplarla özellikle gençler arasında ilgi odağı olmayı başardı. Onu hem daha yakından tanıdık hem de kariyerindeki hedefleri sorduk. İşte Öykü Baştaş hakkında merak edilenler.

Seni daha yakından tanıyalım mı?
Kendinden ve hayatından biraz bahseder misin? Modellik yapıyorum, 19 yaşındayım. Bilgi Üniversitesinde Mimarlık Fakültesi'nde okuyorum. İki kardeşim var. Hayatım şu an kedilerim, köpeklerim, ailem, okul ve iş arasında koşuşturmayla geçiyor. İkiz tanımına alışkınız ama üçüz çok nadirdir. Kardeşlerinle aran nasıl, neler yaparsınız? Kardeşlerimle aram çok iyi. Birbirimize çok yakınız, her şeyimizi paylaşıyoruz.

Milano Moda Haftası’nda, Gucci defilesine çıkan ilk Türk oldun. Keşfedilme hikayeni merak ediyoruz?
Geçen sene Instagram’da keşfedildim. New York’taki ajansım orada fotoğrafımı görüp beni görüşmeye çağırdı. Sonrasında New York’a gittim. Orada birkaç ajansla görüştüm ve şu anki ajansımla sözleşme imzaladım. Ardından Paris’e gittim ve her şey böyle gelişti.

Gucci defilesine çıktıktan sonra hayatında değişen şeyler oldu mu?
Kariyerimde iyi yönde gelişmeler oldu. Sonrasında başka iyi markalarla da çalıştım. Etrafımdaki insanlardan güzel tepkiler aldım ve insanlar beni tanımaya başladı. Ama kedilerim hala onlarla fazla ilgilenemediğim için bana kızıyorlar. Ünlü modellerin olduğu “Fergie” klibinde de yer aldın. Oradaki ortamdan biraz bahseder misin? Diğer modellerle aran nasıl? Benim için çok güzel bir deneyimdi. Herkes çok profesyonel çalışıyordu ve eğlenceli bir set ortamı vardı. Diğer modellerle iyi anlaştım, fakat o gün başka bir çekimim daha olduğu için çok uzun süre kalamadım.

Sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden biri oldun. Özellikle genç nesil seni takdir ediyor ve onlarla yaptığın samimi yazışmaları beğeniyor. Peki sen kimlerden ilham alıyorsun?
Bhumika Arora'dan ilham alıyorum. Kendisi Hintli bir model. Dünyada Bhumika’da daha iyi tanınan Hintli model yok. Üniversite yıllarına kadar modellik yapamıyor, sonra ailesinden zorla izin alarak New York'a şansını denemeye gidiyor ve ilk sezonunda büyük şovlar alıyor. Bhumika’dan sonra başka Hintli modeller de sektörde tercih edilmeye başlıyor. Bhumika, kadının baskı altında olduğu üçüncü dünya ülkelerindeki modeller için büyük bir ilham kaynağı. Artık güzellik algılarının değiştiği bir dönemdeyiz.

Tek tip ya da tek vücut tanımı yavaş yavaş tarihe karışıyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?
Ben herkesin kendini olduğu gibi sevmesi gerektiğini düşünüyorum. Farklılıklarımız bizi biz yapan şeyler. Toplumun bize dayattığı güzellik algısına takılı kalıp, insanları güzel ya da çirkin olarak nitelendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bence herkes olduğu hali ile çok güzel.

Kariyer hedeflerin arasında neler var? İlerisi için planların neler?
Paris ve Milano’da birkaç markanın kampanya çekimleri olabilir. En büyük hayalim, Givenchy markasının podyumunda yürümek.

PAYLAŞ