MİNA TEKER'İN YILBAŞI SOFRASI

26.12.2019 09:02:00

Petit Carre Things markasının yaratıcısı Mina Teker’in çekirdek ailesi için hazırladığı yılbaşı sofrası, onun minimal stilinin bir yansıması niteliğinde.

Lara [email protected] / Fotoğraflar Fevzi ONDU

Mina Teker’in eşi Evren ve oğlu Baran Cumhur ile birlikte yaşadığı Maya Sitesi’ndeki daire, sıcaklığı ve samimi dekorasyonu ile insanı anında sarıp sarmalayan bir enerjiye sahip. “Enerjilere belki dokunamıyoruz ama onları daima hissediyoruz” diyen Mina Teker de burayı dekore ederken pozitifte kalmaya özen göstermiş. Şu sıralar tüm ilgisini, iki yaşındaki oğluna ve yarattığı Petit Carre Things adlı tekstil markasına yönlendiren Teker’in hazırladığı yılbaşı sofrası, onun minimal stilinden izler taşıyor.

Yılbaşı sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?
Yeni yılı daima ailem ile kutlarım. Bu çocukluğumdan beri babamdan kalan güzel bir kural. Geçirdiğim her yılbaşı akşamı, özel ve güzeldi benim için. Oğlumuz Baran Cumhur doğduktan sonra eşim Evren ve oğlumla geçen ilk yılbaşım ise benim için en unutulmaz ve keyifli olandı. Yeni yıl, yeni bir heyecan ve yeni bir başlangıç demek benim için. Seneye nasıl girersen o yıl hep öyle devam eder klişesine inanıyorum. Bu nedenle o gece ailemle vakit geçirmek benim için çok kıymetli. Narın ise bereket getirdiğini düşünüyorum. Yeni yılda mutlaka nar kırarım. Soğuk ve karlı havaları çok seviyorum. Yılbaşında kar yağarsa çok mutlu oluyorum. Her yer süslenmiş, ışıl ışıl ve karlı bir hava bana daima huzur veriyor. Ve tabii ki o tatlı hediye telaşları, herkesin birbirine iyi dilekler dilemesi... Yılbaşı döneminin insanlara pozitif enerji aşıladığını düşünüyorum. Yılın kesinlikle en sevdiğim zamanı.

Petit Carre Things nasıl ortaya çıktı?
Petit Carre Things aslında benim dekorasyon ve masa düzeni merakım ile başlayan ve zamanla şekil alan bir marka. Ev davetlerimde kullanmak üzere çeşitli peçete, runner ve Amerikan servisleri yapmaya başladım ardından yavaş yavaş bu bir koleksiyon haline geldi.

Ekose ve pötikare desenleri oldukça baskın koleksiyonda. Neden bu iki desene yoğunlaştınız?
Ekose ve pötikarenin girdikleri her ortama sıcaklık kattığını düşünüyorum. Kendi evimin dekorasyonuna da bu kumaşlar hakim. Genelde bu desenleri, düz renkler ile kombinliyorum. Petit Carre Things’te ihtiyaçlara yönelik şekillenen pek çok ürün bulunuyor. Peçete ve servisler başta olmak üzere yastık, seyahatler için ayakkabı ya da eşya kılıfları, masa örtüsü, runner, makyaj, laptop veya plaj çantaları gibi kişiye özel modeller üretiyoruz. Geçen yaz dışı havlu, içi pötikareli plaj çantalarını, gittiğim beach’lerde insanların ellerinde görmek benim için büyük mutluluktu.

2020’de gerçekleşmesini istediğiniz en büyük hayaliniz nedir?
İnsanın hayattan hep umudu olmalı. Ben ne olmuş olursa olsun hiçbir seneyi, “Bu sene çok kötü geçti; bitsin artık” diyerek sonlandırmadım. Her senemi sağlıkla geçirdiğimiz günler için şükrederek ve yıl içinde başıma gelen olumlu ya da olumsuz her şeyi kabul etmiş ve tüm yaşananlardan birçok şey öğrenmiş olmanın mutluluğu ile kapatırım. 2020’den de öncelikle sağlık istiyorum. Kendim, ailem ve tüm sevdiklerim için önce sağlık sonra bol kahkahalı, mutlu, huzurlu günler diliyorum. 

RÖPORTAJIN TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

PAYLAŞ