EDWİNA SPONZA İLE STİL SOHBETİ

28.06.2018 11:33:51

Stiline ve duruşuna daima hayran olduğumuz Edwina Sponza, şu sıralar tatlı bir telaş içinde. Kapıları yeni açılan mağazası Jaune için son hazırlıkları tamamlayan Sponza ile yeni heyecanı üzerine konuştuk.

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraflar: Selin SARAL

Jaune, Fransızca sarı renk anlamına geliyor. Sponza’nın mağazaya bu ismi vermesinin nedeni, hem kendisinin, hem de ortağı Aslı Bayraktaroğlu’nun en sevdiği rengin sarı olması. Sponza, “Ayrıca benim için sıcaklığı ve enerjiyi ifade ediyor bu renk. Burası boho-chic tarzında tasarımların satıldığı bir adres. Aslında mağazayı Parisien bir daire gibi düşünebiliriz; üç ayrı odadan oluşuyor. İçinde mücevher, tekstil ve ev dekorasyonu yer alıyor. Biraz Fransız, biraz Marakeş esintisi yaratmak istedik” diyor. Edwina Sponza’nın boho-chic tarzındaki kıyafetleri aklımıza geldikçe bu mağaza bizi en az Sponza ve ortağı Bayraktaroğlu kadar heyecanlandırıyor. Sponza ile stili, yeni mağazası, hayatına renk katan lüksler ve sanat üzerine konuştuk.

Nasıl bir mağaza burası?             
Burada mücevher, tekstil ve dekorasyonun yanı sıra sanat da olacak. Sonbaharda sergilere başlamayı düşünüyoruz. Mağazanın açılısını Alice Ciccolini mücevher markasıyla yapıyoruz. Grainne Morton ve Dezsposo takıları da olacak. Ten Twelve, Soeur, Ancient Greek Sandals, Injiri, Dascoli gibi markalar mağazada yer alıyor.

Kişisel tarzınızı nasıl ifade ediyorsunuz?
Benim stilim genellikle daha düz ama yazın çok renkli giymeyi ve bol takı takmayı seviyorum. 

Aldığınız en iyi stil tavsiyesi neydi?
Annemden en güzel stil önerilerini alırım, özellikle gece davetleri için. Annemin çok zamansız bir stili vardır. “Moda olmasından ziyade yakışması daha önemlidir” der daima. Ben de herkese bu tavsiyeyi veririm sanırım.

Gardırobunuzda en çok ne bulunur?
Gardırobumda en çok dış giyim bulunur. Yazın da bol bol elbise. Almaktan bıkmayacağım şey takı. Vintage mücevher seviyorum çok. Küpe takmadan çıkmam genelde. Yaz mevsiminde charm bracelet ve kolye de çok takarım. Marina B, vintage Bvlgari en sevdiklerim. Ayrıca Gem Palace hep aldığım bir marka.

Hayatta size en çok ne ilham verir?
Bana en çok çiçekler, dekorasyon ve sanat ilham verir.

Sanata olan ilginiz ne zaman, nasıl başladı?
Sanata olan ilgim ailemden başlıyor aslında. Ama özellikle evlendikten sonra daha çok sanat eseri biriktirmeye başladım. Hala da takip ediyorum ve alıyorum. Sergileri ve galerileri gezmeyi çok severim. Evimde Canan Tolon, İnci Eviner, Leyla Gediz, Tracey Emin, Sugimoto, Doho Su gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. En son Necla Rüzgar’ın bir işini çok severek aldım.

Hayattaki en büyük lüksleriniz neler?
Yoga, koşmak, çocuklarım hayattaki en büyük lükslerim.

Favori seyahat rotalarınız nereler?
New York ve Paris gitmeyi en sevdiğim iki şehir. Ayrıca yazın Çeşme ve Yunan Adaları olmazsa olmaz destinasyonlarım.

En sevdiğiniz sehpa üstü kitapları neler?
Şu sıralar favori sehpa üstü kitabım Bvlgari’nin son kitabı ve Yves Saint Laurent’ın mücevher kitabı.

PAYLAŞ