Barratt London ile Yalıkavak'ta Londra Rüzgarı

Londra'da gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti veren Unique London'ın kurucusu Arzu Uygun ile temsilcisi olduğu inşaat şirketlerinden Barratt London'ın Bodrum'da düzenlenecek tanıtım günlerine dair merak ettiklerimizi konuştuk.

YAZAR: Ayça Barut Tanman
ABONE OL
7 Temmuz 2022 Perşembe 16:03 | Son Güncellenme:
13 dakika okunma süresi
Barratt London ile Yalıkavak'ta Londra Rüzgarı

Londra'da gayrimenkul yatırımı danışmanlığı hizmeti veren Unique London, şehrin en büyük inşaat firmalarından Barratt London ile üçüncü kez Türkiye'ye geliyor. 22-23 Temmuz tarihlerinde Yalıkavak'ta organize edilecek tanıtımlara katılmak için gerekenleri ve Barratt London'ın projelerinin öne çıkan özelliklerini Unique London'ın kurucusu Arzu Uygun'dan dinledik.

Temsilcisi olduğunuz inşaat şirketlerinden biri olan Barratt London'ın projelerinin tanıtımı için Bodrum Yalıkavak'ta özel bir etkinlik düzenleyeceksiniz? Etkinliğin detaylarını bizimle paylaşabilir misiniz?

Barratt London'la birlikte üçüncü kez Türkiye'ye geliyoruz. İlk iki lansmanı İstanbul'da organize etmiş ve çok başarılı sonuçlar elde etmiştik. Üçüncü lansmanımızı Art On Bodrum, Yalıkavak'ta organize etmek istedik. 22 ve 23 Temmuz tarihlerinde, tüm gün sürecek olan birebir görüşmelerle Barratt London'ın Londra'daki projelerinin tanıtımını yapacağız. 23 Temmuz akşamı da davetlilerimizin katılacağı bir parti vereceğiz.

Projelerin tanıtımına sanatı dahil etmeye nasıl karar verdiniz?

Öncelikle Türk çağdaş sanatını takip eden biri olarak her geçen gün yeni sanatçıların üretimlerini görmenin çok etkileyici ve gurur verici olduğunu söylemek isterim. Türkiye'de izlediğim sergilerdeki yeni tanıştığım sanatçılardan ilham alarak bir süredir sanat projesine destek verme planlarımız vardı. Özellikle sanatçılara platform olmak ve görünürlüğünü arttırabilecek destekler vermek hem sanatçı hem de Türkiye'deki sanat için çok değerli. Unique London Investment olarak Art On'un geniş ve yeni sanatçı seçkisinin oluşması bu iş birliğini yapmamızdaki önemli sebeplerden birisi. Özel sektörlerin kültür-sanat dünyasına verdiği her türlü desteğin sanatçılara daha fazla yer açacağını, sanatçıların üretimlerini destekleyeceğini düşünüyorum.

Birebir görüşmelere katılmak ve Barratt London'ın projeleri hakkında bilgi edinmek isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

22 ve 23 Temmuz'da gerçekleşecek olan birebir görüşmelere katılmak isteyenler, uniquelondon.co.uk internet sitemize girip, etkinlik adımının altına bıraktığımız linkten ya da unique.london.investment Instagram hesabımızda bio'ya bıraktığımız linkten başvurabilirler. Her ikisine de erişimlerinin olmadığı durumda bana, [email protected] mail adresine de taleplerini gönderebilirler.

Barratt London, İngiltere'nin önde gelen inşaat şirketlerinden. Projelerinin fark yaratan özelliklerini sizden dinleyebilir miyiz?

Barratt London yüksek kaliteli evleri ile tanınıyor. 2010'dan beri her yıl Birleşik Krallık Homebuilders Federation tarafından, yaptığı her sitenin en yüksek standartta olduğunu gösteren beş yıldızlı derecelendirme ile ödüllendiriliyor. Sürdürülebilir, enerji verimliliğine sahip, iyi yalıtımlı ve ekonomik evler inşa ediyor. Projelerinin her biri benzersiz; bulunduğu yere, çevreye uyması ve yerel ihtiyaçları karşılaması için özenle tasarlanıyor. Bununla beraber tüm sitelerinin ortak özellikleri var. Yerel olanakları zengin ve nefes alacak alanlar sunan bölgeleri seçmeleri; bahçeleri, balkonları ve yakınında yeşil alanlara sahip olmaları, iyi toplu taşıma bağlantılarının bulunması bu özellikler arasında. İç mekanları ise bol doğal ışık alan, esnek bir şekilde kullanılabilecek, aile yaşamına veya evden çalışmaya uygun olarak tasarlanıyor.

Barratt London'ın projeleri hangi bölgelerde? Bu projelerden daire sahibi olmanın en büyük avantajları neler?

Barratt London'dan ev almanın birçok avantajı var. En büyük avantajı, çok yüksek kalitede inşa edilen bir eve sahip olmak. Londra'nın konut stoğunun çoğu ya asırlık ya da 1950'lerde ve 1960'larda yapılan evlerden oluşuyor. Bu da izolasyonu düşük ve işletmesi pahalı evler demek. Buna karşılık, Barratt London'ın tüm siteleri modern, enerji tasarruflu yapı ve cihazları bir araya getirilerek tasarlanan, sıcak, konforlu, çevre dostu ve ekonomik evlerden meydana geliyor. İkinci olarak, Londra'nın merkezindeki iş ve sosyal hayata hızlı ve uygun toplu taşıma bağlantılarıyla, ancak genellikle daha sessiz, daha yeşil olan ve yerel karakterlerini koruyan bölgelerde, insanların yaşamak istediği evler inşa ediyorlar. Örneğin Springfield Place, İngiltere'nin en büyük tatlı su yüzme havuzu olan Tooting Bec Lido'nun da bulunduğu Tooting Common'da yer almaktadır. Mill Hill'deki Ridgeway Views, 47 dönümlük alanda ve 4.000 ağaç ile çevrili. Hendon Waterside ise doğal Welsh Harp Rezervuarı'na bakıyor.

Bu projelerde yer alan dairelerin fiyatları kaç GBP'den başlıyor?

Bir odalı daireler, Sprinfield'de 505.000 GBP, Hendon Waterside'da 423.000 GBP, Ridgeway Views'da 442.995 GBP ve High Street Quarter'da 381.000 GBP'den başlıyor.

Londra'da emlak yatırımı yapanların en çok önem verdikleri noktalar hangileri?

Londra'da emlak fiyatları istikrarlı bir şekilde yıllardır yükseliyor. Doğru bölgelere yapılan yatırımlar bu yükselişten daha fazla pay alınmasına sebep oluyor. HS2 ve Elizabeth Line gibi, Londralıların ulaşım alternatiflerini arttırarak , seyahat sürelerini kısaltan metro hatları ,yeni yerleşim yerlerinin oluşmasına sebep olan ve emlak yatırımlarının geleceğini belirleyen unsurlar. Bununla birlikte iki yıldır hayatımızda olan COVID de emlak yatırım trendlerini değiştirirek, parklara ve yeşil alanlara yakın yerlerin tercih edilmesine sebep oldu. Bu nedenle, bahsettiğim metro hatlarının yarattığı kentsel dönüşüm bölgeleri Londralılara ihtiyaçları olan her şeyi sunmaya başladı ve yatırımcılar için çekim merkezi oldu. Barratt'ın Türkiye'de tanıtacağımız projelerinin tamamı, yatırımcıların ve Londralıların bu ihtiyaçlarını karşılamakta ve cazibe merkezi olmaya devam etmektedir.

Yıldızı parlayan ve kira gelir oranı yüksek bölgelerin öne çıkan özellikleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Barratt London, doğru evleri doğru yerlere inşa eden, sektör deneyimi çok uzun yıllara dayanan ve trendleri yaratan bir firma. Barratt'ın evlerini tercih eden yatırımcılarımız, kaliteli kiracılar bulmakta zorluk çekmezler. High Street Quarter'ın mevcut kira getirisi %4,9'dur ve ortalama kira değerlerinin önümüzdeki beş yıl içinde %20 artacağı tahmin edilmektedir. Hendon Waterside'da kira getirileri %5'e kadar yükselmektedir ve önümüzdeki beş yıl içinde %18 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Barratt'ı yatırımcıların tercih etmesinin en büyük sebebi sadece sitelerin bulunduğu yerlerin eşsiz konumu değil, aynı zamanda inşaat kalitesi seviyesidir. Bu da, Barratt'ın evlerinin potansiyel kiracılar tarafından çok talep edilmesini sağlamaktadır. Her bir sitenin kendine özgü avantajları bulunmaktadır ve her biri yükselen yıldızdır. Güney Batı Londra'nın en çok tercih edilen bölgelerinden birinde yer alan Springfield Place, Tooting Bec yakınlarındaki 32 dönümlük bir park, mağaza ve kafe alanları, ortak meydanı ve ilkokul da barındıran bir muhitin parçası. 47 dönümlük yeşil alan içinde yer alan Ridgeway Views, Totteridge Vadisi'nin yeşil alanlarının muhteşem manzarasına sahip ,Mill Hill koruma bölgesinde olan bir site. Tüm evlerde otoparkın olduğu sitenin konsiyerj ve spor salonu da bulunuyor. High Street Quarter, Hounslow'un kalbinde mağazalar, restoranlar ve eğlence tesisleriyle çevrili bir site. İhtiyacınız olan her şeye beş dakika yürüme mesafesinde. Hendon Waterside'a gelince... Yabani kuşlar, yürüyüş parkurları ile çevrili bu sessiz, su kenarındaki sitenin Londra'da olduğuna inanmak gerçekten mümkün değil. Beş dakikalık yürüme mesafesinde olan tren istasyonu, mağazalar, restoranlar ve yakınındaki okullarla cazibe merkezi olmaya devam edecektir.

Bodrum'daki tanıtım etkinlikleri kapsamında Unique London bir sergi turu ve partiye de ev sahipliği yapacak. Bu özel gecenin detaylarını bizimle paylaşır mısınız?

Elements Yalıkavak'ta bulunan Art On'un "Summer Dreamin" adlı seçkisini, 23 Temmuz akşamında küratör ile gezeceğiz ve ardından bir davet gerçekleştireceğiz. Hem yeni sanatçılara bir platform olmak hem de Art On ile ilk projemizi gerçekleştiriyor olmak bizleri çok heyecanlandırıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
En İyi Fantastik Diziler 2022
En İyi Fantastik Diziler 2022

En İyi Fantastik Diziler 2022

29 dakika okunma süresi
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

14 dakika okunma süresi
Antalya'daki Gizli Koylar
Antalya'daki Gizli Koylar

Antalya'daki Gizli Koylar

4 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
"Humor and Human" Sergisi
"Humor and Human" Sergisi

"Humor and Human" Sergisi

1 dakika okunma süresi
Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor
Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor

Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor

12 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Efruz Çakırkaya ile İstanbul Müzik Festivali Üzerine
Efruz Çakırkaya ile İstanbul Müzik Festivali Üzerine

Efruz Çakırkaya ile İstanbul Müzik Festivali Üzerine

Naz Canyakmaz ile Tasarım Üzerine
Naz Canyakmaz ile Tasarım Üzerine

Naz Canyakmaz ile Tasarım Üzerine

Emine Avcu ile İlham Verici Sohbet
Emine Avcu ile İlham Verici Sohbet

Emine Avcu ile İlham Verici Sohbet

Nazlı Bulum'u Yakından Tanıyoruz
Nazlı Bulum'u Yakından Tanıyoruz

Nazlı Bulum'u Yakından Tanıyoruz

Rachel Araz Kiresepi ile Soru Cevap
Rachel Araz Kiresepi ile Soru Cevap

Rachel Araz Kiresepi ile Soru Cevap

Güzide Duran Aksoy ile Soru Cevap
Güzide Duran Aksoy ile Soru Cevap

Güzide Duran Aksoy ile Soru Cevap

Sarah Deniz Coleman ile Moda Sohbeti
Sarah Deniz Coleman ile Moda Sohbeti

Sarah Deniz Coleman ile Moda Sohbeti

Yasemin Kay Allen ile Sohbet
Yasemin Kay Allen ile Sohbet

Yasemin Kay Allen ile Sohbet

Ayşegül Afacan Köksal ile Yaz Sohbeti
Ayşegül Afacan Köksal ile Yaz Sohbeti

Ayşegül Afacan Köksal ile Yaz Sohbeti

Derin & Deren Talu ile Sohbet
Derin & Deren Talu ile Sohbet

Derin & Deren Talu ile Sohbet

Ayşegül Dinçkök ile Su Altı Sergisi
Ayşegül Dinçkök ile Su Altı Sergisi

Ayşegül Dinçkök ile Su Altı Sergisi

Burcu Esmersoy x İpekyol İş Birliği
Burcu Esmersoy x İpekyol İş Birliği

Burcu Esmersoy x İpekyol İş Birliği