AŞK-I İSTANBUL MACERASI

31.05.2018 14:30:29

Ayfer Toprak ve Bener Bengi tarafından kurulan koku markası Aşk-ı İstanbul’un izinden gittik ve markanın yaratım sürecini öğrendik.

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraflar: Ertan DEMİRBİLEK - [email protected]

Ayfer Toprak ve Bener Bengi, 18 yaşından beri yakın arkadaş olan iki isim. Şimdilerde ise arkadaşlıklarına bir de ortaklığı ekleyen ikili, birlikte alerji yapmayan ve zararsız koku markası Aşk-ı İstanbul’u yarattı.

Koku işine girmeye nasıl karar verdiniz?
Ayfer Toprak:
Daha önce sanat galerim vardı. 25 yıl boyunca bu işle uğraştım. Kimse Bodrum’da sergi açmazken 14 sene önce ben açmaya başlamıştım ilk. Daha sonra ortağım Bener Bengi ile birlikte mekan kokuları tasarlamaya karar verdik.

Peki, neydi sizi koku işine iten?
A.T.:
Mekan kokularını çok sevmeme rağmen alerjim yüzünden rahat kullanamıyordum. Eski arkadaşım, şimdiki ortağım Bener ile sohbet ederken, “Neden zararsız ve alerji yapmayan bir koku üretmeyelim ki?” diye düşündük ve maceramız başladı.

İki ortak yollarınız nasıl kesişti?
Bener Bengi:
Ayfer ile 18 yaşından beri arkadaşız. İkimizin de yoğun iş hayatından çıkması aynı dönemlere denk geldi. Bir sohbet esnasında ortaya çıkan bu fikir büyüdü ve genişledi.

Markanızı ne zaman kurdunuz?
B.B.:
Markamız çok genç. Yaklaşık 1.5 sene önce kuruldu.

Markanızın ismi oldukça dikkat çekici. Bu isimde nasıl karar kıldınız?
A.T.:
Aşk-ı İstanbul adı ikimizin de İstanbul’a olan büyük sevgimizden geliyor.

Kokuların tasarım süreci nasıl gelişiyor?
A.T.:
Kokuların hammaddeleri İspanya’dan geliyor. İstanbul’da şişelenip kutulanıyor. Her birinin hazırlanıp dinlendirilmesi yaklaşık altı ayı buluyor.

Şu an kaç çeşit kokunuz bulunuyor?
B.B.:
Üç çeşit kokumuz var. Beyaz sabun, pudra ve sandal wood amber.

Yolda yeni bir koku var mı?
A.T.:
Dördüncü kokumuzun çalışmaları sürüyor; sonbahara çıkarmayı planlıyoruz. Hedefimiz markayı tüm Türkiye’ye tanıtıp yaydıktan sonra yurt dışında da bazı noktalarda satılmasını sağlamak.

PAYLAŞ