ALESSANDRA LANVIN İLE AYAKKABILAR ÜZERİNE

30.05.2018 16:41:12

Aperlai markasının yaratıcısı Alessandra Lanvin ile kadınların belki de en büyük tutkularından biri olan ayakkabılar üzerine konuştuk.

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraf: Doruk SEYMEN

Ayakkabılara duyduğu tutkuya daha fazla karşı koyamayarak 2009 yılında kendi markası Aperlai’yi yaratan Alessandra Lanvin, Ettore Sottsass tasarımlarından etkilenen el boyaması zikzak bordürlü topukları, Mondrian’ın renklerinden esinlenen ayakkabıları ile son dönemde dünya çapında dikkat çeken tasarımcıların başında geliyor. Sanat ve mimarinin en büyük ilham kaynağı olduğunu belirten Lanvin’in tasarımları arasında kaybolmadan önce sizi röportajı okumaya davet ediyoruz.

Aperlai... Marka adını nereden alıyor?
Aperlai, eski bir Likya şehri. Aile evimden tekneyle 20 dakika uzaklıkta... Benim için en güzel anılarımın olduğu büyülü bir şehir.

Ayakkabı tasarlamakla ilgili sizi en çok ne mutlu ediyor?
Ayakkabılar ve aksesuarlar her zaman ilgi odağımdı. Yaratmayı çok seviyorum. Merkezimizi doğduğum şehir olan Milano’ya taşıdık ve heyecan katsayım giderek artıyor!

En çok ne size ilham veriyor?
Sanat ve mimari iki majör ilham kaynağım. Ayrıca Londra ve İstanbul’da bulduğum vintage parçalar; Moma ve Musée des Arts Décoratifs’teki sergiler; Miro, Pollock Picasso ve Mondrian gibi sanatçıların eserleri; Ettore Sottsass’ın çalışmaları favori esin kaynaklarımdan…

Tasarım motto’nuz nedir?
Winston Churchill’in, ‘’Bazen hayattaki en büyük ders, hataların da doğru olabileceğidir” sözü.

Stilleriyle size ilham veren isimler var mı?
Katharine Hepburn, Sophia Loren, Diane Vreeland ve Marlon Brando.

Kendi stilinizi nasıl ifade ediyorsunuz?
Fresh ve modern.

PAYLAŞ