27.02.2019 10:54:57

Röportaj: Lara MUTLU
Fotoğraflar: Mehmet ERZİNCAN
Styling: Bengisu GÜREL
Saç: Erdem GÜL
Makyaj: Çiğdem YARTAŞI
Video Editörü: Fatih ER

Catering için Misafirliq'e teşekkür ederiz.

“Öğrenmeye hala açım” diyen Candan Varnalı ile hayatın öğretileri, yeni işleri ve çocukları üzerine sohbet ettik.


Hayatınızın akışı nasıl gelişti?
Paris’te aldığım halkla ilişkiler ve reklam eğitimi sonrasında halkla ilişkiler yerine Vakko’da, hediyelik eşya bölümünde çalışmayı kabul edip sıfırdan işe başlamak; öğretmenlerin en değerlisi Vitali Hakko’nun talebesi olabilmek, daha sonra hayatın getirdiklerini fark ederek; organizasyon, masa düzeni alanında profesyonel olmayı seçmek… Ve daha da sonra bu alanda Bettina Machler ile BC Atelier’yi kurmak başlı başına hayatıma yön veren akış planım.

Hayatınızın akışını değiştiren başka bir dönüm noktası oldu mu?
15 yıl önce uluslararası metafizik öğretmeni Vernon Frost ile bir arkadaşımın önerisi ile tanışmam hayatımın dönüm noktalarından biri. Frost’un seminerlerinin bir kısmı Türkiye’de, bir bölümü ise Güney Afrika’da oluyor. Seneler  boyunca Güney Afrika’ya gide gele burası benim için bir tutku haline geldi. Bu da beni Güney Afrika seyahat danışmanlığına yöneltti. Ve tutkum işim haline geldi. Kimsenin kolay kolay bilmediği mekanlar, dağlar, ovalar ilgi alanım oldu.

Şu an tam olarak nelerle ilgileniyorsunuz?
BC Atelier’yi iki buçuk sene önce kapattıktan sonra bir süre dinlendim ve hayatın beni yönlendirmesine izin verdim. Ama evde oturmak pek bana göre olmadı. Ardından zamanla hobilerim işe dönüştü. Bu amaçla yeni bebeğim CVC Lifestyle adı altında danışmanlık şirketi kurdum. Amacım bunca senenin bilgi ve birikimini aktarmaktı. İlk işim Five O'Clock Kitchen'a görsel danışmanlık ve styling hizmeti oldu. Çok keyifli bir projeydi benim için. Ayrıca dekorasyon danışmanlığı veriyorum. Bir dekoratör değilim ama yıllar içinde ’event planning’ yapmanın da etkisiyle ister istemez insanın gözü terbiye oluyor. Masalara da büyük tutkum var. Sofra kurmaya bayılıyorum. Seyahatte herkes üst baş alırken ben dekorasyon dükkanlarından çıkmam. Davetlerde kişiye özel sofralar düzenliyorum. Bu sebepten geniş bir sofra aksesuarları koleksiyonum var. Bir de bir tabak koleksiyonu tasarlıyorum. Evimi çok seviyorum, evimin fotoğraflarını çizim olarak tabaklara bastırdım. İsteyen herkes için tabak koleksiyonu hazırlayabiliyorum. Kimi aile fotoğraflarını veriyor, kimi ev, kimi manzara... Bir de düğün danışmanlığı yapıyorum. Kimlerle çalışmalı, nasıl bir yol izlenmeli gibi soruların yanıtları bende... Son olarak Atelier Maçka’da masa düzeni ve sofra adabı üzerine workshop’lar düzenliyorum. Ayrıca en büyük tutkum olan Güney Afrika için seyahat danışmanlığı da yapmaya başladım. 

PAYLAŞ