18.05.2018 20:32:10

Cemiyetin sevilen isimlerinden Roula Habbab, şu sıralar yeni bir heyecan yaşıyor. Annesine ve köklerine ithaf ettiği bu heyecanına biz de ortak olduk.

Röportaj: Ceylan YENİACUN
Fotoğraflar: Zeynel Abidin AĞGÜL
Fotoğraf asistanı: Hüseyin Rahmi AĞGÜL

Genç yaşta eşi Mehmet Habbab ile tanışıp İstanbul’a yerleşen Roula Habbab, çok sevdiği Türkiye’nin ikinci vatanı olduğunu sık sık dile getiriyor. Eşiyle Lübnan’dan Türkiye’ye uzanan yolculukları ise Habbab’ın yeni hayata geçirdiği parfümü “R By Roula”nın başlangıç noktası olmuş. Roula Habbab parfüme adını vermesini ise şu sözlerle açıklıyor: “Roula Lübnan’daki kahraman bir kabilenin adı. İlk olarak annem bana bu ismi verdikten sonra orta şark memleketlerinde Roula bir kişinin ismi olarak kullanılmaya başlanmış. Ben de adımı taşıyan parfümüm R by Roula’yı anneme ve köklerime ithaf etmek istedim.” Evinde bir araya geldiğimiz Roula Habbab, zarif misafirperverliği eşliğinde hayatına dair bilinmeyenleri sadece ALEM’e anlattı.

Kaç yaşında Türkiye’ye geldiniz, Lübnan’dan sonra buraya alışmak zor oldu mu?
21 yaşında Türkiye’ye geldim. Türkçe’yi buraya geldikten sonra öğrendim. Çok sevdiğim Türkiye ikinci vatanım oldu.
Şu sıralar yeni bir heyecan var hayatınızda. R by Roula isimli parfümünüzün hikayesini bizimle paylaşır mısınız?
Parfümümün çıkışı aslında bir tesadüf oldu. Lübnan’da Elie Saab markasının parfümlerinin şişe tasarımını yapan kişiyle tanıştım. Beni çok motive etti ve yönlendirdi. O zaman bir parfüm yaratmaya karar verdim. Sonrasında Fransa’nın Grasse bölgesine gittim. Dünyada parfüm üretimi konusunda çok önemli bir bölge burası çünkü çiçek çeşitliliği çok fazla. Burada parfüm yapımı konusunda önemli kişilerle bir araya geldim. Bu hazırlık süreci yaklaşık bir sene boyunca devam etti. Böylece, anneme ve köklerime ithaf ettiğim R by Roula’nın tohumları atılmış oldu. Roula Lübnan’daki kahraman bir kabilenin adı. İlk olarak annem bana bu ismi verdikten sonra orta şark memleketlerinde Roula bir kişinin ismi olarak kullanılmaya başlanmış.

Parfümün içeriğinden bahseder misiniz, üst notalarında neler var, şişe tasarımı kime ait?
Parfümün üst notalarında Grasse bölgesindeki çeşitli çiçekler, güller ve yasemin var. Endonezya’dan değişik ve natürel elementler de hakim. Misk ve paçuli alt notalarda parfüme gizemli bir etki katıyor. Şişe tasarımı Paris’te yapıldı ve üretimi gerçekleştirildi. R by Roula, Harvey Nichols, Galeries Lafayette ve Brandroom'da yer alıyor.
Kozmetikle aranız nasıl? Parfüm yaratmak hep hayalinizde olan bir şey miydi?
Kozmetiğe adım atmak planlarım arasında değildi, aslında bir tesadüf ve benim için de sürpriz oldu. Ama çok zevkli bir uğraş.

Parfümün yanı sıra başka kozmetik ürünleri de tasarlamayı düşünüyor musunuz?
İlerleyen dönemlerde oda kokusu ve sabun da yapmak istiyorum, bu ürün grupları ilgimi çekiyor.

Hayatla ilgili annenizden aldığınız en önemli tavsiye nedir?
Annemden hayatla ilgili pek çok tavsiye aldım. Her zaman saygılı ol, hep kendine güven ve olumlu ol derdi. Hayatta en önemli şeyin kötü şeyleri arkada bırakmak ve ilerlemek olduğunu söylerdi. Tabii her zaman ayağımı yorganıma göre uzatmayı da kendisinden öğrendim.

Favori tasarımcılarınız kimler, nerelerden alışveriş yapmayı tercih ediyorsunuz?
Lübnanlı tasarımcılar Elie Saab ve Zuhair Murad’ı çok beğeniyorum ve tercih ediyorum. Bunun yanında Chanel, Missoni, Sandro, Marc Jacobs ve Joseph de çok alışveriş yaptığım markalar.

Gardırobunuza eklemekten keyif aldığınız parçalar neler?
Hoşuma giden, beğendiğim şeyleri almak beni mutlu ediyor. Özellikle seyahatlerimde ufak parçalar ve hediyelik eşyaları toplamayı çok seviyorum. Gözüme çarpan broş, eşarp, biblo gibi küçük aksesuarları almayı çok seviyorum. Sabun alışverişini de çok severim.

Sahip olduğunuz en değerli parça nedir?
Sahip olduğum en değerli parçalardan biri evimin duvarında asılı olan tablo. Bu tabloyu Rusya’da bir antikacıdan aldım. Buraya getirene kadar gözüm gibi baktım, titretmemeye bile çalışarak taşıdım. Tablo, Napolyon ve ordusunun bir savaş alanındaki mücadelesini tasvir ediyor. Çok etkilendim ve hala ilk günkü gibi korumaya çalışıyorum.

PAYLAŞ