18.05.2018 20:26:23

İstanbul’74’ün Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Demet Müftüoğlu Eşeli ile tüm dünyadan 130 sanatçıyı bir araya getiren ‘74Postcards projesi üzerine konuştuk. Öyle bir proje düşünün ki, Tilda Swinton, Inez & Vinoodh ve Ferzan Özpetek gibi isimleri aynı amaç uğruna heyecanlandırıyor ve bu heyecanın sonucunda mutlu olan taraf çocuklar oluyor...

Yazı: Lara MUTLU - [email protected]

İstanbul’74’ün başlattığı ‘74Postcards projesini duydunuz mu? Henüz duymadıysanız projeyle tanışmanın tam sırası! Tilda Swinton’ın da destek verdiği ‘74Postcards, Maya Vakfı’nın travmatik olaylara maruz kalmış çocuklara destek sağlayan projesi Project Lift’i destekliyor. Sadece Tilda Swinton değil elbette projeye farklı ülke ve disiplinlerden tam 130 sanatçı katılmış. İstanbul’74 Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Demet Müftüoğlu Eşeli, “Çocukların geleceğinde sanatın iyileştirici gücü olduğunu, farklı disiplinlerden ve farklı ülkelerden sanatçıların katıldığı bir kartpostal projesiyle göstermek istedik. ‘74Postcards proje fikri aslında eşim Alphan Eşeli’nin “Küçük Kurşunlar” adlı filminden esinlenerek ortaya çıktı. Suriye’den Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan anne-kızın hikayesi beni o kadar derinden etkiledi ki, çocuklar için bir şeyler yapmak istedim. Araştırmalarımız, bizi Maya Vakfı’nın Project Lift projesi ile buluşturdu ve iş birliğimizin temelleri atıldı. Dünyanın dört bir yanından dahil olan sanatçıların katılımı ve ilgi gösteren herkesin desteğiyle de ileride çocuklarımızın sağlıklı bireylere dönüşmesini sağlamak üzere ‘74Postcards projesini başlattık” diyor. Eşeli’ye proje kapsamında bugüne kadar kendisini en çok heyecanlandıran şeyin ne olduğunu sorduğumuzda ise yanıtı, “‘74Postcards’ı başlatırken Türkiye’den ve tüm dünyadan kendi alanlarında önde gelen sanatçılara ulaştığımızda, onların bu projede işleriyle yer almak için duydukları heyecan bizleri çok motive etti. Aynı zamanda ‘74Postcards’ın sadece katılımcılardan değil; kartpostalları satın alarak projeye destek veren kitleler itibariyle de Türkiye ve dünyada büyük ilgi görmesi, şu an bizi en çok mutlu eden şey” oluyor.

Sanatçıları buluşturan proje
Projeye başından beri destek veren dünyaca tanınmış pek çok yerli ve yabancı sanatçı var. Alfredo Jaar, Shirin Neshat, Tilda Swinton, Inez & Vinoodh, Ferzan Özpetek, Silvia Venturini Fendi ve Robert Montgomery bunlardan sadece birkaçı.

Kartpostal yollamanın nostaljik ve samimi bir yanı olduğu da inkar edilemez. Öyle ki Demet Müftüoğlu Eşeli de, “Kartpostallar, duygularımızı uzun mesafeli aktarmanın en nostaljik ve kesinlikle en samimi yolu. Geçmiş ve gelecek arasındaki bağı canlı tutan bir iletişim formatı. Karşınızdakine değer verdiğinizi gösteren, içten bir ifade biçimi... Biz de istanbul’74 ailesi olarak, insanları kartpostal göndermeye teşvik ederek eskimeyen bir alışkanlığı gündeme getirdik” diyor. Hatta Eşeli, İstanbul 74’ün Teşvikiye’deki yeni galerisini ‘74 Post Office temasıyla mini bir postaneye dönüştürmüş. Ocak ayı boyunca ziyaretçiler, galeriden seçecekleri kartpostalları dünyanın herhangi bir yerindeki sevdiklerine gönderebiliyor. Aynı zamanda PTT’nin kişisel pul hizmeti kapsamında özel üretilen İstanbul’74 pullarından da kullanabiliyorlar. Eşeli, “Yurt içi ve yurt dışı gönderimleri için iki ayrı pul tasarladık. Gerçek bir postane gibi, kartınızı yazdıktan sonra pulunuzu yapıştırıp, posta kutumuza atıyorsunuz. Sizin adınıza gönderimlerinizi biz gerçekleştiriyoruz” diyor. Eşeli’nin gelecekle ilgili en büyük hedeflerinden biri, ‘74Postcards projesini İstanbul, New York, Paris ve Milano’dan sonra dünyada daha pek çok farklı satış noktasına ulaştırmak. “Farklı şehirlerde gerçekleştirdiğimiz tanıtım etkinlikleriyle, ‘74 Post Office gibi projelerin de devamını getireceğiz. Hatta bu kapsamda, sanatçıların projeye bağışladığı eserleri özel izinleriyle daha büyük ebatta bastırarak Teşvikiye’deki galerimizde sergilemeye başladık. Bu özel baskıların satışından elde edilen gelir Maya Vakfı’nın Project Lift projesine bağışlanırken, sanata ilgi duyan kişiler de değerli sanatçıların eserlerine sahip olabilecek” diyen Eşeli ekliyor, “İstanbul’74 olarak ‘74Postcards’ı geliştirme aşamasında araştırmalarımızı yürütürken Maya Vakfı’nın sanatı ve çocukları merkezine alması, bizim için çok önemli bir etken oldu. Vakfa projeyi anlattığımızda onlar da bizim kadar heyecanlandılar ve önemli bir amaç için ortak paydada buluştuk.”

PAYLAŞ