MODA SEKTÖRÜNÜN KORONAVİRÜS İLE MÜCADELESİ

18.03.2020 15:12:14

MODA SEKTÖRÜ KORONAVİRÜS İLE NASIL MÜCADELE EDİYOR?

Melda YÜZBAŞIOĞLU – [email protected]

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs ile moda endüstrisinin karşılaşması, Milano podyumlarında başladı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesinin ardından sektör, odak noktasını virüs ile mücadeleye çevirdi. Pek çok moda tasarımcısı, marka ve etkili kişiler sağduyulu tavır sergileyerek destek fonlarını arttırmaya başladılar. İtalyan markaların başı çektiği mücadeleden öne çıkan yaklaşımlar şu şekilde:

CHIARA VE FEDEZ

Chiara Ferragni ve eşi Fedez Milan'ın San Raffaele hastanesinin yoğun bakım alanlarında yeni hastane yatakları üreten bir GoFundMe fon arttırıcısını desteklemek için 100.000 avroluk kişisel bir bağış yaptıklarını açıkladılar.

BVLGARI

Roma'daki Istituto Lazzaro Spallanzani'ye bağışta bulunan İtalyan mücevher devi Bulgari, araştırma departmanına kurumun COVID-19'u önleme ve tedavi etme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacak mikroskobik bir görüntü elde etme sistemi satın aldı.

ARMANI

İtalyan tasarımcı Giorgio Armani, Luigi Sacco ve San Raffaele hastanelerinin de aralarına dahil olduğu, Milano'daki Istituto dei Tumori ve Roma'daki Istituto Lazzaro Spallanzani gibi bir dizi İtalyan kurumuna 1,25 milyon avro bağışta bulundu.

VERSACE

Donatella Versace ise “Kalplerimiz bu hastalıktan etkilenenler ve sevdiklerimize bakmak için kahramanca çalışan tüm doktorlar, tıbbi personeller ile beraber” açıklamasının ardından kızı ile beraber 13 Mart'ta Milan’ın San Raffaele hastanesinin yoğun bakım ünitesine 200.000 euro bağışta bulundu.

LVMH

LVMH grubu; Christian Dior, Guerlain ve Givenchy dahil olmak üzere tüm parfüm ve kozmetik markaları için üretim tesislerinde el dezenfektanı üreteceğini açıkladı. Üretimin ardından el dezenfektanlarını COVID-19 salgınıyla savaşmak için Paris hastanelerine öncelik vererek Fransız sağlık otoritelerine ücretsiz dağıtacaklarını eklediler.

KERING

Moda devi Kering çatısı altındaki 13 moda markası adına Hubei Kızıl Haç Vakfı'na yaklaşık 1.08 milyon dolar bağışta bulundu.

PAYLAŞ