KRALİÇE II. ELIZABETH, İLK KEZ TAÇ GİYME TÖRENİNİ ANLATIYOR

12.01.2018 12:51:50

14 Ocak Pazar günü, Smithsonian Channel, BBC ve ABC iş birliğinde Kraliçe II. Elizabeth'in 1953 yılındaki taç giyme törenini ilk kez izleyicilerle paylaşacak.

Elif ÖKSÜZ - [email protected]

2 Haziran 1953’te, 16 aylık hazırlığın ardından Kraliçe II.Elizabeth, Buckingham Sarayı’ndan çıkarak taç giyme töreni için Westminster Abbey’e gitti. Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kişi töreni canlı olarak izledi. 14 Ocak’ta Smithsonian Kanalı’nda BBC ve Australian Broadcasting Company (ABC) iş birliğinde “The Coronation” yayınlanacak. Kraliçe’nin taç giymesinin 65. yılı kutlamaları kapsamında yayınlanacak filmde Kraliçe II. Elizabeth, törenle ilgili anılarını paylaşırken, babası Kral George’un 1937’deki taç giyme törenini de anlatacak. 

(© Royal Collection Trust/ Her Majesty Queen Elizabeth II 2018, Fotoğraf: Julian Calder)

Resmi ve özel kayıtların görülebileceği The Coronation’da Kraliçe, St. Edwards tacının ve omuzlarında savaşı yeni atlatmış olmanın ağırlığını ve içindeki umutları anlatıyor. Filmde Kraliçe şöyle diyor: “Taç giyme törenini izlemek ve birinde de tacı takan kişi olmak çok eşsiz bir deneyim.”

Filmde ayrıca dünyanın en önemli ve en büyük sanat koleksiyonlarından biri olan Kraliyet Koleksiyonu da görülebilecek. Ve tabii ki 23 bin değerli taştan oluşan kraliyet tacı da izleyicilerle buluşacak. Tacın rolü ve sembolik anlamını eşsiz güzellikler eşliğinde izlemek eminiz çok keyifli olacak. Film, St. Edwards tacının İngiliz İç Savaşı’nda büyük hasar group 1661 yılında II. Charles’ın taç giyme töreni için yenilenme hikayesini de anlatıyor. Kraliyet tacı, Kraliçe II. Elizabeth tarafından sadece taç giyme töreninde olmak üzere, bir kez giyildi.

PAYLAŞ