KORONAVİRÜSÜ ÇOCUKLARA ANLATMAK

22.03.2020 00:18:56

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Evren Tufan, yaşadığımız dönemi çocuklara en doğru nasıl anlatabileceğimizi anlatıyor.

Önce siz sakin olun ve güven verici yaklaşın

 

Çocuklarınıza yardımcı olabilmeniz kendi beden ve ruh sağlığınızla birebir ilişkili. Onlar, sizi sandığınızdan çok daha yakından gözlüyor. Haberlere ve görüntülere verdiğiniz tepkiler çocukları doğrudan etkileyeceğinden; soğukkanlı davranmanız ve verdiğiniz tepkilerde kontrollü olmanız gerekir.

 

 

Genelden özele doğru anlatın

 

Sadece koronavirüsü değil; virüslerin genel zararlarını ve salgınları da içine katarak çocuklarınızla konuşun. Hastalıkla ilgili neler bildiklerini sorun ve onların öğrenmek istediklerine cevap verin. Çok küçük çocuklarda ayrıntılı bilgi vermek, onları rahatlatmak yerine yeni korkuların ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle ayrıntıya girmek yerine uygun hijyen önlemleri hakkında bilgi vermek yeterli olur.

 

 

Rahat hissettiği ortamda konuşun  

 

Konuşmayı güvenli bir ortamda, çocuğunuzun rahatça kendisini ifade edebileceği, kitap okuma, resim yapma ve benzeri etkinlikler sırasında gerçekleştirebilirsiniz. Endişelerini küçümsemeyin veya görmezden gelmeyin. Bu duyguları yaşamanın olağan olduğunu ve ne zaman isterlerse bu konu hakkında konuşabileceğinizi belirtin. 

 

 

Yaş ve gelişim düzeyine uygun, dürüst cevaplar verin

 

Çocuklarınıza yaşları ve gelişim düzeylerine uygun bir dil kullanarak bilgi verin; tepkilerini ve kaygı düzeylerini değerlendirin. Cevaplayamadığınız sorularda tahmin yürütmeyin ve yalan söylemeyin. Bunun yerine beraber bilgi edineceğinizi söyleyin. İnternetteki her bilginin doğru olmayabileceğini ve uzmanlara güvenmenin en iyi yöntem olduğunu belirtin.

 

 

Korunmanın mümkün olduğunu anlatın 

 

Koronavirüsün çocuklar, ergenler ve genç yetişkinlerde hafif seyredebildiğini; çabuk yayılabilse de herkes hijyen kurallarına dikkat ettiğinde korunmanın mümkün olduğunu; büyükanne ve büyükbabasına da zarar gelmeyeceğini ve güvende olacaklarını belirtebilirsiniz. 

 

 

Önlemlerin koruduğunu öğretin 

Hijyen ve sağlığı koruma yöntemleri ile ilgili bilgi verin. Günde birkaç kez, en az 20 saniye boyunca ellerini yıkamasını öğretin. Ellerini yıkarken şarkı söylemek, bu aktiviteyi eğlenceli hale getirebilir. Öksürük ve hapşırıkları dirsekle kapatmak; öksürük ve hapşırığı olan insanlara fazla yaklaşmamak; sağlıklı beslenmek; düzenli uyumak; hareketsiz kalmamaya çalışmak; başkasının çatal, bardak, havlu gibi eşyalarını kullanmamak; Tüm bunların hem kendisini hem çevresindekileri güvende tutmak için yeterli olacağını anlatabilirsiniz. 

 

Öfke ve ayrımcılığı önleyin 

Çocuğunuza koronavirüsün çocuklar ve erişkinlerin dış görünüşü, ten rengi veya konuştukları dille ilişkisi olmadığını açıkça belirtin.

 

 

Sosyal bağların ve yardımlaşmanın önemini vurgulayın 

 

Yaşadığımız salgını kontrol etme ve tedavi geliştirmekte görev alan gençler ve yetişkinlerle ilgili haberleri ve görüntüleri çocuğunuzla paylaşın. Bu görüntüler ve haberler yaşayabileceği çaresizlik ve kaygıyı azaltmada işe yarayacaktır.

 

 


 

 

PAYLAŞ