9. Boğaziçi Film Festivali Programına Dair Bilmeniz Gerekenler

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve açılışını, Bosnalı yönetmen Danis Tanovic'in “Not So Friendly Neighbourhood Affair” filmiyle yapacak olan 9. Boğaziçi Film Festivali, takipçilerini 23 – 30 Ekim günleri arasında sinema salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor. Peki, 9. Boğaziçi Film Festivali'nde bizi neler bekliyor?

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
20 Ekim 2021 Çarşamba 11:35 | Son Güncellenme:
9 dakika okunma süresi
9. Boğaziçi Film Festivali'nde Bizi Neler Bekliyor?

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "Altın Yunus" İçin Yarışacak Filmler


Reis Çelik'in başkanlık edeceği ve Çiğdem Vitrinel, Erdem Tepegöz, Vildan Atasever ve Gökhan Atılmış'dan oluşan jüri karşısına çıkacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Emre Kayiş'in "Anadolu Leoparı", Semih Kaplanoğlu'nun "Bağlılık Hasan", Sinan Sertel'in "İçimdeki Kahraman", Selman Nacar'ın "İki Şafak Arasında", Cemil Ağacıkoğlu'nun "Kafes", Erkan Tahhuşoğlu'nun "Koridor", Muhammet Çakıral'ın "Lacivert Gece", Ferit Karahan'ın "Okul Tıraşı", Ahmet Toklu'nun, "Pota" ve Aydın Orak'ın "Sabırsızlık Zamanı" isimli filmleri yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alan filmlerden "Pota" ve "Sabırsızlık Zamanı" Türkiye prömiyerlerini festivalde yaparken "Anadolu Leoparı", "Bağlılık Hasan", "İçimdeki Kahraman", "İki Şafak Arasında", "Kafes", "Koridor", "Lacivert Gece" ve "Okul Tıraşı" filmleri ise İstanbul'da ilk gösterimlerini gerçekleştirecek.

En İyi İlk Film Ödülü Bölümünde Yarışacak Filmler


Yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla bu yıl ilk kez Akli Film'in katkılarıyla verilecek olan En İyi İlk Film Ödülü için ise "Anadolu Leoparı", "İki Şafak Arasında" ve "Pota" yarışacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda "Altın Yunus" İçin Yarışacak Filmler


Anne Delseth, Kamyar Mohsenin, Hilal Baydarov, Svetla Tsotsorkova ve Yoshi Yatabe'den oluşan jüri karşısına çıkacak Uluslararası Uzun Metraj Yarışma filmleri arasında; Juja Dobrachkous'un "Bebia, My Only Desire", Susana Nobre'nin "Jack's Ride", Isabel Lamberti'nin "Last Days Of Spring", Shujun "Ripples Of Life", Han Shuai'nin "Summer Blur", Kiro Russo'nun "The Great Movement", Ahmet Toklu'nun"Pota", Chema Garcia Ibarra'nın "The Sacred Spirit" Cristina Grosan'ın "Things Worth Weeping For", Hajni Kis'in "Wild Roots" filmleri yer alıyor.

Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması'ndaki Filmler


Eylem Kaftan, Mahdi Fleifel, ve Murat Uğurlu'dan oluşan jüri karşısına çıkacak Ulusal Kısa Kurmaca Yarışma filmleri arasında; Arda Ekşigil'in "Akıntı", Nuri Cihan Özdoğan'ın "Aynı Gecenin Laciverti", Recep Bozgöz'ün "Benden Korkmana Gerek Yok", Belkıs Bayrak'ın "Cemile"Ramin Matin'in "Disonans", Abdullah Şahin'in "Hemnefes", Elif Eda Karagöz'ün "Jülide", Merve Bozcu'nun "Plastik Rüya", Adar Baran Değer'in "Soğuk", Emir Külal Haznevi'nin "Yüksek İrtifa Ya Da Şeylerin Tuhaflığı" yer alıyor.

Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması'ndaki Filmler


Uluslararası Kısa Kurmaca Yarışma filmleri arasında; Mehdi Fikri'nin "4AM", Samir Karahoda'nın "Displaced", Luo Runxiao'nın "Hair Tie, Egg and Homework Books", Yuan Yuan'ın "Heading South", Pom Bumsermvicha'nın "Lemongrassgirl", Leonardo Martinelli'nin "Neon Phantom", Linhan Zhang'in "The Last Ferry From Grass Island", Teymur Hajiyev'in "Towards Evening" , Rakan Mayasi'nin "Trumpets In The Sky"ve Andreea Cristina Bortun'ın "When Night Meets Dawn" filmleri yer alıyor.

Kısa Belgesel Yarışma Filmleri


Armin Hadzic, Diana Ashimova ve Ensar Altay' dan oluşan jüri karşısına çıkacak Ulusal Kısa Belgesel Yarışma filmleri arasında; Enis Manaz'ın"Abella'nın Yolculuğu", Seyithan Kartal'ın "Çamur", Mehmet Emre Gül'ün "Geride Kalan", Mehmet Köprü'nün "Goca Yörüğün Tohumları", Yunus Tuncer ile Nesli Özalp Tuncer'in "Hıdırellez: Mahalleye Bahar Geldi", Nuray Kayacan Sünbül'ün "İçtima", Zuhal Kaya'nın "Kişi ve Mekan", Mehmet Akif Güler'in "Son Fotoğraf", Uluslararası Kısa Belgesel Yarışma filmleri arasında; Ben Donateo'nın "Burnt. Land of Fire", Anna Artemyeva'nın "Don't Hesitate to Come For a Visit, Mom", José Magro'nın "My Dream", Dorota Migas-Mazur'un "Raisa", Luigjina Shkupa'nın "Sigurimi", Maria Semenova'nın "The City Of Sun", Fariz Ahmedov'ın "The Last One", Gailė Garnelytė'nin "The Robot and The Butterfly" Katarzyna Warzecha'nın"We Have One Heart" ve Katarina Jazbec'in "You Can't Automate Me" filmleri yer alıyor.

Danis Tanovic ve Carlos Reygadas İstanbul'a Geliyor


Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin bu yılki onur konukları Bosnalı yönetmen Danis Tanovic ve Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas.

Oscar ödüllü Danis Tanovic'in, 27. Saraybosna Film Festivali'nde dünya prömiyerini gerçekleştirdiği "Not So Friendly Neighbourhood Affair" filmi, 9. Boğaziçi Film Festivali'nde izlenebilecek. Konusuyla dikkatleri üzerine çeken film, Türkiye prömiyerini festivalin açılış töreninin ardından yönetmen Danis Tanovic'in katılımıyla yapacak. 24 Ekim Pazar günü, Atlas 1948 Sineması'nda gerçekleşecek etkinlikte usta yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de 2001'den bu yana filmografisine eklediği filmler ile edindiği bilgi ve deneyimlerini aktaracak. Carlos Reygadasise'in katılacağı etkinlik ise 29 Ekim Cuma, Atlas 1948 Sineması'nda gerçekleşecek.

Filmler ve etkinlikler hakkında detaylı bilgiler ile tüm sinema salonlarındaki gösterimler www.bogazicifilmfestivali.com internet sitesi ve festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

2021 Aralık Ayı Burç Yorumları
2021 Aralık Ayı Burç Yorumları

2021 Aralık Ayı Burç Yorumları

32 dakika okunma süresi
2021 Yılının En Stil Sahibi Gelinleri
2021 Yılının En Stil Sahibi Gelinleri

2021 Yılının En Stil Sahibi Gelinleri

1 dakika okunma süresi
Prada Holiday 2021 Koleksiyon Daveti
Prada Holiday 2021 Koleksiyon Daveti

Prada Holiday 2021 Koleksiyon Daveti

1 dakika okunma süresi
2022 Yılının En Şanslı Burçları
2022 Yılının En Şanslı Burçları

2022 Yılının En Şanslı Burçları

8 dakika okunma süresi
Virgil Abloh'nun Unutulmaz Moda Anları
Virgil Abloh'nun Unutulmaz Moda Anları

Virgil Abloh'nun Unutulmaz Moda Anları

1 dakika okunma süresi
2021'in En Stil Sahibi Çiftleri
2021'in En Stil Sahibi Çiftleri

2021'in En Stil Sahibi Çiftleri

1 dakika okunma süresi
Chiara de Rocchi'nin Tasarımları Istanbul Gallery Week'te
Chiara de Rocchi'nin Tasarımları Istanbul Gallery Week'te

Chiara de Rocchi'nin Tasarımları Istanbul Gallery Week'te

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Margot Robbie'nin “Barbie” Filmindeki Partneri: Ryan Gosling
Margot Robbie'nin “Barbie” Filmindeki Partneri: Ryan Gosling

Margot Robbie'nin “Barbie” Filmindeki Partneri: Ryan Gosling

Kasım Ayı Dizi ve Film Rehberi
Kasım Ayı Dizi ve Film Rehberi

Kasım Ayı Dizi ve Film Rehberi

“Dune: Part One” Filmi Üzerine
“Dune: Part One” Filmi Üzerine

“Dune: Part One” Filmi Üzerine

Quentin Tarantino NFT Dünyasına Giriyor
Quentin Tarantino NFT Dünyasına Giriyor

Quentin Tarantino NFT Dünyasına Giriyor

En Yeni Yılbaşı Film ve Dizileri
En Yeni Yılbaşı Film ve Dizileri

En Yeni Yılbaşı Film ve Dizileri

“The Gilded Age” Hakkında Bilmeniz Gerekenler
“The Gilded Age” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“The Gilded Age” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En İyi 20 Disney Filmi
En İyi 20 Disney Filmi

En İyi 20 Disney Filmi

Tüm Zamanların En Sevilen Yılbaşı Temalı Filmleri
Tüm Zamanların En Sevilen Yılbaşı Temalı Filmleri

Tüm Zamanların En Sevilen Yılbaşı Temalı Filmleri

Carrie Bradshaw'ın Evinde Kalmak
Carrie Bradshaw'ın Evinde Kalmak

Carrie Bradshaw'ın Evinde Kalmak

Elvis Presley'nin Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Elvis Presley'nin Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Elvis Presley'nin Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Wicked” Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
“Wicked” Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Wicked” Filmi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Chris Evans'ın Başrolündeki “Lightyear”ın İlk Fragmanı Yayınlandı
Chris Evans'ın Başrolündeki “Lightyear”ın İlk Fragmanı Yayınlandı

Chris Evans'ın Başrolündeki “Lightyear”ın İlk Fragmanı Yayınlandı