NİHAN PEKER'İN TASARIM MACERASI

30.05.2018 15:58:04

Tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiren Nihan Peker, tasarımcılık macerasını, son koleksiyonun perde arkasını ve hatta Instagram’da ne kadar online olup olmadığını anlattı.

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraflar: Selin SARAL

Kendimi hatırladığımdan beri tek hayalim olan Güzel Sanatlar Moda ve Tekstil Tasarımı’ndan mezun olduktan sonra Milano‘da moda tasarımı üzerine yüksek lisans yaptım ve 2010 yılında markamın ilk temellerini atarak koleksiyonlarımı hem yurt içi, hem de yurt dışında birçok platformda sunma imkanı yakaladım. Benim maceram da böylece başlamış oldu. Yaklaşık sekiz senedir ismimi taşıyan markam için tasarım yapıyorum. Hem hazırgiyim, hem de couture koleksiyonlar hazırlıyor ve aynı zamanda danışmanlık veriyorum” diyen Nihan Peker ile derin bir sohbete daldık.

Bu yolda yürüyeceğinize nasıl karar verdiniz?
İlk günden beri hikayemin tasarlamakla alakalı olduğunun farkındayım. Kendimi en iyi ifade ettiğim, ‘ben’ olduğum iş bu. Dünyanın en güzel işini yaptığımı düşünüyorum. O yüzden çok severek ve aşkla çalışıyorum.

Hazırladığınız ilk koleksiyonu hatırlıyor musunuz? 
Mezuniyet koleksiyonumu saymazsak ilk koleksiyonum 2009 yılında Milano’da ödül aldığım Swarovski’nin Crystallized Elements yarışması için tasarladığım ‘Hammal’ koleksiyonumdu. Bizden dokular ve izler taşıyan, tamamen el işi bir koleksiyondu. Paris ve Londra’da sergilendikten sonra büyük bir defile ile Milano’da tanıtılmıştı. Benim ilk heyecanımdı.

Bugüne kadar toplam kaç koleksiyon hazırladınız?
Toplam 10 koleksiyon geride kaldı. Her sezon aksatmadan sunmaya ve her yılda en az bir kere defile sunumu yapmaya gayret ediyorum.

Tasarım motto’nuz nedir?
En önemsediğim şey yaptığım tasarımlarda kalbimin çarpması ve moda adına yeni bir söz söylüyor olabilmek. Her şeyi çok severek ve inanarak yapanlardanım, doğallığını kaybeden hiçbir şeyin içinde olamıyorum o yüzden tasarım motto’m inandığım işin içinde olmak ve tasarlamak.

Tasarımcılık yolunda öğrendiğiniz en önemli şey ne oldu?
Kendini güncel ama bir o kadar özgün kılmak bence çok önemli. Zaman çok hızlı, buna adapte olurken hedeften şaşmamak gerek. Bir de bu yolda öğrendiğim en güzel şeylerden biri harika insanlar tanımak oldu, her gün ‘iyi ki’ dediğim bir yolda tasarım yapmak çok keyifli.

Vücut yapıları nasıl olursa olsun kadınlar mükemmel görünmeyi başarabilirler mi?
Aslında neyi mükemmel gördüğümüzle alakalı olarak bence kesinlike başarılabilir. Kendiyle barışık mutlu insan, doğru kıyafetlerle çok daha iyi hisseder ve hissettirir.

İlham kaynaklarınız neler? 
Son iki sezondur yapraklar ve mevsimler benim ilham kaynağım oldu ve bolca detay kullandım. Seyahat etmek beni sanatsal anlamda en çok besleyen şey ve sanat ile ilişkilendirilebilecek her şey bir ilham kaynağı. 

PAYLAŞ