MEHTAP ELAİDİ İLE STİL SOHBETİ

13.06.2018 19:45:31

Hazırladığı her bir koleksiyona, ama en çok da beyaz gömleklerine hayran olduğumuz tasarımcı ile derin bir sohbete daldık.

Lara MUTLU
Fotoğraflar Selin SARAL

Mehtap Elaidi ile tasarımcılığa nasıl başladığından tutun da; Ve-Da-Ha adını verdiği İlkbahar-Yaz 2018 koleksiyonuna kadar pek çok şeyi konuştuk. 

Tasarımcılık maceranız ilk ne zaman, nasıl başladı?
Moda tasarımcısı olmak aslında lise yıllarından beri hayalimdi ancak şartlar ancak 18 sene önce hayatımı sıfırladığımı düşündüğüm bir zamanda uygun hale geldi ve ben de kendime bir hediye vermeye karar vererek; biraz da cahil cesaretiyle bu işe kalkıştım .

Bu yolda yürüyeceğinize nasıl karar verdiniz?
Sanıyorum lise yıllarında, aradığım beyaz gömlekleri bulamayınca, babamın over size gömleklerinden kendime gömlekler yapıp ne kadar hoşuma gittiğini fark ettiğimde…

Hazırladığınız ilk koleksiyonu hatırlıyor musunuz? Yıl kaçtı? Nasıl bir koleksiyondu?
2000 yılında ilk koleksiyonumu hazırladım diyebiliriz. Aslında çok doğaçlama hazırlanmış bir koleksiyondu. Daha çok drepaj tekniğiyle hazırladığım deneysel kuplardan ve gömleklerden meydana geliyordu. 

Bugüne kadar toplam kaç koleksiyon hazırladınız? 
40’ı geçmiştir sanırım çünkü iki-üç yıldır senede resort, yaz, pre- fall, kış olmak üzere dört koleksiyon hazırlıyoruz.

Tasarım mottonuz nedir?
Trendlere körü körüne bağlı olmamak, rahatlık içinde özgünlük galiba en kısa haliyle...

Tasarımcılık yolunda öğrendiğiniz en önemli şey ne oldu?
Tasarımın tek başına yeterli olmadığını, tasarımın altına iyi bir takım oyunu, akıllı çözümlemeler ve doğru iletişim stratejileri oluşturulması gerektiğini, ancak o zaman tasarımlarınızın sesinin daha yüksek çıkacağını öğrendim.

Vücut yapıları nasıl olursa olsun kadınlar mükemmel görünmeyi başarabilirler mi?
Bence her kadın kendini iyi tanıdığında ve ona göre kendi tarzını yarattığında yani bir stile sahip olduğunda çok güzel görünebilir. Burada da genel geçer kurallara bağlı kalmadan ilerlemek çok önemli. Bir kadın klasik güzel olabilir, bir diğeri stilini ortaya koyabilir, bir diğeri ise spor şıklık sergileyebilir. Burada önemli olan bence içtenlikle yapması.

İlham kaynaklarınız neler? Hayatta size en çok ne ilham verir?
Hayatta en çok yaşadıklarım, bazen yaşayamadıklarım, okuduklarım, izlediklerim ve dinlediklerim ve bunların hepsinin beynimde yarattığı soru işaretleri sanırım.

PAYLAŞ