Dünyanın En Ünlü 20 Noel Pazarı

Şehrin en büyük meydanlarını yılbaşı ışıkları ve yeni yıl ruhuyla dolduran, el yapımı hediyelik eşyalardan soğuk havada içinizi ısıtacak geleneksel yiyecek ve içeceklere dek dünyanın en güzel ve en ünlü Noel pazarları.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
15 Kasım 2022 Salı 16:37 | Son Güncellenme:
25 dakika okunma süresi
Dünyanın En Güzel Noel Pazarları

Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Yılbaşı Pazarları:

Dünyanın dört bir yanında parıldayan ışıklar altında açılan en güzel Noel pazarları, yılın bu büyülü zamanını karşılamak için bekliyor. Sokaklar, el yapımı hediyelerle dolup taşarken, karın altında parlayan stantlar, ziyaretçilere unutulmaz bir tatil atmosferi sunuyor. Bu büyülü pazarlarda gezinirken, renkli süslemeler, sıcak içecekler ve tatlılarla dolu bir dünyanın içine dalacaksınız. Dünyanın dört bir köşesindeki bu benzersiz Noel pazarlarını bir araya getirdik.


Noel Pazarı Nedir?

Orta Çağ'ın sonlarında Almanya'da başlayan Christmas Market yani Noel Pazarı geleneği, bugün Avrupa'nın pek çok ülkesinde önemli bir etkinlik. Noel Pazarı'nın tarihleri ülke ve şehirlere göre değişmekle birlikte genellikle 24-25 Kasım gibi şehrin en büyük meydanına kurulup, 23-24 Aralık'a kadar açık kalıyor. Devasa bir yılbaşı ağacı ve yeni yıl süslemeleriyle bezenen Noel Pazarları, pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Pazarda el işi ağırlıklı olarak daha çok Noel ve yılbaşı temalı resim, biblo, tekstil ürünleri, kültürel yemek ve içecekler satılıyor. Bir zamanlar yerli halkın ilgisini çeken Noel Pazarları, günümüzde şehir ve ülke dışından gezginleri de ağırlayan büyük bir turizm etkinliği haline geldi. Ancak tabii ki Avrupa'nın pek çok şehrinde kurulan Noel Pazarları'nın hepsi, aynı üne ve popülerliğe sahip değil. Bu nedenle Aralık ayında tatil planlayanlar, en büyük Noel Pazarı'na sahip şehirleri tercih edebilir.


1. Dresden, Almanya

(29 Kasım – 24 Aralık)

Avrupa'nın dolayısıyla da dünyanın en eski Noel Pazarları'ndan biri Dresden'de bulunuyor ve tarihi, 1434 yılına kadar uzanıyor. Almanya'nın, Noel Pazarı geleneğinin doğduğu ülke olması nedeniyle günümüzde ülke çapında 150'den fazla pazar kuruluyor. Biz de listemizin açılışını Dresden ile yapıp, Almanya'nın en ünlü birkaç Noel Pazarı'na yer vermek istedik. Dresden şehrindeki Noel Pazarı, Altmarkt'ta kurulan Striezelmarkt. Dünyanın ilk Noel Pazarı olarak kabul edilen Striezelmarkt, 1434 yılında bir günlük bir pazar olarak kurulmuş. Bugün ise yüzlerce standa sahip ve her yıl dünyanın dört bir yanından üç milyondan fazla ziyaretçi çeken devasa bir etkinlik.


2. Salzburg, Avusturya

(23 Kasım – 1 Ocak)

Mozart'ın memleketi Salzburg, tarihin en ünlü Noel şarkılarından "Silent Night"ın yazıldığı ve ilk kez yakınlarında icra edildiği karlar diyarı. Salzburg'un Noel Pazarı'nın tezgahları, neredeyse ilk kurulduğu günkü gibi görünüyor. Bu pazarın odağı nicelikten ziyade nitelik. Noel neşesini tam anlamıyla deneyimlemek için akşam katedralin önünde başlayan ücretsiz günlük konserleri dinleyebilirsiniz.


3. Budapeşte, Macaristan

(17 Kasım – 31 Aralık)

Kasım ayının ortalarında Noel atmosferini ateşleyen Budapeşte, Noel Pazarları'nı iki farklı lokasyonda konumlandırıyor: Vorosmarty Meydanı ve Bazilika. Şehrin tam kalbinde yer alan Vorosmarty Meydanı, Budapeşte'nin en eski Noel Pazarı. Burada pek çok yiyecek tezgahı, el işi dükkanı ve ücretsiz konserler bulabilirsiniz. Bütün bunları Bazilika da sunuyor. Bununla birlikte Bazilika'nın üzerinde lazer projeksiyonları ile ışık şovları ve büyük bir Noel ağacının etrafını çevreleyen bir buz pateni pisti de görebilirsiniz.


4. Londra, İngiltere

(16 Kasım – 31 Aralık)

Londra'daki Hyde Park Winter Wonderland'de mum adakları, süs eşyaları, el sanatları ve gurme yiyecekler için alışveriş yaparken marşmelov kaplı sıcak çikolata ve sıcak şarap yudumlayabilirsiniz. Çok ihtiyaç duyulan bir alışveriş terapisinden sonra, Noel Baba ile tanışıp, ardından buz pateni yapabilir veya alana kurulan farklı roller coaster'lardan biriyle adrenalinli bir macera yaşayabilirsiniz. Londra'daki Noel Pazarları, Covid'in ardından biletli hale geldi. Aynı anda çok kalabalık olmaması adına etkinlik farklı zaman aralıklarına bölündü. Hafta içi sabah gibi yoğunluğun az olduğu gün ve saatlere bilet alanlar 8£, hafta içi öğleden sonra ve hafta sonu sabah olarak belirlenen standart zamana bilet alanlar 11£ ve yoğunluğun çok olduğu hafta sonu öğleden sonra ve akşam saatlerine bilet alanlar 12£ ödeme yapıyor.


5. Prag, Çek Cumhuriyeti

(2 Aralık – 6 Ocak)

Kartpostallar kadar güzel Prag, başta kışın ve yeni yıl olmak üzere tüm tatil sezonları için mükemmel. Ancak tabii ki Noel Pazarı döneminde ayrı bir renkli ve ışıl ışıl. Şehrin pek çok yerine yayılan Noel Pazarları'nın en büyük olanları Eski Şehir Meydanı ve Wenceslas Meydanı'nda yer alıyor. İki meydanın arası yürüyerek beş dakika olduğu için iki pazarı peş peşe gezebilirsiniz. Bu pazarları gezerken yerel bir içki olan rom-su-limon ve şekerden yapılan grog'u deneyebilirsiniz. Yiyecek tezgahlarında sıcak sıcak sosislerden, taze kreplerden, sarımsak ve peynirli gözlemelerden ve yerel, narenciyeli sıcak şaraptan tadabilirsiniz. Bu dönemde tarçın kokusu, şehrin dört bir yanını sarıyor.


6. Strasbourg, Fransa

(24 Kasım – 24 Aralık)

Fransa'nın "Noel Başkenti" olarak bilinen Strasbourg, yılın bu zamanında gerçek hayattan bir film sahnesi gibi görünüyor. Devasa avizeler, beyaz bir kristal ağaç, etrafı sarmalayan minik ışıklar ve rengarenk bir atmosfer sayesinde Strasbourg şehri, yılın bu zamanı kendinizi iyi hissettiren bir şenlik havasıyla doluyor. Place de la Cathédrale ve Place Broglie, şehrin en büyük iki meydanı olarak Noel Pazarları'na ev sahipliği yapıyor. El boyaması ahşap Noel süsleri, geleneksel yiyecek ve içecekler ve daha pek çok ürünle dolu, şehrin merkezi meydanlarını dolduran 300 pazar tezgahı bulabilirsiniz.


7. Edinburgh, İskoçya

(17 Kasım – 6 Ocak)

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak görülen Edinburgh, kış aylarında Noel Pazarları ve Hogmanay kutlamalarının bir araya gelmesiyle daha da göz alıcı hale geliyor. Bu dönemde şehirde, Noel Baba'nın mağarası, dev bir buz pateni pisti, 60 metre yüksekliğe ulaşan araçlarıyla keyifli bir lunaparkı, Noel ağaçlarından oluşturulmuş bir labirent ve içinde bir elf atölyesi, Harry Potter temalı hediyelik eşyalar ve ahşap oyuncaklarla bezeli pazar tezgahlarını bulabilirsiniz. Özel performanslar, Noel şarkıları, etrafı aydınlatan peri ışıkları, havai fişek gösterileri ve sokak partileriyle bu dönemin Edinburgh'da doyasıya kutlandığını söyleyebiliriz.


8. Madrid, İspanya

(25 Kasım – 31 Aralık)

İspanya'nın Madrid şehrinde Noel Pazarı, Plaza Mayor Christmas Market olarak kuruluyor. Merkezi bir konumda bulunan bu Madrid pazarında evinizi dekore etmek için geleneksel Belén figürlerini (İsa, Meryem, Yusuf ve İsa'nın doğumu sahnesinde yer alan diğer insan ve hayvanların küçük el yapımı figürinleri) ve göz alıcı motiflerle bezeli süs eşyaları alabilirsiniz. Kral II. Philip'in, sarayını Madrid'e taşıdığı döneme kadar uzanan bu büyük meydanın tarihini Noel ışıkları altında içinize çekebilirsiniz.


9. Berlin, Almanya

(27 Kasım - 26 Aralık)

Berlin, Noel Pazarı geleneğine daha modern bir yaklaşım sağlıyor. Şehir merkezinde sayıları 80'e ulaşan pek çok Noel Pazarı yer alıyor. Hatta köpekler için özel bir tane bile var. Bu nedenle belki hepsini gezemeyebilirsiniz ama en azından en büyüğü olan Spandau'yu mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca muhteşem Gendarmenmarkt Meydanı'ndaki Weihnachtszauber, bol miktarda sanat ve zanaatın sunulduğu en güzel pazarlardan. Potsdamer Platz'daki Winter World'de ise kızakla kayma, curling ve çocuklar için ücretsiz derslerle buz pateni pisti ile alışverişten çok kış sporları ön planda.


10. Bratislava, Slovakya

(23 Kasım – 23 Aralık)

Slovakya'nın başkenti Bratislava'da Noel, çocuksu bir mucize zamanı gibi geçiyor. Noel ağaçlarının etrafına peri ışıkları sarılırken, pazar tezgahlarında geleneksel ahşap oyuncaklar ve göz dolduran Noel süsleri satılıyor. Yemek ikramları arasında ise krepler, sosisler ve lezzetli kekler yer alıyor.


11. Viyana, Avusturya

(11 Kasım – 26 Aralık)

Noel geldiğinde Viyana peri ışıklarıyla dolup taşıyor. Karlı sokaklar, geniş saraylardan sızan ışıklar, şehri parıldatıyor. Buz sarkıtları, görkemli Habsburg binalarından aşağı süzülüyor. Tüm bu manzaralar eşliğinde buharı tüten içeceğinizle şehrin sokaklarını ve tabii ki rengarenk Noel Pazarı tezgahlarını gezebilirsiniz. Eski Şehir'in dar sokakları boyunca uzanan sayısız Noel Pazarı, geleneksel ahşap oyuncaklarla ve el yapımı sabunlar gibi zanaatkarlık ürünleriyle dolup taşıyor. Kavrulmuş kestane ve taze pişmiş simitlerin canlandırıcı aromasıyla doyup, sıcak şarapla içinizi ısıtabilirsiniz.


12. Kopenhag, Danimarka

(3 Kasım – 21 Aralık)

Kopenhag'ın Noel Pazarları, yılbaşı ağaçları, süslemeler, ışıklar, ahşap oyuncaklar, seramikler ve büyük trikolar satan tezgahların yanı sıra bayram neşesiyle de cıvıl cıvıl. Şehir merkezi birkaç büyük pazara ev sahipliği yapsa da Kopenhag'ın kalbi Tivoli Bahçeleri'ndeki Noel Pazarı'nda atıyor. Akşam karanlığında bir dönme dolap dönüyor, peri ışıkları yapraksız ağaçları sarmalıyor, buz pateni pisti ise maceraperestleri cezbediyor. Buna karamelize bademlerin kızarmış tatlarını ve glogg olarak bilinen tarçın eklenmiş sıcak şarabın hoş kokusunu da eklerseniz kendinizi sıcacık bir Noel Pazarı neşesinin tam ortasında bulabilirsiniz.


13. Milano, İtalya

(1 Aralık – 6 Ocak)

Her yıl Milano'daki Piazza del Duomo'da düzenlenen bir Noel Pazarı olan Mercatini di Natale'de uzun sıralar halinde kurulmuş büyüleyici tezgahlara ve küçük kulübelere göz atarken, muhteşem gotik tarzdaki Duomo Katedrali'nin altında, elinizde sıcak bir içecekle dolaşabilirsiniz. Şehrin ruhunu içinize çekerken İtalyan peynirlerini tadıp, çantanızı hediyelik eşyalarla doldurabilirsiniz.


14. Brüksel, Belçika

(24 Kasım – 31 Aralık)

Brüksel'deki Noel Pazarı; buz pateni pistleri, ilahi müzikler, ışık gösterileri, devasa bir Noel ağacı ve 200'den fazla karla kaplı ahşap kulübeli tezgahları ile 1.5 kilometreyi aşan uzun bir yol boyunca uzanıyor. Grand-Place, Bourse, Place Sainte-Catherine ve Marché aux Poissons'a yayılan bu kış etkinlikleri yolundaki tezgahlar; sıcacık waffle'lar, sıcak şarap ve Belçika birası gibi yerel lezzetlerin yanı sıra tabii ki Belçika çikolatasından yapılmış sıcak çikolata da sunuyor.


15. Paris, Fransa

(16 Kasım – 27 Aralık)

Fransa'nın başkenti Paris'teki La Défense Marché de Noel, tamamı Grande Arche de la Defense'ın altında yer alan devasa bir Noel Pazarı. Binlerce metrekarelik alana yayılmış 350'den fazla ahşap çatılı pazar tezgahı, el sanatlarını sergilerken en leziz Fransız atıştırmalıklarını da ziyaretçilerine sunuyor. Neşeli dekorasyonlarla bezeli tezgahlardan birinden peynir, diğerinden çikolata, bir diğerinden sıcak şarap alıp yolunuza devam edebilirsiniz.


16. Tallinn, Estonya

(25 Kasım – 8 Ocak)

Avrupa'nın en iyi Noel Pazarları'ndan biri olarak kabul edilen Tallinn Christmas Market'ta şehrin şenlikli görünümü kar manzaralarıyla buluşuyor. Bu Orta Çağ kasabasının tam kalbinde yer alan pazar, Town Hall Square'e kuruluyor. El yapımı Noel çelenkleri, yerel sanat ve zanaat eserleri, tatlılar ve kilimler gibi birçok ürün bulabileceğiniz 60'tan fazla ahşap tezgahın yanı sıra bandolar, ziller, dans topluluklarıyla dolup taşan yılbaşı ve Noel etkinlikleri, burada ziyaretçilerle buluşuyor. Otantik bir ren geyiği kızağıyla gelen Noel Baba, çocukları selamlıyor. Estonya'nın en büyük Noel ağacı, 1441'den beri her yıl Tallin'deki belediye binasının önüne kuruluyor ve bu da onu, Avrupa'da sergilenen ilk yılbaşı ağaçlarından biri yapıyor.


17. Basel, İsviçre

(23 Kasım – 23 Aralık)

Basel'in Noel Pazarı, İsviçre'deki en büyük ve en güzel pazar olarak biliniyor. Titizlikle dekore edilmiş 160 tezgah, burada bir araya geliyor. Ağız sulandıran sosislerden otantik bir zencefilli kurabiye olan Basel Lackerli'ye, sıcak punçtan fondülere, raclette'ten sıcak çikolataya, kış soğuğunu midenizi mutlu ederek yenebileceğiniz pek çok leziz seçenek burada bulunabilir. Tabii ki bununla birlikte, Barfuserplatz ve Munsterplatz'da iki farklı bölüme ayrılmış Noel Pazarı'nda ahşap süslemeler, mücevherler, el işi ürünler gibi pek çok eşya da bulabilirsiniz. Ayrıca Munsterplatz'ın peri masalı ormanı, türlü aktivitelerle hem yetişkinleri hem de çocukları eğlendiriyor.


18. Amsterdam, Hollanda

(13 – 26 Aralık)

Amsterdam'daki "Kış Cenneti" anlamına gelen Het Amsterdamse Winterparadijs pazarı, Noel ruhu ve mevsimlik lezzetlerle dolu bir spor ve eğlence diyarı. Körling oyununda şansınızı deneyin, kartopu savaşlarına katılın veya snow tubing yapın. Daha sonra ateşte marşmelov kızartarak veya nostaljik bir Noel filmi için kış sinemasına giderek ısının.


19. Köln, Almanya

(23 Kasım – 7 Ocak)

Uzun zamandır kış aylarında tercih edilen bir destinasyon olan Köln'de birkaç Noel Pazarı bulunuyor. Bunlardan en büyüğü ise şehir merkezinde, katedralin altında kuruluyor. Markt der Engel, tepede yıldızlar gibi asılı duran yüzlerce parıldayan ışık ve özenle dekore edilmiş duvarlar arasında uçuşan meleklerle en büyülü manzaralardan bazılarını sunuyor. Nikolausdorf (Aziz Nicholas'ın Köyü), çocuklara yönelik aktiviteler sağlıyor. Şehirde yalnızca deniz efsaneleri, korsanlar ve efsanevi cüceler gibi temalara adanmış pazarlar bile var. Biraz daha klasik bir pazar arıyorsanız, patenlerinizi giyip Hemarkt'taki açık hava buz pistine gidebilirsiniz.


20. Gdansk, Polonya

(17 Kasım – 23 Aralık)

Tarihi şehir merkezinde kurulan Gdansk Noel Pazarı, her köşesinden romantizmin sızdığı büyülü bir kış harikalar diyarı. Aşıkların birlikte uzun bir yaşam umuduyla ökseotunun altında öpüşebileceği özel bir yer bile var. Elf geçit törenlerini, konuşan bir geyiği, Kar Kraliçesi'ni ve ilahi şarkıcılarını görmeyi bekleyin ve peri masalı temalı atlıkarıncada bir tur dönün. Mücevherler, seramikler, şapkalar ve trikolarla dolu tezgahlardan alışveriş yapın ve geleneksel Polonya mutfağından lezzetleri deneyin. Alsas krepleri, Yunan bugatsa'ları, İspanyol tatlıları gibi gurme lezzetler özellikle tavsiye ediliyor. Bunların yanında ise bir kupa sıcak çikolata, sıcak bira veya aromatik bir sıcak şarap ile ısınabilirsiniz.


Yılbaşında Yurt Dışında Nereye Gitmeli?

Tüm Zamanların En Sevilen Yılbaşı Temalı Filmleri

En Yeni Yılbaşı Filmleri

EN ÇOK OKUNANLAR

ALEM 30. Yıl Daveti
ALEM 30. Yıl Daveti

ALEM 30. Yıl Daveti

1 dakika okunma süresi
Mercedes-Benz x Moncler “Project Mondo G” Daveti
Mercedes-Benz x Moncler “Project Mondo G” Daveti

Mercedes-Benz x Moncler “Project Mondo G” Daveti

1 dakika okunma süresi
2024 Moda Haftalarının En İyi Ünlü Stilleri
2024 Moda Haftalarının En İyi Ünlü Stilleri

2024 Moda Haftalarının En İyi Ünlü Stilleri

1 dakika okunma süresi
77. BAFTA Film Ödülleri: Kazananlar ve Kırmızı Halı
77. BAFTA Film Ödülleri: Kazananlar ve Kırmızı Halı

77. BAFTA Film Ödülleri: Kazananlar ve Kırmızı Halı

1 dakika okunma süresi
Mart Ayı Burç Yorumları
Mart Ayı Burç Yorumları

Mart Ayı Burç Yorumları

35 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Seyahat Rehberi: Boracay Adası
Seyahat Rehberi: Boracay Adası

Seyahat Rehberi: Boracay Adası

Maldivler'in En Lüks Otelleri
Maldivler'in En Lüks Otelleri

Maldivler'in En Lüks Otelleri

Japonya Seyahat Rehberi
Japonya Seyahat Rehberi

Japonya Seyahat Rehberi

Ruhunuza İyi Gelecek Tatil Fikirleri
Ruhunuza İyi Gelecek Tatil Fikirleri

Ruhunuza İyi Gelecek Tatil Fikirleri

Yılbaşı Ruhunu Hissedebileceğiniz ABD'nin En iyi Otelleri
Yılbaşı Ruhunu Hissedebileceğiniz ABD'nin En iyi Otelleri

Yılbaşı Ruhunu Hissedebileceğiniz ABD'nin En iyi Otelleri

Dünyanın En İyi 50 Oteli
Dünyanın En İyi 50 Oteli

Dünyanın En İyi 50 Oteli

En Çok Google'lanan Seyahat Rotaları
En Çok Google'lanan Seyahat Rotaları

En Çok Google'lanan Seyahat Rotaları

Ailece Keşfedebileceğiniz Yılbaşı Rotaları
Ailece Keşfedebileceğiniz Yılbaşı Rotaları

Ailece Keşfedebileceğiniz Yılbaşı Rotaları

Kış Olimpiyatları'nda 100. Yıl Etkinlikleri
Kış Olimpiyatları'nda 100. Yıl Etkinlikleri

Kış Olimpiyatları'nda 100. Yıl Etkinlikleri

Dünyanın En İyi Disneyland Otelleri
Dünyanın En İyi Disneyland Otelleri

Dünyanın En İyi Disneyland Otelleri

Seyahat Rehberi: San Francisco
Seyahat Rehberi: San Francisco

Seyahat Rehberi: San Francisco

En İyi Kayak Otelleri
En İyi Kayak Otelleri

En İyi Kayak Otelleri