CEYLAN KOLAT İÇİN PARTİ VAKTİ

02.01.2020 10:24:00

Ceylan Kolat ile yaratıcısı olduğu Fonfique markasının beşinci yılını kutluyoruz! Parti mekanımız ise markanın ruhuna uygun olarak bir botanik bahçesi. "Boş zamanlarımda kara kalemle botanik çizimler yaparım" diyen Kolat’ın doğadan ilham aldığı ise bilinen bir gerçek.

Lara [email protected] / Fotoğraflar: Fevzi ONDU / Styling: Gözde EKİCİ
Mekan için Kandilli Botanik Peyzaj’a teşekkür ederiz.

“Hayalini kurduğum Fonfique markasını oluşturma yolunda geçirdiğim bu ilk seneler, zaman zaman çetrefilli olmakla birlikte çok keyifli geçti. Çıktığım bu yolculukta güzel insanlarla tanıştım. Benim için bu işin en büyük motivasyonu ise karşılıklı paylaşımdı” diyen Ceylan Kolat’ın gelecek hedefi ise hem Türkiye’de hem yurt dışında daha fazla kişiye ulaşmak.

Fonfique için nasıl bir kutlama hayal ettiniz?
Beşinci yılımızı kutlama yılı olarak ilan ettik. Ve ilk koleksiyonumuzun çıktığı Eylül ayı itibariyle çeşitli etkinlikler düzenledik. Sosyal medyanın güçlü influencer’larıyla buluşmamızı Cansu Akın x Fonfique özel koleksiyonu ve lansmanıyla tanıttık. Bunlara hiç dahil olamayan uzaktaki sevenlerimiz içinse beşinci yıl özel 
indirimi yaptık. 

Desenler tasarımlarınızın imzası. Desenler üzerine yoğunlaşmaya nasıl karar verdiniz?
Üniversitede moda tasarımıyla başlayıp illüstrasyonla bitirdiğim bir eğitim hayatım oldu. İllüstrasyon okurken animasyondan çocuk kitabına dek birçok mecra ve tekniği denedim. Beni en çok heyecanlandıranın desen olduğunu ise üniversite sonrasında keşfettim. Renkler benim en büyük tutkum. Renk kombinleriyle çalışabildiğim bir işim olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.

Nasıl bir eğitim aldınız?
Robert Kolej’den mezun olduktan sonra moda tasarımı ve illüstrasyon okumak için Milano’ya gittim. Istituto Marangoni’de moda tasarım ve Istituto Europeo di Design’da illüstrasyon bölümünde eğitim alarak beş senelik lisans eğitimini tamamladım. Desenlere ilgilimi keşfettikten sonra bu konuya yoğunlaşmak amacıyla eğitime Central Saint Martins Londra’da devam ettim.

Doğa size nasıl ilham veriyor? Başka nelerden esinleniyorsunuz?
Doğa benim en büyük ilhamım. Gerek renkleri gerek kendi içinde döngüsü bana güç ve enerji veriyor. Boş zamanlarımda kara kalemle botanik çizimler yapıyorum. Gezdiğim şehirlerdeki botanik bahçelerine gitmeye çalışırım. En son Kanada’da Niagara Şelalesi’nin yakınındaki Kelebek Gözlemevi’ne gittim ve inanılmaz bir deneyim yaşadım.

İlk kez sofra takımı koleksiyonu hazırladınız. Bu koleksiyonu genişletmeyi düşünüyor musunuz?
Fonfique’i kurarken hayalim kahve fincanları tasarlamaktı. Ancak önce küçük aksesuar grubu yapmanın daha doğru olacağını düşünmüştüm. Bu ürün grubunu iyice oturttuktan sonra sıra diğer hayallerime geldi ve ortaya sofra grubu çıktı. İleriki zamanlarda Fonfique desenleri için başka planlarım da var. Çok yakında olmasa da yeni başka sürprizler üzerinde çalıştığımı söyleyebilirim.

RÖPORTAJIN TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

PAYLAŞ