EV DEKORASYONUNDA AKDENİZ MODASI

24.05.2018 16:22:02

Lugano’nun tepelerinde konumlanmış, modern işlevleri ve detayları barındıran ama bulunduğu coğrafyaya da ayak uyduran sıcaklıkta bir ev. İtalyan mimarın dokunuşlarıyla ortaya çıkan bu sıcacık eve misafir oluyoruz.

Hazırlayan: İpek Özcan

Spor salonu, oyun odaları, çamaşır odası ve garajıyla oldukça fonksiyonel bir yaşam alanı sunan 140 metrekarelik proje, İtalyan mimar Daniela Nori’nin ve ekibinin imzasını taşıyor. İşlevsel alanların yanı sıra açık mutfaklı oturma odası ve 20 metrekarelik terasıyla  Akdeniz evlerini anımsatıyor.   

Lugano’nun yeni yerleşim bölgesinde yer alan projenin en büyük artısı doğal unsurlarla çevrili olması. Mimar da evin bu konumunu baz alarak modern detayların yer aldığı çağdaş ama sıcak ve samimi bir yaşam alanı yaratmayı amaçlamış. “Pastel renklerle sıcak bir ortam oluşturmaya çalışırken deri ve ipeklerin kullanımıyla mekana lüks bir hava katmak istedik,” diyen mimar evin stilini “Burası çağdaş, ama samimi bir ev,” diyerek özetliyor.

Ev sahibi karakterini temsil eden, kendisini rahat hissedeceği bir mekanın hayalini kurmuş, bunun üzerine mimarlık ekibi tüm yaşam alanlarını kaliteli ve lüks malzemelerle donatarak rahat bir mekan sunmayı başarmış. Evin girişinden terasa kadar uzanan geniş seramik duvara yeni projede de sadık kalınmış. Mavi ve gri tonlarının bolca kullanıldığı mekanda ev sahibinin isteği doğrultusunda duvarlar mümkün olduğunca sade bırakılmış. Dekorasyona sıcaklık katmak adına mimari ekip tekstillerden faydalanmış. Evin genelinde klasik ve abartısız renkler kullanılmış, biraz hareket için ise canlı renkte, desenli tekstillere, esprili, ufak aksesuarlara başvurulmuş. 

Fendi Casa, Dom Edizioni ve Via Bizzuno gibi markaların yanı sıra kilim, yastık, masa üzeri aksesuarları için Les Ottomans’ı tercih eden mimar Daniela için bu projenin yeri çok ayrı.

PAYLAŞ